Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

upgrade la fibra

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Pt upgrade la fibra optica am inteles ca e nevoie de un covertor apoi iese cablul care merge la router,
Covertorul banuiesc ca functioneaza ca un switch adica trebuie priza.
Am inteles ca ar exista si convertoare cu functie de router sa nu stau cu 2 cutii in priza
Care sunt cele mai ok , ce model sa cer de la rds?

Doresc sa am posibilitatea sa pun parola mea la convertorul-router, sa imi aleg eu parola la wifi nu sa fie puse de ei.

Care este cea mai buna solutie?

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Convertorul cela se numește GPON. Care este oferit de furnizor. În custodie sau în chirie.
Poți seta singur parola WiFi și altele. Poți pune chiar și un alt router în aval, dar nu e musai.

#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View PostVaronul, on 08 mai 2022 - 15:38, said:

Pt upgrade la fibra optica am inteles ca e nevoie de un covertor apoi iese cablul care merge la router,
Covertorul banuiesc ca functioneaza ca un switch adica trebuie priza.
Am inteles ca ar exista si convertoare cu functie de router sa nu stau cu 2 cutii in priza
Care sunt cele mai ok , ce model sa cer de la rds?

Doresc sa am posibilitatea sa pun parola mea la convertorul-router, sa imi aleg eu parola la wifi nu sa fie puse de ei.

Care este cea mai buna solutie?
eu am ONT de la rds adica locul unde intra fibra, are functie de router si wifi 5G, este modelul asta:
https://e.huawei.com...ixstar-eg8147x6
Sunt foarte multumit, abonament fiberlink 1000.

#4
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postovidiu21, on 08 mai 2022 - 16:17, said:

eu am ONT de la rds adica locul unde intra fibra, are functie de router si wifi 5G, este modelul asta:
https://e.huawei.com...ixstar-eg8147x6
Sunt foarte multumit, abonament fiberlink 1000.
oare pt fiberlink 500 mi-l da pe asta?
Eu upgradeul il fac mai mult fortat, eu am in 2 locati internet din ala pe cablu utp fiberlink 100
Pt mine e arhisuficient, pt 3 telefoane, un tv, un laptop ,o consola, un pc

Numai ca de la o vreme nu mai merge netul, tot pica si tot fac reclamati, merge 5 zile iar cade si tot asa.

Cica reteaua e veche, bla,bla sa trec pe fibra

Din Huawei OptiXstar EG8147X6  merge tras 2 cabluri utp? un cablu la pc si poate unu in consola sa nu stau pe wifi

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Vei primi fix ce au in stoc, asa ca nu te astepta sa primesti un anumit model. Daca ont-ul montat are 4 porturi, atunci poti conwcta 2 cabluri, daca nu, doar unul

#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View PostVaronul, on 08 mai 2022 - 16:41, said:

oare pt fiberlink 500 mi-l da pe asta?
Eu upgradeul il fac mai mult fortat, eu am in 2 locati internet din ala pe cablu utp fiberlink 100
Pt mine e arhisuficient, pt 3 telefoane, un tv, un laptop ,o consola, un pc

Numai ca de la o vreme nu mai merge netul, tot pica si tot fac reclamati, merge 5 zile iar cade si tot asa.

Cica reteaua e veche, bla,bla sa trec pe fibra

Din Huawei OptiXstar EG8147X6  merge tras 2 cabluri utp? un cablu la pc si poate unu in consola sa nu stau pe wifi
Da, are 4 porturi, cred ca poti primi si la FB 500 acest router,...

#7
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Vezi ca s-ar putea sa nu fie asa usor cum crezi sa treci la fibra. La mine au cablat blocul cu fibra in decembrie si in ianuarie am facut cerere de migrare la fibra si de atunci dupa n telefoane, si mail-uri peste mail-uri la ei, abia vineri, deci dupa 5 luni, au venit si au pust ont-ul asta. Si mai venisera cu o gioarsa de router, care oricum nu ma interesa.

Attached Files



#8
Ady2222222200

Ady2222222200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 27.02.2020

View PostZamrA, on 08 mai 2022 - 23:55, said:

Vezi ca s-ar putea sa nu fie asa usor cum crezi sa treci la fibra. La mine au cablat blocul cu fibra in decembrie si in ianuarie am facut cerere de migrare la fibra si de atunci dupa n telefoane, si mail-uri peste mail-uri la ei, abia vineri, deci dupa 5 luni, au venit si au pust ont-ul asta. Si mai venisera cu o gioarsa de router, care oricum nu ma interesa.

Exact acest ont mi l-au instalat si mie acum cateva luni.

#9
ilikeEv

ilikeEv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 25.10.2019

View PostZamrA, on 08 mai 2022 - 23:55, said:

Vezi ca s-ar putea sa nu fie asa usor cum crezi sa treci la fibra. La mine au cablat blocul cu fibra in decembrie si in ianuarie am facut cerere de migrare la fibra si de atunci dupa n telefoane, si mail-uri peste mail-uri la ei, abia vineri, deci dupa 5 luni, au venit si au pust ont-ul asta. Si mai venisera cu o gioarsa de router, care oricum nu ma interesa.

Se da acest echipament si la business.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate