Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfaturi pentru instalat un dus, cand tevile de incalzire merg prin perete in acelasi loc

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017
In coltul din poza atasata, initial am vrut sa pun o cada (am o cada de fonta veche cu picioare), dar dupa mai mute dezbateri cu sotia, ne-am hotarat sa facem un dus acolo. Problema e ca tevile de incalzire merg prin perete, prin faianta in coltul unde as vrea sa pun dusul, dupa cum se vede in poza urmatoare (scuze ca e poza facuta cu un cartof copt). Care e solutia?

[ https://i.imgur.com/MC2fpWI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu vreau cabina de aia de plastic, vreau sa fac un dus de genul asta (nu stiu cum se numeste):

[ https://i.imgur.com/WVLAEFC.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Îngropi țevile sub faianță. Sa nu fie aparent nimic.

#3
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

Quote

Îngropi țevile sub faianță. Sa nu fie aparent nimic.

Sa fac o "bordura" acolo care sa acopere tevile? Sa le pun direct in perete... e prea tarziu acum, baia doar ce a fost renovata, incalzirea centrala e noua... mai bine pun cada cum era planul original decat sa dau faianta jos si sa refac incalzirea centrala. O bordura oricum trebuie pentru dus, poate o pot face de jur imprejur, nu?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
E Walk-in. Nu ii trebuie nicio bordura.
Doar panoul de sticla.
Dar țevile alea trebuie să dispară de acolo.
Ori pune cada cum ai vrut.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View Poste1ioan, on 09 mai 2022 - 20:02, said:

decat sa dau faianta jos si
In poza nu este nici macar o placa de faianta.
Ce faianta ai de dat jos?
Tevile alea au o durata de utilizare de minim 30 de ani. Singura conditie este sa NU traga nimeni de ele.
Le lasi in pozitia actuala si le "acoperi" cu o cutie placata cu faianta. Dimensiunile "cutiei" le alegi in functie de dimensiunile placii de faianta.
Nu uita de hidroizolatie. Trebuie sa faci una ca la carte.

Edited by tioopedi, 09 May 2022 - 20:43.


#6
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

View Posttioopedi, on 09 mai 2022 - 20:40, said:

In poza nu este nici macar o placa de faianta.

Este faianta alba de jur imprejur iar jos e gresie. Stiu ca nu se vede, dar e acolo.

Quote

Le lasi in pozitia actuala si le "acoperi" cu o cutie placata cu faianta.

Banuiesc ca tevile de la incalzire trebuie acoperite cu ceva izolatie, mi-e frica ca diferentele de temperatura o sa produca fisuri in "cutia" cu care o sa le acopar, nu?

#7
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@initiator, nu prea vad unde ai scurgerea pentru cada..
Daca vrei dus walk-in, ca in poza, trebuie sa ai deja scurgerea dusykyu facuta in pardoseala....
Daca nu o ai, e nasol si greu de facut, la nivelul pardoselei, si va trebui sa inalti "podeaua" din zona dusului sau sa pui cadita....

Legat de tevile de la incalzire... acum e taziu pentru o solutie economica....
Ai ca varianta sa lasi faianta pe perele respectiv si sa mai "tragi" o placa de rigips peste tevile de incalzire (deci placa departata de perete), tevi pe care le imbraci in izolatie , de sus pana jos, iar la latime, cat vrei sa fie de lata cabina de dus.... Apoi mai plachezi cu acelasi tip de faianta. Dar, repet, te lovesti de problema scurgerii.

#8
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

View Postdanutzu_1069, on 09 mai 2022 - 21:16, said:

@initiator, nu prea vad unde ai scurgerea pentru cada..

Ce se vede jos pe pardoseala, e o bucata de panza pusa in scurgerea pentru cada.
Constructorul meu a zis ca o sa trebuiasca sa scoata gresia si un rand de faianta in portiunea unde o sa fie dusul, o sa faca o bordura de jur imprejur, ca sa acopere tevile si sa delimiteze cabina dusului, si o sa ridice un pic pardoseala acolo ca sa instaleze rigola si sa dea scurgere spre rigola.

#9
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
E ok  daca ai scurgerea direct in pardoseala, bordura de jur imprejur, scoasa gresia, hidroizolat, rigola scurgere (interiorul dusului va fi mai sus decat restul, dar ... pentru asta este bordura...)

#10
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Poste1ioan, on 09 mai 2022 - 21:51, said:

Ce se vede jos pe pardoseala, e o bucata de panza pusa in scurgerea pentru cada.
Constructorul meu a zis ca o sa trebuiasca sa scoata gresia si un rand de faianta in portiunea unde o sa fie dusul, o sa faca o bordura de jur imprejur, ca sa acopere tevile si sa delimiteze cabina dusului, si o sa ridice un pic pardoseala acolo ca sa instaleze rigola si sa dea scurgere spre rigola.

Sa nu uiti de hidroizolatie.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttioopedi, on 09 mai 2022 - 20:40, said:

In poza nu este nici macar o placa de faianta.
Ce faianta ai de dat jos?
Tevile alea au o durata de utilizare de minim 30 de ani. Singura conditie este sa NU traga nimeni de ele.
Le lasi in pozitia actuala si le "acoperi" cu o cutie placata cu faianta. Dimensiunile "cutiei" le alegi in functie de dimensiunile placii de faianta.
Nu uita de hidroizolatie. Trebuie sa faci una ca la carte.

Nici macar nu mai trebuie sa la acoperi. De ce sa o faci?
Ajunge daca le vopsesti cu o vopsea dedicata,alba de obicei si gata. Dupa a treia utilizare a dusului nici nu le mai sesizezi prezenta.
Vopsea
https://www.emag.ro/...l/pd/DJRLZVBBM/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate