Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Problema ochelari de soare polarizati

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011

View PostCipricutx, on 06 mai 2022 - 13:30, said:

Da, a voi orienta care un magazin fizic, fiind la prima pereche de ochelari polarizati, nu luasem in calcul decat factorul estetic.

Eu port ochelari de vedere, și tot așa, nu suport soarele puternic, am cerut și heliomat".
Ca ochelarist, după aventura construirii" ochelarilor, mai văd o variantă, mai scumpă, dar mai profesionistă.

Mergi și alege niște rame, pe gustul tău, eu am de la op#tiblu", rame și lentile.

Îți comanzi lentile neutre, și le ceri ce depuneri vrei tu pe ele, dar măcar o faci pe ceva garantat, pe Hoya. Zeiss găsești la Plazza România, la altă firmă de ochelari.

Totul este pe probate/testate, ies personalizați fix pe gustul tău.
Spor  😎

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Am fost si eu in magazin sa iau niste lentile si sa mai strang putin rama pentru ca imi tot cadeau de pe ochi, aveam o rama Columbia foarte faina si usoara ce s-a largit in timp. Mi s-a zis ca rama nu poate fi stransa ca poate se rupe metalul, si lentilele polarizate costa 350 bucata. Am testat ce ochelari aveau pe-acolo si am luat o pereche de Polaroid cu vreo 250 Posted Image

Edited by Mizu, 07 May 2022 - 14:05.


#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Cred că tehnicianul care a lucrat la ai mei (o pereche pt. aproape, o pereche pt. distanță), era fumat.

Acasă am observat că la cei de distanță o lentilă era puțin ieșită, prin împingere nu intra în locaș, am luat șurubelnițele de ceasornicar, am slăbit rama, este ramă dublă, și am rezolvat.

După un timp, ștergeam ochelarii de aproape, poc, rămîn cu o lentilă în mînă, un șurubel era dispărut, am pus iar mîna pe trusă, căutat șurubele pereche în cutiuța cu șurubele minuscule, găsit, montat, rezolvat  😎

Nu mai sînt meseriași cum erau o dată, pe aproape nici un domeniu, repari după unii.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am o pereche de-astia - https://www.amazon.d.../dp/B00XRCEXMO/

Sunt cam cei mai ieftini care i-am gasit si care ii consider decenti. Sunt polarizati, dar unghiul de polarizare e destul de mic comparativ cu o pereche de Polaroid mai veche.
In schimb sunt cam indestructibili - in 5 ani nici macar o zgarietura sau ceva - si ii folosesc destul de mult inclusiv la mare, cu nisip pe plaja...

Cel mai ok optic - cand ii pun la ochi parca s-a schimbat ceva brusc - o perecher de RayBanP Aviator. Dar astia scunt scumpi. Am dat aproape 700 pe o pereche acum cativa ani la reducere.
Plus ca sunt foarte multe fake-uri.

Initiator, ce gasesti ok pe la noi - vezi Polaroid - astia au scos prima data lentile polarizate. Si ii poti proba - sunt destule magazine care au, pretul e decent - 3-400 lei, uneori mai ieftin la reduceri - dar alea abia prin octombrie noiembrie. Acum e abia inceput de sezon.

Daca tii la ochii tai renunta la ieftinaturi.

Edited by eiffel, 08 May 2022 - 07:05.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Posteiffel, on 08 mai 2022 - 07:04, said:


Cel mai ok optic - cand ii pun la ochi parca s-a schimbat ceva brusc - o perecher de RayBanP Aviator.

Exact. Are soțul meu acest model de ochelari de soare, cu lentila foarte închisă la culoare, când ii pun la ochi, pe lângă confortul vizual, jur ca vad mult mai bine (am miopie, astigmatism și presbiopism, adică nu vad bine nici la distanta, nici la apropiere), ca și cum ar avea dioptrii, deși nu au.


#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Cu lentilele foarte închise la culoare nu m-am înțeles niciodată, plus că nu sînt permise la șofereală".
Prefer colorat mediu, cum am acum pe heliomat este perfect, se adaptează cum trebuie, față de radiația solară.
Nu am nici cel mai mic disconfort.

Edited by crisstonne, 08 May 2022 - 19:56.


#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din acest motiv este bine sa probezi inainte. Din pacate, majoritatea magazinelor optice nu-s langa aer liber si te bazezi pe ce vezi sub neoane.
Acum am pentru distanta, ochelari Roy Robson, la care am schimbat lentilele originare cu unele optice, polarizate si... colorate. Dar am probleme din cauza formei aproape drepte - cateodata am reflexii din spate sau ma derenjeaza soarele din lateral.
In transformare, am ochelari RayBan, cu lentile gri, nepolarizate. Le voi schimba cu unele polarizate, verdele RayBan si cu +1,5.
Din pacate, este greu sa gasit lentile optice, polarizate, heliomate si sa se coloreze in culoare favorita. Si cand le gasesti, parca nu merita pretul (peste 2000 lei doar lentilele)

Edited by adip1962, 09 May 2022 - 18:09.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru ale mele (lentile), au fost testate unele de probă, cu lanternă cu u.v.
Am cerut în mod expres, să văd cît se închid la culoare, și ca să mă hotărăsc între două culori, gri sau maro".
Am ales gri.

Edited by crisstonne, 09 May 2022 - 23:08.


#27
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006

View Postcrisstonne, on 08 mai 2022 - 19:52, said:

Cu lentilele foarte închise la culoare nu m-am înțeles niciodată, plus că nu sînt permise la șofereală".
Prefer colorat mediu, cum am acum pe heliomat este perfect, se adaptează cum trebuie, față de radiația solară.
Nu am nici cel mai mic disconfort.
Ti se inchid in masina daca ai geamuri cu protectie UV? Ca ma indoiesc. Eu am doua perechi, una doar cu filtru UV si de protectie anti blue light, evident progresivi, iar pentru volan cand e soare am ochelari polarizati cu lentile albastre si dioptrie (doar pentru distanta). Pe astia ii iau si cand merg la plaja, sunt foarte OK.

Initiator, ochelarii aia se numesc Polarizen, nu au lentila polarizata...

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Lentilele heliomate nu-s prea ok la condus din cauza delay-ului pe care il au.

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Astea de nouă generație au răspuns rapid.
Îmi spune soția, cînd ieșim, că se închid rapid la culoare.

#30
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Da, cand iesi din casa, ok, si la mine se inchideau rapid. Problema este la masina, unde geamurile au filtru UV si nu se mai inchid, iar soarele e in continuare deranjant. Ca atare, eu optez de vreo 3 ani pentru a doua pereche de ochelari de soare cu dioptrie, pentru volan in special, dar si pentru plaja, zapada etc.

#31
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am asa ceva de vreo 5 ani... Condus, mare si mai ales munte.
Nu stiu ce va deranjeaza pe voi.
In masina am doua perechi de ochelari. Una cu polarizare si una heliomata. Cea heliomata nu se inchide neam in masina (si parbrizul nu este inscriptionat UV). Cea polarizata nu o dau jos de la ochi nici in pasaj la Unirea si nici prin tunelurile din Bulgaria. Pur si simplu nu e nevoie.
In schimb perechea heliomata o folosesc cand skiez sau cosesc. Nu stiu de ce la ski am probleme cu lentilele polarizate. Poate o fi de la dubla polarizare? Ca si ochelarii de ski au polarizare...

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Pai poate fi de la dubla polarizare - dac unghiul de polarizare difera poti sa nu mai vezi nimic in anumite pozitii :)
E principiul LCD-urilor.

Uita-te la un ecran LCD cu o pereche de ochelari polarizati si incarca sa rotesti un pic ochelarii - vei ajunge al un unghi in care nu se mai vede nimic pe ecran.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate