Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Laptop foarte cald în stand-by

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Îl găsesc uneori, în sleep fiind, ff cald. Atît laptop-ul cît și transformatorul. Deci ceva "lucrează", în sleep fiind. Alteori îl găsesc cu bateria descărcată complet, cu toate că-l pusesem în sleep cu bateria aproape plină.
Nici nu știu ce să mă gîndesc. Problemă hardware, problemă windows?

Lenovo Thinkbook 16p G2.

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
Poate este doar cu ecranul stins dar nu si sleep de fapt... De unde stii ca face sleep?

#3
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Pentru că-mi cere login.

Edited by Ravy, 10 May 2022 - 07:40.


#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
Poate sa-ti ceara login si daca se face ecranul negru doar (inchide ecranul practic)...
Reformulez astfel intrebarea: cum il pui in sleep de fapt?

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Închid capacul. Și e setat să intre în sleep. De obicei funcționează, pentru că îl găsesc cu bateria scăzută doar una-două procente după o zi întreagă de sleep. Dar uneori îl găsesc fierbinte, sau închis, cu bateria consumată. Ca și cum un event l-ar scoate din sleep și un proces s-ar bloca la 100% ocupare procesor.
Am încercat și cu hybernate în loc de sleep, tot așa.

#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Te uiti in loguri si vezi ce-a facut cat a stat "in sleep".

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
Eu presupun ca de fapt nu intra in sleep cateodata (un proces ceva nu-i permite)...
Vezi ce-ti inregistreaza logurile - this pc - click dreapta manage - event viewer - windows logs - system ... Aici trebuie sa-ti apara cand se trezeste "The system has resumed from sleep."

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,363
  • Înscris: 28.10.2018
Si Dell-ul meu XPS de la o vreme nu mai intra in sleep, stinge doar ecranul. Mi-e o lene apocaliptica sa ma apuc sa reinstalez sistemul de operare pentru ca din experienta mea asta e singurul fix care merge. Trebuie sa imi fac curaj si poate chiar trec la Windows 11 daca tot fac efortul.

#9
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002

View PostRavy, on 10 mai 2022 - 08:01, said:

Eu presupun ca de fapt nu intra in sleep cateodata (un proces ceva nu-i permite)...
Vezi ce-ti inregistreaza logurile - this pc - click dreapta manage - event viewer - windows logs - system ... Aici trebuie sa-ti apara cand se trezeste "The system has resumed from sleep."

Cred că ai dreptate. Intră de fapt în connected sleep, care e cam altceva. Acuma încerc să dezactivez cumva prostia asta.

#10
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Iti spun ce am patit eu. Intra in sleep dupa ce inchideam capacul. Dupa un timp, am observat ca se incalzea foarte tare in geanta, ca acolo il puneam. De fapt, problema mea era ca nu se stingea monitorul intotdeauna

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postadiharan, on 10 mai 2022 - 07:31, said:

Problemă hardware, problemă windows?
...Lenovo Thinkbook 16p G2.
Am intalnit probleme pe configuratii mai vechi, atat pe desktop cat si pe laptop - care s-au dovedit a fi cauzate de win10.
La un desktop, dupa oprire sursa continua sa mearga - temporar s-a rezolvat cu debifarea setarii - Turn on fast startup, apoi la un update de windous n-au mai fost probleme.
La laptop, nu vrea sa revina din sleep tot pe win 10, desi o perioada dupa lansare cand win10 l-am avut pe hard a functionat,
mai tarziu am observat ca instalat pe ssd nu revenea din sleep (n-am mai testat cu alt ssd sau hdd).
...
Poti sa verifici si setarea Allow hybrid sleep - la laptop trebuie sa fie pe off.

#12
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Poate ceva îl trezește, cum ar fi un periferic conectat, un mouse?
Încearcă în CMD comanda powercfg -lastwake.

#13
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Nu, problema (la mine) e cu acel "modern sleep". De fapt, nu intră în stand-by-ul clasic (S3), ci într-o ciudățenie S0. Care e un low-power state, asemănător telefoanelor, dar care nu merge întotdeauna. Ventilatoarele nu se opresc, mai-urile și notificările continuă să intre.
Problema e că nu știu dacă se poate dezactiva, dar și dacă îl dezactivez nu știu dacă e implementat în Bios S3-ul. Așa că deocamdată folosesc doar shut-down-ul.
Sau mai vedeți vreo soluție?

#14
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
notebookcheck.net:How to Disable Modern Standby (Connected Standby)
Poate functioneaza vreo solutie de acolo.

Edited by Znevna, 10 May 2022 - 09:28.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,558
  • Înscris: 15.06.2004
Mai poti incerca sa dezactivezi si hibernarea - comanda "powercfg -h off" in CMD cu drept de admin.
Asta dezactiveaza si acel hibrid startup. Deci timpul de boot va fi mai mare ptr ca la shutdown se inchide pe bune.

#16
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002

View PostZnevna, on 10 mai 2022 - 09:27, said:

Nu, nu funcționează. Adică soluția funcționează în sensul că-mi dezactivează S0, dar în continuare lipsește S3-ul. Și problema mare e că nici hybernate-ul nu merge cum trebuie, ventilatoarele tot nu se opresc.

View Posteiffel, on 10 mai 2022 - 09:34, said:

Mai poti incerca sa dezactivezi si hibernarea - comanda "powercfg -h off" in CMD cu drept de admin.
Asta dezactiveaza si acel hibrid startup. Deci timpul de boot va fi mai mare ptr ca la shutdown se inchide pe bune.

păi ok, shutdown funcționează, dar cam atît. Niciun alt mod. Nici sleep, nici hybernate. Adică ele teoretic funcționează, dar e connected standby. Ventilatoarele nu se opresc. Și să dai tot timpul shutdown e cam aiurea.

Edited by adiharan, 10 May 2022 - 09:52.


#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce e aiurea să dai shutdown?

#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,221
  • Înscris: 05.01.2006
Ce rezultate primesti la powercfg /a ?

View Postwaterman, on 10 mai 2022 - 09:51, said:

De ce e aiurea să dai shutdown?
Pentru simplul motiv pentru care se foloseste sleep poate? Sa revina toate aplicatiile deschise exact cum erau anterior?...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate