Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Miros canalizare sifon nou TECE

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Este pentru pardoseala si se scurge apa de la lavoar. Atat. Mai atașez poze. Într-adevăr apa de la lavoar sigur îl ocolește si se scurge nu il umple…

Attached Files



#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,917
  • Înscris: 03.12.2005
In viziunea intregii lumi (si mai putin a noastra) fiecare obiect sanitar are propriul sifon. Daca te asteptai ca sifonul asta sa iti opreasca mirosul pentru toate corpurile in amonte de el pur si simplu nu e cazul.

#21
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Urmareste filmuletul asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pmN88UvZfDI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E posibil ca asta sa fie problema ta. Sau sa gasesti o solutie din film. Succes!

#22
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009

 andrey_dumytrescu, on 07 mai 2022 - 23:12, said:

Nu este pe dos. Am verificat. Aici sunt Instrucțiunile si chiar aici arată sa torni apa.  Adică trebuie sa fiu atent când nu mai are apa in clopot sa torn manual?!?
https://www.tece.com...rainpoint S.pdf
40 de pagini cu instructiuni pentru un sifon de pardoseala!!! Interesant...

#23
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Nu sunt instalator, mai cunosc cate putin sa schimb un robinet, o baterie… Dar știu așa: Vechiul sifon de 30 ani din plumb nu permitea sa vina miros din canalizare. Avea tot timpul apa in el. In el se scurgea lavoarul si cada. La Acest nou sifon nu se formează acea garda de apa pt a nu venii mirosul. Pâlnia aia sau clopot nu se umple cu apa ce se scurge din lavoar îl ocolește. Singura cale de a se umple cu apa este când îl umplii manual.
Repet nu sunt instalator. Tocmai ce l am sunat si am vb cu instalatorul. A zis ca astea sunt mai perfomante (ma îndoiesc) si ca sa ii torn apa. Am intrebat pai si apa nu se evapora??! A zis ca nu ca se completează automat. Pai cum naibii se completează automat dacă scurgerea de la lavoar ocoleste paharul si nu îl umple? Ori sifonul e prost, ori eu si cred ca pun ciocanul si il sparg ori e prea complicat si nu știe omul instalator cum funcționează.
Aștept pana mâine si încerc sa sun la producător am văzut ca au  reprezentați si in Romania.

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Din descrierea din manual mi se pare ca tie iti trebuie acea ‘membrane odour trap’. Dar da, cel mai bine e sa ceri detalii de la producator.

Quote

Membrane odour trap
Another innovation is the two-stage membrane odour trap for retrofitting. This has two functions: Firstly, it has a membrane that opens as soon as water runs into the drain, and closes again afterwards to retain any odours. Secondly, it has a low water seal and is therefore twice as reliable. The membrane odour trap can also be used as a foam barrier, e.g. in rooms with multiple showers, or as a vermin barrier in patio drains without a beaker.
Si aici si in alta parte a manualului (pagina 13 la ‘Patio drain’ si pagina 24 ‘Order numbers 3695002, 3695005 and 3695006’ ca sunt 3 dimensiuni) scrie ca aceasta functioneaza chiar si fara dop de apa, ceea ce intareste ideea ca este ce iti trebuie.

LE: Dar din nou pun intrebarea: acel U facut din coturi nu ar trebui sa opreasca mirosurile? (Ca in el se formeaza un dop de apa…)

Edited by sags, 08 May 2022 - 10:50.


#25
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Am văzut si eu asta. De aceea mi se pare ciudat sifonul asta.  Adică încă o piesa separată….

#26
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

 andrey_dumytrescu, on 08 mai 2022 - 10:52, said:

… Adică încă o piesa separată….
Sunt mai multe variante, cu sau fara acea piesa. Vezi in manual Drain set S 120with removable odour trap’ (ce ai tu cred ca are ‘TECEdrainpoint odour trap standard … Order no. 3695001’) versus Drain set S 122 care e cam la fel insa ‘with removable membrane odour trap’. Posibil ca nu ai nimerit modelul care trebuia (ca nu ai stiut).

Edited by sags, 08 May 2022 - 11:06.


#27
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
da acel standard il am dupa marimea paharului

Attached Files



#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Acela este un sifon pentru pardoseli, folosit mai ales acolo unde se spala des podeaua, deci garda de apa se face prin umplere pe sus!

Solutie este apa + putin ulei in clopot, ca sa impiedice evaporarea rapida a apei.

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vad ca nici unul nu i-a explicat babeste si colegul tot nu intelege, iar instalatorul ... alta planta prin tufisuri

acel "clopot" care tu te astepti, dar mai ales incompetentul acela de instalator, sa se umple singur, nu o vaface niciodata, pt ca nu are cum. dupa cum bine se vede in poza 2 a primului post, e un nivel de apa deja "desenat" pe el. asadar, doar atat se umple acel sifon cu apa, iar pana la buza acelui pahar, ca asta este de fapt, mai e cale lunga si imposibil de atins dupa cum crezi ca ar face-o.

iar asta nu pt ca este prost produsul sau montat prost, ci pt ca este ales prost, adica cu alta destinatie decat cea la care l-ai pus acolo.

acela este un sifon de pardoseala, dar pt dus. adica sa aiba mereu admisie prin zona centrala, prin pahar adica, iar cand se umple natural, refuleaza spre corpul sifonului si atunci se duce pe teava de scurgere.

acel intreg sistem central cu acel pahar este strict pt scurgere continua prin el. astfel se umple mereu cu apa si are si rol de dop impotriva mirosurilor.

sau gandeste-te in felul urmator, daca racoardele de alimentare/scurgere a apei din acel sifon sunt mai jos decat buza acelui pahar, cum te astepti sa ai un nivel constant in pahar?

ia de pune o oala inalta, goala, in chiuveta si apoi da drumul la apa in chiuveta, pe langa oala. ce zici tu? se umple oala daca ea este peste buza chiuvetei?

cam asta inseamna sa lucrezi cu instalatori ce fac si instalatia electrica si se aprinde becul pe hol cand aprinzi in camera, care mai pune si o faianta ce suna a gol dupa cateva zile, o gresie pe care lasi caruciorul copilului si nu stii daca ai fantome sau cineva iti joaca feste cand caruciorul o ia la vale pe hol. toate astea pt ca e cu 50 de lei mai ieftin decat altul care face doar instalatii si clar e un habarnist daca doar atat stie si mai e si scump

#30
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
da asa este , am inteles; este ales gresit acel sifon pentru destinatia ce se vrea, ce e drept pana acum acest insalator nu m-a dezamagit pana acum.....
multumesc mult pt explcatia mai "babeste"
Voi incerca sa il schimb desii nu cred ca se poate ca a fost folosit probail zgariat...
Imi puteti spune un model adecat, daca pot returna, sa il iau tot de la acel magazin aceeasi marca

#31
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
@andrey_dumytrescu: Acum constat ca U-ul pe care credeam ca il vad in una din pozele initiale de fapt nu exista, era un efect optic din cum era facuta poza. Acum din ultimele poze se pare ca la cada nu exista nici un fel de sifon, ai grija sa nu urmeze si acolo aceleasi probleme cu mirosurile…

Edited by sags, 08 May 2022 - 11:38.


#32
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
La cada o sa fie sifon, vine impreuna cu cada. Imi pare rau de sifonul asta de la TECE, da este bun, si pare sau chiar este de calitate, dar cum s-a spus pt curgere continua pe deasupora, il voi schimba chiar daca nu se accepta returul, asta e pierd 200 ron, sau ii scad din manopera instalatorului. Sper sa gasesc un model corect de la TECE pt ce il voi folosii. Nu mai ma bazez pe alegerea insalatorului. Poate cum m-ati ajutat cu aceasta problema, imi puteti da o recomandare de sifon. Multumesc incaodata.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce ti-a pus adi blondu sunt foarte ok. eu am model ceva in genul ca si principiu constructiv.

uite aici, pe dreapta  https://www.dedeman....eapta/p/2011210

aici este pe stanga https://www.dedeman....50-mm/p/2017688

iar daca te hotarasti sa pui cu 2 intrari, aici este cu 2 pe dreapta https://www.dedeman....eapta/p/2011212

asa ca ai de unde alege. iar la aproape 50 lei cat costa, nu e o avere

oricum, cand mergi in magazin, ai vazut deja cam la ce se refera si cum trebuie sa arate unul care sa aiba si acel nivel de apa constant impotriva mirosurilor

aici este de 180 trecerea, ca si cel ce il ai deja, ca sa nu faci modificari in instalatia deja pe pozitie  https://www.dedeman....grade/p/2011211

astea de mai sus sunt pe diametru de 50, dar tot la 180 de grade pe 40 este si aici  https://www.dedeman....grade/p/2013481

asa ca ai de unde alege intr-o veselie

 andrey_dumytrescu, on 08 mai 2022 - 11:28, said:

pana acum acest insalator nu m-a dezamagit pana acum.....
poate in mare a facut ceva ok din ce ati vb, ori din ce ai apucat sa-ti dai seama pana acum daca e ok sau nu. insa eu in locul tau, de aici inainte l-as intreba de 7 ori inainte de a face daca si cum va functiona, si m-as documenta vizavi de piesele/instalatia ce se vrea a se cumpara si monta. poate de astia 200 te poti lipsi acum, ii treci la pierderi daca nu poti returna, insa macar verifica inainte de a mai da banii.

nu s-a nascut nimeni invatat, dar ca instalator sa nu-ti dai seama ce montezi, desi tot tu faci instalatia si stii sigur ce trebuie acolo sa iasa la final ... Posted Image

 andrey_dumytrescu, on 08 mai 2022 - 11:28, said:

multumesc mult pt explcatia mai "babeste"

n-ai pt ce

Edited by Dany_Darke, 08 May 2022 - 13:52.


#34
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Da, mulțumesc frumos incaodata. 😀

#35
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
se pare ca nu sunt singurul cu problema asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J-uKahnY38o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
tot sifon tece...........

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 andrey_dumytrescu, on 08 mai 2022 - 17:23, said:

se pare ca nu sunt singurul cu problema asta...

După cum bine ai observat, și sper că ai și înțeles, montajul a fost făcut neatent.
Contează nivelul la care este montat canalul, cîțiva centimetrii mai sus, sau mai jos, îl fac pe domnul canal să nu își mai facă menirea.
Dar, nu canalul este de vină , sau firma producătoare a canalului 😉

Dacă instalatorul era puțin mai atent la detalii, nu exista problema asta.


Dacă era și mai dibaci, și prevenitor, și sclipitor, ca să iasă din rîndul instalatorilor obișnuiți, îți făcea cu un minim de muncă în plus, un sistem redundant care nu ar fi dat greș.

Înainte ca țeava principală să plece în jos, să facă o șicană", care să creeze o gardă suplimentară de apă, în plus față de cea de la canal (care din ce vedem, nu funcționează).
În felul ăsta, ținea/nu ținea garda canalului, erai salvat de garda suplimentară de pe țeava de scurgere.

Dar nah, treburile astea nu sînt pentru mintea oricui, sau, dacă sînt, lumea se grăbește, sau nu are chef să exceleze, sau timpul costă bani, sau... etc.

L.E. Poate totuși o rezolvă așa, coturile sînt foarte ieftine, mai sparge puțin beton, poate intră o șicană" (pentru gardă suplimentară de apă) din coturi, acolo unde am desenat.

L.E.2 Vezi să nu îți greșească și la cadă  🤭

L.E.3 Scuze de schemă, este făcută pe telefon.

Attached Files


Edited by crisstonne, 08 May 2022 - 21:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate