Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Declarația fiscală și ghiseul.ro - venituri doar din chirie

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003
În 2020 am început să închiriez apartamentul iar în 2021 am plătit primul impozit. În luna mai 2021 am făcut din nou declația pentru tot anul.
Ieri, făcusem initial declarația fiscală pe 2022 si am depuso. Mi-am dat seama ca a fost o greseala (bifasem doar datele de 2022), punand o suma putin mai mare decât voi primi in realitate, conform noului contract din 2022, e dus tot anul. Am rectificat-o introducand datele corecte pe 2021 + 2022 bifând checkbox-ul de rectificare la ambii ani.
Tot ieri, în ghiseul.ro îmi aparea suma declarată de anul trecut, suma corectă. Doar că, dupa declarația rectificativă de azi, am senzația că în ghiseul.ro îmi apare ca având de plată atât valoarea de anul trecut, cât și ceea estimată pe 2022.
Intrebarea ar fi care este logica dupa cum functioneaza lucrurile? Trebuie deja să platesc anticipat inclusiv suma estimata declarată pentru 2022 sau îmi plătesc în ghiseul.ro doar valoarea din 2021, urmând ca plata din 2022 s-o fac la anul (nu mi-aș dori, dar exista sanse sa se schimbe chiriasii, deci si contractul, sau sa am luni pauza la chiriasi).

Edited by Maximus_X, 09 May 2022 - 22:28.


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Intra in spatiul virtual ANAF si scoate fisa obligatiilor de plata. Acolo se vede clar cat si cand ai de platit.
M-am uitat chiar acum in fisa mea si obligatiile de plata pe care le-au calculat pe venitul estimat in declaratia depusa anul acesta, au termen de plata 25/05/2023.

De fapt si pe ghiseul.ro daca apesi pe DETALII apare si o coloana 'Scadenta'.

Edited by Argv, 10 May 2022 - 05:56.


#3
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Deschide declaratia pe calculator sau, mai bine, tipareste-o. Suna la asistenta contribuabili si vei fi ghidat pas cu pas.
Declaratia cu data scadenta in luna mai 2022 este pentru anul 2021.
Aduni veniturile lunare din 2021 si il scrii in declaratie la venit brut.
Daca ai bifat sectiunea I.1.1. "Date privind impozitul pe veniturile realizate din România, impuse în sistem real/pe baza cotelor forfetare de cheltuieli",
celelalte sectiuni vor fi calculate automat.
Daca nu-ti platesti CASS-ul altfel, probabil ca va trebui sa scrii ceva si acolo (asa era anii trecuti).

#4
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003
@Argv, multumesc! Totul e lamurit si e asa cum ai descris.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Mi se pare o prostie chestia asta cu veniturile estimate... Lasa frate sa treaca anul, declar cat am castigat si platesc impozitul... la ce ajuta estimarile astea.. doar sa faca lucrurile mai complicate.

Edited by Argv, 10 May 2022 - 10:24.


#6
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View PostArgv, on 10 mai 2022 - 10:23, said:

Mi se pare o prostie chestia asta cu veniturile estimate... Lasa frate sa treaca anul, declar cat am castigat si platesc impozitul... la ce ajuta estimarile astea.. doar sa faca lucrurile mai complicate.
De acord. Probabil e o incercare de-a colecta mai mulți bani pe ideea că cine estimează ceva prea mult, dar din motive obiective nu mai primește acești bani estimati și uită să facă declarația rectificată, atunci e bun(ă) de plată. Și nah, dacă există declarații rectificative, unii oameni au un obiect de lucru. Posted Image

Edited by Maximus_X, 10 May 2022 - 11:35.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
dacă ai ghinionul să trebuiască să depui mai mult de o declarație rectificativă, poți avea surpriza ca varza din sistem să nu fie călită :P
atunci apelezi la expresia: „ 'mnezeu cu mila!

#8
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View Postgushpi, on 10 mai 2022 - 13:37, said:

dacă ai ghinionul să trebuiască să depui mai mult de o declarație rectificativă, poți avea surpriza ca varza din sistem să nu fie călită Posted Image
atunci apelezi la expresia: „ 'mnezeu cu mila!
Serios?! Posted Image Mi-e teama sa nu ajung in situatia aia... daca-mi placa chiriasii in mod neasteptat.
Poți să detalieți puțin situatia dacă ai trăit-o?

Edited by Maximus_X, 10 May 2022 - 13:48.


#9
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003

View PostMaximus_X, on 10 mai 2022 - 13:39, said:

Serios?! Posted Image Mi-e teama sa nu ajung in situatia aia... daca-mi placa chiriasii in mod neasteptat.
Poți să detalieți puțin situatia dacă ai trăit-o?
Intreb pentru ca intr-o astfel de situatie mai bine ramai cu actuala declaratie...

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am depus rectificativa, e drept ca una singura si a fost in regula. Daca in schimbi declari chirii in euro, vor face ei tot felul de regularizari obscure pentru omul de rand, regularizari care apar dupa ce depui declaratia cu veniturile realizate, deci anul urmator.

#11
Maximus_X

Maximus_X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 15.05.2003
Mda, interesant. Eu sunt doar la prima rectificativa si chiria e declarata in lei. Cat timp o poti depunde "ori de cate ori e nevoie", chiar si daca mai schimba ei ceva, parca n-ar fi mare lucru. Mai nasol ar fi sa nu o poti face, sau sa te puna pe drumuri, online la etajul 3.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate