Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Frana pe disc bicicleta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006
Buna ziua,
Am un mountain bike, cu frana pe disc, dar nu prea mai are forta sa franeze, se pot schimba discurile sau ce mai exact ?
As vrea sa stiu ce sa fac, pentru ca nu vreau sa o duc la un service sa imi ia aia bani ....
De asemenea si lantul parca se misca mai greu, dau mai greu in ea, sa il ung cu ulei de la masina sau e bun un spray d-ala de la Decathlon.... ????

Edited by ovidiu21, 08 May 2022 - 12:13.


#2
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
Salut ,
Dupa cum pui problemele poate nu ar fi cea mai rea idee sa se ocupe de servisarea bicicletei cineva cu mai multe cunostinte care sa iti permita sa urmaresti/inveti/pui intrebari legat de procesul de servisare a.i sa poti face tu pe viitor in cunostinta de cauza (desi recunosc ca in ultimii cativa ani preturile pt. o revizie banala au explodat).
Exceptand situatia in care practici downhill/freeride slabe sansele ca discurile in sine sa fie problema (desi nu strica sa verifici confirmi ca sunt plate/ nu s-au strambat) ; in mod normal ar trebui sa incepi cu verificarea placutelor de frana da sunt tocite sau mai au material . Daca sunt tocite atunci trebuie inlocuite cu unele cu aceeasi compozitie .
Daca franele sunt hidraulice nu ar strica o aerisire a circuitului ( dar e o operatiune mai delicata ) ; daca sunt mecanice (pe cablu) ar trebui sa verifici tensiunea cablului si cat de liber se misca in camasa lui si in functie de asta sa te gandesti la inlocuirea acestuia .
Lantul dupa ce verifici ca nu s-a lungit peste limitele acceptate (in principiu majoritatea multitool-urilor de bicicleta au un asemenea dispozitiv) ar trebui intai curatat ( impreuna cu foile/pinioanele ca altfel e degeaba) si apoi uns cu uleiuri dedicate lantului de bicicleta (au o alta vascozitate/compozitie fata de uleiul de masina care e gandtit sa functioneze intr-un mediu inchis la alte temperaturi / etc. nu afara in praf/noroi/nisip etc. precum un lant de bicicleta ) ; personal prefer versiunile de ulei pt conditii ude care chiar daca rezista mai putin intre aplicari cel putin imi lasa impresia ca asigura o ungere mai buna .

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Pt lanț cumperi ulei de lanț la sticluță, se aplică pe lanț cu pipeta inclusă.

Dacă ai dat cu spray probabil a ajuns ulei pe discuri și ai contaminat plăcuțele.
Rezolvarea e mai complexă dacă n-ai experiență, varianta simplă e schimbarea plăcuțelor DUPĂ ce cureți discurile cu degresant !
Plăcuțe noi pe discuri unse = contaminezi iar !!

Frânele pe disc sunt mai puternice dar necesită mentenanță mai serioasă, dacă nu ai abilitatea sau răbdarea dai $ la service.
Cum consideri.

Găsești pe net tone de clipuri cum se face orice etapă de servisare

Cum s-au zis pot fi mai multe posibile cauze la frâne...

Edited by sirgoofy, 08 May 2022 - 13:31.


#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
franele trebuie reglate sau placutele se cer schimbate.
sprayul nu e cel mai grozav pt ca ai sanse sa dai peste tot cu ulei si lantul tot sa nu fie uns bine, ia la tub cu picurator, cureti lantul, pui cate o picatura pe fiecare imbinare, dai la pedale incat lantul sa faca macar o tura completa si stergi excesul.

#5
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Cel mai simplu.Mergi la Decathlon si eu ei acolo o echipa de service pentru orice marca de bicicleta.Platesti aproximativ 75 de lei si ti-o pun baietii aia la punct de zici ca e noua.Vorbesc din experienta proprie.Pentru lant gasesti ulei de mecanisme fine la orige magazin de gen matalo/chimice.Este excelent pentru asa ceva.Folosesti 7-10 picaturi pentru intreg lantul.

#6
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
La mine au reușit sa monteze invers sensului de rotație  cauciucul.
În Militari.

#7
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
ce biciclete, ce frane?

#8
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Daca sunt frâne mecanice, atunci trebuiesc doar reglate sau plăcuțe înlocuite. Dacă sunt frâne hidraulice, probabil trebuiesc doar aerisite. Tu vrei ca bicicleta sa funcționeze bine fara sa mergi la atelier cu ea? Fara sa ai habar, tot acolo ajungi. Iar lanțul funcționează greu din cauza ca nu este bine întreținut, nu este suficient gresat sau mizerie multă acumulata pe el. De obicei eu curat lanțul după vreo 200 km. Cu fairy curat, la fel si pinioanele. Nu mai folosesc degresant din decathlon sau orice alt degresant pentru ca si costa mult dar nici nu curăță  pe un sfert cât curăță fairy. Apoi pun ulei cu teflon de la decathlon. Înainte am folosit Shimano Wet Lube. Nu recomand spray, doar ulei cu picurator. Cu spary mai mult faci muci si poți arunca si pe disc. Dacă nu cumva si problema ta cu frânele provine din cauza ca a curs ulei pe disc. La fiecare spălare curat mereu si discurile cu fairy apoi clătesc. Iar lanțul poate sa funcționeze greu din cauza ca ai toată transmisia uzata ( lanț, foi, pinioane), iar ca sa înlocuiești cu totul costa in jur de 360 lei ( cel puțin). Depinde ce piese alegi sa montezi. Tot un mecanic îți poate zice ce si cum.


Exista multe tutoriale pe internet in care te învață despre biciclete, eu recomand spaaaaaaam si site si canal de youtube.



Freerider

Voiam sa zic

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 ovidiu21, on 08 mai 2022 - 12:11, said:

Buna ziua,
Am un mountain bike, cu frana pe disc, dar nu prea mai are forta sa franeze, se pot schimba discurile sau ce mai exact ?
As vrea sa stiu ce sa fac, pentru ca nu vreau sa o duc la un service sa imi ia aia bani ....
De asemenea si lantul parca se misca mai greu, dau mai greu in ea, sa il ung cu ulei de la masina sau e bun un spray d-ala de la Decathlon.... ????

Diametrul discului poate conta, în funcție de greutatea ta. Dacă ai un disc cu diametru mic, chiar dacă funcționează perfect frâna, e posibil să nu țină prea bine. Bicicleta mea are disc de 160 pe față, eu am 88 kg, efectiv nu mă poate arunca în cap frâna aia.
Cel mai des, ca la auto, trebuie completat lichid de frână, reglate, verificate plăcuțele. Poate fi costisitor să faci asta acasă, lichidul de frână e destul de scump, cel mai bine la un service.

Lanțul adună tot felul de mizerie. Toate elementele mobile, lanț, pinioane, foi, schimbătoare, e bine să fie curățate periodi și temeinic, cu un degresant, și mai apoi unse. În funcție de condiții, mergând mai des prin oraș, fac o curățare generală odată pe lună, cam la 2-300 km. Dar dacă ies pe câmp, trebuie cam după fiecare ieșire, că se adună praf, crengi, tot felul. Lanțul îl ung cam la fiecare 15 km, la fiecare ieșire, cu ulei de lanț. Folosesc ulei special, pentru condiții uscate, pentru că nu prea ies cu bicicleta când plouă.

Pentru o curățare așa, rapidă, fără așteptări prea mari, dar ieftină, poți folosi WD-40 și o perie. Își face treaba, dar se poate mai bine.

Edited by SmurfK, 08 May 2022 - 17:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate