Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dihor? Jder? Vulpe? Sobolani?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Intr-o saptamana mi-au fost omorate trei gaini mari dar nu sub forma stiuta de toata lumea: omorate si tarate peste gard, mancat doar capul, omorat prin taierea gatului, omorate toate pasarile etc.

Cele trei gaini au fost omorate (una am gasit-o agonizand astazi de dimineata) prin mancarea/roaderea zonei anusului, pe o portiune foarte mare, pe timpul noptii sau spre dimineata. Pur si simplu nu mai aveau fund ci doar o zona de carne vie! Ati patit asa ceva la pasarile de curte sau ati auzit prin vecini de asa ceva?

#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Dihor sau jder. Am un vecin care a pierdut 30 porumbei..omorati in cotet cu rani doar in zona capului, gatului.
Intr-un final a prins infractorul(un jder de padure) cu o cursa improvizata. Pune cursa, il prinzi sigur, sau monteaza o camera cu senzor de miscare.

Edited by bog4u, 09 May 2022 - 07:37.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
la fund se mănâncă și între ele.din lipsă de proteină.se încep și o mănâncă efectiv

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nici un jder, se mananca intre ele de fund, aud la vecini mereu.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

 florinbad, on 09 mai 2022 - 07:20, said:

omorat prin taierea gatului,

Doar "jderii" cu doua picioare procedeaza asa.

 florinbad, on 09 mai 2022 - 07:20, said:

Pur si simplu nu mai aveau fund ci doar o zona de carne vie!

Nu e un lucru normal,dar:
https://rum.supermg....

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
ele intre ele, sau vreun dihor mai pervers.

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
nu prea dai detalii care sa ne elucideze... sunt inchise bine? stai in zona de padure?
daca sunt inchise bine, deci sa nu pota intra vreo lighioana, atunci e ceva „intern”.
ai ceva raticid pus?
daca stai in zona de padure, poti trece pe lista jderul, daca nu, e dihor.
vulpea de obicei ti le salta, nu sta sa le consume acolo si nu in maniera de care zici.
din cate stiu nici dihorul nici jderul nu consuma partea dorsala, deci aplica metode prin eliminare si vezi unde ajungi.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Cred ca este vorba de ceva intern, o gaina sau cocos care se plictiseste, intiaza ciuguleala iar celelate gaini o/il copiaza. Sotia le inchide in cotet foarte devreme si le da drumul afara la o ora dupa ce s-a luminat de ziua.

La linkul dat de adisz si la linkul de mai jos se explica fenomenul, mai ales ca ziua s-a marit si pasarile se plictisesc daca nu au ceva de facut (o varza intreaga de ciugulit, pusa in cotet inainte de culcare):
https://agrointel.ro...are-se-ciupesc/


Stau in zona de ses, la poalele unui deal. Deoarece de vreo doi ani si-a facut aparitia o vulpe prin vecini, cotetul gainilor are o inchidere "fortificata"Posted Image tocmai datorita acestei vulpi. Nu poate intra nimeni in cotet, poet un dihor foarte alunecos (in partea de sus a cotetului exista un gol de 2-3 cm). Sobolanii si soarecii ii potolesc cu caramele Ratimor.

#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
2-3 cm nu intra nici musca pe-acolo :)

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Mai este un animal prapadit si mai singeros decit orice sobolan, dihor  sau jder, nevastuica si aia incape pe 3cm.
Nici sobolanul nu scapa de aia.

#11
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Incearca sa pui niste capcane(lațuri) si o sa ai niste surprize placute. Caine nu ai?

#12
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Jder 100%

#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Aici in zona au aparut sacali.....

#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Am câine dar este foarte bătrân. Am mutat găinile în cotețul puilor și am pus niște caramele Ratimor în vechiul coteț. Am astupat cu ciment o gaura gasita astazi în zidul coletului, intre tencuiala și perete. Voi vedea zilele următoare ce se mai întâmplă. Maine, un vecin îmi aduce și o capcana. Va voi tine la curent cu evoluția atmosferei horror.

Edited by florinbad, 09 May 2022 - 20:09.


#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Enigma a fost elucidata. L-am solicitat pe James Bond pentru dezlegarea enigmei si, in plus, sa se lupte cum o sti el mai bine cu agresorul, insa m-a refuzat politicos, din lipsa de timp.
Asa ca am apelat la Sherlock Holmes, care dupa cateva zile si nopti de panda a reusit sa dezlege enigma: in jgeabul de metal in care gainile fac oua (usor inclinat, astfel incat ouale s-o ia la vale si sa nu devina ispititoare pentru celelalte gaini), sotia a blocat partea din spate a jgheabului cu o bucata de plasa de sarma cu ochiuri mici (1x1 cm), taiata de mine cu flexul din alta plasa mai mare.
Din aceasta bucata de plasa ieseau resturile de sarma taiate la flex iar gainile ouatoare isi intepau fundul in ele, tot intorcandu-se in cuibar. Restul (ciuguleli foarte dese si puternice in fundul insangerat) o faceau gainile curioase si cocosul curios, care mi-au omorat trei gaini. Asta este...

Edited by florinbad, 30 May 2022 - 11:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate