Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Culturi pământ nelucrat multi ani -sol argilos cu pir

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Pentru o gradina lăsată în paragină, pe care anul asta am sapat-o și luat o cu motosapă fin, m-ar interesa niste sfaturi.

Zona e deal(chiar am panta foarte mare ,sunt pe creasta ), regiunea Moldovei, pământul este parțial argilos ,   și foarte tare iar cealaltă parte 30la sută nisipos .

Aveam pir peste tot , pe care l-am săpat adânc de tot și tot curățat bine dar e totuși foarte puternic în zona necultivată a grădinii .
L-am săpat și tăiat la rădăcini și o sa pun ierbicid mai organic puternic la rădăcini(oțet, sare , detergent , apa); dacă nu scap așa , poate măi pun și altele Am și pârlit cu butelia ceva rădăcini ieri.

Ideea e că am cultivat de o luna și ceva cartofi(întregi) și semințe de ridichi , morcovi, ceapa și usturoi și doar ultimele două sunt ieșite. Am udat bine gradina, au fost și ploi bune, soare abia de o săptămână mai bun de aceea încă sper sa iasa .
Daca nu ies acestea, un vecin mi-a spus că pentru primul an pe așa pământ să pun harbuz și dovleac.

Am sa pun și astea, dar deocamdată am adaugat răsaduri de roșii și ardei plus mazare ceva rânduri .

Mai am cam 250 mp de cultivat , chiar sus mai in plat, ce recomandări cei care v-ați lovit cu probleme similare?
Ce recomandări ar fi ?

merita sa iau Ph metru și să mai testez solul (că apa am de la rețea )?

îngrășământ nu am pus recunosc, am zis să văd ce iese așa, am cateva kg din acela de la magazin dar nu am pus .


#2
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Nu ma pricep absolut deloc, dar o intrebare am: daca pui sare in pamant mai creste orice altceva acolo?!

#3
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Nu prea ai ce sa faci, conteaza gradul de fertilitate al solului, ori al tau are un grad scazut de fertilitate, nu se preteaza la culturi agricole. Daca poti pune peste el un strat fertil de peste 40 cm o sa ai posibilitatea sa cultivi doar anumite plante, in argila nu poti nimic,

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Singura salvare este ingrasarea pamantului cu gunoi de grajd.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Dupa mine ai de ales intre o livada, o padure sau o vie. AI facut bine ca ai sapat, dar fara ingrasarea pamantului este degeaba. Iar ingrasarea dureaza ani de zile si nu va avea vreun randament extraordinar din cauza ca... se duce la vale. Ai spus ca esti pe creasta...

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Înainte de lăsat pârloagă, ce era cultivat cu succes acolo?



#7
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
In nici un caz nu pune sare, otet sau alte prostii. Strici pamantul si pentru plantele pe care le vrei. Sunt mai rele decat daca dai cu ierbicid.

#8
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Multumesc, am mai cautat si mai caut informatii.
Iau in seama sfaturile si totusi sper sa iasa ceva cat de cat anul asta, dar nu bag mana-n foc. Voi uda si curata cat de des pot(merg la cateva zile acolo).

Pomi ,pepeni ,dovleci , etc astea merg. Vecinii de langa au culturi ok, sunt terenur fertile, mari in zona, chiar acolo.
Nu stiu ce a fost cultivat ca din 2013-2014 sigur nu a fost nimic, iar pirul s-a dezvoltat.

DOAR Pe Linia de demarcatie intre mine si un vecin unde este GRAV de tot infestare cu pir o sa pun sare cu otet mult, in rest totul las liber. E la zece metri latime de hat de unde cutliv eu, jumatate de latimea gradinii. Pun fix local, deja am aprovizionat o cantitate pt a face asta. Si asa vecinu ala are numia boscheti in curte enormi, care invadeaza la mine de n-am aer.

Ce am gasit interesant:
https://raduzlati.co...-ce-i-de-facut/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qg_JhvP98Uk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am sa fac si asta, dar nu mia pot ingrasa anul asta cu culturi pe el, abia in toamna pot.
Doar presarat cu ce scrie in articol, calcar si nisip am sa incerc, ca am niste materiale prin curte.

Edited by vandemm, 09 May 2022 - 15:12.


#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
man, unde ai pir, sapat adanc si motosapa pt deztelenit.
dupa ce termini, repetir.

ca sa rezolvi mai usor, il mai afanezi, mai pui niste gunoaie, rumegus, cartoane, samd

in restul terenului pui ceva „cuiburi” nu cultura deasa.

solul argilos se preteaza la tomate, nu e chiar inutil, dar e drept ca nu e cel mai de dorit teren.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Suplimentar, aratul/amenajările trebuie să fie sun formă de terasare. Ca să păstreze apa. Altfel toată e în vale.

#11
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Poți pune un an ovaz semanat des . Ovăzul îl sufoca pe pir

#12
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Așa e trebuia să terasez. Greșeală , la anul refac, cu bolțari sau mai frumos .

Greșeală că nu am chemat un agronom sa o plătesc , dar asta se rezolva urgent.  

Iau Ph la sol pt că la apa nu am cum.  Am luat trifoi alb pt pir Intr un al îl rupe 80% , era ultimul pachet de pe unde am căutat semn că se ia la rupere .

Rămâne să văd cum îmi cresc tomatele și ardeii până acum îi ud bine la 2 zile și am și mulcit cu cenușă runegus și ierburi uscate .

Am pus și îngrașămant , încă nu au ieșit morcovii și ridichile . Pământul e FF uscat și tare de tot doar la sapa îl sfărâmă chiar de ai udat de 1 zi sau 2 . Ciudat mai ales că ieri a plouat .

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
era o planta care se semana pe terenuri sa nu le napadeasca buruienile, crestea mica si svapai usor de ea apoi.... nu mai stiu cum se cheama...

#14
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Nu e trifoiul ?scapi de ea cu sapa dacă vrei și e micuța

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
parca nu, dar cred ca merge si trifoiul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate