Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Problema tencuiala prea nisipoasa la exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Va salut.

Am un gard tencuit prea nisipos, driscuit si apoi vopsit cu o vopsea de proasta calitate, la care s-a umflat tencuiala si a inceput sa cada.
Adancimi de maxim 5-10 mm. dar si zone doar putin umflate unde suna a gol si ar urma sa cada in curand.

M-ar interesa recomandari de:

-substanta antimucegai (daca e cazul) + amorsa buna pentru exterior + glet bun pentru exterior  (de la interior catre exterior)

Unde am de incarcat pana la 10 mm (nu as mai vrea tencuiala) pot aduce la nivel cu CM11? Sau mai bine un glet de exterior pentru incarcaturi?

Multumesc!

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Parere de amator:
Dat jos TOT si facut de la 0 cu un meserias care sa acorde si garantie.
Gard tencuit?
Eu am la casa mostenita un gard de prefebricate facut acum 50 de ani. Normal ca s-a degradat, dar nu "pica" tencuiala de pe el nici azi.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Razuit cat de mult se poate, amorsa ( daca e cazul ) plasa de fibra si CM11 sau adeziv de polistiren.   Cine a dat buleala aia la tencuiala, te-ai zgarcit la multibat/ciment ?

#4
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Nu, probabil l-a tencuit dupa 2 luni de la decofrare.
Plasa, CM, sau adeziv de polistiren, sunt bune , si un meserias bun.
Cureti bine, darimi ce este tencuit.
Succes!

Edited by XTH, 06 May 2022 - 13:53.


#5
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Buleala a facut-o fostul proprietar, chiar cand cauta client sa vanda. Deci tencuiala are cam 4 ani.

Sa dau jos chiar si unde nu suna a gol?

Inteleg ca CM sau adeziv polistiren. Inseamna ca sunt mai bune decat orice glet de exterior, asa ma gandeam si eu. Si astfel nu mai este nevoie de recomandare de glet.
Dar intre CM si adeziv polistiren?
Dar recomandare de amorsa? Exista speciala pentru exterior / ger?

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
CT17 daca dai cu CM11 sau alta amorsa "de perete".  Nu-i obligatoriu, dar e recomandat amorsa de la acelasi producator, fiecare au asa ceva. CM11 e mai scump ( dublu ) fata de adezivul de polistiren cel mai ieftin ( polistirol ), e alegerea ta.  Teoretic CM11 merge in strat mai gros.

Atentie sa dai cu adeziv cu gletiera cu dinti, apoi sa montezi plasa, nu buleala obisnuita in care pui plasa pe uscat si dai cu adeziv peste ea.

Mie imi plac produsele Primus, amorsa GRD05 si Primus MacroGranular cand plachez gresie/faianta fata de CT17/CM11, dar e doar preferinta personala.

Edited by modoran, 06 May 2022 - 15:28.


#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Depinde mult si de bugetul de care dispui. Atat timp cat betonul trage apa din pamant, tencuiala se va umfla mai devreme sau mai tarziu. Mai durabil ar fi dat jos tot pana la beton apoi placat cu ceva si cu adeziv CM17. E de departe cel mai bun dintre adezivii pe care i-am intalnit eu...bine, si pretul e pe masura.

#8
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Va multumesc. Ramane de hotarat daca sa dau jos chiar si unde nu suna a gol.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate