Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bichonii latra prea mult?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.01.2022
Ma intreb si eu de ce bichonii maltezi latra asa de mult.
Am fost la doua familii ce aveau bichon si in ambele cazuri, cainele latra foarte mult.
Eu ma intreb de ce latra asa de mult bichonii, iar cainii de talie mai mare (ex. labrador) nu latra mult.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
E la fel ca la oameni. Exemplarele masive musca/ lovesc, aia de buzunar latra/ injura. Daca viata iti da lamai, fa citronada.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Toți cateii mici sunt isterici de felul lor

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 rares3968, on 09 mai 2022 - 19:27, said:

Ma intreb si eu de ce bichonii maltezi latra asa de mult.
Am fost la doua familii ce aveau bichon si in ambele cazuri, cainele latra foarte mult.
Eu ma intreb de ce latra asa de mult bichonii, iar cainii de talie mai mare (ex. labrador) nu latra mult.

Tie ti-ar placea sa locuiesti in cotetul unui catel?
Ei vezi, nici lor nu le place sa traiasca in "cotetul" oamenilor Posted Image

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
e un catel mic, activ, dornic de socializare si joaca si asa se exprima el.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Sa vezi ce latratori sunt chihuahua… ii intrec cu mult pe bichoni.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
aia-s caricaturi de caini. :)

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 rares3968, on 09 mai 2022 - 19:27, said:

Eu ma intreb de ce latra asa de mult bichonii, iar cainii de talie mai mare (ex. labrador) nu latra mult.

Pentru că, în cazul cățeilor de talie mică, sunt încurajate comportamentele, chiar dacă nu se dorește asta. Inclusiv certatul "taci Țucurel, că trezești vecinii", pe un ton pițigăiat, poate fi văzut ca o încurajare de către câine, că el nu înțelege ce zici tu acolo, dar înțelege că dacă latră, te face să reacționezi.
E o diferență de racție a stăpânilor, în fața câinilor. Când latră un câine mare, datorită volumului, registrului, reacția e diferită. Unii se sperie, alții sunt mai fermi în a-l face să tacă.

Edited by SmurfK, 09 May 2022 - 21:04.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
sa ne uitam si cum arata portretul robot al stapanului de bichon, ca aici nu-mi pare a fi numai vina cateilor.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 rares3968, on 09 mai 2022 - 19:27, said:

Ma intreb si eu de ce bichonii maltezi latra asa de mult.
Am fost la doua familii ce aveau bichon si in ambele cazuri, cainele latra foarte mult.
Eu ma intreb de ce latra asa de mult bichonii, iar cainii de talie mai mare (ex. labrador) nu latra mult.

Daca ai fi avut curiozitatea sa citești despre aceasta rasa, ai fi aflat ca pot sa latre foarte mult atunci când în preajma stăpânilor apar persoane necunoscute - cazul tău, sau pot deveni chiar "geloși" când li se pare ca nu li se acorda suficienta atenție.
Mai exista "sindromul câinelui mic", descris de cei care se ocupa de comportamentul/dresajul canin.
Desigur, pe lângă temperamentul/caracterul individual, contează și ce "educație" primesc acești căței, de obicei sunt cam răsfățați pentru ca sunt drăgălași.
Citește schița "Bubico" scrisa de I.L.Caragiale, acolo tot despre un câine mic, răsfățat și "prost-crescut" este vorba.
https://www.animalep...hon-maltez-256/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate