Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Poiana Narciselor, care din ele ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salut, am inteles ca pe final de mai e fain de vizitat poiana cu narcise. Initial credeam ca e doar una cea de langa brasov, apoi am mai aflat ca e una mai aproape de Cluj si anume cea de la Tecsesti si una tot relativ aproape dar ce pare a fi mai faina cea de la Negrileasa.

Una peste alta, e cineva cunoscator de aceste locuri ? Cate avem ? Unde sunt localizate ? Care is mai faine ? Care is mai usor de accesat ? Unde recomandati din Cluj sa facem deplasarea si in ce data exact ?

Ca idee am vrea sa mergem la Negrileasa daca nu aveti propuneri mai bune. Cam cum e traseul si pe unde o luam ? Ajungem cu masina pana langa (suv 4x4) sau e de mers pe jos mult? cat de mult ?

Cat mai multe detalii sunt binevenite, mersi !

#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Aia din Rodnei, de pe muntele Saca e frumoasa, dar e de urcat la picior, cam 3ore de pe Valea Vinului, poiana fiind pe la 1600m altitudine. Asta sa apreciezi cu adevarat ca ai ajuns acolo. In general cei de la Parc anunta pe site dupa ce incepe inflorirea lor.
L.E.: Si pentru ca se ajunge mai greu acolo si e in parc, ai sanse mai mari sa le gasesti nerupte.

Edited by vestale, 09 May 2022 - 19:13.


#3
alincar

alincar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.03.2013
sunt mai multe zone in Romania unde infloresc narcise .. de exemplu la 5 km de Caransebes - sat Zervesti . Ieri a fost si mare serbare pe tema asta acolo

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Indiferent pe care o vei alege din astea cu accesibilitate facila,va fi plin de gura-casca, de cocalari si de fauna de tot felul, asa cum se obisnuieste la sfarsit de saptamana pentru ca selfie-ul facut cu narcisa din mana si postat repejor pe toate retelele de aiuriti este nepretuit.
Si apoi se vine acasa si se mai trage un x de bifa in agenda cu am fost acolo.

Am uitat sa amintesc de coloana obligatorie de masini pe drumul de intors acasa.

Edited by adisz, 09 May 2022 - 19:29.


#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Avem si-n Arges o poiana cu narcise :D

Rezervaţia naturală Poiana cu narcise Negraşi se află în comuna Negraşi din judeţul Argeş, fiind cea mai sudică poiană din România în care se găsesc aceste flori

#6
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postalexandersch, on 09 mai 2022 - 18:38, said:

Ca idee am vrea sa mergem la Negrileasa daca nu aveti propuneri mai bune. Cam cum e traseul si pe unde o luam ? Ajungem cu masina pana langa (suv 4x4) sau e de mers pe jos mult? cat de mult ?

Cat mai multe detalii sunt binevenite, mersi !

Daca vrei sa mergi la Negrileasa drumuri relativ usoare sunt pe la Campeni (dinspre Turda) sau pe la Zlatna (dinspre Alba Iulia) spre Bucium. de la Bucium drumul spre Mogos. Cand ajungi in varful muntelui, aproape de Poieni este un indicator in dreapta spre poiana narciselor de la Negrileasa, cred vreo 2 -3 km, poti merge cu masina. Eu am mers acum vreo 10 ani cand acest ultim drum era pietruit, restul asfalt. Daca esti dornic de aventura si peisaje foarte frumoase poti merge spre Mogos si apoi spre Bucium prin munte, fie prin Aiud, fie prin Teius, eu am mers pe ambele pe drumuri pietruite cu un Logan papuc.

Edited by AlexD2, 09 May 2022 - 21:18.


#7
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

 alexandersch, on 09 mai 2022 - 18:38, said:


Ca idee am vrea sa mergem la Negrileasa daca nu aveti propuneri mai bune. Cam cum e traseul si pe unde o luam ? Ajungem cu masina pana langa (suv 4x4) sau e de mers pe jos mult? cat de mult ?


Am fost anul trecut la Negrileasa, dar am fost dezamagit deoarece foarte multe narcise sunt mancate de mistreti. Drumul este pietruit, dar daca mergi cu 4x4 poti ajunge lejer pana in poiana. Ruta este cea pe care a recomandat-o @AlexD2. Am fost si la poiana narciselor de la Vad, doar aici m-am bucurat de ele din plin. Daca doresti sa mergi aici va trebui sa-ti iei niste cizme de cauciuc deoarece in unele locuri balteste apa. Ai aici un link  https://newsbv.ro/20...mbrava-vadului/

#8
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Deci ideea e ca mergem 2 adulti si 2 copii. Deci incercam sa tinem cat mai light treaba. Da, mergem cu 4x4 prefer sa merg pana in poiana cu masina si acolo daca vreau sa mai ma plimb putin prin zona. Mistreti ? E periculos ? Mai sunt oameni ? Eu plec din Cluj deci merg Turda apoi spre Campeni, Apoi de acolo pe unde? Abrud - Bucium Sat - Gura Izbitei - Bucium - Poieni - si de aici o ia naiba totul, is ceva drumuri ciudate spre Poienile-Mogos

Puteti marca un traseu clar pe google maps si sa faceti share ?

O alta intrebare e in ce data e ok sa merg ?

Zicea Vasile ca a fost dezamagit, eu am vazut video asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6YI3nca3zpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si m-a convins.

#9
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Serbarea Narciselor de la Negrileasa se tine anul asta in 21 - 22 mai. Asa ca fie te duci weekend-ul asta daca vrei sa scapi de "aglomeratie", sau daca-ti place "aglomeratia", mai astepti pina weekend-ul viitor.

Google Maps recomanda sa te duci pe autostrada pina la Teius si dupaia sa o iei pe la Galda si Intregalde. traseu
Daca mergi pe la Turda - Cimpeni - Abrud, treseul dupa ce iesi din Abrud este asata: traseu
Cind ajungi la "panoul" albastru cu Bine Ati Venit in Comuna Mogos, trebuie sa faci dreapta pe drumul neasfaltat

Attached File  Untitled 1.png   3.51MB   10 downloads Attached File  Untitled 2.png   3.15MB   8 downloads

faci dreapta aici

#10
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
[...]
Ms fain, ajuta ce mi-ai trimis, e perfect, chiar pe stilul meu de habarnist total. Cu astea nu am cum sa nu ma descurc. Dar in final care din cele 2 trasee le recomanzi ? Vreau sa merg weekendul viitor sa evit aglomeratia. Dar apropo, serbarile ce presupun ? Doar e o data comuna in care se aduna mai multi oameni si atat? Sau se si petrece ceva acolo? Cat de aglomerat e ? Cati mergi cu masina pana la destinatie ? Ce aplicatie meteo folosesti incat sa vezi din timp cand e vremea mai buna ?


NU mai citati ultimul post ! (nota moderator).

Edited by Barboso, 11 May 2022 - 16:23.


#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
[...]
Dupa cum am spus exista si un traseu pe la Teius-Intregalde- Mogos pus de colegul reborn_21 dar nu iti recomand sa mergi pe el deoarece pe acest traseu exista o portiune lunga de drum pietruit pe care trebuie sa urci si apoi sa cobori un munte pe teren accidentat si o portiune prin padure. Am facut acest traseu dar nu e deloc usor si in plus nu stiu care e acum starea drumului, e traseu pt aventura nu de mers cu familia.


NU mai citati ultimul post ! (nota moderator).

Edited by Barboso, 11 May 2022 - 16:21.


#12
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu stiu ce traseu sa-ti recomand.
- Pe la Turda - Cimpeni - Abrud ai drum asfaltat, dar din cite am inteles eu, portinea ce apartine de judetul Cluj este cam rea. Ce tine de judetul Alba, am inteles ca a fost recent "peticita" si ar fi ok.
- In urma cu aproximativ 5 ani, o cunostinta care locuieste in Mogos, spunea ca prefera din Alba Iulia la Mogos sa mearga pe Intregalde (nu stiu de ce).
Eu as alege ambele trasee, deoarece in opinia mea, la Intregalde ai cam avea ce sa vezi si merita trecut si pe acolo. Asa ca la dus probabil ca as merge prin Turda-Albac si la intors as merge pe la Intregalde si m-as opri sa frig o slana pe marginea drumului (pe marginea riului de munte).

Sebarile sint un soi de serbari cimpenesti. Adica exista o scena unde cinta si danseaza ceva ansambluri folclorice, pe linga mai vezi o taraba - doua cu diverse chesti de vinzare, "tarabe" cu mincare, gen un mic, un langos, un kurtos colac, etc.
Anul asta am inteles ca se va organiza si un concurs gastronomic. Probabil ca participa cine doreste si o sa se faca tot felul de mincaruri la ceaun si lumea va merge pe unde apuca sa ceara cite un blid pentru degustare si un juriu va da note.  Sursa: Ziarul Unirea

#13
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
[...]
Nu e rau drumul nici pe la Turda si in plus in jud Cluj e sub un sfert din drum.
Probabil colegul prefera sa merga pe la Intregalde deoacece cred ca drumul e mai scurt, dar cum am spus nu recomand. E adevarat ca de la Mogos la intregalde e mai usor de trecut muntele de la intersectia lui 1071 cu 107K pana la Ghioncani, decat invers, urcusul fiind in acest caz pe o portiune golasa a terenului, dar nici la coborare prin padure pe drum pietruit taiat in stanca nu e usor iar de te prinde acolo o ploaie om esti, ca risti sa dai peste un torent si sa se blocheze drumul cu pietre si lemne  si nu te mai poti intoarce drumul fiind foarte ingust in zona prin padure. Repet am fost pe acest traseu si chiar din ambele directii. De fapt cand am mers de la Mogos la Intregalde intentia mea a fost sa continui traseul de la Intregalde pe la Iezerul Ighiel dar drumul fiind foarte greu nu am reusit cu Loganul.


NU mai citati ultimul post ! (nota moderator).

Edited by Barboso, 11 May 2022 - 16:20.


#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Mai este una in Retezat - Salasul de sus, judetul Hunedoara, chiar si un festival al narciselor in perioada asta.

Edited by LunaCrystal, 01 June 2022 - 13:08.


#15
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am fost la negrileasa, foarte fain dar foarte plin. Drumul pe ultima bucata infernal. Ambreiaje duse, masini care nu urcau decat impinse. Drumul praf, toti parcati pe lateral se urca si se cobora pe o singura banda, politia depasita, circ intr-un cuvant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate