Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Cort de 4 persoane bun

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Suntem 4 persoane, 2 adulti si 2 copii. (sub 10 si peste 10). Ca si nivel de experienta cel mult facem o deplasare cu masina intr-o padure si ne plimbam prin padure. Planuim sa mai intindem si un cort si sa mai stam cate o seara apoi daca ne place eventual sa mai extindem obiceiul. Avem nevoie de cort. Am vazut ceva la 1000 de lei de 4 persoane pe decatlon cu compartiment de depozitat bagaje / luat masa etc dar mi s-a zis ca nu tine de ploaie prea bine. Asa incat sunt interesat sa cumpar unul, evident calitate pret ma intereseaza. Nu ma intreba de buget, cam niciodata bugetul cu care plec la drum e si cel final, intotdeauna dupa multe cercetari imi dau seama ca bugetul era nerealist pt asteptarile mele. Tot ce pot zice e ca m-as bucura sa il scot in jurul sumei de 1000 dar nah, vedem ce imi recomandati. Ma intereesaza sa nu ma ploua, sa nu mi intre apa pe dedesubt, sa stea bine ancorat, sa nu ma sufle vantul si daca mai e ceva ce ar trebui sa stiu si mi-a scapat avand in vedere ca merg cu familia, ziceti-mi voi. Probaibl greutatea conteaza in functie de cate drumuri vom face si cat sunt de lungi. Pt inceput nu am vrea sa ne aventuram prea tare pt ca copiiilor le e greu si fara greutate, deci totul va trebui sa car eu. Ma gandesc si voi incerca sa caut trasee gen Poiana Pelegii unde nu avem de mers pe jos cat sa stam cu cortul intr-un camping zone, apoi cu timpul poate chiar sa facem o drumetie spre Bucura fiind aproape gen 1 ora de mers pe jos sau chiar sa ne stabilim acolo. Ideea e ca nu as lua acum ceva si peste 2 ani sa mi dau seama ca vreau ceva mai bun. Voi reveni mai tarziu cu alte topicuri de destinatii propuse pt inceput. Dar momentan am zis sa incep cu cortul. Orice alte idei sfaturi binevenite.

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu parca as inchiria o rulota.Deja in 4 devine problematic cu cortul.Sau planificati trasee intre cabane.

#3
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
off: sau mai usor...2 corturi de 2 persoane
on: https://www.mormota....guin-serac.html

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Ala de la Dechatlon e asta:https://www.decathlo...e1422c6413d_c42???
E greu ca naiba, are 10 kg.

Ploaia se poate rezolva usor cu o folie de zugravit. Cumperi cat sa-ti acopere cortul si e 100% waterproof :D Dezvantajul e ca o sa faca galagie toata noaptea.
O alta varianta ar fi sa luati 2 corturi, nu neaparat la fel, dar unu care sa tina de "living", celalalt numai dormitor. Daca vrei corturi bune orienteaza-te catre firme serioase de munte, nu Dechatlon.

https://www.magazino...-montana/p/9673

Am cort Hannah, cred ca are mai mult de 12 ani si sunt mega multumit de el. Asta de 4 persoane pare usor.

#5
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
La planuri de dormit noaptea in padure in cort mi-as face griji mai degraba pentru animalele salbatice care ar putea ataca si abia apoi pentru ploaie. Sau chiar indivizi dubiosi care umbla la intamplare. In timpul somnului nu se poate constientiza ce se intampla in mediul inconjurator si in spatiu deschis, salbatic pericolul este imens. La naiba, chiar ziua in amiaza mare oamenii sunt atacati de haite de caini. Recent lupii au facut prapad la o stana de oi. Ursii umbla in cautare de hrana. Nu va e frica? As recomanda sa aveti macar o arma pentru orice eventualitate.  Nu recomand sub nici o forma sa doarma copiii intr-un cort separat, nu de alta dar chiar anul trecut a fost un caz in care a fost rapita o fetita din Australia chiar din cortul in care dormea cu sora ei mai mica si parintii dormeau intr-un cort alaturat. Ei faceau "camping" intr-o zona dedicata. Aveti grija!

Edited by Winc, 09 May 2022 - 04:28.


#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Tot nu am inteles ... cortul va fi transportat (si) in spate? Sau exclusiv cu masina?

La Decatlon exista gama corturilor cu structura gonflabila, teoretic mai usor de instalat dar bineinteles mai scumpe si cu mai multe accesorii (pompa).

Exista varianta cu 2 "dormitoare" ... daca copii dorm (accepta sa doarma) separat.

Si eu sunt in cautarea unui cort "de masina"  ... momentan oscilez intre
https://www.decathlo...ra/_/R-p-157653

Si
https://www.decathlo...ra/_/R-p-302837

Incerc sa ma conving ca diferenta de calitate a materialului (fresh&black) justifica cei 550 lei diferenta de pret.

Edited by Tarzy, 09 May 2022 - 05:27.


#7
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 21.01.2013
nu stiu daca este diferenta de calitate a materialului....vad ca, caracteristica de impermeabilitate, care este si cea mai importanta d.p.m.d.v., este la fel la ambele modele, 2000mm coloana de apa. Si e cam putin. Adica la o ploita de vara de 1-2 ore o sa tina, dar la ceva mai serios ar trebui sa aveti pregatit si o folie de rezerva.
Modelul este super....am ceva similar dar de la Hannah.....recomand modelul fara nici o ezitare, este foarte confortabil doar ca e foarte greu, nu e de dus in spate sub nici o forma.

Edited by blackiesasha, 09 May 2022 - 06:48.


#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
fresh&black se justifică doar dacă intenționezi să dormi ziua, altfel nu folosește la nimic.
alexandersch, am folosit de câteva ori genul de cort la care te uiți și e ”comod” când ai foarte mult spațiu la dispoziție dar trebuie avut în vedere că este imposibil de montat de către o singură persoană. Cât despre ploaie, cine merge cu familia pentru o noapte cu cortul pe ploaie?

#9
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Cort de masina inseamna ca il amplasezi nu departe de masina ? Sau in imediata vecinatate cu access direct si la masina, sau mai poate fi considerat cort de masina si cele care le amplasezi la 1-2 km distanta ?

Nu vreau 2 corturi de 2 persoane, vrem sa stam toti 4. Daca tot s-a pomenit de animale salbatice, in afara de urs ar trebui sa ma tem de ceva la modul serios? Daca nu, pe unde umbla ursul si ce arma as putea avea la mine ? Asa la repezeala imi vine in minte ceva spray paralizant dinala cu jet de lunga distanta cu pulverizator mare, nu stiu...

#10
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ai ideile neclare.Intii stabileste pe unde mergeti.Apoi cit dureaza escapada.Si nu in ultimul rind,un cort in care sa stati toti 4 cintareste.Cort de masina e ala de se pune pe portbagajul plafonului,dar de 4insi nu stiu daca se fabrica.Sau remorca ce se transforma in cort.Pina nu stabilesti pe unde veti umbla nu poti afla ce iti trebuie,deoarece pe coclauri iti trebuie masina sa urce acolo ca sa poti folosi un cort auto.

#11
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Dupa definitia mea, la care nu am pretentii de a fi si cea corecta, cort de masina = cort greu de transportat in spate ... este transportat cu masina si amplasat la mica distanta. La o adica merge si n carca ... dar ptr distante scurte si teren usor accesibil.
Asta inseamna ca este incapator si rezistent fiind facut din materiale mai rezistente.
Un cort pentru drumetii este mai mic, cu mai putine accesorii si din materiale mai usoare.

Pentru urs nu ai nevoie de arma ... ci sa te gandesti bine la amplasare si cum depozitezi mancarea .... adica sa nu pui cortul intre padure si timberonul de gunoi si nici sa adaposteti mancarea in cort :).



 exqusit_drunk, on 09 mai 2022 - 06:52, said:

fresh&black se justifică doar dacă intenționezi să dormi ziua, altfel nu folosește la nimic.
alexandersch, am folosit de câteva ori genul de cort la care te uiți și e ”comod” când ai foarte mult spațiu la dispoziție dar trebuie avut în vedere că este imposibil de montat de către o singură persoană. Cât despre ploaie, cine merge cu familia pentru o noapte cu cortul pe ploaie?

Desi nu am mai fost de foarte mult timp (cca 10 ani) ma gandesc sa reiau campingul la mare ... adica ar fi util sa nu se incinga tare de la soare, si de ce nu sa fue un loc fain de un somnic pe dupa amiaza.

#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://www.sportisi...m/eagle/208148/
Un exemplu de cort mai simplu, pt. ca mai exista si mai mari, cu doua camere si hol intre, dar acela e mult mai greu de manevrat.
Pentru o drumetie la Bucura si ramas peste noapte iti trebuie 4 rucsaci, 4 saci de dormit, 4 izoprene, mancare, etc...

Edited by d-ardeleanu, 09 May 2022 - 08:05.


#13
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
După prima noapte de ieșit cu cortul o sa va cam piară cheful de dormit în pădure, așa că nu da bani prea multi pe cort. Nu cred că o să aveți 10 ieșiri/nopți în pădure anul asta.

 exqusit_drunk, on 09 mai 2022 - 06:52, said:

Cât despre ploaie, cine merge cu familia pentru o noapte cu cortul pe ploaie?
Nu ți s-a întâmplat să te prindă ploaia pe parcursul unei zile? Sa zicem că pleci dimineata la drum și e soare si frumos, peste noapte incepe ploaia. Surpriza.

 Tarzy, on 09 mai 2022 - 07:56, said:

adica ar fi util sa nu se incinga tare de la soare, si de ce nu sa fue un loc fain de un somnic pe dupa amiaza.
Se încinge și fresh&black, ăla nu lasă să pătrundă lumina, nu tine răcoare. E posibil sa fie chiar mai cald sub materialul ăla, e ceva vopsea aplicata și care se duce in timp, in funcție de expunerea la soare, ploaie, spălare sau depozitare inadecvata.

Edited by persona695, 09 May 2022 - 08:31.


#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 Bursul, on 08 mai 2022 - 23:16, said:

Ploaia se poate rezolva usor cu o folie de zugravit. Cumperi cat sa-ti acopere cortul si e 100% waterproof Posted Image Dezvantajul e ca o sa faca galagie toata noaptea.

Am mai incercat varianta asta la un cort de 2 persoane. Urmarea a fost ca dimineata erau umezi peretii cortului pe dinauntru, de zici ca a fost sauna in el. Posted Image

Mai bine cumperi din start un cort bun pentru ploaie.

Cam orice cort dublu e ok, teoretic.

 persona695, on 09 mai 2022 - 08:25, said:

După prima noapte de ieșit cu cortul o sa va cam piară cheful de dormit în pădure, așa că nu da bani prea multi pe cort. Nu cred că o să aveți 10 ieșiri/nopți în pădure anul asta.

Asta-i valabil doar pentru unii. Pentru altii e o placere.

Avantajul cortului este ca poti sa te cazezi in locuri unde nu ai cazare.

Edited by Phobos, 09 May 2022 - 08:37.


#15
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 Phobos, on 09 mai 2022 - 08:33, said:

Avantajul cortului este ca poti sa te cazezi in locuri unde nu ai cazare.
Asta este singurul avantaj.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

 Phobos, on 09 mai 2022 - 08:33, said:

Am mai incercat varianta asta la un cort de 2 persoane. Urmarea a fost ca dimineata erau umezi peretii cortului pe dinauntru, de zici ca a fost sauna in el. Posted Image

La mine a functionat destul de bine. Poate ca ati infoliat tot cortul :lol:
Am prins o ploaie torentiala care a durat toata noaptea. Dimineata intra apa de dedesubt. Deasupra nu a fost nici o problema.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 persona695, on 09 mai 2022 - 08:43, said:

Asta este singurul avantaj.

Care atrage dupa sine alte avantaje. De exemplu, poti sa ai acces peste noapte in locuri retrase, dar frumoase. Poti sa stai doar cu grupul tau, fara altii, daca vrei. Poti sa stai seara la foc, sub cerul liber, in natura, lucru care nu se poate in alta parte. etc.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

 persona695, on 09 mai 2022 - 08:25, said:

Nu ți s-a întâmplat să te prindă ploaia pe parcursul unei zile? Sa zicem că pleci dimineata la drum și e soare si frumos, peste noapte incepe ploaia. Surpriza.
Exista buletin meteo. Nu te duci cu cortul daca sunt sanse mari de ploaie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate