Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

dureri in abdomen si piept

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
de vreo saptamana am dureri in zona abdominala si in piept. cele mai intense sunt cele abdominale iar cele din piept sunt mult mai reduse ca intensitate dar le simt si pe ele.

durerile abdominale par sa aiba o anume ritmicitate: ziua sunt mai suportabile pana la nivelul la care aproape ca nu le mai simt dar noaptea devin mult mai intense incat ma trezesc pe la 4-5 dimineata din cauza lor si-mi ia ceva timp ca sa adorm din nou.

cele din piept par sa apara si sa dispara si cum ziceam nu sunt asa de mari.

m-am gandit ca ar putea fi ceva reflux gastric dar nu simt nimic de genul unei "curgeri" ci doar durerile in sine.

credeti ca poate fi ceva grav?

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cheamă salvarea sau cel târziu mâine mergi la doctorul de familie și apoi la gastroenterolog.
Poate fi un ulcer.
Citește și aici: https://www.romedic....eptului-0R18754

Edited by Mircel, 06 May 2022 - 18:54.


#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Durerile in piept sunt semn de infarct. Mergi la medic si nu amana.

#4
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
ok si multumesc pt sfaturi.

#5
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 18.11.2021
ia o aspirina pana ajungi la doctor ... ajuta in cazul in care ai probleme de inima. previne infarctul (daca e cazul) intr-o anumita masura

Edited by jumperishere, 06 May 2022 - 20:28.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Există reflux gastric puternic, care dă impresia de infarct, te înconvoaie, mai ales dacă ajunge acidul gastric pe căile respiratorii.
Eu zic să nu panicăm omul.

 jumperishere, on 06 mai 2022 - 20:27, said:

ia o aspirina pana ajungi la doctor ...

Mai bine dicarbocalm, aspirina poate să irite stomacul și mai rău.

Edited by crisstonne, 06 May 2022 - 20:33.


#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 abulafius43, on 06 mai 2022 - 18:39, said:

de vreo saptamana am dureri in zona abdominala si in piept. cele mai intense sunt cele abdominale iar cele din piept sunt mult mai reduse ca intensitate dar le simt si pe ele.

durerile abdominale par sa aiba o anume ritmicitate: ziua sunt mai suportabile pana la nivelul la care aproape ca nu le mai simt dar noaptea devin mult mai intense incat ma trezesc pe la 4-5 dimineata din cauza lor si-mi ia ceva timp ca sa adorm din nou.

cele din piept par sa apara si sa dispara si cum ziceam nu sunt asa de mari.

m-am gandit ca ar putea fi ceva reflux gastric dar nu simt nimic de genul unei "curgeri" ci doar durerile in sine.

credeti ca poate fi ceva grav?

Durerile sunt in capul pieptului sau prin zona aceea si semana cu senzatia ca atunci cand ai inghitit gresit ?
Sunt permanente, sau apar din cand in cand si te tin cateva zeci de minute pentru un interval de cateva zile ?
Apar dupa ce mananci mai mult sau si pe stomacul gol ?

Edited by Magicwisewolf, 06 May 2022 - 21:14.


#8
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Initiator...esti vaxxinat?

#9
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008

 adrian_efa, on 06 mai 2022 - 21:48, said:

Initiator...esti vaxxinat?

Si pe aici ati ajuns, ma? Credeam ca geniile conspirationiste si-au mutat expertiza pe razboiul din Ucraina.

#10
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013

 Magicwisewolf, on 06 mai 2022 - 21:13, said:



Durerile sunt in capul pieptului sau prin zona aceea si semana cu senzatia ca atunci cand ai inghitit gresit ?
Sunt permanente, sau apar din cand in cand si te tin cateva zeci de minute pentru un interval de cateva zile ?
Apar dupa ce mananci mai mult sau si pe stomacul gol ?

sunt in centrul pieptului si seamana cu senzatia pe care o descrii dar mai putin intens si sunt mai vagi si mai difuze nu prea gasesc cuvinte sa descriu mai clar.

nu sunt permanente ci apar si dispar dar nu par sa fie influentate de stomacul plin sau gol.

nu cred ca am ceva cu inima dar banuiesc ca doar analizele pot stabili asta cu certitudine. vorbind de analize ei bine n-am fost inca la doctor. stiu ca ar trebui sa merg dar e weekend si ma pot odihni mai mult iar asta pare sa ajute. si am unele chestii de rezolvat.

ce ma ingrijoreaza sunt durerile abdominale pt ca astea sunt practic permanente doar intensitatea lor variaza mai exact noaptea devin mai intense.

ma gandesc si eu la un ulcer dar daca am suportat 1 saptamana cred ca mai pot astepta cateva zile pana ce pot merge la doctor.



#11
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 Magicwisewolf, on 06 mai 2022 - 21:13, said:

Durerile sunt in capul pieptului sau prin zona aceea si semana cu senzatia ca atunci cand ai inghitit gresit ?

Eu patesc chestia asta. Pentru ce afectiune e specific acest simptom?

#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Asta vroiam sa aflu si eu. Dar am o banuiala ca ar fi ceva ori muscular, ori ceva precum gastrita. Nu cred ca e ulcer sau ceva, ca astea sunt cam permanente, parca, nu stiu...
Nu am fost la medic, mi se intampla din cand in cand si dureaza cateva zile in care ma ia si ma lasa de mai multe ori pe zi, in diverse momente, nu conteaza ca e zi sau noapte. In special cand mananc prea mult se intampla.

 abulafius43, on 07 mai 2022 - 20:41, said:

sunt in centrul pieptului si seamana cu senzatia pe care o descrii dar mai putin intens si sunt mai vagi si mai difuze nu prea gasesc cuvinte sa descriu mai clar.

nu sunt permanente ci apar si dispar dar nu par sa fie influentate de stomacul plin sau gol.

nu cred ca am ceva cu inima dar banuiesc ca doar analizele pot stabili asta cu certitudine. vorbind de analize ei bine n-am fost inca la doctor. stiu ca ar trebui sa merg dar e weekend si ma pot odihni mai mult iar asta pare sa ajute. si am unele chestii de rezolvat.

ce ma ingrijoreaza sunt durerile abdominale pt ca astea sunt practic permanente doar intensitatea lor variaza mai exact noaptea devin mai intense.

ma gandesc si eu la un ulcer dar daca am suportat 1 saptamana cred ca mai pot astepta cateva zile pana ce pot merge la doctor.

Da, daca durerile sunt cam permanente, cel mai bine e sa mergi la medic.
Sa revii si aici, sa zici de la ce ar fi.

#13
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 Magicwisewolf, on 10 mai 2022 - 10:45, said:

Asta vroiam sa aflu si eu. Dar am o banuiala ca ar fi ceva ori muscular, ori ceva precum gastrita. Nu cred ca e ulcer sau ceva, ca astea sunt cam permanente, parca, nu stiu...
Nu am fost la medic, mi se intampla din cand in cand si dureaza cateva zile in care ma ia si ma lasa de mai multe ori pe zi, in diverse momente, nu conteaza ca e zi sau noapte. In special cand mananc prea mult se intampla.

Credeam ca stii despre ce e vorba. Eu am fost la medic/ecografie deoarece credeam ca e ceva legat de colecist dar diagnosticul a fost de colon iritabil.

#14
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
din diferite motive inclusiv aglomeratie n-am putut ajunge la doctor dar am descris simptonele la medicul de familie si mi-a recomandat sa iau controloc.

medicamentul asta pare sa aiba efect pt ca durerile abdominale sunt aproape disparute - le mai simt cand si cand dar mult mai slabe. si nu ma mai trezesc noaptea din cauza lor. cat despre durerile de piept e cam la fel: aproape disparute dar mai sunt "ecouri".

daca controlocul are efect inseamna ca e intr-adevar vorba de ulcer? intreb pt ca am inteles ca e un medicament specific pt ulcere.

bineinteles ca in cele din urma trebuie sa merg la doctor pt analize serioase si sper ca reusesc cat mai curand sa lamuresc situatia si sa iau masurile adecvate.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Mănîncă mai des, dar porții mai mici.
Nu bea apă deloc în timpul mesei, și rezistă 40 minute să nu bei apă după masă, iar dacă bei după 40 minute, bea două guri mici, și mai rezistă un timp, abia apoi bei o cană de apă.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă ești stresat, încearcă autocontrolul, stresul este ca un pumnal cu acid în exces, care lovește direct în stomac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate