Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie MONOVOLUM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Salutare!

Conduc deja de vreo 10 ani un Passat "nascut" in 2001 de care m-am slujit foarte bine si parca-mi pare rau ca tre' sa ma despart de el, dar de cateva luni sunt tatic de 3 copii si nu prea ma mai ajuta spatiul, asa ca trebuie sa-mi iau neaparat un monovolum. Bine, oricum intentionam sa-l schimb deja de anul trecut de cand am reusit sa ne mutam la casa, dar acuma ca a venit si bebe #3 , chiar nu mai am de ales.

Nu sunt foarte pretentios in ceea ce priveste dotarile. Imi doresc o cutie automata pentru ca locuiesc in Cluj si m-am saturat de ciclul "a-ntaia, a doua, frana ... a-ntaia, a doua, frana" . Asta cred ca e cam singurul moft mai "puternic" ca sa-i zic asa, dar si la asta as fi dispus sa renunt daca chiar ar fi cazul.
Ideea este ca imi trebuie un spatiu destul de mare, asa ca C-Max sau VW Touran ies din discutie. Vreau sa pot sa merg in concediu la mare/munte cu 3 copii linistit.

Personal m-am uitat dupa multe variante de masini si tot ce pot sa zic pana acuma este ca:

Cel mai mult imi place Sharan, dar nu ofera prea multe in banii pe care-i am eu disponibili (10000euro)

Imi place si Alhambra, dar din ce am gasit, au aproape cam aceleasi preturi cu Sharanul si din atata mai bine iau direct Sharan.

Imi place mult Galaxy si S-Max , doar ca am niste emotii in ceea ce priveste fiabilitatea la Ford. Am condus cateva Ford-uri care, desi masina arata bine si motorul torcea frumos, interiorul troncanea de aveam impresia ca urmeaza sa pice toate butoanele din bord.

Imi place si Citroen C4 Grand Picasso, dar nu prea am avut experiente cu Citroen si am auzit ca ar avea scoruri destul de mari la unele componente. Cineva chiar imi zicea sa ma feresc de Citroen cu cutie automata ca daca se duce e scumpa ca naiba. Nu stiu daca o fi adevarat sau nu.

Nu refuz nici un Zafira, dar parca am unele emotii cu Opelul, Am vazut multe pareri contradictorii si mai mult m-au bagat in ceata decat m-au lamurit.

Pe scurt, nu-s mofturos. Daca am 3 locuri pentru copii in spate, climatizare si un portbagaj mare sunt mai mult decat fericit. Cutia automata e cireasa de pe tort. Restul dotarilor le iau ca bonus.

Mentionez ca am o portiune de vreo 300-400m de drum neasfaltat pana la casa. Nu cred ca e ceva foarte relevant, dar poate ar fi bine ca masina sa stea bine la capitolul suspensii.

HELP!


Later edit: fac aproximativ 10mii km/an. Hai sa punem un maxim de 15 mii km/an, dar 15mii km e deja mult.

Edited by GML, 09 May 2022 - 10:11.


#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Pe asta nu am inteles-o,3 copii dar nu ai loc intr-un Touran,nu esti pretentios,dar nimic nu te multumeste
Tie iti trebuie bancheta spate individuala si fara acel prag pe mijloc,vezi de la reno scenicul
La orice masina cutie automata daca iti face probleme e gaura serioasa la buzunar.

#3
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Nu este suficient. Îți trebuie Caravelle.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ia un Sharan generatia anterioara, s-a fabricat pana in 2010, deci de la 2001 sa iei unul din 2009-10 e un upgrade + ca nu ai nevoie de atatia bani sa dai pe unul Posted Image Ford nu as lua.

Edited by TruculMagic, 09 May 2022 - 10:22.


#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Citroen Grand si Peugeot 5008 au preturi bune si intretinerea e ieftina... nu cred ca pica asa des ca VW ;)

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Indiferent de cat de spatioasa va fi masina, nu te v-a salva sa ajungi la mare linistit.
https://www.dacia.ro...cia/jogger.html
Mda, 20000 de euro si cu cutie manuala.

Citroen C4 Grand Picasso

Edited by Leo2006, 09 May 2022 - 10:34.


#7
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 ceanu1980, on 09 mai 2022 - 10:17, said:

Pe asta nu am inteles-o,3 copii dar nu ai loc intr-un Touran,nu esti pretentios,dar nimic nu te multumeste
Tie iti trebuie bancheta spate individuala si fara acel prag pe mijloc,vezi de la reno scenicul
La orice masina cutie automata daca iti face probleme e gaura serioasa la buzunar.

Touran e mic in comparatie cu Sharan de exemplu. Te las pe tine sa mergi din Cluj pana la mare cu un Touran si apoi cu un Sharan si sa vezi care-i diferenta cand vine vorba de spatiu. Socrul meu are Sharan si am fost cu Sharanul lui pana in Croatia. Nu exista termen de comparatie intre Touran si Sharan cand vine vorba de spatiu. Pur si simplu nu exista. Crede-ma ca am stat cu ruleta sa masuram spatiul din Sharanul socrului vs. Touran-ul unui unchi Posted Image

Si cand am zis ca nu-s pretentios m-am referit strict la dotarile masinii. Am zis ca vreau doar un monovolum mare, climatizare si cutie automata (la care sunt chiar dispus sa renunt). Nu cred ca am fost pretentios deloc. Dar in ceea ce priveste spatiul nu am de gand sa fac rabat. Daca pentru tine asta inseamna ca sunt pretentios, atunci asa sa fie Posted Image

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 GlCA_Contras, on 09 mai 2022 - 10:31, said:

Citroen Grand si Peugeot 5008 au preturi bune si intretinerea e ieftina... nu cred ca pica asa des ca VW Posted Image
Imi arati si mie niste 5008 la preturi bune? Tot ce am gasit eu aveau preturi enorme...

#9
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
alea ca Outlander.

#10
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 Leo2006, on 09 mai 2022 - 10:31, said:

Indiferent de cat de spatioasa va fi masina, nu te v-a salva sa ajungi la mare linistit.
https://www.dacia.ro...cia/jogger.html
Mda, 20000 de euro si cu cutie manuala.

Citroen C4 Grand Picasso

Am vazut si Jogger-ul de cand a aparut, dar daca as avea 20k disponibili acuma, topicul asta n-ar mai fi aparut aici. La 20k puteam sa iau lejer un C4 Grand Picasso de ex. bine dotat, cutie automata si km relativ putini. Chiar si Sharan pot sa imi iau lejer la banii aia.

#11
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 GlCA_Contras, on 09 mai 2022 - 10:31, said:

Citroen Grand si Peugeot 5008 au preturi bune si intretinerea e ieftina... nu cred ca pica asa des ca VW Posted Image

Sa stii ca m-am uitat si la Peugeot 5008. Nu ma atrage exteriorul dar nici nu m-ar opri din a cumpara una. Problema care o am cu ele e ca marea majoritate au motoare de 1.6 si parca mi se par cam putin pentru un monovolum. Daca stie cineva mai multe despre ele ar face bine sa spuna Posted Image

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Eh, hai ca nu e chiar 20 de mii.

Daca-ti ajunge Esential cu 7 locuri, e 16290 la care mai pui a/c si vine 17 mii. Mai vezi ce scazi pe la Rabla si poate iese la 15 mii.

https://www.dacia.ro...nfigurator.html

Altfel, Fiat Doblo e solutia pentru tine. Scaune individuale pe randul 2.

Edited by cattavencu, 09 May 2022 - 11:13.


#13
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Am si eu 3 copiii. Dupa ce au aparut gemenii in 2016 am luat un Mondeo Break din 2013 (nu-i placeau sotiei monovolumele). Masina lata deci incapatoare. teapana, dar praf automatele powershift. S-a stricat, am dat de un mecanic prost si am pierdut 100 de milioane.
La bugetul asta eu ti-as sugera sa nu iei automata decat daca esti sigur ca s-a avut grija de ea.

#14
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014

 tudor_ionutz2000, on 09 mai 2022 - 11:12, said:

Am si eu 3 copiii. Dupa ce au aparut gemenii in 2016 am luat un Mondeo Break din 2013 (nu-i placeau sotiei monovolumele). Masina lata deci incapatoare. teapana, dar praf automatele powershift. S-a stricat, am dat de un mecanic prost si am pierdut 100 de milioane.
La bugetul asta eu ti-as sugera sa nu iei automata decat daca esti sigur ca s-a avut grija de ea.
Exact asta e singura teama legata de automate. Stiu ca daca nu a fost intretinuta mi-o iau in freza. Tocmai de aia am zis ca sunt dispus sa renunt pana si la cutia automata daca e cazul. Recunosc ca imi doresc foarte mult cutie automata, dar nu voi tine cu dintii de ea. Singurul lucru la care nu renunt e spatiul. Poate ca nici portbagajul n-ar trebui sa fie asa de mare daca as avea posibilitate sa pun un portbagaj portabil deasupra. Cel mai important e spatiul pentru copii in spate. Scaunele din spate de la Touran de ex. sunt mult mai inguste decat cele de la Sharan. Nu vreau sa-i inghesui nici pe copii in spate. Ca acuma-s mici. Cel mai mare are 5 ani, dar timpul trece repede si in 4-5 ani n-o sa mai fie la fel de mititei.

#15
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Adevarul e ca in ciuda a ceea ce am patit cu Mondeo, urmatoarea masina tot automata e. Am luat un Passat B8, berlina, ca nu mai am nevoie de atata spatiu in portbagaj. Gemenii au 7 ani si fata 13 ani, incap lejer in spate.
Dar tu tre sa pui minim 2 scaune de copii in spate, trebuie ceva lat.

Edited by tudorMembruAnonimutz2000, 09 May 2022 - 11:34.


#16
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022


Sa moara ma-sa lu' shaolin:

https://www.autovit....c-ID7GYnTK.html

Edited by Yo-carman, 09 May 2022 - 11:40.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

 Xman_ghio, on 09 mai 2022 - 10:48, said:

Imi arati si mie niste 5008 la preturi bune? Tot ce am gasit eu aveau preturi enorme...
Incearca un google search... si compara preturi spre exemplu la masini euro 5 - Sharanu este cu 3000 de euroi mai scump cel putin

adica peste 60% pret mai mare

#18
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Sharan este ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate