Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cort de 4 persoane bun

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Daca nu s-a inteles bine , incerc sa reformulez ! Cu totii am inceput de undeva si pentru unii CORT poate insemna multe .
Initiatorul a inceput discutia cu un cort de masina...apoi de familie , a trecut prin cort solid si rezistent la conditii meteo si a incheiat cu cort de carat in spate la Bucura , deci minim 3 corturi diferite din punctul meu de vedere Posted Image .
Esentialul de retinut este ca exista corturi diferite cu destinatii diferite .
Cortul de familie...ala mare , folosit prin campinguri si langa padure ca sa te plimbi pe acolo , nu e prea carabil si nici rezistent la ploi si vanturi puternice .
Corturile de pescuit , militare si de tip safari , extrem de grele...scumpe destinate unor perioade mai lungi de stat si rezistente la conditii meteo proaste . Dar au destule ''fieratanii'' si materiale groase .
Corturile de carat in spate si nu o sa intru in detalii de sezoane&etc. sunt usoare si minimaliste .
Asta am vrut sa zic , nu exista un cort cu destinatie universala , trebuie sa te gandesti de la inceput ce vrei sa faci cu el !

Edited by Alltrack, 09 May 2022 - 13:27.


#38
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Corect, dar asta nu inseamna ca nu m-am odihnit in al meu cort de creasta, ce are 2kg in campinguri in Dolomiti, precum cel din Cortina D'Ampezoo sau am gatit in el pe ploaie. Dar mi-a permis sa il duc si pe toata creasta Fagarasului si nu doar. Dar fiecare e cu nevoile si necesitatile sale!

#39
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Mi-a placut de 2 tineri, o pereche, au venit seara in camping cu motocicleta, au intins un cortulet, baiatul a plecat si a venit cu mancare si o sticla de vin.
Dimineata devreme erau deja plecati.
Pe semne ca nu stateau 2 zile intr-un loc, si colindau tara fara sa isi rupa picioarele.

Edited by TheWarrior, 09 May 2022 - 13:41.


#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Colegule @vestale , noi nu ne certam , tu ai dreptatea ta dar foarte putina lume face ce faci tu...nici eu nu mai fac de cativa aniPosted Image ! Si nu mai zic cat am dat acum vreo 18 ani pe un cort Salewa care atunci era topul dar si azi e functional . Are 2,8 kg .

Pentru majoritatea (nu pentru mine) ceva de genul asta e cort ''de masina'' , adica il tin prin masina si il folosesc doar cand au chef :
https://www.emag.ro/...1/pd/D1W8QSBBM/

Ceva de genul , pentru majoritatea ar fi de ''familie'' :
https://www.decathlo...6413d_c42&c=GRI

Cort solid si rezistent :
https://marelepescar...x250x200cm.html

Cort de carat in spate :
https://www.bergfreu...-nx-2-man-tent/

Am pus linkuri cu firme diferite sa nu existe discutii de reclama .
Deci intre gratare in aer liber...la ''aruncarea'' unui cort pentru o seara... la linistea pescuitului pentru o saptamana...la Vadu pe plaja 2 saptamani si la alergat muntii sunt diferente uriase dar toate presupun cort Posted Image ! Pace !

Edited by Alltrack, 09 May 2022 - 14:05.


#41
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Inteleg ca pentru unele persoane este mai interesanta cautarea unui produs decat folosirea lui ulterioara, dar  eu zic ca pentru o iesire oarecare vara (nu in Dolomiti in varf) este absolut OK orice cort. Am fost in Delta, pe insule pe Dunare, Bucegi, Retezat, Parang, Fagaras etc, si cortul (oricare era el atunci, uneori imprumutat) a reprezentat cea mai mica problema. Mai degraba mancarea, incalzitul / prepararea (nu ai voie sa faci foc oricunde), toaleta pot fi probleme pentru adulti. Copii se vor bucura oricum :)
In orice caz, se poate gasi un camping in apropierea unei pensiuni sau alta forma de cazare, daca sunt probleme cu cortul sa existe backup.

#42
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
@alltrackNu ne certam pentru ca nu avem de ce; doar prezentam diverse aspecte/fatete sa ii ajutam pe initiator(si nu doar) in alegeri. Frumoase si trainice corturile MSR, am prins o noapte cu viscol in unul si dimineata erau adunati 10cm de zapada peste el, iar partea spre vant era ingropata aproape complet.
@nick_blaster Exista si e destul de accesebila mancare liofizata, apa sa ai. Foc ai de la butelie/arzator sa fierbi apa/gatesti mancare. E normal sa nu faci focul din lemne/jnepeni, mai ales in parcuri nationale/naturale! Iar daca ai nevoie de foc sa te incalzesti, cred e o problema cu echipamentul.

Edited by vestale, 09 May 2022 - 15:22.


#43
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
liofilizataPosted Image

#44
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Fiind mancare, am "manancat" si eu o silaba. Dar sunt variante chiar ok, satioase, cu gust si textura, practice si cel mai important usoare.

#45
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Ok, hai sa incepem cu un cort de masina, eu l-am ochit pe asta https://www.decathlo...7332?mc=8492957 doar ca am inteles ca nu rezista la ploaie si vant. Deci ceva asemanator dar sa reziste la ploaie si vant ca nu stim pe unde vom amplasa cortul. Nu ne ducem pe munte, nu avem de gand sa caram la el, vrem doar sa avem experienta dormitului in cort poate o data pe an sau la 2 ani. Cortul pare ok ca are 2 zone, cea de dormit unde putem dormi toti 4 dar si cealalta care are prelata pe jos, are geamuri si si inaltime incat poti sa pui o masa poti sa te schimbi, poti sa depozitezi lucruri, poti sta in picioare. Recomandari ?

#46
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Am folosit ambele modele, diferența între ele fiind împărțirea spațiului. Rezistența la ploaie e suficientă pentru o ieșire cu cortul în zonă unde ai acces și cu mașina dar fiind corturi înalte vor avea probleme cu vântul puternic. Pentru mine, ambele criterii mi se par fără importanță majoră pentru că nici o familie nu-și programează o ieșire în condiții meteo atât de dificile. Și așa cum am mai scris și în postul anterior, ambele sunt imposibil de montat de către o singură persoană.
Cei ce vorbesc de corturi profi o fac din perspectiva celor ce fac ture de munte nu a familiei ce pune cortul lângă mașină.

Edited by exqusit_drunk, 11 May 2022 - 05:25.


#47
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postalexandersch, on 10 mai 2022 - 23:43, said:

Ok, hai sa incepem cu un cort de masina, eu l-am ochit pe asta https://www.decathlo...7332?mc=8492957 doar ca am inteles ca nu rezista la ploaie si vant. Deci ceva asemanator dar sa reziste la ploaie si vant ca nu stim pe unde vom amplasa cortul. Nu ne ducem pe munte, nu avem de gand sa caram la el, vrem doar sa avem experienta dormitului in cort poate o data pe an sau la 2 ani. Cortul pare ok ca are 2 zone, cea de dormit unde putem dormi toti 4 dar si cealalta care are prelata pe jos, are geamuri si si inaltime incat poti sa pui o masa poti sa te schimbi, poti sa depozitezi lucruri, poti sta in picioare. Recomandari ?
Eu recomand pentru a testa dormitul la cort sa mergeti la un camping ce ofera corturi de inchiriat si doar daca constatati ca va place cu cortul sa investesti intr-unul al tau.

View PostBursul, on 09 mai 2022 - 08:47, said:

Exista buletin meteo. Nu te duci cu cortul daca sunt sanse mari de ploaie.
Sau mergi si daca sunt sanse mari de ploaie daca esti pasionat de camping pe ploaie, cel putin mie imi place, e relaxant, odihnitor. Dar la ce cort am eu nu e o problema nici zapada/viscolul, si chiar l-am folosit si in plina iarna - si nu doar odata. https://www.waragod....e-flame-2-rosu/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate