Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...

Amorsa

Catel gasit pe strada

Arhiva tar - descarcare nesigura ...
 Racord flexibil gaz in loc de apa

Microsoft Office versiune optima

Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele cataloagelor Americane
 Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux

Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)
 KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...

Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Smochin plantat in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

• Grup: Senior Members
In perioada asta culeg cam 3-4 kg la doua zile din 4 copaci tineri (2-5 ani) pe rod.
Dotatto:
Attached File  Dotatto.jpg   127.79K   16 downloads
Svinita:
Attached File  Svinita.jpg   93.05K   17 downloads
Miciurinskaya:
Attached File  Miciurinskaya.jpg   108.03K   15 downloads
Brunswick:
Attached File  Brunswick.jpg   118.58K   14 downloads

ionut76

ionut76

Senior Member

acum sa cauti pe internet retete de dulceata, facuta bine este ceva cu totul aparte

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

:)) Stai linistit, stiu sa fac dulceata si gem de smochine.

arg

arg

Guru Member

la smochinele alea se vede ca au fost udati.
aveti idee de unde pot lua niste butasi ok?

Edited by arg, 05 September 2023 - 14:41.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Smochinul e iubitor de apa. Mare iubitor de apa. Si de soare. Ai mei sunt udati de 3 ori pe saptamana prin picurare, aproximativ 20 l la fiecare udare. Deci da, sunt udati.
Dar daca te referi la faptul ca e pielita crapata, aia nu e de la apa, asa fac smochinii la coacere. La prea multa apa smochina explodeaza efectiv, se desface.
Pentru butasi e devreme, depinde din ce zona sunteti, dar undeva prin sfarsit de octombrie - noiembrie chiar.

arg

arg

Guru Member

ma refer ca sunt mari.
la mine nu au fost udati si fructele sunt mici.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Depinde ce soi ai.

arg

arg

Guru Member

Attached File  IMG_20230905_164837.jpg   615.09K   13 downloads

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Anul asta au fost foarte multe smochine. Eu am cules cam 4kg pe saptamana dintr-un singur smochin de 9 ani.
Asta in conditiile in care e bataie pe ele. :D

Singura problema -din cauza ca au fost foarte multe, unele s-au copt foarte mici - cam 1 cm. Desi l-am udat - cam 40 l la 2 zile.
Daca alea de prima recolta sunt imense - cat pumnul, astea cele mai mari abia au 4 cm.

De la anul o sa fie oricum  mai multi smochini pe rod - am unul de 2 ani care a facut vreo 10 smochine mari - pus dintr-o ramura a celui de 9 ani si unul de 1 an cu 2 smochine - alt soi. 2 smochini de 2 ani au preferat doar sa creasca anul asta.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Eiffel, ce vad la Arg presupun ca e si la tine si anume smochinul este aglomerat cu ramuri si lastari, automat ai multe fructe pe lastari, dar nu are cum sa le faca mari. Mai renuntati la masa vegetativa.
Cred ca am mai zis, smochinul bifer face primele fructe pe lemn de 1 an si recolta  principala pe lastarii anuali. Cel unifer doar pe lastarii anuali. Ai multi, ai multe fructe, dar mici. Si mai si sufoci pomul.
Eu ii tin pe ai mei pom, nu tufa, cu tulpina inte 10 si 40 cm, 4 sarpante principale din care am lasat initial lastarii anuali. Apoi in anul urmator acesti lastari i-am eliminat si am pastrat doar unul sau doi, scurtati la 2 ochiuri. Incepand din anul 3, deja tai si lemnul de 2 ani prin alternanta, pastrand doar cativa lastari de un an pentru primul rod si din care sa lastareasca cei anuali. Dar in fiecare primavara sunt cu foarfeca pe el si il "cobor", incercand sa pastrez un echilibru intre lemnul de 1 an (necesar primelor fructe) si lastarii anuali. Altfel faci un boschete de 3-4 m cu fructe mici si in care nu intra soarele.

adip1962

adip1962

Senior Member

Da. Si eu sunt de parere ca smochinul trebuie crescut pom. Da, in primii ani drajoneaza pe langa de-ti vine sa-i scoti pe toti. Dar, cu timpul fenomenul se rareste pana dispare. La mine inca nu... Posted Image
NIci anul asta nu am avut vreo recolta. I-am dezvelit prea devreme si-au murit. Abia acum sunt la dimensiunile din toamna trecuta!
SI smochinii sunt ok fata de kaki. Care-au luat-o de jos din nou! Ma gandesc cu groaza ca-mi vine bananieru'...

Edited by adip1962, 06 September 2023 - 13:33.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Unele soiuri drajoneaza la greu, altele deloc. Am un Ice Cristal care nu a dat 1 drajon in cei 3 ani de la plantare. Nici macar unul! (parca stie al naibii ca e scump si nu vrea sa faca pui :)) ) A trebuit sa marcotez aerian din el sa dau unui prieten. In schimb Svinita, la 4 ani inca drajoneaza.

arg

arg

Guru Member

oare cu hormoni de inradacinare merge?

p.s. m-am certat cu ai mei ca intre salcami si are lumina doar pe o parte (am vrut sa tai sacami, au 10-15cm diametru) si am vrut sa-i las 3-4 ramuri, acum are vreo 15-20, care pleaca din radacina.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Nu ai nevoie de hormoni. Din butasi la 5 ochiuri pusi in substrat usor drenabil (pamant cu nisip/cu perlit etc) se obtin relativ repede puieti viabili sau prin marcotare aeriana direct pe tulpina.

Smochinul sufocat si fara soare e chinuit.

arg

arg

Guru Member

are soare plin cca 2/3 zi
acu ma bate gandu sa trag un rand de tuia intre el si gard (sunt vreo 5m)
gadru e la rasarit, practic sa-l protejeze iarna.
acu caut si eu sa prind si alte soiuri

wolfydRg

wolfydRg

Senior Member

Pune într-o pastila de turba si va da firișoare de rădăcini, dupa care plantezi in ghiveci.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Intr-adevar al meu din cauze necunoscute - vremea probabil - a dat lastari din cma toate nodurile existente si pe toti lastarii au dat smochine. Oricum proportia celor mici e mica, dar na.
Clar va trebui curatat dar abia in primavara - in functie si de ce se usuca peste  iarna.

Legat de prindere - Pur si simpplu o tija cu 2-3 noduri se pune intr-un pahar cu ceva coaja nuca de cocos - eu asa folosesc. 100% reusita.
Prima data am folosit si hormoni. 30% reusita.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Asa trebuie, sa de-a lastari din toate nodurile. La primavara din toti lastarii aia de anul asta pastrezi cate unul la fiecare ramura, cel mai de jos, si il reduci la maxim 3 noduri si pe ala. Pe cel cu 2-3 noduri pastrat vei avea breba (prima fructificare), apoi din fiecare nod va lastari iar si vei avea lastarii anuali, pe care face fructificarea principala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate