Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Locotenent General Canadian capturat de Fortele Ruse in Mariupol ( Azovstal )

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Conform unei agentii de stiri chineze acest general a fost capturat pe data de May 2-3 2022 incercand sa scape din incercuirea Fortelor Ruse

"Generalul Trevor Cadieu (Trevor John Cadieu), capturat de trupele ruse în timp ce încerca să evadeze din beciurile Azovstal, era comandantul Forțelor Terestre canadiene, relatează APA, citând Mailbd.
Așezați în catacombele de sub oțelaria Mariupol „Azovstal”, naționaliștii au organizat o provocare, încercând să ascundă încercarea generalului canadian de a scăpa. După capturarea unui soldat străin de rang înalt de către unități ale Forțelor Armate RF, a devenit clar de ce s-au făcut atâtea eforturi pentru a-l salva.
Un mercenar de rang înalt a încercat de mai multe ori să iasă din încercuirea de la Azovstal. Tocmai pentru aceasta Occidentul a insistat asupra coridoarelor umanitare pentru ieșirea civililor: printre aceștia, specialiștii străini au fost nevoiți să părăsească catacombele.
O mulțime de zvonuri că Rusia a capturat un general canadian care încerca să scape prin tunelurile de canalizare. Ar putea fi încă câțiva consilieri militari NATO în fabrică
Au pierdut 5 sau 6 elicoptere și 1 navă încercând să scoată VVIP-ul.
Nicio dovadă că Rusia a capturat generalul canadian Cadieu în Azovstal!
Ținând cont de faptul că este imposibil să dovedești că ceva nu există (ceainicul lui Russell), pot spune cu siguranță că NU există DOVADĂ că forțele ruse l-au capturat de fapt pe generalul canadian Trevor Cadieu în Azovstal.
De fapt, iată motivele pentru care este practic imposibil ca Rusia să-l fi capturat în metalurgia Azovstal din orașul asediat Mariupol.

Faptul #1: Trevor Cadieu sa retras din forțele armate canadiene

Inițial, Trevor Cadieu era programat să preia comanda armatei canadiane în septembrie 2021, dar numirea sa a fost suspendată pe fondul „acuzațiilor istorice” de abatere sexuală la Colegiul Militar Regal în 1994.
Apoi a demisionat și a părăsit forțele armate canadiene la 5 aprilie 2022, declarând:
Am ales să eliberez (din armata canadiană) și explorez alte oportunități de a contribui la binele mai mare.

Faptul #2: S-a oferit voluntar în Ucraina ca cetățean privat

După retragerea sa din Forțele Armate Canadiene (CAF), mai multe surse din apărare spun că Cadieu a călătorit în Ucraina pentru a se oferi voluntar împotriva invaziei ruse.
Aceasta a fost în calitate personală, deoarece deja se pensionase de la CAF, iar acum era cetățean particular.
Purtătorul de cuvânt al Departamentului Apărării, Daniel Le Bouthillier, a declarat într-o declarație:
Nu i s-a acordat niciun sprijin CAF, material sau de altă natură, lui Cadieu de la plecarea sa, în ceea ce privește eforturile sale personale.
Deoarece acum este un cetățean privat, ar fi inadecvat să comentăm în continuare planurile sale personale."

Cand cineva se pensioneaza "fortat" de procesele de abuz sexual in Canada, oare merge in Ukraina la Mariupol ?
Eu sincer sa fiu as pleca (la banii si pensia lui) in Brazilia ! Ori Cuba ori alte tari frumoase ce nu au tratat de extradare cu Canada... nu in Ucraina ... LOL
De ce ai merge in Ucraina la Mariupol cand e razboi ? Ca cetatean privat proaspat demis/dat afara din slujba ?

Edited by EASTERN_TIME, 07 May 2022 - 00:17.


#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu prea pricep despre ce vrei să vb...

Rușii au capturat un fost general canadian care s a oferit voluntar, pe persoană fizică, să lupte in Ucraina.

Așa și ?
Au murit mulți voluntari, de multe naționalități care au ales să lupte în Ucraina.

De ce a ales el să lupte in Ucraina și să nu stea la plajă, la soare ?
Alegeri personale, ce să zic ..

#3
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View PostDarthBane, on 07 mai 2022 - 00:30, said:

Nu prea pricep despre ce vrei să vb...

Rușii au capturat un fost general canadian care s a oferit voluntar, pe persoană fizică, să lupte in Ucraina.

Așa și ?
Au murit mulți voluntari, de multe naționalități care au ales să lupte în Ucraina.

De ce a ales el să lupte in Ucraina și să nu stea la plajă, la soare ?
Alegeri personale, ce să zic ..

Alegeri personale intradevar... sunt unii oameni care sunt legati de Ucraina, au rude acolo, poate au parinti emigrati din Ucraina, ori unii pur si simplu sunt aventurieri.

Dar un General Canadian care in Septembrie era propus sa devina seful fortelor armate canadiene e dat afara pe 5 Aprilie si pe urma pleaca in Ucraina,
mie mi se pare extrem de ciudat, mi se pare ca nu a fost alegerea lui, mai degraba a fost trimis intr-o misiune in care Canada neaga orice implicatie...
Asta e opinia mea, desigur altii cred ca era un lunatic ce vroia sa isi petreaca zilele libere intr-un beci din Otelaria Azovstal...
daca pui in balanta opinia ta si opinia mea care crezi tu ca atarna mai greu ?

Edited by EASTERN_TIME, 07 May 2022 - 00:42.


#4
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nici una, pt că tu doar speculezi.

Nu zic că e imposibil să ai dreptate, dar nu ai probe, doar conjuncturi.

Pe de altă parte, Canada are sigur trupe de comando, care ar fi fost mult mai utile decât un oarecare general, deci trimiterea ăluia acolo de către Canada e un non-sens.

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
In capul tau generalii se ocupa de instruirea trupelor? Daca omul nu mai e activ in armata, atunci e pe persoana fizica si face ce vrea cu viata si experienta lui.

#6
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
E orice numai persoana fizica nu, este in continuare general, pana moare, in rezerva.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
E PFA :D

Edited by george_alexandru, 07 May 2022 - 07:13.


#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010

View Postpufarin, on 07 mai 2022 - 07:06, said:

E orice numai persoana fizica nu, este in continuare general, pana moare, in rezerva.
N-am zis ca-i ia cineva titlul, doar ca ceea ce face dupa trecerea in rezerva NU MAI IMPLICA SAU REPREZINTA ARMATA. Tu crezi ca toti analistii si fostii activi in armata vorbesc la televizor IN NUMELE ARMATEI?

#9
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu zic sa tipi la cine vrei tu, nu la mine, eu am facut armata si stiu ce vorbesc, tu esti complet pe dinafara.

#10
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Cred c-am facut armata inaintea ta, pe tine cred ca te-au prostit aia cu "vezi cu cine vorbesti, ca toti e şpioni" si APV.

#11
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Du-te nene si te cauta, vad ca ai chef de scandal.

#12
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
N-am nici in chef de scandal, dar tu vad ca confunzi armata romaneasca cu armata in general. Strainii, (vesticii) nu-s asa strinsi cu ouale in usa.

#13
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postpufarin, on 07 mai 2022 - 07:06, said:

E orice numai persoana fizica nu, este in continuare general, pana moare, in rezerva.
Beznă letală, nu alta!

#14
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Este zero barat dacă se dovedesc acuzațiile de hărțuire sexuală sau ce a făcut el în 1994. I se iau gradele și este aruncat la cosul de gunoi al armatei.
Canada nu are niciun motiv să-l salveze pe asta dacă a mers in calitate de mercenar ( persoană privată:)) ) ca sa lupte pentru ukr.
Asta probabil nu a primit grad de soldat în armata Ucrainei, dar nu cred nici că Ucraina ar sacrifica ceea ce nu are că să-l salveze.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostEASTERN_TIME, on 07 mai 2022 - 00:17, said:

"Generalul Trevor Cadieu (Trevor John Cadieu), capturat de trupele ruse în timp ce încerca să evadeze din beciurile Azovstal, era comandantul Forțelor Terestre canadiene, relatează APA, citând Mailbd.
Bullshit. Se pare ca ar fi trebuit sa fie, daca nu baga un metoo acum 1000 de ani. In plus nu era nici un secret ca a plecat in Ucraina, iar motivele chiar nu conteaza, probabil motivul principal este ca e un timpit. Acuma sa fim seriosi, nu e nevoie in 2022 sa trimiti generali undeva daca vrei sa ajuti tactic, poti sa o faci in sistem telemunca. Oricum nu e ca si cum Ucraina nu are 15000 de generali, le mai trebuia unu :lol:

#16
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Dacă scapă cu viaţă să-şi mânce pensia în linişte!Posted Image

#17
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Din păcate în război, mercenarii nu sunt considerați prizonieri. Asa ca acest general nu va fi tratat ca un prizonier de război. Poate fi chiar executat. Nu va avea o soarta usoara la rusi!

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Execuția, chiar și a unui mercenar, constituie crimă de război.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate