Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Mai trebuie să iubim azi hârtia pentru scris/tipărit?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: Mai are rost să folosim azi hârtia pentru memorarea informației (30 member(s) have cast votes)

Adică scris, tipărit

  1. Da (6 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

  2. Nu (9 votes [30.00%] - View)

    Percentage of vote: 30.00%

  3. Depinde de caz (14 votes [46.67%] - View)

    Percentage of vote: 46.67%

  4. Nu știu (1 votes [3.33%] - View)

    Percentage of vote: 3.33%

Vote Guests cannot vote

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View Postbleujandarm, on 08 mai 2022 - 20:48, said:

Nu mai trebuie iubita hartia pentru scris sau tiparit. Am in pod un metru cub de carti, nu le voi mai citi niciodata, ocupa loc, dar nu pot sa le arunc, pentru ca totusi le iubesc desi nu merita.  Alta hartie ar trebui iubita, aceea a fotografiilor. Acum, in era digitala facem miliarde de poze, dar nu pastram nimic. Mai stiu eu cum aratam acum 20...10...5...3...2 ani? Si am facuuut...si  foto, si video...si.."DELETE"...sau "CLEAN THE DISK".
Periodic la cewe e promoție, pana acum era 0.2, ultima data a crescut și la ei prețul, 0.28. Pentru albume, cel mai ieftin e pepco, 6 lei album cu 200 de poziții.

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004

View PostTsunnnami, on 08 mai 2022 - 22:00, said:

Dracu dac-am inteles ceva

De exemplu, mă duc la bibliotecă şi mă uit pe ziarul "Informaţia Bucureştiului" din anul 1961. Încep să dictez: ziarul "Informaţia Bucureştiului" anul ..., 1961, nr. abcd, ziua e, data f, pg. p... Noi construcţii de locuinţe în Bucureşti. Vine bibliotecara de la sala de lectură la mine şi îmi spune să nu mai vorbesc tare, că deranjez lumea. După ce pleacă eu continui: ziua g, data h, pg. q, la Uzinele "Electronica" din Bucureşti * s-a început asamblarea televizoarelor. Ah, insişti, 3 zile permis suspendat, adică 3 zile nu mai pot să am acces la publicaţiile respectivei biblioteci. Păţit acum mulţi ani, dar din cauza unui telefon foarte antic, pe care nu am reuşit să-l dau pe silent.

* primul a fost V.S. 43-611 în carcasă metalică. La "Electronica" din Baicului, că ai din Pipera (dispărută) încă nu exista.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdani.user, on 08 mai 2022 - 17:38, said:

De ce?
A zis chiar el ... pentru ca are minte agera

Un alt topic de succes!

https://remarkable.com/

Edited by ro_explorer, 09 May 2022 - 09:20.


#40
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
@djl:

Quote

Încearcă să foloseşti reportofonul la bibliotecă şi te vei trezi cu permisul suspendat.
Daca e din ala pe lampi, cu siguranta :P Dar daca e din ala cat o jumate de pachet de tigari si cu casti in-ear, nu cred ca are nimeni nimic impotriva :P

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,848
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdjl, on 09 mai 2022 - 09:15, said:

De exemplu, mă duc la bibliotecă şi mă uit pe ziarul "Informaţia Bucureştiului" din anul 1961. Încep să dictez: ziarul "Informaţia Bucureştiului" anul ..., 1961, nr. abcd, ziua e, data f, pg. p... Noi construcţii de locuinţe în Bucureşti. Vine bibliotecara de la sala de lectură la mine şi îmi spune să nu mai vorbesc tare, că deranjez lumea. După ce pleacă eu continui: ziua g, data h, pg. q, la Uzinele "Electronica" din Bucureşti * s-a început asamblarea televizoarelor. Ah, insişti, 3 zile permis suspendat

Pai e o tampenie ce zici.
Adica mergi la biblioteca sa inregistrezi pe un reportofon ce scrie intr-un ziar pentru ca acasa sa transcri??????
De ce nu scrii din prima pe hartie

Ma refeream la situatia unei conferinte, unei convorbiri telefonice etc

#42
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006
E grele sa faci poze la paginile de ziar cu smartphonul. Ops am uitat, unii nu le suporta.Posted Image

#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Cu primul model de Nokia 3310 nu se poate  🤣

#44
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdjl, on 07 mai 2022 - 13:25, said:

după a voastră părere, mai are rost în ziua de azi hârtia pentru scris sau hârtia pentru tipar? Ori a apus şi trebuie să trecem la digital pentru a "proteja mediul"?

Dacă analizăm evoluția suportului pe care s-a scris în istorie, vedem că aceasta, scrierea, a început pe tăblițe de lut ars; a continuat pe papirus, apoi pergament, hârtie, iar acum, pe echipamente electronice. Evoluția acestor metode, e adevărat, ține și de resursele de mediu disponibile, care tind spre epuizare, dar și de rapiditatea și eficiența transmiterii informației. Toată informația lumii de până la energia electrică, calculator și internet, a fost transmisă cu viteza...calului. Posted Image Sau na, cu cea a alergătorilor sau porumbeilor călători. Acum însă avem acces la marile biblioteci ale lumii cu viteza luminii, adică a curentului electric.

Eu unul am o bibliotecă ce conține cărți destul de vechi, din antebelic, interbelic, postbelic și până după anii 2000, cu hârtie, și nu aș renunța la ea pentru nimic. Dar, odată cu apariția suportului electronic, parcă am acumulat cunoștințe în 10 ani, cât în 100.

Edited by lupini, 18 May 2022 - 16:28.


#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004

View PostTsunnnami, on 17 mai 2022 - 07:29, said:

Ma refeream la situatia unei conferinte, unei convorbiri telefonice etc

Dacă nu menţionezi din prima despre ce e vorba, eu nu am cum să ghicesc    Posted Image

View Postbaribalu, on 17 mai 2022 - 15:12, said:

E grele sa faci poze la paginile de ziar cu smartphonul. Ops am uitat, unii nu le suporta.   Posted Image

Glume de prost gust. De parcă nu o exista aparat foto digital. Dar e mai uşor să organizez pe hârtie.

Edited by djl, 19 May 2022 - 12:19.


#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,848
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdjl, on 19 mai 2022 - 12:18, said:

Glume de prost gust.

Nu mi s-a parut gluma

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ziceai ca ti-e foarte greu sa scrii pe calculator. Pe hartie scrii cu o viteza normala?

View Postdjl, on 19 mai 2022 - 12:18, said:

Dar e mai uşor să organizez pe hârtie.

Nu e nimic ce poti organiza mai usor pe hartie in 2022, decat daca nu stii cum mai eficient.

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,504
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKiloW, on 08 mai 2022 - 08:58, said:

Eu prefer sa nu printez nimic. Cumva deși am început sa lucrez în România anilor '90 când un PC însemna un an de salariu pana acum am lucrat doar digital.
Singura chestie la care am mai folosit hârtia e ca să scriu/rezolv ecuații, sa fac schițe, din astea. Ca etapa intermediara.
Însă ca " stocare de informații" n-am folosit-o niciodată în ultimii 25 ani.
eu folosesc hartia intr-un hal cam arhaic.. unele cereri trebuiesc semnate si stampilate.. asa ca le printez  ca sa am ce scana si trimite pe urma in format PDF.
Probabil ca exista si metode de a semna si stampila digital, dar nu mi se pare atat de important incat sa merite osteneala sa caut softul respectiv.

Edited by tfmercedez, 19 May 2022 - 17:23.


#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006
...nu softul este prima problema pentru a semna digital un document!

View Postpufonel, on 16 mai 2022 - 21:04, said:

@djl:

Daca e din ala pe lampi, cu siguranta Posted Image Dar daca e din ala cat o jumate de pachet de tigari si cu casti in-ear, nu cred ca are nimeni nimic impotriva Posted Image
eu cred ca deranjezi daca vorbesti cu voce tare pentru a inregistra! la asta foloseste reportofonul!

Edited by tytysor, 20 May 2022 - 16:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate