Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ventilatie cu recuperare - semicentralizata

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Foarte corect ceea ce spui.

In ultima mea postare am lasat in comparatie doar 4 variante dintre care nici una nu atinge totusi randament 90% si nici una nu are certificare Passive House.

Daca exista si alte idei pentru comparatie, ma pot implica, ar fi si interesul meu. Dar pe la subiectul ventilatii a inceput sa „bata vantul”, atat aici la semicentralizate, cat si pe topicul general de centralizate si descentralizate. Nimeni nu mai face acum ventilatie cu recuperare la apartament? Este perioada de concedii sau se prefera somnul peste noapte in 2000+ unitati CO2?

*

View Postblue_marlin, on 11 august 2022 - 14:59, said:

Schimbatorul de la Pax e din plastic, deci nu asigura si transfer de umiditate.

Pentru recuperare umiditate nu cred ca este o conditie ca recuperatorul sa fie din carton, sau sa nu fie din plastic.
Daca nu ma insel exista branduri cu recuperare umiditate (ERV) cu recuperator din plastic, sau oricum nu din carton.

*

View Postblue_marlin, on 11 august 2022 - 14:59, said:

As putea sa spun ca Vent-Axia Lo-Carbon Sentinel Kinetic e “the best” (asta am eu) dar nu ar fi corect.

Ai montat marind diametrul tubulaturilor cu ”reductii 125-160 mm”? Sau ai mers simplu pe 125 cat are la cele 4 guri?

Nu gasesc un site cu specificatii mai complete ale aparatului Vent-Axia. Pe emag este stoc epuizat (la 8522 lei) iar la distribuitorul Ioanina (care a scumpit la 11.640 lei) nu pot gasi un debit minim (decat maxim, 240 mc/h). Sau are turatia reglabila pe potentiometru de la minim pana la maxim 240?
Si pana la urma are 15 kg sau 24 kg (cat apare pe emag)?  Ma gandesc ca parca as alege sa cumpar si eu un Vent-Axia (desi vad ca sunt multe modele aproape identice si sunt in ceata – terminatii: V, B, BH, Advance SX, S, LH, RH, etc).

#38
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 21.05.2016

View PostLaur-, on 16 august 2022 - 10:19, said:

In ultima mea postare am lasat in comparatie doar 4 variante dintre care nici una nu atinge totusi randament 90% si nici una nu are certificare Passive House.

Daca exista si alte idei pentru comparatie, ma pot implica, ar fi si interesul meu.

Ai montat marind diametrul tubulaturilor cu ”reductii 125-160 mm”? Sau ai mers simplu pe 125 cat are la cele 4 guri?

Nu gasesc un site cu specificatii mai complete ale aparatului Vent-Axia. Pe emag este stoc epuizat (la 8522 lei) iar la distribuitorul Ioanina (care a scumpit la 11.640 lei) nu pot gasi un debit minim (decat maxim, 240 mc/h). Sau are turatia reglabila pe potentiometru de la minim pana la maxim 240?
Si pana la urma are 15 kg sau 24 kg (cat apare pe emag)?  Ma gandesc ca parca as alege sa cumpar si eu un Vent-Axia (desi vad ca sunt multe modele aproape identice si sunt in ceata – terminatii: V, B, BH, Advance SX, S, LH, RH, etc).

Ca performanta VentAxia se lauda cu pana la 94% randament, dar la ce debit e mister, eu n-am gasit graficul debit / randament. Banuiesc ca e 20-30%.

Ceva similar e Atrea Duplex Easy dar un pic mai ieftina si cu certificare Passive house.

Magistralele mele sunt pe 125, deci fara reductii.

Specificatiile detaliate pt Ventaxia (in engleza) le gasesti in brosurile de pe site-ul producatorului lor:
https://www.vent-axi...ownloads_tabs=0
https://www.vent-axi...ial-ventilation

Diferenta dintr B, F si Plus e debitul maxim (aprox 280, 350 si 480) .
V - varianta basic, fara bypass (la acelasi debit cu B)
B – cu bypass
F – are tot ce are B dar cu un debit mai mare
H - senzor de umiditate integrat.
C – Cooker (cu hota)

B si F au 15kg, Plus e mai grea.

Gama Advance n-am studiat-o pt ca are debitul prea mare pt casa mea dar o gasesti in brosuri.

Daca te intereseaza fara garantie: de pe ebay.

#39
PredaSabin

PredaSabin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 11.04.2019

View PostLaur-, on 12 mai 2022 - 09:19, said:



Are directa legatura ERV cu celuloza polimerizata?

PAX EOS 100H este tot cu celuloza polimerizata?

Dar Mitsu Lossnay, tot asa?
https://torn-climati...rvx-e-500-mc-h/
Scrie ceva despre o structura de carton special tratata. Culmea ca la deditul enorm de 500 m3/h, are o eficienta mare 86% si un nivel de zgomot mic 18-34 dB (A). Iar pretul chiar mai mic (5854 lei). Chiar daca are 86%, nu apare pe site-ul Passive House.
Sau alt model, mai mic: https://torn-climati...rvx-e-150-mc-h/

Daca as intelege si eu cele cateva principii de functionare si materialele de baza folosite, mi-as putea face o idee cum as prefera.

Asa este, extragand dintr-un living, nici eu nu mi-as face probleme. Dar PAX EOS 100H este conceput sa extraga din baie.



Asta sper ca s-ar mai putea gasi prin niste fise tehnice de pe internet. Voi mai cauta. In general am fost multumit de tot felul de produse suedeze, de la Ikea.




[size=4]La aceasta intrebare nu propune nimeni nimic? Niciun posesor, nicio persoana interesata sa-si cumpere?
Presimt ca topicul semicentralizatelor va deveni de mare interes.
Desigur, eu cand voi risca si voi cumpara o varianta, voi reveni cu feedback. Pana atunci, zic sa le mai analizam o perioada, cu ajutorul vostru.
S
Salut, Paxul are recuperator ERV, de aceea nu necesita scurgere de condens
-Este o unitate produsa in Suedia cu 5 ani garantie
-are baterie integrata de protectie la inghet, deci stai fara grija pentru ca nu iti face debalansare sau se opreste fix cand e frig afara, cum fac majoritatea unitatilor similare amintite de tine, incluzand Zehnder
-are telecomanda inclusa
-are sistem de clapete pentru echilibrarea automata a debitelor, o functie foarte utila, usor de realizat printr-o apasare de buton si iti confera siguranta ca randamentul declarat il obtii si in practica. Iarasi nu stiu alt sistem descentralizat care sa faca asta.
-In Bucuresti la showroom unde a filmat Soflete este unul in functiune, in Chiajna iarasi este unul, pe Facebook il gasesti pe un domn Pita care il are in casa in Braila sau Galati parca, etc.
Iar daca te gandesti la produsele ucrainiene amintite, mai bine nu iti pui, pastreaza distanta. Mai stim noi alti ucrainieni, cu gura mare pe aici care fura de sting la debite.Posted Image

Referitor la certificarea Passive House:
Este un protocol de testare si nimic mai mult. Te ajuta doar daca vrei sa certifici locuinta. Altfel e doar un plus de incredere.
O valoare medie, aproape de ce se obtine in practica e data de certificarea Dibt. Se face pe 4 trepte de debit si 3 temperaturi exterioare diferite. Si se calculeaza media.
Cine are curiozitatea poate sapa: iei de la Zehnder fisele tehnice pentru cele 2 variante de descentralizate, vezi valorile obtinute si le compari cu certificatele Dibt ale acelorasi produse. Si vezi surpriza. Valorile PHI sunt mai mari decat cele Dibt. Apoi te uiti la alte produse descentralizate cu certificare Dibt, care nu sunt pe lista PHI ( adica nu au platit sa obtine certificarea) si vezi valori mai mari. Deci important e sa compari cu acelasi cantar.
TZWL.de te poate ajuta.

#40
PredaSabin

PredaSabin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 11.04.2019
Instalari diverse

Attached Files



#41
popydrcom

popydrcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2005
Meltem M Wrg 2 are optiune de montare in perete sau plafon de rigips fals. Exista distribuitor in Chitila sau Transilvania. Poate fi folosit doar pentru o camera sau cu tubulatura in mai multe camere.

Este scump dar are tot felul de senzori de CO2, umiditate, compusi volatili. Plus daca conteaza, filtre serioase , F7 inclusiv de carbon activ

#42
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View Postblue_marlin, on 16 august 2022 - 13:43, said:

Ca performanta VentAxia se lauda cu pana la 94% randament, dar la ce debit e mister, eu n-am gasit graficul debit / randament. Banuiesc ca e 20-30%.

Ceva similar e Atrea Duplex Easy dar un pic mai ieftina si cu certificare Passive house.

Magistralele mele sunt pe 125, deci fara reductii.

Specificatiile detaliate pt Ventaxia (in engleza) le gasesti in brosurile de pe site-ul producatorului lor:
https://www.vent-axi...ownloads_tabs=0
https://www.vent-axi...ial-ventilation

Diferenta dintr B, F si Plus e debitul maxim (aprox 280, 350 si 480) .
V - varianta basic, fara bypass (la acelasi debit cu B)
B – cu bypass
F – are tot ce are B dar cu un debit mai mare
H - senzor de umiditate integrat.
C – Cooker (cu hota)


Desi era si interesul meu, nu am mai avut timp sa ma ocup de cautari si studiat specificatii tehnice, ma ocup cu asigurari si trebuie reinoite peste 200 pe luna in perioada asta de dupa august. Voi incerca totusi sa mai studiez ventilatii.

View PostPredaSabin, on 10 octombrie 2022 - 11:39, said:

Salut, Paxul are recuperator ERV, de aceea nu necesita scurgere de condens
-Este o unitate produsa in Suedia cu 5 ani garantie

Paxul ramane o varianta interesanta pentru mine, pentru al doilea imobil, dupa ce la primul imobil mi-am dat seama ca alegand cam ceea ce era mai putin voluminos de pe Passive House, tot este enorm aparatul.

1. De unde imi recomanzi sa cumpar Paxul, de aici ar fi ok? Ar veni vreo 4700 lei la usa, cu transport inclus: https://www.friskahe...lationsaggregat
2. Singura parte care parca nu-mi place la Pax este faptul ca are tubulaturile pe 100 mm, parca de jucarie. Acest aspect nu spune multe?
3. Vad in poze tubulaturi de plastic pe admisie. Nu erau nerecomandate?

View Postpopydrcom, on 11 octombrie 2022 - 10:08, said:

Meltem M Wrg 2 are optiune de montare in perete sau plafon de rigips fals. Exista distribuitor in Chitila sau Transilvania. Poate fi folosit doar pentru o camera sau cu tubulatura in mai multe camere.
Este scump dar are tot felul de senzori de CO2, umiditate, compusi volatili. Plus daca conteaza, filtre serioase , F7 inclusiv de carbon activ

Voi cerceta. Ai asa ceva? Esti multumit?

Edited by Laur-, 17 December 2022 - 13:47.


#43
PredaSabin

PredaSabin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 11.04.2019

View PostLaur-, on 12 mai 2022 - 09:19, said:



Are directa legatura ERV cu celuloza polimerizata?

PAX EOS 100H este tot cu celuloza polimerizata?

Dar Mitsu Lossnay, tot asa?
https://torn-climati...rvx-e-500-mc-h/
Scrie ceva despre o structura de carton special tratata. Culmea ca la deditul enorm de 500 m3/h, are o eficienta mare 86% si un nivel de zgomot mic 18-34 dB (A). Iar pretul chiar mai mic (5854 lei). Chiar daca are 86%, nu apare pe site-ul Passive House.
Sau alt model, mai mic: https://torn-climati...rvx-e-150-mc-h/

Daca as intelege si eu cele cateva principii de functionare si materialele de baza folosite, mi-as putea face o idee cum as prefera.

Asa este, extragand dintr-un living, nici eu nu mi-as face probleme. Dar PAX EOS 100H este conceput sa extraga din baie.



Asta sper ca s-ar mai putea gasi prin niste fise tehnice de pe internet. Voi mai cauta. In general am fost multumit de tot felul de produse suedeze, de la Ikea.




[size=4]La aceasta intrebare nu propune nimeni nimic? Niciun posesor, nicio persoana interesata sa-si cumpere?
Presimt ca topicul semicentralizatelor va deveni de mare interes.
Desigur, eu cand voi risca si voi cumpara o varianta, voi reveni cu feedback. Pana atunci, zic sa le mai analizam o perioada, cu ajutorul vostru.
salut Laur, cel mai bine ar fi sa vii sa il vezi montat si functional. Daca prinzi o zi rece, poti si masura temperaturile pe extractie si refulare. Il avem in 2 locatii ale noastre si iti putem da cateva contacte sa discuti cu clientii. Produsul Eos/Pax este foarte bine lucrat, face recuperare de umiditate, de aici si randamentul putin mai mic amintit de tine pe partea de recuperare de caldura sensibila.

View PostLaur-, on 17 decembrie 2022 - 13:41, said:

Desi era si interesul meu, nu am mai avut timp sa ma ocup de cautari si studiat specificatii tehnice, ma ocup cu asigurari si trebuie reinoite peste 200 pe luna in perioada asta de dupa august. Voi incerca totusi sa mai studiez ventilatii.



Paxul ramane o varianta interesanta pentru mine, pentru al doilea imobil, dupa ce la primul imobil mi-am dat seama ca alegand cam ceea ce era mai putin voluminos de pe Passive House, tot este enorm aparatul.

1. De unde imi recomanzi sa cumpar Paxul, de aici ar fi ok? Ar veni vreo 4700 lei la usa, cu transport inclus: https://www.friskahe...lationsaggregat
2. Singura parte care parca nu-mi place la Pax este faptul ca are tubulaturile pe 100 mm, parca de jucarie. Acest aspect nu spune multe?
3. Vad in poze tubulaturi de plastic pe admisie. Nu erau nerecomandate?



Voi cerceta. Ai asa ceva? Esti multumit?
Ai punctat bine, la cele cu celuloza amintite nu recomanda producatorul sa extraga din baie, cu atat mai mult sa il montezi in baie. De fapt, cam nici un producator de sisteme centralizate nu recomanda unitatea centralizata sa stea in camere cu umiditate ridicata, mai ales incastrata intr-un plafon fals. Pax/Eos e o exceptie si isi face treaba, ca suedezii.

#44
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

 PredaSabin, on 04 ianuarie 2023 - 15:09, said:

salut Laur, cel mai bine ar fi sa vii sa il vezi montat si functional.

Salut. Ce pret are la voi la  N o v i n g a i r ?
Cu montaj si fara montaj. Iar montajul cate carotari include?
Multumesc!

Edited by Laur-, 15 January 2023 - 10:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate