Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Are voie Google/Emag/compania de telefonie mobila sa spuna cine esti?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Caesar123

Caesar123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.03.2022
Am observat niste chestii:
1. Cand te duci sa cumperi ceva de la eMag ti se cere numarul de telefon, cand ti-l baga acolo in softul lor le apare numele, prenumele si adresa ta asociata cu acel numar de telefon (le au daca ai mai facut comenzi de la ei).
Practic, daca "cineva" vrea sa dea de tine se poate duce la ei. Intelegeti ce vreau sa spun. Si nu doar la emag este asa ci si la alte magazine online unde ti se cere numarul de telefon daca faci o comanda sau ca sa-ti confirmi contul de client la ei pe site.
2. Am fost sa-mi incarc telefonul la Orange si cand vrei sa ti-l incarci inainte te punea sa-ti treci doar numarul de telefon intr-un tabel. Pe urma ti-l incarcau doar daca iti treceai si numele si prenumele si numarul de telefon in acel tabel. Oricum, am vazut ceva si mai interesant: in softul lor acolo nu doar ca iti apare numarul de telefon si numele si prenumele (pe care oricum il au daca ai avut cumva vreun contract cu ei, asa-i la toti, si la Vodafone dar zic de Orange fiindca asta folosesc acum) dar le apare si ce numere ai mai avut si sunt inactive sau trecute acum la alte persoane (probabil) dar le apare IMEI-ul de la telefon, inclusiv de la telefoanele pe care le-ai avut fiindca am fost odata si voia sa-mi faca o oferta pentru telefoane mobile si ma intreaba ce telefon aveti dvs? si deschide de acolo programul si se uita la IMEI si zice, ce-i asta? Nokia 1100 vad ca zice aici, si se vedea si IMEI-ul. Nu vreti ceva mai bun? - Asta se intampla acum cativa ani.
Prin urmare, tu daca scoti o cartela dintr-un telefon si o bagi intr-un alt telefon deja stie cine esti si se baga si IMEI-ul acelui telefon si tipul de telefon in istoricul tau acolo la ei. Corect? Asa era acum cativa ani, banuiesc ca tot asa este si acum si banuiesc ca nu sunt prosti sa arunce toate aceste informatii la cosul de gunoi. Nu am fost client la toate companiile de telefonie mobila dar cred ca acelasi rahat este la toti. Le puteti sterge numele daca se simt asa de tare ofensati.
3. Si inca ceva, sa zicem ca te duci cu masca din aceasta medicala si iti iei un SIM si platesti cu cash si te hotarasti sa fii neidentificabil. Te apuci si iti iei un alt telefon si acolo Androidul iti cere contul de Google, adresa de email si tot. Presupunem ca iti faci o alta adresa de email. Teoretic Google tot te poate identifica dupa greselile de ortografie cand faci un search, Androidul dupa contul de FB, Instagram etc. daca ai conturi noi si false si la astea tot isi da seama cine esti dupa reteaua de Wifi folosita, dupa ce persoane ai in lista de onctacte atat in telefon cat si la FB si Instagram, dupa ce obisnuiesti sa cauti frecvent pe Google si asa mai departe. Mai mult decat atat, au si recunoscut ca iti asculta telefonul pentru a-ti livra reclame cat mai la subiect => te poate identifica si dupa voce. s.a.m.d.

Intrebare:
Are voie oricare dintre acestia sa iti dea datele asociate unui anumit SIM unei terte persoane/autoritati presupunand ca ai avut un SIM intr-un Nokia 1100 sau 3310 si acum vrei sa iti pui acel SIM in telefonul dual sim cu Android?

Multumesc frumos pentru clarificari!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ma scuzaţ ca intreb ... matale traiesti pe aceasta planeta ?
De GDPR ai auzit ?

DA - cu acordul tau au voie sa-ti prelucreze datele si ... etc.
NU - fara acordul tau NU au voie

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,511
  • Înscris: 30.08.2017

 Caesar123, on 09 mai 2022 - 12:22, said:


Intrebare:
Are voie oricare dintre acestia sa iti dea datele asociate unui anumit SIM unei terte persoane/autoritati presupunand ca ai avut un SIM intr-un Nokia 1100 sau 3310 si acum vrei sa iti pui acel SIM in telefonul dual sim cu Android?

Multumesc frumos pentru clarificari!
Doar dacă ai autorizat acea companie sa dea datele mai departe. Cu autoritățile e diferit, depinde de la caz la caz. Dacă e vorba de o ancheta, atunci le vor da.

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Ai fi uimit sa afli cat de mult poate afla un agregator de date despre tine.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pentru ce ai avea nevoie de o cartelă prepay, în așa fel încât să fii neindentificabil?

Dacă chiar te mănâncă rău, iei un telefon de pe olx, bagi un prepay în el și ești anonim.
Până faci prostii.
Că vin ei la tine.

Edited by waterman, 09 May 2022 - 12:44.


#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Ok, si ce fac cu toate aceste informatii?
Adica cu ce ii ajuta pe operatorii telecom ca stiu ca eu am avut in ultimi 10 ani S2, Note 3, S8+ si S10+?
Cu ce ma deranjaza pe mine ca merge unu cu numarul meu de telefon si afla ca ma cheama T.... Mirel?


vazusem acum cateva zile un mesaj: "Pentru cunoscatori, daca 2+2:2 nu iti da 3, lasa teoriile conspiratiei despre vaccin, antene 5G, sateliti."

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,511
  • Înscris: 30.08.2017

 mirel3003, on 09 mai 2022 - 12:43, said:

Ok, si ce fac cu toate aceste informatii?
Adica cu ce ii ajuta pe operatorii telecom ca stiu ca eu am avut in ultimi 10 ani S2, Note 3, S8+ si S10+?

Marketing. Îți fac oferta personalizate.. Nu te deranjează cu ofertă de Nokia 1100 dacă văd că tu ai gusturi fine.

Edited by george_alexandru, 09 May 2022 - 12:46.


#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Naijax, on 09 mai 2022 - 12:31, said:

Ma scuzaţ ca intreb ... matale traiesti pe aceasta planeta ?
De GDPR ai auzit ?

DA - cu acordul tau au voie sa-ti prelucreze datele si ... etc.
NU - fara acordul tau NU au voie
Realitatea frumoasa este cum zici tu, si ai mare dreptate.

Realitatea urata nu e chiar asa.

Cel putin in cazul bazelor de date unde se combina imeiurile si numerele de telefon, ajung in N maini, fara niciun acord. Si nu, nu doar unor institutii de state. Ajung si la privat. Unele sunt pt scopuri analitice, altele pentru marketing.

Te provoc sa suni la orice operator, sa ii rogi sa iti stearga orice data au despre tine, si apoi sa suni iar dupa 4 luni sa intrebi ce date au despre tine.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 mannick, on 09 mai 2022 - 12:41, said:

Ai fi uimit sa afli cat de mult poate afla un agregator de date despre tine.
cât de multe scrii pe net despre tine.dacă nu zici nimic nu știe absolut  nimic

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca ai probleme cu situatia de mai sus, solutia este sa treci la telefoane si sisteme de operare alternative si sa eviti pe cat posibil sa folosesti aplicatii si servicii de la google, meta and co...
si sa eviti sa partajezi informatii cu terti pe cat posibil.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 mirel3003, on 09 mai 2022 - 12:43, said:


Cu ce ma deranjaza pe mine ca merge unu cu numarul meu de telefon si afla ca ma cheama T.... Mirel?

faptul ca ei au acele informatii nu inseamna ca le dau altora. daca vrei iti dau numarul meu de telefon in privat, sunt curios daca poti afla numele, desi nu cred.

tu iti inchipui ca mergi la emag, spui am numarul asta de telefon, si aia iti spun cum te cheama si unde stai?

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 born2lose, on 09 mai 2022 - 13:23, said:

faptul ca ei au acele informatii nu inseamna ca le dau altora. daca vrei iti dau numarul meu de telefon in privat, sunt curios daca poti afla numele, desi nu cred.

tu iti inchipui ca mergi la emag, spui am numarul asta de telefon, si aia iti spun cum te cheama si unde stai?

Ok, prin absuurd sa vicem ca gasesti un angajat mai talamb si mergi la emag si afli cum il cheama pe utilizatorul numarului de telefon 07xxxxxxxx... ce rezolvi?

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Oamenii nu folosesc datele nici in cadrul companiei lor. Din cand in cand mai primesc o oferta speciala de net si minute doar ca eu nici macar nu ma apropii de limitele curente. Mereu imi spun ca lor nu le apar datele astea. Acum, ca mint sau nu, dreaq stie dar pare plauzibil ca stanga sa nu stie de dreapta intr-o companie.

#14
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 EMPP, on 09 mai 2022 - 12:46, said:

cât de multe scrii pe net despre tine.dacă nu zici nimic nu știe absolut  nimic

Si daca cineva fabuleaza?

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 sandu222, on 09 mai 2022 - 14:00, said:


Si daca cineva fabuleaza?
atunci apar fabule

dar fazanii pun botu oricum că-i plin de ei pe la noi

#16
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Teoretic si legal nu au voie.
Dar o fac pentru ca e greu de dovedit ca au incalcat legea.
pentru a dovedi ca incalca legea trebuyie ca tu sa le faci flagrant, altfel n-ai cum sa dovedesti ca ei au fost nesimtitii ce ti-au dat datele unei terte persoane.
Si mie mi se pare aiurea rau "normativul" asta pe care il vor implementat la nivel mondial. Ma refer la acela ca o persoana sa fie identificat dupa nuumarul de telefon, care devine astfel inlocuitor de ID_Client in sisteme sau chiar de CNP.
Nici mult plamata China sau Rusia nu au implementat asa ceva la asa nivel. In Europa si SUA deja numarul de telefon e folosit pe post de CNP, ba chiar nici la servicii publice nu mai ai acces daca nu atasezi un numar de telefon... cumva s-a creeat o lege nescrisa ca fiecare om trebuie sa aiba un numar de telefon atribuit persoanei. O fi si din cauza ca numerele de telefon se pot localiza si pot stoca tot istoricul miscarii tale, ceea ce cu un CNP nu poti face. Acolo e miza cea mare, trackingul.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pfff... ce mai tevatura...
Furnizorul vede si ce ai tu in telefon, setari, etc... Le poate chiar schimba.

Sau reclame targhetate - nu primesti ?

Sa ai GPS-ul activat si sa treci pe langa un magazin si sa primesti reclama exact de la magazinul ala ?

#18
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 mirel3003, on 09 mai 2022 - 13:29, said:

Ok, prin absuurd sa vicem ca gasesti un angajat mai talamb si mergi la emag si afli cum il cheama pe utilizatorul numarului de telefon 07xxxxxxxx... ce rezolvi?
Cum ce rezolvi... afli numele, adresa si chiar CNP-ul celui ce are numarul 07xxxxxxx, pe care tu il suspectezi ca are ceva cu nevasta ca i-a aparut numarul in istoric, desi poate el a sunat din greseala acel numar. Si uite asa apari maine la stiri cum ai fost injunghiat in usa de catre individul orbit de gelozie.
Dar stai linistit, nu e de vina emag, ei se spala pe maini, chiar prin absurd daca criminalul va dezvalui in ancheta ca asa a ajuns la tine, ei nu vor pati nimic, desi au fost complici la crima.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate