Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cartofi la disc-care i faza ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Imi place carnea gatita pe gratar, dar gratarul ca eveniment social ma cam lasa rece. Si am observat ça la gratar cu multi participanti multi fac cartofi prajiti la disc si mai ales se entuziasmeaza f tare de acesti cartofi am mincat o sg data si nu mi s a parut nimic deosebit la ei. Pot sa mi fac si acasa, pe cind gustul de fum al carnii la gratar nu pot sa il reproduc. Asdar, cartofi astia la disc chiar sunt mai buni sau doar ideea de a petrece timpul impreuna ii entuziasmeaza si atribuie acestor cartofi arôme  care nu exista in realitate ?

#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt mai buni decât cei convenționali făcuți acasă. Ii poți reproduce și acasă, dacă utilizezi slănina afumata topita pentru a obține untura, iar in ea mai prăjești și niște carne și eventual cârnați înainte.
Ordinea ingredientelor pe disc e:
Inelul exterior se umple cu bucăți de slănina, inelul median se umple cu cărnuri, iar in zona centrala, in care se acumulează toată grăsimea scursa atât de la slănina cât și de la carnea gătită, se gătesc cartofii.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai ai avut de-a face cu amatori mai nene
La disc pui carnea pe margine iar cartofii (sau legumele) se pun pe mijloc
Ideea este sa se scurga grasimea de la carne pe legume (sau cartofi)
Iese o nebunie  Posted Image

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Ideea e mai mult de socializare decat de gust. Si mie mi s-a parut interesanta ideea la inceput. Apoi mi s-a parut banal si nu i-am mai vazut rostul/farmecul. Prefer gratarul clasic si cartofi copti, la final, in jar. Daca mai am si niste felii de paine pe care sa le pun pe gratar... Mama, mama!

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu poti face in casa, pe un aragaz normal, ce poti face pe un gratar/disc/lopata....Nici macar un ou prajit nu iese la fel.
Acum depinde si de gusturile fiecaruia.

Edited by pasilla, 09 May 2022 - 18:01.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
La faza asta, cel mai apropriat mod de gatit in casa este la ... wok
Pentru asta ai nevoie de plita pe gaz (n-ai ce face cu aia electrica) cu arzator wok
Multi confunda wok-ul asta cu mancarea asiatica
Fals - cu putina imaginatie ies niste nebunii de te lingi pe degete
Sigur, nu iese ca la gratar dar ... e bun Posted Image

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNaijax, on 09 mai 2022 - 18:13, said:

cu arzator wok
Mda. Cam complicat.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
discul e o prajeala cu untura la temperatura inalta. nu e gratar, asa faci comparatia degeaba.

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Pai bunica mea care m a crescut o perioada prajea 90% cu untura pe cuptor cu lemne in oala de fonta groasa, deci de ce m as entuziasma de disc ? Nu mai zic ca untura si cartofii erau de productie proprie, asa ca peste orice maninca majoritatea din ziua de azi, adica de la supermarket.
Ramin pe idee mea si a lui Puferiu, probabil ca ideea de socializare+ca nu toti au trait ca la 1800 toamna, ca mine. Ceea ce nu e rau deloc ca am crescut asa.
Ba chiar si azi folosesc untura la prajeli (care sunt f rare) si mai ales la cuptor. Untura de porc, de gaina, de care o fi, preferabil productie home made.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am primit si eu cartofi la disc cu carne, facuti pe gratar, cand am fost la teambuilding cu echipa,de la firma.Asa o fi moda.
Am fost pe Valea Prahovei cu un microbuz, platit de firma.

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2022 - 18:42, said:

Am primit si eu cartofi la disc cu carne, facuti pe gratar, cand am fost la teambuilding cu echipa,de la firma.Asa o fi moda.
Am fost pe Valea Prahovei cu un microbuz, platit de firma.
Si cum ti s au parut.

Edited by AlbastruIndigo, 09 May 2022 - 18:59.
Scos raspuns mesaj sters


#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Sa nu ma intelegeti gresit, eu sunt un maistru al gratarelor. Ca sa mi se zica asa nu a fost o cale scurta. A trebuit sa experimentez, sa fac cunostinta cu necunoscuti si chiar sa ma imprietenesc cu ei. Ca a trebuit sa ma eschivez atunci cand eram contactat doar pentru gratar, e partea a doua. In fine. Doua lucruri vreau sa va zic:
1. Discul nu trebuie sa fie foarte uzat, ci sa mai aiba "carne". Inainte de prima folosinta, neaparat sa fie frecat cu peria de sarma si ars bine (chestia aia de o fac meseriasii: sa arda bine scula, apoi s-o unga cu ulei sau untura)
2. cartofii pusi in grasimea scursa nu stiu cat de sanatosi sunt; pe mine ma dezamageste faptul ca nu sunt patrunsi si de fum;
3. petit_christian, ai incercat tu sa faci tu asa ceva?

#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Eu nu dar am mincat cartofi la disc, prajiti pe cuptor de lemne pe in oala groasa de fonta si cireasa de pr tort, oala pusa pe vatra, daca stii ce i aia in 'definitia ei originala.

#14
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostPuferiu_, on 09 mai 2022 - 17:44, said:

Ideea e mai mult de socializare decat de gust. Si mie mi s-a parut interesanta ideea la inceput. Apoi mi s-a parut banal si nu i-am mai vazut rostul/farmecul. Prefer gratarul clasic si cartofi copti, la final, in jar. Daca mai am si niste felii de paine pe care sa le pun pe gratar... Mama, mama!
Ai perfecta dreptate,nu este gustul mai bine ca la gratar,vorbim de carne, cartofii la tigaie sau ceaun sant tot cartofi prajiti.

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostNaijax, on 09 mai 2022 - 18:13, said:

La faza asta, cel mai apropriat mod de gatit in casa este la ... wok

Nu prea. Discu' ii mai "aplatizat" ca wok-u'.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2022 - 18:42, said:

Am primit si eu cartofi la disc cu carne, facuti pe gratar,

Ori facuti la disc ori facuti pe gratar,sa ne intelegem Posted Image
Ca-s doua chestii distincte.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
pt gratarul (cu carbuni, nu disc) la iarba verde ceafa de porc e regina. iese din orice pozitie, indiferent cum o faci iese ceva mancabil. poate sa fie gratargiul oricat de paralalel cu meseria, daca o perpeleste bine e mancabila. singura chestie ca ca are cam tendinta sa aprinda carbunii din cauza grasimii. normal ca nu-i foarte sanatoasa, dar gratar romanesc si snatos e contradictie in termeni.

#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014

View Postadisz, on 09 mai 2022 - 19:37, said:



Ori facuti la disc ori facuti pe gratar,sa ne intelegem Posted Image
Ca-s doua chestii distincte.
Vrei report pt trolare ? Ce scrie in titlu ? Cartofi la gratar si n am scris in chineza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate