Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cort de 4 persoane bun

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 Bursul, on 09 mai 2022 - 08:45, said:

La mine a functionat destul de bine. Poate ca ati infoliat tot cortul Posted Image

Pai cortul e de doua persoane, eu am pus o folie mai mare care l-a acoperit pe tot, doar intrarea avea posibilitatea sa ridici folia, in rest era coborata pana la pamant si puse pietre pe ea. :)

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Phobos, on 09 mai 2022 - 08:48, said:

Pai cortul e de doua persoane, eu am pus o folie mai mare care l-a acoperit pe tot, doar intrarea avea posibilitatea sa ridici folia, in rest era coborata pana la pamant si puse pietre pe ea. Posted Image
Asa se explica :D Eu legam folia de bete, nu chiar pana jos, putea linistit sa ude partea de jos a cortului (cam 10 cm) nu intra apa si aveam parte si de aerisire.

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Da, asa trebuia sa fac si eu, insa totusi cel mai bine e sa ia un cort din start protejat de ploaie.

Multe corturi ieftine sunt simple, adica n-ai decat un strat de panza, si unii care nu stiu o musca, alea-s corturi pentru... dracu stie pentru ce, pentru pus in gradina, nu stiu, insa nu-s de ploaie.

Un cort bun, dublu, n-are probleme cu ploaia.

Pe vremuri corturile simple erau o raritate, nu cumpara nimeni asa ceva.

Un vecin sofer pe tir, si-a luat din Anglia acum vreo 3 sau 4 ani un cort de 8 persoane tip tunel, intrarea pe mijloc intr-un hol, in stanga compartiment de 4 persoane, in dreapta compartiment de 4 persoane, poti sa stai in el in picioare. In hol incape o masuta cu 4 scaune.

L-a prins la reducere, 150 de lire. No, asa da.

Adevarul este ca intr-un cort de 3 persoane, intra lejer 2 adulti si doi copii. Eu am un cort simplu de 2 persoane, fara hol, fara nimic, incap 3 persoane asa, un pic mai inghesuit. 2 adulti si un prunc am incaput in el lejer, chiar si niste bagaje bagate sub folie.

Intr-un cort de 4 persoane intra si 5.

Initiator, daca vrei sa dormi lejer, sa-ti iei si saltele gonflabile pe care sa dormiti.

Edited by Phobos, 09 May 2022 - 09:25.


#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am si eu un cort simplu de o persoana, care se desface automat. Am dus-o pe soacra la munte si am bagat-o acolo. A intrat apa si de la roua depusa pe cort :lol:

#23
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 13.07.2006
Daca cortul este intins bine, cele doua folii sa nu se atinga intre ele, nu veti avea probleme cu ploaia nici nu cele ieftine. In medie stau cu cortul 7 zile pe an, uneori am folosit doua corturi pentru comoditate (3 persoane - 2 corturi). Pentru confort la interior, foarte bun este un topper (de la Jysk de ex), mult mai bun decat orice saltea gonflabila. Nu recomand corturi scumpe pentru mersul ocazional, mai degraba mai ieftine si schimbate mai des, pentru ca se murdaresc / mucegaiesc si nu merita deranjul de a le curata.

La munte daca este parc national nu este permisa camparea decat in zonele special amenajate, deci aici este o problema reala. Atentie unde montati cortul, daca este o vijelie poate exista riscul sa cada crengi peste cort!

#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
@alexandersch ai ajuns pana acum la Bucura langa lac? Cu un cort de 10kg, ai nevoie de minim 2 drumuri sa duci tot echipamentul sus, iar daca prinzi vant specific acelei zone ai nevoie si de o cazare. Sa dormi la adapostul padurii/copacilor e una, sa urci in creasta sau in gol alpin e cu totul diferit.
Cei care aveti asa-zise corturi de nu rezista la o ploaie de aveti nevoie de folii suplimentare, aruncati-le pentru ca nu sunt corturi, poate adapost de soare ;)
@nick_blaster ai testat si pe zapada/ghetar topperul ala? Si care saltea ai probat? Rolul izoprenului/saltei e sa iti ofere o izolare termica, vezi factorul ala R, din specificatii.

#25
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 13.07.2006
Topper-ul l-am folosit numai vara, cu masina la 10-15 min de mers. Evident pus peste un izopren. Cand trebuie sa dormi 7 - 10 nopti in cort are sens efortul de a cara asa ceva.
Am stat o noapte si la Vf Omu, probabil au fost zero grade noaptea, clar acolo trebuie alt echipament si un topic separat.

#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Eu am testat si dormit pe o saltea Therm-a-Rest, dormit iarna pe zapada de 1m grosime si pe ghetar in ture de 3-4 nopti pe la 3500m, dupa cativa ani buni in care am folosit doar izoprenul(ani cu cel putin 20-30de nopti dormite la cort sau refugii). E diferenta foarte mare fata de izopren si la volum, greutate, dar mai ales confort si izolare termica.
Cortul portejeaza de ploaie, dar trebuie sa fie si ventilat, daca iti face condens pe supratenda si o scuturi dimineata pe tine/sacul de dormit nu e ok. In funcie de zona de campare, conditiile meteo e posibil sa fie suficiente aerisirile sau nu.

#27
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
In primul rand, corturile fara dublura nu ar trebui sa existe, decat daca vrei sa stai la umbra cand esti la plaja.
In al doilea rand, apa de cele mai multe ori intra prin partea de jos, nu pe sus, deci e foarte importanta amplasarea si cum e baza cortului. Am vazut unele cauciucate la partea de jos + vreo 20 cm pe perete - poate sa ploua cat vrea.
In al treilea rand, doar izoprenul nu ajunge daca e ploaie sau rece - eu car dupa mine o saltea gonflabila. E adevarat ca nu stau mai mult de un week-end si nici nu ma departez zeci de km de masina, incat caratul saltelei sa fie o corvoada, dar dorm in cort ca in sufragerie. Posted Image

#28
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
https://www.sportisi...idley-4/187181/

Calitate de nota 10. Materiale premium, bete premium, cusaturi premium, cauciucate pe unde se poate, podea 10.000 (nu scrie pe site, dar scrie pe sacul de transport), supratenda 5.000

500 de lei a fost in 2020

Dati pe poze ca sa vedeti dispunerea.

Evitati stifturile de la decathlon, ati / au innebunit toti cu decathlon, doar pe motiv ca e de tip mall si se merge in familie la cumparaturi, induce sentimentul ala de "family", lasa plozii sa se joace prin magazin etc., ceea ce-l face sa para prietenos, ikea-style, family-friendly si va determina sa puneti botul la produse cel mai adesea submediocre.

Oferta de produse de munte premium e sub orice critica in Romania. Am cautat niste Asolo si rezultatele le-am numarat pe degete.

Mai bine cautati sa cumparati de pe site-uri din Cehia, Slovacia, Polonia lucruri de calitate.

Edited by cattavencu, 09 May 2022 - 11:32.


#29
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 alexandersch, on 09 mai 2022 - 07:07, said:

Cort de masina inseamna ca il amplasezi nu departe de masina ? Sau in imediata vecinatate cu access direct si la masina, sau mai poate fi considerat cort de masina si cele care le amplasezi la 1-2 km distanta ?

Nu vreau 2 corturi de 2 persoane, vrem sa stam toti 4. Daca tot s-a pomenit de animale salbatice, in afara de urs ar trebui sa ma tem de ceva la modul serios? Daca nu, pe unde umbla ursul si ce arma as putea avea la mine ? Asa la repezeala imi vine in minte ceva spray paralizant dinala cu jet de lunga distanta cu pulverizator mare, nu stiu...
Corturile sunt si ele de mai multe feluri, nu doar dupa nr. de persoane. Corturile pt drumetii sunt cele ce se duc in spate, poate sunt si de 4 persoane, nu stiu.
Mai nou, de cand cu obligatia de a instala cortul in campinguri, a aparut moda corturilor de "masina". Astea asigura tot confortul. A aparut si o industrie ce produce tot ce iti mai trebuie pe langa.
Ce vrei tu, de dus in spate, ar fi varianta de 2 persoane, ca tu mai cari si altceva pe langa el, nu doar cortul.
Varianta asta e f. scumpa dar ai avantajul ca sunt usoare.

Eu am modelul asta: ARPENAZ 4.2
Imi rupe mainile pana la masina, mai am tot ce imi trebuie, iarasi car juma de ora de harnasament pana umplu masina.
Dar e de stat in camping, ...langa masina bineinteles.
30 de minute imi ia sa instalez totul si asta pe fuga.....

Tu nu sti la ce te bagi.
Pune mana si citeste despre cum se mananca asta si alege in cunostinta de cauza.
Exista tot ceea ce doresti, bani sa ai.

Edit:
cred ca vorbim aici de corturi de vara, ca daca se merge iarna pe creste se schimba discutia.

Edited by TheWarrior, 09 May 2022 - 11:40.


#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 alexandersch, on 08 mai 2022 - 21:13, said:

Suntem 4 persoane, 2 adulti si 2 copii. (sub 10 si peste 10). Ca si nivel de experienta cel mult facem o deplasare cu masina intr-o padure si ne plimbam prin padure. Planuim sa mai intindem si un cort si sa mai stam cate o seara apoi daca ne place eventual sa mai extindem obiceiul. Avem nevoie de cort. Am vazut ceva la 1000 de lei de 4 persoane pe decatlon cu compartiment de depozitat bagaje / luat masa etc dar mi s-a zis ca nu tine de ploaie prea bine. Asa incat sunt interesat sa cumpar unul, evident calitate pret ma intereseaza. Nu ma intreba de buget, cam niciodata bugetul cu care plec la drum e si cel final, intotdeauna dupa multe cercetari imi dau seama ca bugetul era nerealist pt asteptarile mele. Tot ce pot zice e ca m-as bucura sa il scot in jurul sumei de 1000 dar nah, vedem ce imi recomandati. Ma intereesaza sa nu ma ploua, sa nu mi intre apa pe dedesubt, sa stea bine ancorat, sa nu ma sufle vantul si daca mai e ceva ce ar trebui sa stiu si mi-a scapat avand in vedere ca merg cu familia, ziceti-mi voi. Probaibl greutatea conteaza in functie de cate drumuri vom face si cat sunt de lungi. Pt inceput nu am vrea sa ne aventuram prea tare pt ca copiiilor le e greu si fara greutate, deci totul va trebui sa car eu. Ma gandesc si voi incerca sa caut trasee gen Poiana Pelegii unde nu avem de mers pe jos cat sa stam cu cortul intr-un camping zone, apoi cu timpul poate chiar sa facem o drumetie spre Bucura fiind aproape gen 1 ora de mers pe jos sau chiar sa ne stabilim acolo. Ideea e ca nu as lua acum ceva si peste 2 ani sa mi dau seama ca vreau ceva mai bun. Voi reveni mai tarziu cu alte topicuri de destinatii propuse pt inceput. Dar momentan am zis sa incep cu cortul. Orice alte idei sfaturi binevenite.
Pentru mine cortul de masina e o ''namila serioasa si grea'' pe care poti sa il cari pe langa masina . Daca vrei un cort ''de masina'' poti studia corturile destinate pentru pescuit...sunt din alte filme . Corturile bune de carat in spate , chiar si la Bucura sunt scumpe iar ustensilele necesare saci de dormit...vase...arzator...izoprene si altele sunt foarte scumpe , in plus sunt cotate mai mult la nivel de ''supravietuire si nu au mare treaba cu confortul clasic al unui cort pe care il vezi la televizor . Propuneri nu iti fac pentru ca depasesc bine bugetul tau !

 Melteanu, on 08 mai 2022 - 21:20, said:

Eu parca as inchiria o rulota.Deja in 4 devine problematic cu cortul.Sau planificati trasee intre cabane.
In contextul actual , in care , mai peste tot vezi terenuri cu ''PROPRIETATE PRIVATA'' , nu prea mai merita o rulota . Pentru una buna si mai grea...iti trebuie si masina care sa o traga si abia dupa vezi cate iti mai trebuie Posted Image .

 Winc, on 09 mai 2022 - 04:24, said:

La planuri de dormit noaptea in padure in cort mi-as face griji mai degraba pentru animalele salbatice care ar putea ataca si abia apoi pentru ploaie. Sau chiar indivizi dubiosi care umbla la intamplare. In timpul somnului nu se poate constientiza ce se intampla in mediul inconjurator si in spatiu deschis, salbatic pericolul este imens. La naiba, chiar ziua in amiaza mare oamenii sunt atacati de haite de caini. Recent lupii au facut prapad la o stana de oi. Ursii umbla in cautare de hrana. Nu va e frica? As recomanda sa aveti macar o arma pentru orice eventualitate.  Nu recomand sub nici o forma sa doarma copiii intr-un cort separat, nu de alta dar chiar anul trecut a fost un caz in care a fost rapita o fetita din Australia chiar din cortul in care dormea cu sora ei mai mica si parintii dormeau intr-un cort alaturat. Ei faceau "camping" intr-o zona dedicata. Aveti grija!
Aprob , deja dormitul la cort a devenit periculos mai ales in zone mai salbatice , atat din cauza animalelor cu 4 picioare...cat mai ales a celor cu 2 picioare ! Necesarul e de minim 2 sprayuri de urs...care nu sunt deloc ieftine .

 persona695, on 09 mai 2022 - 08:43, said:

Asta este singurul avantaj.
Pentru persoanele care vor natura si liniste exista o gramada de alte avantaje !

 Bursul, on 09 mai 2022 - 08:47, said:

Exista buletin meteo. Nu te duci cu cortul daca sunt sanse mari de ploaie.
Exista o gramada de tipuri de corturi care rezista si la mega ploi si vanturi , in plus exista cele de tip capsula care vin cu groundsheet cusut de cort .

 Phobos, on 09 mai 2022 - 08:48, said:

Pai cortul e de doua persoane, eu am pus o folie mai mare care l-a acoperit pe tot, doar intrarea avea posibilitatea sa ridici folia, in rest era coborata pana la pamant si puse pietre pe ea. Posted Image
Daca nu exista ventilatie buna , orice cort face condens !

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Alltrack, on 09 mai 2022 - 12:05, said:

Exista o gramada de tipuri de corturi care rezista si la mega ploi si vanturi , in plus exista cele de tip capsula care vin cu groundsheet cusut de cort .
Am impresia ca se duce discutia la extrem. Omul e cu doi copii, mergi la o plimbareala de familie, nu la supravietuire. Daca pe aici sunt aventurieri care merg la munte in orice conditii, ma indoiesc ca iti iei copilul la munte cand se anunta ploi care dureaza 3 zile.

#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Bursul, on 09 mai 2022 - 08:54, said:

Asa se explica Posted Image Eu legam folia de bete, nu chiar pana jos, putea linistit sa ude partea de jos a cortului (cam 10 cm) nu intra apa si aveam parte si de aerisire.
Tenda se numeste Posted Image ! L-ai folosit ca tenda :
https://ihamac.ro/ma...een-dd-hammocks

 vestale, on 09 mai 2022 - 09:51, said:

Eu am testat si dormit pe o saltea Therm-a-Rest, dormit iarna pe zapada de 1m grosime si pe ghetar in ture de 3-4 nopti pe la 3500m, dupa cativa ani buni in care am folosit doar izoprenul(ani cu cel putin 20-30de nopti dormite la cort sau refugii).
Ei sunt 4 persoane si tu vorbesti de o singura saltea care costa mai mult decat bugetul lui Posted Image !

 Olteanul_sfios, on 09 mai 2022 - 09:55, said:

In primul rand, corturile fara dublura nu ar trebui sa existe, decat daca vrei sa stai la umbra cand esti la plaja.
Exista corturi fara dublura absolut fantastice dar sunt grele si scumpe !

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 Bursul, on 09 mai 2022 - 12:08, said:

Am impresia ca se duce discutia la extrem. Omul e cu doi copii, mergi la o plimbareala de familie, nu la supravietuire.
Omul a spus ca vrea sa duca el in spate echipament pt 4 persoane.
Daca e rugbist, nu e o problema.
Altfel, cum spunea @Alltrack, totul nu e scump, e foarte scump.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Alltrack, on 09 mai 2022 - 12:15, said:

Tenda se numeste Posted Image ! L-ai folosit ca tenda :
https://ihamac.ro/ma...een-dd-hammocks


Ei sunt 4 persoane si tu vorbesti de o singura saltea care costa mai mult decat bugetul lui Posted Image !
Mi-am luat si prostie din aia si nu stiu sa o pun :lol: Acum 15 ani nu ma interesa asa ceva, folia de zugravit isi facea bine treaba.

 TheWarrior, on 09 mai 2022 - 12:17, said:


Altfel, cum spunea @Alltrack, totul nu e scump, e foarte scump.
Hai mai bine sa-i mai dam exemple. Head-ul dat de cattavencu mi se pare ok, "doar" 5 kg si ceva.

#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Bursul, on 09 mai 2022 - 12:08, said:

Am impresia ca se duce discutia la extrem. Omul e cu doi copii, mergi la o plimbareala de familie, nu la supravietuire. Daca pe aici sunt aventurieri care merg la munte in orice conditii, ma indoiesc ca iti iei copilul la munte cand se anunta ploi care dureaza 3 zile.
De ce extrem ? Nu ti s-a intamplat sa inceapa o ploaie naprasnica la jumatate de ora dupa ce ai montat cortul pe un soare puternic ? Mai crezi in vreo prognoza meteo ? Eu NU !
Si cred ca asta ar trebui sa fie si rolul celor de pe forum cu experienta ! Sa spunem si partea mai putin frumoasa a problemei ? Viata la cort nu e pentru toata lumea si imi asum ce zic .
Cu ''supravietuirea'' era intr-un anumit context , in sensul sa nu se gandeasca la un cort de carat in spate din asta mare de Decathlon , ci la unele in care intri si iesi in 4 labe Posted Image !!!

 Bursul, on 09 mai 2022 - 12:21, said:

Mi-am luat si prostie din aia si nu stiu sa o pun Posted Image Acum 15 ani nu ma interesa asa ceva, folia de zugravit isi facea bine treaba.
Normal ca nu stii Posted Image ! Iti trebuie pomi pentru aia si unde mergi tu nu ai Posted Image ! Sunt si unele mai smechere dar nu e cazul in discutie !

 Bursul, on 09 mai 2022 - 12:21, said:

Hai mai bine sa-i mai dam exemple. Head-ul dat de cattavencu mi se pare ok, "doar" 5 kg si ceva.
Eu nu o sa-i recomand nici un model dar o sa-i fac o recomandare . Omul crede ca daca da 1000 de lei se va simti bine la cort , urmeaza saltele/izoprene...saci de dormit...mese...scaune si muuulte altele .
Sa isi ia un cort de masina , in bugetul lui si sa vada daca le va place , lui si familiei...ca nu se stie niciodata Posted Image !

Edited by Alltrack, 09 May 2022 - 12:39.


#36
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
@alltrack raspunsul meu era pentru @nick_blaster ce afirma ca un topper e mai bun decat orice saltea si am explicat experienta mea. Iar de bugetul initatorului poate gasi si 2 saltele ok de la acel producator amintit de mine.
Bineinteles ca e nevoie pe langa cort de saci de dormit, dar poate folosi si izoprene la inceput. Pentru 3 sezone gasesti Trimm Balance, care sunt ok ca raport pret/calitate, unele le mai poti cupla. Dar partea de masa si scaun nu e obligatorie, poti manca foarte bine si stand in fund pe izopren si poti si gati. Si daca "mergem" in 4 membre cand intram/iesim din cort, riscam sa pierdem unul din ele? Pentru mega-confort incercati la all-inclusiv, acolo nu trebuie intinsa/stransa masa, nu trebuie spalate vasele, nu mai vorbim de gatit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate