Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatie foto-voltaica - pas cu pas

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#55
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View PostAdm, on 23 mai 2022 - 16:10, said:

Din ce am inteles eu de la mesteri, nu scrie nicaieri prin documentatie obligativitatea impamantarii panourilor PV.

Ai SPD pe panouri pt DC si SPD pe invertor pt AC.

Invertorul se leaga la impamantarea casei, iar impamantarea trebuie sa fie < 4 OHM daca nu ai paratrasnet si < 1 Ohm  dc ai paratranset

Exista 2 puncte de vedere:

- legam panourile la impamantare, iar in acest fel le folosim ca un eventual paratrasnet (nu stiu dc e de dorit)
- nu legam panourile, asa cum nu legam nici tabla de pe casa la impamantare
Eu prefer sa nu transform sistemul fotovoltaic in paratraznet, nu este dimensionat pentru asa ceva.
Din ceea ce stiu in mod direct, un singur sistem a fost afectat de traznet(chiar de doua ori). Avea sistemul suport legat la priza de pamant. A doua oara traznetul a lovit pe calea de comunicatie(cablu), ceea ce ne arata ca si Wifi are avantajele lui.

Edited by pyxyit, 27 May 2022 - 11:03.


#56
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Legat de impamantare am si eu aceeasi dilema.

Am suplimentat impamantarea de 2 tarusi (facuta acum 9 ani- sudata si de o armatura din fundatie) cu inca 3 plasati pe o platbanda 40x4 10m.

Pe coltul respectiv al casei exclus sa mai ingrop o alta impamantare (pentru structura PV)
As putea sa conectez structura la ce am acum (decat sa o las neconectata) sau...
sa mai sap un sant in gradina pe coltul celalalt al casei (destul de dificil, trotuar pavaj, bazin apa, pomi)

"- nu legam panourile, asa cum nu legam nici tabla de pe casa la impamantare"
Nu e chiar aceeasi chestie - tabla nu produce energie.

#57
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Invertoarele on-grid nu au izolare galvanica intre panouri si retea.
Daca la un panou se strapunge izolatia, atunci rama (si implicit sinele de montaj si tabla acoperisului) ajunge la potentialul retelei fata de pamant.
Daca acoperisul e cu tabla metalica si jgheaburi si burlane metalice, asta poate fi destul de periculos.

#58
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Atunci cum se impaca 2 sisteme (hibrid-offgrid + ongrid) in privinta impamantarii structurii PV sau a lipsei ei?

Adica intentionez (daca nu se tripleaza pretul componentelor pana aproba AFM dosarul) sa mai adaug un string pe un invertor ongrid si eventual sa comut si un string de-al meu pe ongrid cand este surplus.

#59
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
Comuti ambele conexiuni de la string (+ si -) cu trecere prin zero.

#60
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Contactor cu interblocare sau solutie cu contactoare individuale cu interblocare din contacte auxiliare.

Edited by radurus, 27 May 2022 - 12:21.


#61
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View Postradurus, on 27 mai 2022 - 11:12, said:

....
Nu e chiar aceeasi chestie - tabla nu produce energie.
Ei , nu!!!, dar ce te scutura de numa'numa, este o incarcare electrostatica .
Iti spun eu cu certitudine, de n" ori m-a piscat, am o antena pe acoperis si cind o mufez, hatz pisca, o antena de comunicatii radio.Tocmai pentru siguranta, cind nu o folosesc o detasez de linia statiei.
Sunt de parerea/principiu, ca o impamintare daca nu functioneaza perfect, mai bine nu te legi de ea, s-ar putea sa-ti faci mai mult rau decit protectie.

#62
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postkolfleading, on 27 mai 2022 - 11:51, said:

Invertoarele on-grid nu au izolare galvanica intre panouri si retea.
Daca la un panou se strapunge izolatia, atunci rama (si implicit sinele de montaj si tabla acoperisului) ajunge la potentialul retelei fata de pamant.
Daca acoperisul e cu tabla metalica si jgheaburi si burlane metalice, asta poate fi destul de periculos.

In situatia mea de structura metalica si tabla faltuita (care cred ca are suruburile pana la structura) ce propui?

#63
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu inteleg intrebarea ... adica mie raspunsul mi se pare atat de evident incat ma gandesc ca poate n-am inteles eu intrebarea...
Propun conectarea la impamantare a sistemului de fixare a panourilor.

#64
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Chair in cazul in care, practic toata casa, inclusiv tabla de pe casa, sunt deja legata la pamant?

#65
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu nu stiu cat de buna este aceasta legatura la pamant existenta, asa ca, sa nu te am pe constiinta ca ti-am dat sfaturi gresite, as zice ca da, chiar daca sunt deja legate la pamant.

#66
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Nu inteleg prea bine daca am muncit degeaba săpând un șanț de 12 m pentru împământare.Panourile sunt la sol, cu reglaj pe verticală, la o distanță de 25m față de invertor iar cablul de alimentare așezat in sol. Invertorul este Phocos, 5kW, hibrid, rudă cu Axpert, Effecta, din câte am înțeles. Aș vrea prin urmare să stiu dacă trebuie să leg ramele panourilor la pamant și daca da, unde să fac legatura cu acestea, la mijlocul distanței sau la unul din capete?  Fiecare panou are găuri pentru împământare, care probabil trebuiesc legate cu o tresa  pana la banda de imp.Va rog câteva sfaturi.Attached File  IMG_20220831_161736.jpg   864.54K   95 downloads

#67
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Panourile au rama din aluminiu anodizat. Este prost conductor (zice lumea ca ar fi izolator, dar am "ranjit" cand le-am atins, conectate fiind la un invertor ca al tau).
De aceea, trebuie legate fiecare la impamantare separat sau conectate de sine cu un conector special care "zgarie" pelicula neconductoare a ramei si o leaga la sina, iar sina la pamant.

https://www.artsigne...ting-system_b10

Edited by sparkyson, 01 September 2022 - 13:12.


#68
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Cred că șuruburile cu șaibe zimțate vor fi bune, așa cum arată în fișa tehnică a panourilor, iar ca șină, tot una galvanizată care va trece pe sub panouri  apoi la bara de impamântare. Mulțumesc pentru îndrumare!

#69
stane

stane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2009
Salutare,
O întrebare de novice:
A instalat cineva un singur panou?
Intenționez sa montez în apartamentul de bloc(cu orientare sud) un panou,controler,invertor,acumulator în firea lui. Scopul sa reduc neplăcerile penelor de curent.Sper sa alimentez măcar pentru câteva ore iluminat sau televizor sau centrala.Am pus ochii pe un panou de 240w(atât îmi permite spatiul) dar ținând cont de costurile nu prea mici, vreau sa știu din prima ce controler, inverter și mai ales ce acumulator pentru scopul meu.
Multumesc pentru eventualele sfaturi.
Scuze,poate ca exista un astfel de topic dar după câteva zeci de postări citite n-am găsit nimic.

Edited by stane, 15 September 2022 - 18:33.


#70
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Ceea ce tu doresti este "hilar", pt ca pur si simplu nu ai ce face cu un singur panou.

1. Panoul are 240W -> prea putin real pt a sustine ceva.
2. pentru a sustine consumul aparatelor de interes, trebuie sa ai o baterie incapatoare, care costa multi bani.
3. La asta mai adaugi invertor etc
Ajungi la un cost de lesini... pentru ce?

Vorba unui prieten.
Astia care baga bani cu nemiluita in baterii, desi sunt legati la curent, nu s-au gandit niciodata un generator pt urgente?

Iti iei un generator silentios de 2kW si aia este.

#71
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
la mine scrie in instructiuni ca PV-urile se impamanteaza si invertorul la fel .
parca zice ca cele 2 impanatari sa fie diferite.

nu imi dau seama ce e neclar (Sau poate e vorba de alte invertoare?) - suportul de la PV-uri (sinele alea. K2 sau cum se numeste) - se leaga la pamant in capatul sirului
inverotrul are masa - la fel - se leaga la imapantarea casei.
e ceva non ok ?

#72
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Am citit recent un articol (blogul unei firme autotizate pentru lucrari electrice) despre variantele de conectare bransament TT- TN (TNC-S...) -IT etc.

Le-am solicitat un articol despre impamantarea sistemelor fotovoltaice.

Pe forumurile si grupurile tematice circula o idee conturata clar.

Daca impamantarea are sub 1ohm atunci se conecteaza invertorul si structura PV la acea impamantare.
Altfel, trebuie o a doua impamantare pentru sistemul FV.

Si eu caut care e solutia "din carte" pentru ca imi e dificil sa mai fac un sant pentru impamantare.
Sunt destule situatii in care nu ai loc de inca un sant cu minim 2-3 tarusi la suficienta distanta de cealalta impamantare (10m?)

Baietii instalatorului (cand au venit si au facut masuratorile pentru sistemul ongrid) planuiau cablarea cu impamantarea de la structura PV coborata cu cablurile DC de pe casa la invertor si apoi conectata la impamantarea casei.

Edited by radurus, 19 September 2022 - 07:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate