Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Settled Status pasaport nou!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Daca ai settle status, ai reiinoit pasaportul, ai facut update cu noul pasaport dar cu toate astea nu a venit inca confirmarea de la gov.uk cu confirmarea noului pasaport(practic figurez in sistem tot cu vechiul pasaport), se poate trece in UK cu noul pasaport fara probleme? A fost careva in situatia asta?
Multumesc anticipat!

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
In mod normal nu e problema, eu am luat si pasaportul vechi cu mine, just in case. N-a fost nevoie.

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View PostLukRo, on 10 mai 2022 - 00:15, said:

In mod normal nu e problema, eu am luat si pasaportul vechi cu mine, just in case. N-a fost nevoie.
Multumesc de raspuns.

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Sunteti de atata timp in UK si nu ati luat cetatenia inca ?

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View PostCatean, on 10 mai 2022 - 10:01, said:

Sunteti de atata timp in UK si nu ati luat cetatenia inca ?
Ce avantaje ai pe langa settle status?

#6
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmaladetz, on 10 mai 2022 - 12:02, said:

Ce avantaje ai pe langa settle status?
Nu iti mai bati capul cu acte precum updatarea statusului online si generare de coduri, ai access fara viza in US, nu poti pierde cetatenia daca stai mai mult de 5 ani in afara UK, poti vota la alegerile generale, esti mai bine vazut prin lume, etc.

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
... te costa o gramada de bani, iti ia regina taxa pe mostenire cand mori, esti obligat sa te duci juriu la procese, ...

Nah, pasaportul EU e de ajuns. Mi se rupe de US.

#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View PostLukRo, on 10 mai 2022 - 14:59, said:

... te costa o gramada de bani, iti ia regina taxa pe mostenire cand mori, esti obligat sa te duci juriu la procese, ...

Nah, pasaportul EU e de ajuns. Mi se rupe de US.
E posibil sa trebuiasca sa platesti taxa pe venit daca muncesti in alta tara decat UK, spre exemplu US isi taxeaza cetatetii cu 2% pe venitul produs in afara tarii chiar daca au resedinta fiscala in tara in care lucreaza....

#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmaladetz, on 10 mai 2022 - 15:47, said:

E posibil sa trebuiasca sa platesti taxa pe venit daca muncesti in alta tara decat UK, spre exemplu US isi taxeaza cetatetii cu 2% pe venitul produs in afara tarii chiar daca au resedinta fiscala in tara in care lucreaza....
Numai in US e lege sa platesti taxe pe venituri in alta tara, nu e cazul UK. Eu am cetatenie si am lucrat 4,5 ani in Romania.

View PostLukRo, on 10 mai 2022 - 14:59, said:

... te costa o gramada de bani, iti ia regina taxa pe mostenire cand mori, esti obligat sa te duci juriu la procese, ...

Nah, pasaportul EU e de ajuns. Mi se rupe de US.
Tu nu esti contractor in IT? Cetatenia e 1 zi de munca in cazul tau :) .

Juriu la procese esti chemat si ca Settled .

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostCatean, on 10 mai 2022 - 20:29, said:

Tu nu esti contractor in IT? Cetatenia e 1 zi de munca in cazul tau Posted Image .

Asa si? Nu sunt tot bani? Mai bine cumpar bomboane la copii!

Quote

Juriu la procese esti chemat si ca Settled .

No habla ingles! Ce-mi face?

PS: am dat un search si cica trebuie sa "have registered as a parliamentary or local government elector". No, bine ca stiu ca trebuie sa ma de-registrez.

Edited by LukRo, 10 May 2022 - 20:41.


#11
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostLukRo, on 10 mai 2022 - 20:35, said:

PS: am dat un search si cica trebuie sa "have registered as a parliamentary or local government elector". No, bine ca stiu ca trebuie sa ma de-registrez.

Vezi ca daca nu esti pe electoral roll nu mai pupi credite pe persoana fizica Posted Image  .

View PostLukRo, on 10 mai 2022 - 20:35, said:

Asa si? Nu sunt tot bani? Mai bine cumpar bomboane la copii!


Si eu care sunt mandru de mine, deoarece consider ca cel mai adevarat legacy ce il las viitorului meu copil este o alta cetatenie decat rusinea europei. Sa poti lua o alta cetatenie si sa nu o faci, mai ales daca ai copii, mi se pare iresponsabil, dar no ofense please, e doar opinia mea.

Edited by Catean, 10 May 2022 - 21:12.


#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostCatean, on 10 mai 2022 - 21:11, said:

Vezi ca daca nu esti pe electoral roll nu mai pupi credite pe persoana fizica Posted Image  .

"Nu mai pup"... de parca mi-ar da bani gratis. Din principiu nu cheltuiesc banii mei din viitor, ma feresc de credite ca dracu de tamaie. Nici credit card n-am.

Quote

Si eu care sunt mandru de mine, deoarece consider ca cel mai adevarat legacy ce il las viitorului meu copil este o alta cetatenie decat rusinea europei. Sa poti lua o alta cetatenie si sa nu o faci, mai ales daca ai copii, mi se pare iresponsabil, dar no ofense please, e doar opinia mea.

None taken. Fiecare cu pasarica lui. Eu nu am o problema cu cetatenia romana, ci cu lipsurile din Romania. Iar "avantajele" cetateniei britanice ma lasa rece. Daca esti highly skilled, te primeste oricine.

Personal, daca as face banii astia in Portugalia, Italia, Grecia sau Spania, as pleca instant. UK devine o cloaca plina de imigranti din lumea a treia. Nu ca in PIGS nu sunt imigranti, dar macar work-from-home e de pe malul marii la caldura, nu dintr-un cotet (carora englezii le spun case) din care ma uit pe geam la ploaia deprimanta.

Cum trec copiii de colegiu... revizuim locatia.

#13
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mult noroc si success in mutare, cand va fie ea. Eu personal sincer, nu vad nici o diferenta intre a locui in PIGS sau in Romania din perspectiva mentalitatii. Si by the way, credit cardul nu e pentru creditare, e pentru siguranta, asigurari si cashback + beneficii. Nu stiu daca anul asta a ploua o saptamana in total, ca mai tot timpul m-am dus pe la Kew Gardens, unde e locul meu de reincarcare si de unde 1 data la 2 saptamani si lucrez, bate orice malul marii galagios si plin de tarani din privinta mea.

Edited by Catean, 10 May 2022 - 22:59.


#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Lasă că până și britanicii vor sa se mute din UK, pur și simplu nu e o țară așa frumoasă în care să trăiești, chiar și Romania așa cum o blamați daca as avea venitul ce-l am acum in Romania n-aș ezita o secundă să mă întorc.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCatean, on 10 mai 2022 - 14:54, said:

esti mai bine vazut prin lume, etc.
Asta e o prostie, scuze ca iti zic. Am calatorit cu pasaport romanesc , si singur , si cu alti romani , si cu engelzi alaturi , si cu americani alaturi. Niciodata, dar niciodata nu am simtit macar, nu am avut o urma de sentiment ca as fi fost discrimiat sau ca as fi fost tratat altfel fata de un american sau un englez. Din punctul meu de vederea, si din experienta mea...e o ineptie asta. Si crede-ma ,am calatorit mai peste tot unde se putea calatori, ca asa mi-e job ul.

Iar ca roman cu pasaport romanesc...inca ma mai suna Lloyds si ma roaga  sa fac mortgage la ei. Le-am tot zis ca nu vreau ...ei tot ma suna, si stiu ca sunt roman cu act romanesc si nu britanic.

View PostLukRo, on 10 mai 2022 - 14:59, said:

... te costa o gramada de bani, i
Anul trecut era 1800 de lire (sau pe acolo) cu tot ce trebuia sa platesti..cam atat te costa toata afacerea. Nu e o suma fenomenala dar nici de aruncat.

Edited by cuculea, 14 May 2022 - 08:12.


#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Inteleg si sunt de acord cu ce zici, dar parca daca ai varianta sa iei alta cetatenie, e pacat sa nu o faci, e un plus nu un minus.

#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View PostCatean, on 14 mai 2022 - 11:50, said:

Inteleg si sunt de acord cu ce zici, dar parca daca ai varianta sa iei alta cetatenie, e pacat sa nu o faci, e un plus nu un minus.
Am luat și eu în considerare la un moment dat, problema e timpul, ai de umblat, nu e vorba doar de aia 1800lire dar mai plătești alte 2000 in timpul pierdut sau poate mai mult....

#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View Postcuculea, on 14 mai 2022 - 08:10, said:

Anul trecut era 1800 de lire (sau pe acolo) cu tot ce trebuia sa platesti..cam atat te costa toata afacerea. Nu e o suma fenomenala dar nici de aruncat.

Pai inmulteste cu 4, ca doar nu o sa imi fac doar mie. Mai e suma de neglijat?

Edited by LukRo, 14 May 2022 - 17:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate