Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Adaptoare Chademo - CCS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Având în vedere că există deja pentru Tesla adaptoare chademo, nu există oare și pentru CCS? Nu am reușit să găsesc dar sunt foarte utile pentru stațiile cu cuplele CCS blocate.

#2
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 22.04.2013
Vad ce vrei sa faci tu , dar lucrurile nu funcționează cum crezi. Cred că ori ești începător in ale EV, ori nu ai studiat destul aplicațiile de încărcare.
Te anunț cu tristețe că la 95% din stațiile dc, atunci când un port de încărcare rapidă este folosit, celălalt apare deconectat, cu roșu, cu eroare etc.
In concluzie, chademo și ccs NU pot fi folosite in paralel.
Daca te refereai la altceva prin "cuple ccs blocate", îmi retrag cuvintele.
Also, acele adaptoare sunt chademo- conector Tesla vechi (care nu știu cum se numește). Chademo- ccs eu nu am văzut sa existe. Sunt protocoale de  comunicare diferite

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu exista adaptoare CCS - Chademo si nici invers, pt ca cele 2 prize folosesc protocoale total diferite.
2. Statiile fast nu merg cu ambele porturi DC deodata (CCS + Chademo), ci pot merge cu DC + type 2!

Tesla, in US, are propriul format pt fast charge si exista un adaptor Tesla -> Chademo, pe care il folosesti daca impoti o tesla din US in UE.

Alternativ, schimbi portul de la masina in CCS, operatiune pe care o face Tesla contra-cost.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Porturile se blochează, cel puțin în Reșița deoarece neghiobii lasă mașinile de firmă în priză toată noaptea. Și atunci doar Chademo mai funcționează pentru că CCS-urile stau câteva ore blocate după faza asta.
ferice de cei cu Tesla, au o alternativă.

Majoritatea stațiilor în schimb merg concomitent cu Fast charter plus AC (cu mici excepții, desigur).

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Type 2 e pt acasa, Fast (CCS/Chademo) este pt drumuri lungi.

Daca stai la bloc, ghinion.

#6
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 22.04.2013
Am înțeles. La chademo poți debloca portul din stație (din mașina nu merge). Dar la ccs cred ca e blocat din mașina.
Totuși din ce mi s a întâmplat mie, am reușit cumva sa opresc încărcarea la un ccs și să scot portul, dar era stație cu aplicație.
Ai incercat cu butonul de urgență? S ar putea să meargă
Sunt puține Tesla fara ccs (model s vechi)

Edited by megastorm, 07 May 2022 - 21:47.


#7
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Depinde doar de masina daca te lasa sa scoti mufa dupa ce încărcarea este finalizata!

La Kona am setare care sa permita sau sa nu permita scoaterea mufei dupa terminarea incarcarii, chiar daca masina e blocata in continuare.

#8
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Si ce fac cei cu Chademo in stațiile DC care au doar CCS? (de exemplu stațiile din reprezentantele VW, Skoda, Audi)
Nu este nici o soluție pentru ei?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e nicio solutie.
Chademo e un stanrads mort in UE.
Oficial este CCS, iar Chademo a avut suport in Japonia.

#10
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 22.04.2013
Oricum stațiile din reprezentanțe nu sunt chiar întotdeauna publice.
Noi cu chademo pe lângă faptul că suntem relativ putini, ne bazam pe stațiile publice care in proporție de 99% au și ccs și chademo. Nu am văzut montate stații (cu plata) de 50kw fara chademo. Poate cu foarte mici excepții. Într-adevăr, stații de putere mai mare sunt și fara chademo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate