Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Biden loveste din nou

Pocket PC Handheld ajutor.

Intrerupere utilitati casa tempor...

Care credeti ca este probabilitat...
 paravan geam / obturare vedere

Motorola E32, se aprinde flashlig...

La mulți ani @sylvius!

Joy Berceni Biruintei 87
 Recomandare suport tableta

Vanzare apartament

Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix
 Romania printre primele poziții d...

Pisica din Iasi care a mers sa na...

PC fara wifi, conectare smart mon...

Masina cu buget redus

Malabsorbție fructoză

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

luciana31

luciana31

New Member

• Grup: Candidate Members
Bună! Sunt nouă pe aici, caut de ceva timp pe internet oameni cu intoleranță/ malabsorbție la fructoză. Azi am scris unui medic gastroenterolog , cu recenzii foarte bune, și mi-a răspuns că nu am intoleranță la fructoză... că dacă aveam, mă nășteam cu ea. Și nici la lactoza, că m-aș fi născut cu intoleranță la lactoză.  
În fine, eu caut pe internet ce aș putea să mananc, căci după câte am găsit, nu pot să mananc mai nimic. Dacă este cineva cu aceasta problema, va rog sa ma ajutați.
De ce gândesc că asta am? Fiindcă toată viața am avut probleme digestive, balonări, diaree, fabric aer în stomac, ragai; știam că mierea mă baloneaza,  fructele fermentează, dulciurile. În ianuarie am avut covid și am băut mult ceai cu miere. Mi-a fost foarte rău, m-am umflat în burta, aveam un ghem tare în dreptul buricului, greață, apăsare la ficat,  diaree, amețeli, stare de leșin... după ce am terminat cu covidul și cu ceaiurile, m-am simțit mai bine un timp. Scurt, fiindcă intr-o zi am mancat pâine cu miere și mi-a revenit diareea și fermentația în toată burta. Asa am cautat pe net sa vad ce rău poate face mierea, și asa am aflat despre intoleranta/ malabsorbtia fructozei... Am perioade când ma simt mai bine. Apoi ma dau iar peste cap. ( am mancat ciocolata, să mă îngraș..  am făcut diaree.. ) cei din jur râd de mine, eu mă ascund și plâng, am dat în  depresie, nu știu ce să mai fac..
Am scris în speranța că poate găsesc pe cineva cu aceasta intoleranță, care știe deja ce poate mânca...

Kean

Kean

Senior Member

• Grup: Senior Members
Fructoza nu poate fi prelucrata de ficat si e trimisa direct in corp ca si sediment de grasimi.Asta vezi mai ales la fetele tinere care beau toate porcariile actuale de sucuri cu fructoza si au picioare de halterofil la 20-25 de ani.

radu103

radu103

Guru Member

• Grup: Senior Members
Eu beau sirop de menta cand am probleme de genul cum ai descris tu si ma regleaza imediat fiind foarte concentrat (dar dulce)
Se gaseste chiar si la lidl si nu e scump deloc, menta cu propolis
Si alcoolul ajuta, in cantitati mici, taria in special, gen 30 ml palinca
La fel poti trece la paine cu maia, fara drojdie de bere si fara bere ptr ca astea intretin la infinit balonarea
Merele crude si morcovii fierti ajuta la fel, orezul si zeama fierturii de orez

Edited by radu103, 09 May 2022 - 22:52.

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

• Grup: Moderators

luciana31, on 09 mai 2022 - 17:09, said:

Azi am scris unui medic gastroenterolog , cu recenzii foarte bune, și mi-a răspuns că nu am intoleranță la fructoză... că dacă aveam, mă nășteam cu ea. Și nici la lactoza, că m-aș fi născut cu intoleranță la lactoză.  

Scrie-i iar si spune-i ca-i idiot. Eu am devenit intoleranta la lactoza cand aveam 29 ani. Cei cu aceasta intoleranta o pot dezvolta in timp si pe cea la fructoza. Cauzele pot fi multiple, inclusiv boala Chron. Mergi la un medic sa te trimita la un test de toleranta, iti faci intestinele praf daca mai astepti mult.

luciana31

luciana31

New Member

Kean, on 09 mai 2022 - 22:45, said:

Fructoza nu poate fi prelucrata de ficat si e trimisa direct in corp ca si sediment de grasimi.Asta vezi mai ales la fetele tinere care beau toate porcariile actuale de sucuri cu fructoza si au picioare de halterofil la 20-25 de ani.
Da, îmi afectează ficatul. Dar de unde picioare de halterofil, la 1,64 m. și 52 kg la cât am ajuns..

luciana31

luciana31

New Member

radu103, on 09 mai 2022 - 22:50, said:

Eu beau sirop de menta cand am probleme de genul cum ai descris tu si ma regleaza imediat fiind foarte concentrat (dar dulce)
Se gaseste chiar si la lidl si nu e scump deloc, menta cu propolis
Si alcoolul ajuta, in cantitati mici, taria in special, gen 30 ml palinca
La fel poti trece la paine cu maia, fara drojdie de bere si fara bere ptr ca astea intretin la infinit balonarea
Merele crude si morcovii fierti ajuta la fel, orezul si zeama fierturii de orez
Mulțumesc mult, dar nu pot siropuri, au fructoză. Merele și toate fructele au fructoză, morcovii la fel. Alcoolul și el îmi face rău

luciana31

luciana31

New Member

AlbastruIndigo, on 09 mai 2022 - 22:57, said:

Scrie-i iar si spune-i ca-i idiot. Eu am devenit intoleranta la lactoza cand aveam 29 ani. Cei cu aceasta intoleranta o pot dezvolta in timp si pe cea la fructoza. Cauzele pot fi multiple, inclusiv boala Chron. Mergi la un medic sa te trimita la un test de toleranta, iti faci intestinele praf daca mai astepti mult.
Da, nu mai plătesc, nu merită plătit, nu știu de ce are atâtea recenzii bune. Și eu mancam odată mere cu lapte, și nu aveam absolut nimic! Acum nu mai pot nici mere, nici lapte.. Sper să nu le fac praf, fiindcă nu prea mananc, doar oua, supe, grătar.  Mulțumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate