Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bicicleta pliabila 20

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Salutare, as vrea sa cumpar doua biciclete pliabile, pentru mine si sotie, sa le iau in masina in concedii si iesiri de weekend, pentru plimbari lejere de maxim 10-15km.
Nu am avut nici un contact cu astfel de biciclete pana acum  vad ca exista o gama foarte variata de preturi  de la 800 la cateva mii de lei.
Imi puteti recomanda ceva decent pentru nevoile noastre fara a sparge banca?
Multumesc anticipat.

Edited by Raiden, 08 May 2022 - 09:30.


#2
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Salut, asa voiam si eu la inceput sa iau(2 biciclete pliabile) pentru a le baga in masina dar nu am facut asa si iti spun si dc:
Cu timpul vei vrea sa explorezi padurile,dealurile etc si o bicicleta pliabila nu va fi cea mai buna alegere.
Eu am luat de pe olx 2 biciclete MOUNTAIN BIKE Rockrider(nu stiu acum modelul) si ulterior un suport pentru ele tot de la prietenul olx marca Decathlon pe care il pun pe masina cand vreau sa iau bicicletele cu noi in vacante sau cand vrem sa ne plimbam prin diferite sate-locuri de prin Romania.

Attached Files


Edited by cornek, 08 May 2022 - 11:48.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Daca stai la casa e ok cu suport pe masina. Daca stai la bloc, trebuie sa le cobori din/ urci in apartament de fiecare data.

#4
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Salut. Inainte de 1 Mai am cumparat ce vezi in imagine exact pentru scopul spus si de tine.
Cea din stanga am prins-o la o reducere de inca 10%.
Daca esti aproape de Bucuresti, recomand sa mergi la magazinul Carpat Sport, ca sa le probezi.
Eu am putin peste 1,90 metri si merg lejer pe ambele.
Au in jur de 15kg fiecare, sensibil mai grele decat cursiera folosita in ultimii ani, dar e mult mai lejer de coborat 3 etaje cu una pliata, decat cu cursiera.
Ambele ocupa cam tot portbagajul hatcback-ului meu, nu stiu cum stau intr-o berlina. Dar ar putea sta foarte bine pe bancheta.
https://imgur.com/a/SxeOxOe

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 misusumi, on 08 mai 2022 - 12:37, said:

Dar ar putea sta foarte bine pe bancheta.

Pline de mocirla pe bancheta, este?

#6
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 abac, on 08 mai 2022 - 15:33, said:

Pline de mocirla pe bancheta, este?
Si in portbagaj nu este aceeasi problema?
Daca vrei mocirla, cauti si ceva protectie pentru spatiul in care o transporti.
Chiar azi le-am folosit, una am carat-o pe bancheta dupa ce am mers vreo 15km pe asfalt.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
In portbagaj ai tava din aia de plastic. Sau pui un celofan chior. Adica mai bine bagi noroi in portbagaj decat pe bancheta Alcantara.

#8
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006

 cornek, on 08 mai 2022 - 11:40, said:

Salut, asa voiam si eu la inceput sa iau(2 biciclete pliabile) pentru a le baga in masina dar nu am facut asa si iti spun si dc:
Cu timpul vei vrea sa explorezi padurile,dealurile etc si o bicicleta pliabila nu va fi cea mai buna alegere.
Eu am luat de pe olx 2 biciclete MOUNTAIN BIKE Rockrider(nu stiu acum modelul) si ulterior un suport pentru ele tot de la prietenul olx marca Decathlon pe care il pun pe masina cand vreau sa iau bicicletele cu noi in vacante sau cand vrem sa ne plimbam prin diferite sate-locuri de prin Romania.

Am deja mountain bike pentru amandoi, dar sotia nu este pasionata de explorat paduri, si nu isi doreste nici sa fie pe viitor.
Sa nu mai povestesc cum le cobor de la 4 si cum le montez pe Duster...impreuna cu suporturile lor ,ca nu incape masina in garaj cu ele montate. Doua mititele pliabile pe care le bag in portbagaj e cam singura solutie.

#9
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Nu-mi plac pliabile. Au prea multe componente articulate.
Prima a fost prin 1984. Ii zicea pegas camping. Mai pun mana pe doua Dahon din când în când sa le fac mici reparatii (sunt ale unor amice).
Nu as lua asa ceva...


#10
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 abac, on 08 mai 2022 - 19:14, said:

In portbagaj ai tava din aia de plastic. Sau pui un celofan chior. Adica mai bine bagi noroi in portbagaj decat pe bancheta Alcantara.
Celofanul chior sta bine si pe Alcantara Posted Image

 Yo-carman, on 08 mai 2022 - 20:42, said:

Nu-mi plac pliabile. Au prea multe componente articulate.
Tot cu Pegas Camping am inceput, doar ca prin 1975 Posted Image
Ala avea doar o articulatie, pe cadru. Astea au inca una pentru ghidon.
La o iesire in fiecare weekend de vara, 15km pe asfalt, cred ca n-o sa aiba probleme prea curand.

 Raiden, on 08 mai 2022 - 19:32, said:

Sa nu mai povestesc cum le cobor de la 4 si cum le montez pe Duster...impreuna cu suporturile lor ,ca nu incape masina in garaj cu ele montate.
Si astea-s grele. Pliabilele. Dar daca nu ai Alcantara pe bancheta Dusterului cred ca-s un compromis bun. Posted Image
Glumesc, ideea e ca o sa-ti ocupe portbagajul. Daca sunteti doar 2 e OK. Altfel, nu prea mai ai loc de bagaje.
In fine, scopul pliabilelor este diferit de al mountain bike si al celor de sosea (cursiere). Eu am renuntat la mountain bike pentru cursiera, acum renunt la asta pentru 2 pliabile.
Tu stii ce vrei. Eu sunt multumit.

Edited by misusumi, 08 May 2022 - 21:03.


#11
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am cumparat Velors V2054B pentru sotie, nu-s foarte incantat de ea, a venit cu roata din spate stramba, franele ieftine si trebuiesc luate la mana, schimbatorul sare cate doua pinioane odata, saua este de MTB  basca e mai grea decat MTB-ul meu de 29 si ar mai fi de spus si nu de bine, cred ca alea turcesti de la Corelli sunt mult mai cinstite decat Carpat-ul vietii.

#12
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
La dahon se pliază și pedalele.
Ruginesc articulațiile, nu mai strâng etc.
Bătaie de cap...

#13
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
N-am astfel de probleme. A trebuit sa mai trag putin de cablul franei spate, sa reglez unghiul ghidonului fata de axul rotii fata, dar merge bine. GPS-ul mi-a arata viteza maxima de 27km/h pe drum drept, asfaltat.

Da, si pedalele se pliaza, la ambele. Dar nu e mare avantaj, iar la aia fara viteze una s-a rupt. Am luat altele si Emag mi-a decontat cheltuiala.

#14
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Pegas pliabila este foarte buna (Pegas Camping).
Dar, daca ai un hatchback, cu bancheta pliata vei avea loc de doua biciclete cu roti de 27.5, poti pune o patura intre ele pentru a nu se zgaria. Rotile fata de regula se scot usor, pentru mine a fost cea mai convenabila metoda. In functie de masina, in spate mai poate avea loc eventual o persoana.

#15
zodrac1972

zodrac1972

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2021
ZIua buna oameni buni...nu stiu daca mai este de actualitate topicul omului dar...tocmai am scos la vanzare 2 biciclete pliabile Dahon Roo ..12 kg greutate (posibil ca sea rosie sa fie un pic mai grea)...una rosie, una gri.
Au fost luate acum 2-3 ani cand mi-am luat si "melcul" (autorulota) dar in scurt timp ne-am dat seama ca din diferite motive nu le prea folosit...de fapt de cel putin 1 an stau nefolosite.
Info despre ele.....sunt full aluminiu, pliabile, roti 20", cea gri are 7 viteze , cea rosie are 3 viteze in butuc pe spate.....pretul este 1350 lei/bucata dar daca se iau la pachet cred ca se mai poate umbla la pret...era sa uit, se afla in Bucuresti ambele.

Caut sa vad daca este cumva aici sectiune de vanzare si voi pune acolo anunturile, cu date mai complete...daca nu gasesc sectiune adecvata well, orice info pot da aici

#16
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Cred ca am si eu un Dahon pliabil prin boxa, nefolosit de vreo 3-4 ani. Fiindca am acolo toate bicicletele clanului, m-am uitat de curand la ea si nu am remarcat rugina sau alte chestii.
Nu arata ea prea grozav, dar merge impecabil.
Ti-o dau ieftin. Posted Image

#17
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Vreau sa cumpăr biciclete pliabile deoarece ar fi mai comod de transportat.
Am testat câteva dar nu s-au părut cam incomode și nici prinderile la ghidon nu păreau stabile și fixe
Ce modele mai noi recomandați?
Mă gândesc că au mai făcut îmbunătățiri și pe acest model de biciclete.

#18
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Ce părere aveți de Romer?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate