Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Mai trebuie să iubim azi hârtia pentru scris/tipărit?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: Mai are rost să folosim azi hârtia pentru memorarea informației (30 member(s) have cast votes)

Adică scris, tipărit

  1. Da (6 votes [20.00%] - View)

    Percentage of vote: 20.00%

  2. Nu (9 votes [30.00%] - View)

    Percentage of vote: 30.00%

  3. Depinde de caz (14 votes [46.67%] - View)

    Percentage of vote: 46.67%

  4. Nu știu (1 votes [3.33%] - View)

    Percentage of vote: 3.33%

Vote Guests cannot vote

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

 Friskey, on 07 mai 2022 - 13:41, said:

Sa iubim hartia? Tu te iubesti cu hartia?

Nu, dar este ceva la care ţin foarte mult, deci pot considera că iubesc. Anumite chestii pe hârtie îţi oferă anumite sentimente. Că nu poţi tu să înţelegi, asta e.

 slai, on 07 mai 2022 - 17:02, said:

Cum adică e mai greu de citit pe Kindle o carte mare?

Din asta nu am încercat. Să văd cum e comparativ cu o carte.

#20
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
Eu nu prea mai folosesc hartie. Mai mult pe laptop. Suntem totusi in 2022, in douamiidouazecisidoi. :) :)

#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 07 mai 2022 - 22:21, said:


Nu, dar este ceva la care ţin foarte mult, deci pot considera că iubesc. Anumite chestii pe hârtie îţi oferă anumite sentimente. Că nu poţi tu să înţelegi, asta e.



Din asta nu am încercat. Să văd cum e comparativ cu o carte.
totusi, asa cum spunea un banc vechi, este mai bine cu o femeie!

in rest, oricum am da-o, cartile fizice ocupa mult, foarte mult loc, nu toti satm la vile cu 8 camere unde putem dedica 2-3 camere bibliotecii! in plus, in format electronic, informatia este usor de transmis sau de transportat.
Cartile pe hirtie nu vor disparea curind, cel putin aici, in tarile occidentale vad mereu multa lume in librarii si nu se pleaca cu mina goala. De Pasti si 1 mai am fost la mare, in Rep. Dominicana si am vazut zilnic, zeci de persoane pe sezlonguri citind carti tiparite! deci, se citeste! ca pe la noi un tiraj de 5000 de exemplare la o carte este considerat succes stim cu totii a cui este vina!

#22
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
O iubeam pe aia din "Sexy Balamuc"

#23
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Eu lucrez in IT. Scriu o agenda in cam 2 luni, daca am multe meetinguri si proiecte stufoase pot s-o dau gata si intr-o luna. Asta numai la job. Am si caiete acasa pe birou la care scriu zilnic.
Am unul pentru IT, unul pt sarcini zilnice (gen ToDos, numere de tel, referinte etc) care se consuma cel mai repede, cam la orice apel telefonic adaug ceva in el si Todo-urile le repet zilnic,  nu mai revin la ele (d-asta se consuma rpd), mai am vreo 2 pt limbi straine, si inca unul pt ce carti mai citesc.

Edited by Mohombi, 08 May 2022 - 02:40.


#24
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Eu prefer sa nu printez nimic. Cumva deși am început sa lucrez în România anilor '90 când un PC însemna un an de salariu pana acum am lucrat doar digital.
Singura chestie la care am mai folosit hârtia e ca să scriu/rezolv ecuații, sa fac schițe, din astea. Ca etapa intermediara.
Însă ca " stocare de informații" n-am folosit-o niciodată în ultimii 25 ani.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 Mohombi, on 08 mai 2022 - 02:35, said:

Eu lucrez in IT. Scriu o agenda in cam 2 luni,...

Curios ca nu folosesti calculatorul.
Eu aveam pe birou cateva A3 tiparite cu calendarul si loc gol in mijloc sa trec diferite insemnari in timp ce eram la calculator, telefoane, prostii care-mi trec prin cap.
Cand se umplea, marcam perioada, ii faceam o poza si treceam la pagina urmatoare:
Attached File  2020.06-07.jpg   178.61K   15 downloads

Cand aveam nevoie de vro informatie din trecut, si-mi aduceam aminte ca as fi trecut-o acolo...
Iti recomand si tie

apoi astea le salvez in calculator. Periodic, o data pe luna fac backup-ul informatiilor sa nu pierd nimic

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 george_alexandru, on 07 mai 2022 - 14:24, said:

Au inceput sa se semneze si contracte in format electronic. Cu Hidroelectrica, culmea, companie de stat, totul a fost online, nu s-a printat nimic. In timp va intelege lumea ca e un beneficiu sa scapi de hartie, macar pentru faptul ca ai costuri mult mai mici cu arhivarea.
ca nu ai primit tu contractul in plic e una, poate la ei la sediu au printat juma de top de hartoage pentru contractul tau.
sa fim seriosi ca si la privati e stupid in multe locuri.
lucam la o companie din asta mare, asa zisa multinationala. aici in oras eram 3 angajati. aveam in birou o imprimanta de scuipa toata ziua niste borderouri si alte prostii, nu-i pasa nimanui de ele. sub imprimanta puneam o cutie mare, cand se umplea curgeau in cutie direct. cand se umplea cutia, o sivuiam in alta incapere. la un moment dat mutam sediul. sunam la bucale, la sediul central,
ce facem cu hartoagele?
cica sa le aruncam.
cum, asa, pur si simplu? pe acolo pot fi info despre clienti, gdpr, chestii, trestii...
pai duceti-le la un centru de reciclare.

bun asa, incarcam o duba cu hartie, plec voios sa le duc.
primul remat, nu primeste hartie deloc. al doilea, la fel. al treilea primeste, dar hartia nu e importanta, o ia cand termina cu aia de aduc fier vechi. dar cu aia nu termina, il descarca pe unul, se puneau 2 la coada. plec la al patrulea. aici mai liber, descarc 500 kile de hartie, primesc 25 de lei. da, asata e pretul maculaturii, 5 bani kilul. ca fapt divers, sticla e un ban. cari 100 de kilograme de sticla si primesti un leu.
si asa am pierdut 3 ore si am consumat motorina pentru 25 de lei. amuzant e ca atunci cand am plecat cu hartia vorbeam cu colegii, iau un pachet de tigari, o sticla de suc, o punga de cafea, si ce ramane impartim...

acu' lucru in alta parte, suntem 2 oameni, un top de hartie il tocam lejer pe zi. macar aici am 3 imprimante bizhub 423, tonerul e o sticla pe care o infiletezi, in primul loc erau imprimante kyocera, sa schimbi tonerul iti trebuiau studii ingineresti si tot injurai juma de ora langa ele.

Edited by slai, 08 May 2022 - 09:44.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nici eu nu prea mai scriu pe hârtie. Doar când e să iau notiţe. Că scriu mai repede decât pe P.C. sau uneori la fel de repede; laptop nu am, ca să mă duc cu el la bibliotecă de exemplu. Deşi am minte ageră, nu pot tasta decât cu 2 degete. Dacă scriu repede, scriu "ca doctoru' "   :lol:   :rolleyes:   De mână nu am scris niciodată frumos, nici măcar în clasa 1.
Cu iubit hârtia, am spus că o iubesc şi cam de ce. Ca mediu, e ceva care durează mult, deci nu se pierde informaţia şi asta e bine. Plus văd maeştrii poligrafi care ştiau (azi mai puţin ştiu) să facă o paginaţie, să facă o pagină frumoasă (la cum arată multe pagini web...). Deci admir designul, gândirea. Uneori poţi să simţi calitatea hârtiei, ceea ce la digital nu poţi face. Dacă e tipar înalt, simţi puterea presei tipografice. Şi într-un final "ce e în mână, e sigur".

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 djl, on 08 mai 2022 - 11:22, said:

Nici eu nu prea mai scriu pe hârtie. Doar când e să iau notiţe. Că scriu mai repede decât pe P.C. sau uneori la fel de repede;

reportofon si scrii pe calculator, dupa

#29
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 djl, on 07 mai 2022 - 22:21, said:


Nu, dar este ceva la care ţin foarte mult, deci pot considera că iubesc. Anumite chestii pe hârtie îţi oferă anumite sentimente. Că nu poţi tu să înţelegi, asta e.


Tot lutul e mai misto, piatra a fost prea dura, dar lutul este ceea ce trebuie, iti faci niste tablete de lut, scrii, il arzi dupa, si ramane frumos pentur multa vreme.

#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 djl, on 08 mai 2022 - 11:22, said:

nu pot tasta decât cu 2 degete

De ce? Ai incercat si alte tastaturi?

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Teoretic nu, pina se ia curentul, apoi te uiti ca boul pe pereti.

#32
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Nu mai trebuie iubita hartia pentru scris sau tiparit. Am in pod un metru cub de carti, nu le voi mai citi niciodata, ocupa loc, dar nu pot sa le arunc, pentru ca totusi le iubesc desi nu merita.  Alta hartie ar trebui iubita, aceea a fotografiilor. Acum, in era digitala facem miliarde de poze, dar nu pastram nimic. Mai stiu eu cum aratam acum 20...10...5...3...2 ani? Si am facuuut...si  foto, si video...si.."DELETE"...sau "CLEAN THE DISK".

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Am o gramada de carti pe hartie, si pe majoritatea le-am citit (mai am vreo 10 cumparate recent la reducere, dar le vine si lor randul :P) Problema e ca nu prea mai am spatiu de depozitare, de vreun an caut o biblioteca mai mare, pana la urma cred ca o s-o fac pe comanda. kindle nu am, desi mi-a trecut prin cap sa-mi cumpar. Poate intr-o zi...

Cat despre agenda, n-am avut niciodata (adica am si acum cateva, dar am scris pe ele maxim cateva randuri). Nu mi s-a parut o chestie utila. Cam toate chestiile pe care a trebuit sa le retin, le-am tinut minte. Pe vremuri, stiam sute de numere de telefon, acum abia mai stiu cateva, noroc cu agenda telefonului :P

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

 bleujandarm, on 08 mai 2022 - 20:48, said:

Nu mai trebuie iubita hartia pentru scris sau tiparit. Am in pod un metru cub de carti, nu le voi mai citi niciodata, ocupa loc, dar nu pot sa le arunc, pentru ca totusi le iubesc desi nu merita.  Alta hartie ar trebui iubita, aceea a fotografiilor. Acum, in era digitala facem miliarde de poze, dar nu pastram nimic. Mai stiu eu cum aratam acum 20...10...5...3...2 ani? Si am facuuut...si  foto, si video...si.."DELETE"...sau "CLEAN THE DISK".

Şi eu am luat nişte cărţi pe care nu le voi studia prea mult curând, dar asta din lipsa de răbdare ce mă carcterizează în ultimul timp.
La partea cu fotografiile ai dreptate. Un aspect de care am uitat.

 dani.user, on 08 mai 2022 - 17:38, said:

De ce? Ai incercat si alte tastaturi?

E de la dexteritatea mea. Până acum să zic 16-17 ani tastam doar cu un deget.

 Tsunnnami, on 08 mai 2022 - 12:29, said:

reportofon si scrii pe calculator, dupa

Încearcă să foloseşti reportofonul la bibliotecă şi te vei trezi cu permisul suspendat.
Dictez prea repede ca să scriu după tehnoredactare.
Caut mai uşor prin notiţe decât pe reportofon.
Uneori mă duc cu cotele publicaţiilor după mine, din motive practice.
Şi poţi să iei fişele de comandă a publicaţiilor, ca să fie mai rapidă comandarea lor la sala de lectură.   Posted Image

Edited by djl, 08 May 2022 - 21:47.


#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 djl, on 08 mai 2022 - 21:47, said:

Încearcă să foloseşti reportofonul la bibliotecă şi te vei trezi cu permisul suspendat.
Dictez prea repede ca să scriu după tehnoredactare.
Caut mai uşor prin notiţe decât pe reportofon.
Uneori mă duc cu cotele publicaţiilor după mine, din motive practice.
Şi poţi să iei fişele de comandă a publicaţiilor, ca să fie mai rapidă comandarea lor la sala de lectură.   Posted Image

Dracu dac-am inteles ceva

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 djl, on 08 mai 2022 - 21:47, said:

E de la dexteritatea mea. Până acum să zic 16-17 ani tastam doar cu un deget.
Nu dispera, in 150 de ani o sa scrii cu toate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate