Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalatie foto-voltaica - pas cu pas

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#37
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Deci daca Huawei functioneaza cu baterii proprietare, Fronius mai nou la fel, mai e vreun invertor hibrid trifazic in celebra lista a invertoarelor declarate conforme cu cerințele Ordinului ANRE nr. 208,
si care sa mearga si cu alte baterii (de EV in mod special). Am inteles ca nu ma imbogatesc de pe urma curentului injectat in retea, dar daca se poate... Am luat cateva din lista dar sint multe care nici macar nu se vand in Romania, de parca toata lumea ar cumpara de pe Ali si Ebay.

#38
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Victron Multiplus II.

#39
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Bun topic, bravo!
Acum, ca sa ajutați pe deplin începătorii (printre care ma regăsesc), ati putea aborda puțin sistemul de prindere și ancorare pe diverse tipuri de acoperiș? De asemenea, pentru acoperișurile plate (tip terasa) observ ca e la modă orientarea Est/Vest pentru ca maximizează utilizarea spațiului (cel puțin așa am înțeles), dar se pierd ceva procente de producție. Ar fi interesantă o explicație și in acest sens.

#40
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 11.01.2009
Orientarea E-V optimizeaza autoconsumul, fiindca ai productie mediocra de dimineata pana seara Posted Image.

Orientarea optima este S, unde ai productie maxima. Doar ca, daca nu ai baterii, si dimineata/seara ai consum, o sa consumi din retea, de unde iei energia reportata de pe zi la pretul discutat pe aici.
Eu am SEE-NVV, de nevoie. Daca as fi putut alege, as fi pus pe S, oricum avand si baterii care sa-mi tina consumul atunci cand nu e soare suficient sau deloc.
Fara baterii, cu E-V o sa ai putere produsa mai mare dimineata si seara, dar nu cu mult, si o sa produci mai putina energie per total.

In cele din urma, vei avea pierderi de eficienta din cauza orientarii, inclinarii, mizeriei de pe panouri, incalzirii lor vara, etc. Daca iti permiti, pune cat mai multe la unghiul si orientarea optime. Daca nu poti, pune cat mai multe. Daca nu poti multe, pune cate poti si lasa loc de extindere.

Edited by sparkyson, 20 May 2022 - 20:47.


#41
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View Postkolfleading, on 11 mai 2022 - 10:42, said:

Victron Multiplus II.

off grid? pret?

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postfoxbat, on 22 mai 2022 - 00:22, said:

off grid?
Merge si on-grid hibrid si off-grid hibrid.
Merge cu baterii 12 / 24 / 48V si "de firma", si DIY.

View Postfoxbat, on 22 mai 2022 - 00:22, said:

pret?
Aici sunt preturile de lista: https://www.victrone...ation/pricelist
De la preturile astea, dealerii din Romania mai ofera 15% ... 25% discount.

#43
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
"Aici sunt preturile de lista"

Multumesc, am glumit.

am un singur rinichi de dat:)

#44
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

View Postanothertwo, on 20 mai 2022 - 18:25, said:

Bun topic, bravo!
Acum, ca sa ajutați pe deplin începătorii (printre care ma regăsesc), ati putea aborda puțin sistemul de prindere și ancorare pe diverse tipuri de acoperiș? De asemenea, pentru acoperișurile plate (tip terasa) observ ca e la modă orientarea Est/Vest pentru ca maximizează utilizarea spațiului (cel puțin așa am înțeles), dar se pierd ceva procente de producție. Ar fi interesantă o explicație și in acest sens.

De dorit este o orientare pe S.
Orientarea E-V se face pe acoperisurile plane, unde se doreste sa se puna cat mai multe panouri PV si nu e destul loc din diverse motive.
Daca pe un acoperis plat vrei sa pui pe S, trebuie sa lasi distanta intre siruri, ca sa nu se umbreasca intre ele panourile.
Se calculeaza, iar dc buzunarul suporta, se merge pe solutia care ofera cea mai mare productivitate.

Prinderile depind de acoperis.

Pe acoperisul plan se ancoreaza gravitational (cu greutati de beton)
Pe acopris de tigla se folsoesc prinderi speciale, care intra pe sub tigla si se prind de lemn.
Pe acoperis de tabla se folosesc suruburi cu 2 capete (filet de lemn si de metal), care se infig in capriori.
Suruburile au si garnitura, dar se da si cu silicon pt siguranta.
Pentru tabla faltuita, exista prinderi dedicate, direct pe falturi.

#45
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 24.02.2010
am eu inclinatie NE-SV si apreciez ca ai o pierdere per total de 15-20% fata de orientare sudica, dar ai avantajul ca ai productie solara de la rasarit pana la apus, neavand baterii am vrut sa acopar consumul casei cat mai mult, ai o productie foarte slaba lunile noi,dec. ian deoarece panourile orientate NE nu produc mai nimica, luna aceasta pana acum am produs 687 de kwh cu un sistem de 6 kw instalati si am consumat din retea doar 120 de kwh:22 zile = 5,46kwh in situatia in care consum meu zilnic este de 13-15 kwh,(380-420 kwh lunar) , daca vrei sa pui baterii atunci este mai bine sa le orientezi pe sud fiindca vei obtine maximul de putere instalate( sunt avantaje si dezavantaje pentru ambele sisteme), din punctul meu de vedere pentru consumul casnic este mai buna orientarea E-V , in martie am produs 630kwh din care am consumat 355 kwh adica am consumat 56,35% din total produs, in aprilie am produs 591 kwh din care am consumat 365kwh  adica 61,76 %in situatia in care folosesc PDC pentru apa calda si incalzire,  fara sa am instalat un multiloader .

#46
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Am asteptat un topic de genul asta deoarece pe celelalte topicuri cu subiecte dedicate se trecea mereu in offtopic.

Treaba cu puterea invertorului pe MPPT (din fisa tehnica) si puterea totala supradimensionata a panourilor instalate am explicat-o si eu de mai multe ori si aici si pe grupuri pe fb.

Exageram... poti sa ai 50 de stringuri de 10A in paralel (bani sa fie) ca MPPTul invertorului va trage curent din ele maxim cat are el limita impusa din soft (11A, 16A sau 22A) si atat.

Deci 50kwp instalati nu vor produce mai mult de Vmp_string x I_max_MPPT.

Legat de discuția despre stocare, ideea daca merita este evaluata diferit in functie de prioritatile fiecaruia.

Dar de multe ori alegem sa spunem ca ceva "nu merita" si ca sa ne (auto)convingem ca am ales varianta buna.
Nu vreau sa cred ca e ca in proverbul cu vulpea si strugurii.
(si eu ma regasesc aici cand se discuta despre (eco)sistemul victron si "imi place" sa cred ca pretul total ajunge la 2-3x fata de ce mi-am luat)
Loool :)

Pentru cei anti-baterii, pot spune ca am tras anul acesta (2022) ~80kwh din totalul de 1.9Mwh consumati total.(nu e o cifra mare fata de aceea ce au alti colegi)
Si intentionez sa reduc si dependenta de GN.(pufer, boiler, AC)

Edited by radurus, 23 May 2022 - 12:19.


#47
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postradurus, on 23 mai 2022 - 12:07, said:

50kwp instalati nu vor produce mai mult de Vmp_string x I_max_MPPT.
Ba da, vor produce mai mult de atat, pana la limita de putere a invertorului (la invertoare on-grid simple) sau pana la limita de putere a MPPT-ului (la invertoare hibride).

Daca limitarea de curent este din partea MPPT-ului, inseamna ca Istring < Imp_string.
Consecinta: Vstring > Vmp_string.

De aceea puterea produsa va fi mai mare decat Vmp_string x I_max_MPPT.

Ex. Avem un string cu Imp = 30A, Vmp = 340V, iar MPPT-ul este limitat la 20A
Cand ai soare peste 1000 W / mp, MPPT-ul ajunge la limita de 20A, dar tensiunea pe string va fi mai mare de 340V.
Si puterea va fi mai mare decat 340V * 20A  (pana la limita max. a invertorului sau a MPPT-ului).

Edited by kolfleading, 23 May 2022 - 13:33.


#48
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Asa e.
Am mentionat Vmp avand in minte parametrul din fisa PV ignorand faptul ca e masurat raportat la Imp.
E natural ca Vmp sa se apropie de Voc atunci cand Imp scade.

#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postradurus, on 23 mai 2022 - 14:21, said:

E natural ca Vmp sa se apropie de Voc atunci cand Imp scade.
Vmp si Imp sunt fixe pentru o anumita iluminare si temperatura, sunt proprietati ale panoului, independente de proprietatile MPPT.
(Vmp si Imp sunt la fel ca si lungimea si latimea unui panou, sa zicem).

Daca MPPT intra in limitare de curent, atunci panoul nu functioneaza nici la Vmp si nici la Imp.

Ceea ce se schimba este tensiunea actuala pe string, sa-i zicem Vstring. Asta se apropie de Voc.

Edited by kolfleading, 23 May 2022 - 14:46.


#50
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Încă o sugestie. Puteți elabora puțin partea de împământare, va rog?
Eu am înțeles așa (probabil greșit!):
- panourile se leagă la priza de pământ in mod direct, cu coborâre pe exterior.
- invertorul se leagă la priza de pământ a casei.
- ambele ajung in aceeași priza de pământ (comuna), dacă rezistența este buna (mica).
Am înțeles bine?

#51
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce am inteles eu de la mesteri, nu scrie nicaieri prin documentatie obligativitatea impamantarii panourilor PV.

Ai SPD pe panouri pt DC si SPD pe invertor pt AC.

Invertorul se leaga la impamantarea casei, iar impamantarea trebuie sa fie < 4 OHM daca nu ai paratrasnet si < 1 Ohm  dc ai paratranset

Exista 2 puncte de vedere:

- legam panourile la impamantare, iar in acest fel le folosim ca un eventual paratrasnet (nu stiu dc e de dorit)
- nu legam panourile, asa cum nu legam nici tabla de pe casa la impamantare

#52
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 11.01.2009
Legi panourile la impamantare pentru ca, in caz de defectiune (gen panou crapat), sa nu ajunga curent de la panouri in structurile casei si sa te curentezi.
Sau sa le speli cu jetul si sa te electrocutezi.

View Postanothertwo, on 23 mai 2022 - 15:48, said:

Încă o sugestie. Puteți elabora puțin partea de împământare, va rog?
Eu am înțeles așa (probabil greșit!):
- panourile se leagă la priza de pământ in mod direct, cu coborâre pe exterior.
- invertorul se leagă la priza de pământ a casei.
- ambele ajung in aceeași priza de pământ (comuna), dacă rezistența este buna (mica).
Am înțeles bine?

Ai inteles foarte bine.
Se mai leaga si descarcatoarele de supratensiune tot la impamantarea panourilor.

Edited by sparkyson, 23 May 2022 - 19:05.


#53
GSM72

GSM72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2022
Salutare,
Am deja niste panori Sharp NU-JD445 445 W. Vreau fac doua stringuri, fiecare de cate 8 panori in serie. (8 pe SE si 8 SW, ca asa imi permite situatia)
Mentionez ca momentan nu am energie de la reteaua nationala. Sper ca anul acesta sa se rezolve. Am un vecin in apropiere de unde mai împrumut cand e nevoie.

Acum, a venit momentul sa aleg invertorul.
Intial am zis sa merg dupa pomul laudat si am incercat sa gasesc un Fronius Primo. Am sunat la unul dintre distribuitorii gasiti pe site la ei si s-au ivit doua probleme.
-Una e ca au zis ca nu au pe stoc si nici o sansa sa primesca in curand. :)
-A doua problema este ca, povestind ce vreau sa fac, persoana respectiva mi-a spus ca nu este ok solutia la care m-am gandit  ( Atunci voiam sa fac doua stringuri de 12 si 12 panouri. Practic, doua stringuri care generau fiecare 5.3kW la un 588v in gol pe care sa le leg, pe fiecare la cate un MPPT ) Omu respectiv a zis ca nu e ok pentru ca o sa am un total de 588+588 V si e prea mult.  Aici, eu vad altfel lucrurile... poate gresesc. In specificatiile tehnice apar urmatoarele date:
MPP voltage range (Umpp min - Umpp max)   270 - 800 V  ... datele sunt de aici : https://www.fronius....ius-primo-8-2-1


Ca sa fac mai scurta problema care ma arde acum:
Cu cele doua stringuri (fiecare de 8 panouri) 3.56kW pe SE si 3.56kW pe SW ( puse la 30 grade ) e ok un inventor SUN2000 -6KTL-L11?  ( Si sa leg fiecare string la cate un MPPT)

Deschis si la alte solutii.

Mulțumesc pt o alt forma de lumina :)

#54
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 11.01.2009
Fronius Primo are 2 MPPT-uri, așa ca nu trebuie sa aduni tensiunile. Legi fiecare string pe un MPPT.
Se le inseriezi nu are niciun sens, avand orientari diferite. Daca o parte e umbrita, nu produce nici cealalta. In paralel nu e problema.
Sfatul primit de la distribuitor e gresit.

Mai poti lega string-urile in paralel fara pierderi semnificative, daca iei un invertor cu un singur MPPT. Doar sa suporte tensiunea de 588V.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate