Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Seagate 4 tera nou, cu bad-uri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Salut,
am cumparat un Hdd, model:
Seagate ST4000NC001 4TB 5900 RPM 64MB Cache SATA 6.0Gb/s 3.5" Terascale Hard Drive Bare Drive.
Am scanat cu 2 programe si a gasit bad-uri. Am o MARE  problema, este nou cumparat din SUA.  Se poate face ceva, ce ma sfatuiti ?
Nu ma refer la garantie ci la un program de reparare sau alte idei.
Acum imi pare rau ca am optat pt. Seagate!
Am uitat sa spun ca l-am facut GPT si nu MBR, dar nu cred ca asta e important. Nici nu l-am partitionat inca doar l-am format NTFS si apoi l-am testat prima data cu HD Tune(a gasit 2 bad-uri) si apoi cu Hard Disk Sentinel(a gasit doar un singur bad).
Culmea e ca health a scazut de la 76% initial, la 54% dupa ce am facut testul care a durat cca 6-7 ore.
Atasez foto.

Attached Files



#2
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ai nimerit unul cu defect din fabrica.
Ai garantie la el?
De ce l-ai luat tocmai din SUA? Locuiesti acolo?

#3
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
L-am luat din SUA datorita pretului, 69$. Bineinteles ca am garantie, mi la luat fratele meu el locuieste acolo.
Nu stiu daca accepta la garantie cu 2 bad-uri, daca merge s-ar putea sa mi-l returneze cei de la service.
Ma gandesc ca poate nu e bulit si mai sunt sanse de insanatosire.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,330
  • Înscris: 01.12.2001
L-a trimis din state în Ro prin curier?
Preț mic acolo, transportat aici și ajuns cu baduri. Nasol.
Dacă au apărut din cauza unui soc, se vor înmulți.

#5
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu exista insanatosire. Odata ce health o ia la vale, asa o tine.
Poti doar sa incerci sa izolezi sectoarele bulite. Creezi o partitie separata.

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Dap, pare ca e pe moarte.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostValigow, on 09 mai 2022 - 19:42, said:

L-am luat din SUA datorita pretului, 69$. Bineinteles ca am garantie, mi la luat fratele meu el locuieste acolo.
Nu stiu daca accepta la garantie cu 2 bad-uri,
Nu se accepta si nu sunt baduri inca, sunt doar sectoare slabe. Cand sunt baduri apar la necorectabile.
Testeaza-l mai bine, scrie in el peste tot sa vezi daca mai apare ceva.

Eu am un Seagate de 2tb de 4 ani cu 112 sectoare busite (necorectabile) si peste 36000 ore functionare. nu-mi fac griji, e stabil chiar daca are read element fail in smart special test si probabil cu timpul o sa mai agate probleme.

Attached File  hdd.jpg   76.37K   33 downloads

Edited by andreic, 09 May 2022 - 22:03.


#8
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
1. Din HD Tune Pro -> Erase -> Zero fill -> Start -> Enable write test si ar trebui sa dispara acele pending sectors.
2. NU formata full, NU da disk check din Windows
3. Daca nu dispar pending sectors, atunci creezi o partitie de 2.7tb si una de restul, posibil sa poti alege start sector cu Easeus partition master

Sincer am un hdd cu 400+ bad sectors si acum are 16, au disparut peste noapte, n-am idee cum. In schimb cele pending se pot elimina cu scriere de zero-uri pe toata suprafata, asta daca nu a fost lovit.
Eu in PC am un HDD de 18TB care a venit intr-o cutie goala in care incapeau inca 3 hdd-uri lejer, culmea e ca hdd-ul n-are si n-a avut nicio problema pentru ca n-a fost ambalat corespunzator. De fapt acest hdd are cea mai liniara performanta din toate hdd-urile mele, nu are scaderi bruste de viteza.

Edited by FeDaYin, 10 May 2022 - 06:29.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFeDaYin, on 10 mai 2022 - 06:24, said:

NU da disk check din Windows
Ba mai bine da, va pune bad logic si sistemul va sari peste (tot cu chkdsk se poate si anula). Decat sa ai o partitie nefolosita, mai bine ai cateva sectoare iar daca sistemul doar cu atat ramane, aia e.

Edited by neagu_laurentiu, 10 May 2022 - 07:50.


#10
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Multumesc pt. raspunsuri, insa inainte sa citesc recomandarea cu HD Tune, m-am apucat sa fac un test de scriere cu Hard Disk Sentinel.
Atasez poze cu rezultatele. Nu a gasit nimic si a crescut health de la 54% la 67%. A disparut Current Pending Sector(acum e zero), insa a parut Reallocated Sector Count(era zero acum e 32). Stiu ca asta cu sectoarele realocate e nasol.
Am uitat sa spun un lucru f. important despre viitoarea utilizare a HDD-ului, nu instalez Windows pe el. Ar fi 3 utilizari posibile, lucru in PC(care are Windousul pe SSD), arhivare date, foto, filmari, in alt PC(tot cu Windous pe SSD) sau intr-un DVR ca doar e "For Enterprise Storage".

Attached Files



#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Mai dai o scriere, citeste din nou si daca nu continua degradarea, va fi bine.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostValigow, on 10 mai 2022 - 21:45, said:

Stiu ca asta cu sectoarele realocate e nasol.
Inseamna ca in zona aia chiar e o problema fizica, cat timp nu se inmultesc e oki. Foloseste hdd-ul normal si vezi daca mai apar pending-uri.

#13
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 17.10.2019
Ai nimerit unul defect din fabrica, sau busit in timpul transportului. detin seagate de 4Tb luat in noi 2020 si merge si acum fara probleme, fara bad-uri.

#14
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
Ai scris date random, asa ca pending sectors acum au fost realocate. Daca scriai zero-uri cum ti-am spus, aveai sanse ca pending sectors sa dispara. Acum aceste sectoare realocate nu mai pot fi vazute de Windows chiar si dupa formatare sau dupa disk check.

Chestia cu sectoare realocate nu e "nasol" pentru ca aceste sectoare presupus "rele" au fost ascunse de firmware ca sa nu mai fie accesate. Daca ramaneau vizibile, atunci cand acul de citire ajungea pe ele, se bloca hdd-ul. Faptul ca au fost descoperite si apoi ascunse, e un lucru bun.
DAR, daca scriai zerouri, aveai sanse sa le recuperezi, pentru ca pending sectors nu intotdeauna apar de la șocuri.
De exemplu mie mi-a aparut 1 pending sectors dupa ce am instalat Mortal Kombat 11, acel joc are 1 milion de fisiere mici si cumva hdd-ul a fost stresat mult prea mult. Sau am avut RAM-ul instabil. Sau radiatii din cosmos. 1 fisier nu putea fi citit, asa ca nu puteam nici sa-l sterg. Am luat un program numit O&O SafeErase si acel fisier l-am rescris cu zero-uri, instant a disparut acel pending sector.

DAR, cum am spus in alt post, am avut un hdd cu 400+ sectoare realocate si cumva vreo 380 au disparut peste noapte, credeam ca acest numar merge doar in sus, nu inteleg cum au disparut. Poate la un moment dat vor disparea si de la tine.

Edited by FeDaYin, 11 May 2022 - 08:28.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Cu ce te ajuta ca zero e vazut ca bun daca la urmatoarea scriere, valoarea nu poate fi citita? Firmware cand a luat decizia de realocare inseamna ca pentru el e clara situatia. Ca le mai revizuieste el cand are chef, e doar bonus.

Edited by neagu_laurentiu, 11 May 2022 - 08:49.


#16
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Imi pare rau dar am citit comentariul tau dupa ce am dat testul de scriere. Acum mai pot face ceva sau ramane doar solutia cu aghiazma si rugaciuni de nemarire a bad-urilor ! Cea mai enervanta e natura defectului, ca la pixeli morti, are probleme dar nu e "defect". Nu cred ca e de la transport a venit f. bine ambalat pus in interiorul altui colet mai mare primit de la fratele din SUA. Am sa-l folosesc un an si vad cum se comporta, garantia e de 3 ani il pot trimite inapoi la fratele meu chiar daca distanta e mai mare.

Attached Files



#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Seagate are un renume in povesti din astea.
Defect nu e, ca a avut sectoare disponibile, le-a inlocuit, nu ti-a scazut capacitatea de stocare Posted Image

#18
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

View PostValigow, on 09 mai 2022 - 19:28, said:

Am uitat sa spun ca l-am facut GPT si nu MBR, dar nu cred ca asta e important. Nici nu l-am partitionat inca doar l-am format NTFS
Da, nu cred ca are importanta gpt/mbr.
BA DA, l-ai partitionat. Ai facut o singura partitie ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate