Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Instalatie foto-voltaica - pas cu pas

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#19
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrinaldoparaipan, on 08 mai 2022 - 10:09, said:

Faci niste confuzii.
Proiectarea la  minus 15-20% se face la inseriere, tinand cont de tensiunea maxima a panourilor vs. tensiunea maxima a invertorului pe partea de DC-de regula 1.000V.
La putere e altfel:
De ex. ai 10kW invertor si 14kW panouri
Cand ai soare full, invertorul gestioneaza panourile raportat la puterea sa maxima- 10kW
Daca ai soare mai slab, cei 14kW putere panouri vor produce doar 10kW.
Si la invertorul tau-probabil Growatt- se poate suplimenta puterea panourilor cu pana la 25-30%.

da- ma gandeam ca asta o sa fie explicatia. pot sa continui in acest caz sa intreb cum se face calculul pentru ca valorile sunt oarecum "legate"?
de ex - am vmax intr invertor 450V. am ales sa am max 400 V calculand ( exemplu) 10 panouri x 40 V fiecare).
daca vreu sa suplimentez puterea inseamna ca mai adaug panouri. asta inseamna fie serie, fie paralel ( alt string, alt intrare in invertor sau acceasi daca permite curentul).
in ambele cazuri voi depasi fie tensiunea max invertor fie curentul ( daca pun stinguri in paralel).

da,amperii se " cer" si voltii se "Dau" dar tot mi-este frica de "overload".

gata, i'm out cu intrebarile
stima!

#20
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Panourile se pun in serie conform formulei (Voc panou x Nr.Panouri) x 1.2<Vmax invertor.

Atentie, calculul se face la Voc, NU la Vmp.

Daca vrei sa suplimentezi, poti pune doua stringuri in paralel chiar daca depasesti Imax invertor-eu merg  cu maxim 50% in plus.
Daca ti-e frica de un eventual overload, poti pune panourile pe doua directii, de ex E si S sau S si V ca sa nu il "forjezi" la putere maxima, la amiaza de ex, mai bine putere mai mica pe o perioada mai mare a zilei.

#21
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Asta clar.eu ziceam de aia cu overload:)

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Din ce inteleg eu, @rinaldoparaipan a fost destul de clar.

1. Nu depasi voltajul maxim admis de invertor

Quote

(Voc panou x Nr.Panouri) x 1.2<Vmax invertor

2. Poti suplimenta prin cresterea intensitatii (Amperaj).

#23
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
aici n-am inteles eu.
1. ok
2. cum faci asta incat sa depasesti puterea maxima fara sa depasesti parametri maximi admisi?

#24
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004

View PostAdm, on 08 mai 2022 - 20:06, said:

Din ce inteleg eu, @rinaldoparaipan a fost destul de clar.

1. Nu depasi voltajul maxim admis de invertor



2. Poti suplimenta prin cresterea intensitatii (Amperaj).

2 -exprimatea e gresita, Amperii nu pot fi "crescuti" adaugand panouri, ei pot fi crescuti dosr adaugand consumatori (bateria care nu e 100% incarcata este si ea consumator)

In concluzie daca nu se depaseste tensiunea maxim admisa de charger se pot pune un miliard de panouri la acesta, singura problrma este de ordin financiar/economic, sa pui 50 panouri doar pentru inca 3 luni de productie maxima versus 10 panouri pt 9 luni nu este recomandat pt orice buget.

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
ex Fronius Symo 8.2-3-m


Quote

MPP voltage range (Umpp min - Umpp max) 267 - 800 V
Max. input current (Idc max) 16 / 16 A

Din ce am inteles eu (le ametesc pana se potrivesc):

Prin liceu cred, am invatat ca:
Daca legi niste surse ideale si identice in paralel = se pastreaza voltajul, dar creste amperajul de fiecare data cand mai adaugi o sursa.
Cand le legi in serie, se aduna voltajul si amperajul ramane constant.

Fiecare panou este o sursa "ideala."

Asadar, se da un panou LONGI LR4-72HPH 455W

Attached File  image.jpeg   125.77K   43 downloads

Voc - 49.5V
Intensitatea: 11A

Asadar
Invertorul suporta maxim 16A si panoul ofera 11A
Invertorul suporta maxim 800V si panoul furnizeaza 49.5V

folosind formula de mai sus, avem

X panouri * 49.5 * 1.2 = 800 => X = 13.5 panouri inseriate maxim / sir

Fiecare sir ar avea 13 panouri, va genera maxim 643V si 11A

Ai doua intrari MPP, deci poti pune 2 siruri (fiecare de 13 panouri) => 26 panouri.

23 x 455W = 11.8 kW putere instalata, dar max 8.2 folosibila.

In acest caz, ar fi 145%, deci mai taiem din panouri/sir la 11 de ex -> 22 panouri de 455W = 10 kW instalati, la 8.2 Invertor => 122%, acceptabil.

===

Invertoarele de puteri mai mari, accepta intensitate mai mare => poti lega mai multe stringuri in paralel / MPP

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
:)stau bine cu liceul.si cu facultA:)
Nu mi da calculul cu incarcarea peste puterea nominala.
Nu pot urca decat U.deci trec de limita invertorului si risc.(nu mi asum).

Inteleg asa:invertor de 5.6kw.pui panouri mai multe.in crucea zileo produc 7 kw.ai consumatori de 7kw conectati..invertorul da tot 5.6max.

#27
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Cand vorbim de invertoare off-grid:
Invertorul da doar cat poate el si , in functie de soare, cata energie dau panourile.
Si puterea totala a consumatorilor nu trebuie sa depaseasca puterea maxima a invertorului.

Luand exemplul lui @Adm, eu as calcula nr de panouri astfel:
Invertor de 8200 W, maxim 800V si maxim 16A
Panouri 455W, VOC=49,5V, Imp=11A
Pentru 1 sir de panouri:
800V / 1,2 (marja de siguranta pe vreme rece) = 666V
666V / 59,5 (VOC) = 13,46 buc ~ 13 bucati panouri
Aceste panouri asigura o putere maxima de 13 x 455W = 5915W.
Deci cam mica puterea generata de 13 panouri.
Atunci trec la 2 siruri de panouri pe aceiasi directie/plan si calculez altfel:
Aflu tensiunea ideala pentru invertor in functie de puterea si curentul lui:
8200W / 16A = 512,5V
Cate panouri pot pune pentru a ajunge la aceasta tensiune?
512,5V / 49,5V = 10,35 buc
Aproximez prin adaugare = 11 buc.
Deci 2 siruri x 11 buc x 455W = 10010W care este ceva mai mare decat 8200W.
Acest surplus de putere va ajuta ca panourile sa genereze mai multa energie dimineata si seara cand soarele nu cade cum trebuie pe panouri.
Daca pun pe doua directii atunci se merge pe primul calcul X 2 siruri pentru ca nu vor produce ambele siruri de panouri aceiasi putere in acelasi timp.
Si recomand dioda de protectie pe sir atunci cand sunt 2 siruri de panouri pe directii diferite.

Edited by grifonul_alb, 08 May 2022 - 23:23.


#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,970
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgrifonul_alb, on 08 mai 2022 - 23:19, said:

puterea totala a consumatorilor nu trebuie sa depaseasca puterea maxima a invertorului.
Atentie ca topicul este despre sisteme on-grid.

View PostAdm, on 08 mai 2022 - 21:13, said:

Fiecare panou este o sursa "ideala."
Este o sursa de CURENT, nu de tensiune.

View PostAdm, on 08 mai 2022 - 21:13, said:

Daca legi niste surse ideale si identice in paralel = se pastreaza voltajul, dar creste amperajul de fiecare data cand mai adaugi o sursa.
Cand le legi in serie, se aduna voltajul si amperajul ramane constant.
In principiu corect. Eu as zice asa:
  • la conectare in serie se insumeaza tensiunea, dar prin toate sursele trece acelasi curent, atat cat o fi el la un moment dat
  • la conectare in paralel se insumeaza curentul, iar tensiunea la bornele surselor va fi egala, atat cat o fi ea la un moment dat
Acum ca tot vorbeam de Fronius Symo 8.2 exista 2 parametri importanti:

Max. input current (Idc max 1 / Idc max 2) .................. 16.0 A / 16.0 A .............. curentul maxim pe care-l va trage (utiliza) invertorul
Max. array short circuit current (MPP1/MPP2) .................. 24.0 A / 24.0 A .............. curentul maxim de scurt-circuit al panourilor

Asta inseamna ca poti pune stringuri in paralel pana la Isc insumat max. 24A, dar oricum invertorul nu va utiliza mai mult de 16A. Poti pune 2 stringuri in paralel constand din panouri cu Isc = 11A fiecare.
Poti pune panouri pana la 16.4 kW nominal, dar el oricum nu va trage din ele mai mult de 8.2 kW.

Tensiunea in gol a panourilor trebuie sa nu depaseasca 1000V.
Tensiunea in gol a panourilor Uoc este specificata la 25 gr. C. Tensiunea in gol creste la frig, de aceea se considera ca un panou care are Uoc = 40V la 25 gr. C, ar putea avea tensiune in gol pana la 1.2 x 40 = 48 V pe frig si iluminare puternica, intr-o dimineata geroasa.

Deci in cazul Fronius Symo 8.2, tensiunea in gol a panourilor la 25 gr. C trebuie sa fie sub 1000 / 1.2 = 833 V.

Isc din fisa tehnica este masurat in anumite conditii fixe si standardizate (STC = Standard Test Conditions = 1000 W / mp, 25 gr. C). Isc real al panoului depinde de iluminare.

Pui mai multe panouri pentru iarna, pentru zile innorate, etc. Desi panoul are puterea nominala 350W, el va da aceasta putere doar cand iluminarea si temperatura sunt optime (STC).

Attached Files


Edited by kolfleading, 09 May 2022 - 06:25.


#29
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
"Atentie ca topicul este despre sisteme on-grid."

Am crezut ca este in general, dar ai dreptate, initiatorul discutiei s-a referit la instalatii fotovoltaice On-grid.
Propun initiatorului sa solicite moderatorului sa modifice numele discutiei prin adaugarea "on-grid".

Dar ceea ce am scris se aplica ambelor instalatii.

Nu stiam ca exista si acest parametru la invertoare  
"Max. array short circuit current (MPP1".
Mai invatam cate ceva nou.

#30
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,970
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgrifonul_alb, on 09 mai 2022 - 06:34, said:

Dar ceea ce am scris se aplica ambelor instalatii.
Ce ai scris tu (si am citat eu) se aplica doar la off-grid. Consumatorii trebuie sa nu depaseasca puterea invertorului.

La invertoarele on-grid, aceasta conditie nu este necesara. Poti sa pui oricati consumatori ai nevoie, nu se intampla nimic. Puterea debitata de invertoarele on-grid depinde de cat pot trage de la panouri si de eventuale (optionale) limitari de injectare in reteaua publica.

#31
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
adica la ongrid invertorul poate sa fie mai "mic" Decat puterea necesara in casa? Restul de putere pe unde vine?

#32
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
din retea dooh :)

#33
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
:)))) Ma gandeam eu ca nu vine din aer. Ma refer la "pe unde trece", invertorul fiind "in serie" cu casa.

eu inteleg asa - invertorul are o "iesire"(casa) si 3 intrari. Baterie, panouri si retea(pe aici si "da inapoi" surplusul cand vorbim de prosumer). Cand la iesire casa "Cere" mai mult decat ii poate da invertorul - acesta intra in "protectie".
nu asa merge treaba?

pesemne ca nu ma exprim eu prea clar - nu inteleg cum se poate sa consumi mai mult decat ai :))

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
E in paralel!

#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Aaaaaa.roger.deci casa nu este izolata(gen functie de UPS).Multumesc frumos.e cu totul alt scenariu.

#36
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Posttioopedi, on 08 mai 2022 - 07:59, said:

Nu ai spus absolut nimic despre stocare. De baterii.
Nu este nevoie de baterii - ai contor ce merge in ambele sensuri - cand ai mult ziua il "pompezi" in retea. Noaptea iti vine din retea. Baterii ai nevoie doar daca nu ai retea unde locuiesti.
Si inainte ca unu sa zica  - aaaaaaa dar daca ai baterii noaptea nu mai ai nevoie asa tare sau chiar de lor de retea - raspunsul este nu merita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

radu_me

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate