Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema ochelari de soare polarizati

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020
Buna ziua,

Mi-am achizionat niste ochelari de soare polarizati de un magazin mare de optica, de pe online ;).
Problema e ca nu ma impac deloc cu ei, dupa 15 minute de purtare au inceput sa ma doare ochii si tamplele.
Cand ii pun la ochi vad reflexiile din spate meu la extramitatile campului vizual, iar in centrul campului vizual se vad reflexiile ochilor mei.
Avand fotofobie am crezut ca ma vor ajuta mai mult decat cei nepolarizati, insa cand misc capul, parca imaginea se vede in valuri.
A ma intampinat cineva aceste probleme ?

Va multumesc anticipat ! O zi placuta !

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Defect de fabricație, am pățit și eu o dată, cu o pereche.
Nu cred că este o idee bună, să iei acest produs de pe net.
Mergi în magazin specializat, există cîteva rețele mari, pe domeniu, nu riști să strici ochii, dacă cumperi de la ei.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
ii returnezi sau comanzi lentile pentru ochelari de soare cu strat antireflex, Zeiss, Essilor...

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Nu.

Presupun ca ochelarii nu sunt curbati si nu acopera bine ochii, au rama ingusta, astfel vine lumina din spate. Poti sa ne dai o poza a ochelarilor?

Durerea la tample e normala, bratele apasa prea tare. Dupa o perioada ar trebui sa te obisnuiesti. Si la mine s-a intamplat acelasi lucru.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu conteaza cat de mare e magazinul de optica, online.

Conteaza ce marca sunt ochelarii/lentilele si mai ales daca nu sunt fake.
Polarizati in momentul de fata scot chinezii sute de modele.

Ideal ar fi sa ii iei din magazin fizic - probezi pana iti convin.

Asa... ai 14 ziel sa-i dai retur - sper ca e magazin de la noi.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ca sa ne intelegem. Lentilele polarizate, polarizeaza fascicolul de lumina si il reduce.
Pentru a face asta in mod eficient, lentilele ochelarilor polarizati sunt mai mari si merg cumva cu o curbura pe langa fata omului. Curbura are ca rol sa nu permita nicio reflexie din spate, dar nici accesul razelor soarelui din lateral, spre ochi.
Orice pereche de ochelari, care nu este cum am spus mai sus este un fake.
Pentru incepatori...
- intotdeauna intrebati pescarii despre ochelarii polarizati. Reflectia razelor solare in unduirea apei, te termina la ochi, oricat ai fi de tanar.
- intotdeauna intrebati soferii profesionisti despre ochelarii polarizati. Acesti ochelari sunt utilizati mai ales pe ceata si in penumbra. Aportul lor este uluitor.
O pereche acceptabila de ochelari de soare polarizati - atentie, acceptabila, nu foarte buna, pleaca de la minim 250 lei in sus.
Intotdeauna, dar intotdeauna, ochelarii trebuie probati. Poti schimba lentilele pe urma, dar este obligatorie probarea. Sau va luati ochelari de vedere fara sa-i probati inainte?

#7
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020

View PostLeo2006, on 06 mai 2022 - 12:57, said:

ii returnezi sau comanzi lentile pentru ochelari de soare cu strat antireflex, Zeiss, Essilor...
da, ii voi returna ca nu am la ce sa-i folosesc

View PostBursul, on 06 mai 2022 - 12:57, said:

Nu.

Presupun ca ochelarii nu sunt curbati si nu acopera bine ochii, au rama ingusta, astfel vine lumina din spate. Poti sa ne dai o poza a ochelarilor?

Durerea la tample e normala, bratele apasa prea tare. Dupa o perioada ar trebui sa te obisnuiesti. Si la mine s-a intamplat acelasi lucru.
Da, ochelari nu sunt curbati, sunt drepti ..las link-ul mai jos .
https://lensa.ro/och...-c1/?img=295609
Iar durere de tample e aceeasi specifica fotofobiei cu care m-am procopsit in urma unui accident cu o lampa UV :(

View Posteiffel, on 06 mai 2022 - 13:07, said:

Nu conteaza cat de mare e magazinul de optica, online.

Conteaza ce marca sunt ochelarii/lentilele si mai ales daca nu sunt fake.
Polarizati in momentul de fata scot chinezii sute de modele.

Ideal ar fi sa ii iei din magazin fizic - probezi pana iti convin.

Asa... ai 14 ziel sa-i dai retur - sper ca e magazin de la noi.

Da, magazinul este de la noi, am postat link cu modelul de ochelari.
Fiind ieftini ma gandesc ca nu-s de calitate dar cum m-ai sfatuit, asa voi face.. probez pana imi convin

View Postcrisstonne, on 06 mai 2022 - 12:54, said:

Defect de fabricație, am pățit și eu o dată, cu o pereche.
Nu cred că este o idee bună, să iei acest produs de pe net.
Mergi în magazin specializat, există cîteva rețele mari, pe domeniu, nu riști să strici ochii, dacă cumperi de la ei.
Da, a voi orienta care un magazin fizic, fiind la prima pereche de ochelari polarizati, nu luasem in calcul decat factorul estetic.

#8
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020

View Postadip1962, on 06 mai 2022 - 13:07, said:

Ca sa ne intelegem. Lentilele polarizate, polarizeaza fascicolul de lumina si il reduce.
Pentru a face asta in mod eficient, lentilele ochelarilor polarizati sunt mai mari si merg cumva cu o curbura pe langa fata omului. Curbura are ca rol sa nu permita nicio reflexie din spate, dar nici accesul razelor soarelui din lateral, spre ochi.
Orice pereche de ochelari, care nu este cum am spus mai sus este un fake.
Pentru incepatori...
- intotdeauna intrebati pescarii despre ochelarii polarizati. Reflectia razelor solare in unduirea apei, te termina la ochi, oricat ai fi de tanar.
- intotdeauna intrebati soferii profesionisti despre ochelarii polarizati. Acesti ochelari sunt utilizati mai ales pe ceata si in penumbra. Aportul lor este uluitor.
O pereche acceptabila de ochelari de soare polarizati - atentie, acceptabila, nu foarte buna, pleaca de la minim 250 lei in sus.
Intotdeauna, dar intotdeauna, ochelarii trebuie probati. Poti schimba lentilele pe urma, dar este obligatorie probarea. Sau va luati ochelari de vedere fara sa-i probati inainte?
Multumesc de informatii, pana sa am problema cu ochii imi luam ochelari de soare de prin carrefour la 30 lei perechea, fiecare informatie ma ajuta mult.
Sunt dependent de ochelari de soare, am in masina, la munca acasa.. in borseta.. dar am zis incerc sa-mi iau de calitate ca poate ma ajuta mai mult..

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostLeo2006, on 06 mai 2022 - 12:57, said:

ii returnezi sau comanzi lentile pentru ochelari de soare cu strat antireflex, Zeiss, Essilor...
Polarizarea e una, stratul antireflex e alta.

View PostBursul, on 06 mai 2022 - 12:57, said:

Durerea la tample e normala, bratele apasa prea tare. Dupa o perioada ar trebui sa te obisnuiesti. Si la mine s-a intamplat acelasi lucru.
Nu e normală și nu trece. Îți iei o pereche de ochelari care nu te strînge.

View Postadip1962, on 06 mai 2022 - 13:07, said:

Pentru a face asta in mod eficient, lentilele ochelarilor polarizati sunt mai mari si merg cumva cu o curbura pe langa fata omului. Curbura are ca rol sa nu permita nicio reflexie din spate, dar nici accesul razelor soarelui din lateral, spre ochi.
Ai reușit să scrii doar prostii.
Polarizarea e un tratament chimic (o peliculă) aplicat lentilei. Are zero legături cu forma. Ca idee - filtrele polarizante pentru obiectivele foto sînt perfect plane.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View PostCipricutx, on 06 mai 2022 - 13:30, said:

Da, ochelari nu sunt curbati, sunt drepti ..las link-ul mai jos .
https://lensa.ro/och...-c1/?img=295609
Sper sa nu renunti la ochelari polarizanti. Eu am ceva de genul:
[ https://outdoor-guide.ch/image/5121/?width=2000 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt curbati si imi vin foarte bine pe fata. ii am in masina si isi fac treaba foarte bine. Lentilele au mai multe nivele de polarizare, ultimul nivel nu e recomandat pentru condus (conform site-ului de la Julbo, marca pe care o am).

Eu zic sa mai cauti si sa gasesti unii potriviti pentru fata ta.

#11
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 22.07.2004
Cipricutx, am si eu o pereche de ochelari Polarizen, tot de la lensa, aprope identici cu ai tai. Sunt o gluma proasta. Nu i-am purtat aprope deloc.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Polarizen e marca proprie a celor de la Lensa. Data viitoare caută o firmă serioasă. Foarte probabil vor fi mai scumpi dar vor face și treabă. Mai ales dacă nu e de moft ci de nevoie, merită.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu polarizarea e problema.

Fa-i retur si mergi sa iei o pereche polarizata dintr-un magazin fizic, ca sa poti testa.

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
La ce pret au e si normal sa fie catastrofici. Practic ai cumparat o rama ieftina cu lentile demonstrative de testat in oglinda.
O lentila cu polarizare trebuie sa fie si antireflex ca orice lentila de calitate.

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postradunic, on 06 mai 2022 - 14:30, said:

Ai reușit să scrii doar prostii.
Polarizarea e un tratament chimic (o peliculă) aplicat lentilei. Are zero legături cu forma. Ca idee - filtrele polarizante pentru obiectivele foto sînt perfect plane.

Am scris eu ceva de metoda de aplicare a stratului polarizat?
Forma ochelarilor, rama - ca sa inteleaga toata lumea este cea care creaza probleme initiatorului. O rama departata de piele, o rama dreapta, o rama care depaseste fata, fiind relativ dreapta, favorizeaza reflectia luminii spre ochi sau accesul ei intre rama si ochi. Unele firme asa cum a scris cineva inainte au adaugat repere din cauciuc/plastic ca sa impiedice accesul luminii. Fiecare dupa cum a gandit si a putut.
In general si ma repet (scuze) se vede clar care rama de ochelari are lentile polarizate: apropiere fata de piele, forma curbata in laterale, lipsa oglinzii.

Initiator, daca doresti ochelari polarizati acceptabili spre buni, iti sugerez sa faci niste vizite in magazinele cu specific sportiv-pescaresc. Un model pe care l-am avut (de 2 ori - cam 15 ani in total) este Rapala Sportsman (circa 250 lei - modelul bun). Alte firme cu traditie in polarizare (dar niciodata asa de ieftine) sunt Ray Ban sau Polaroid. Imi cer scuze, nu vreau sa te jignesc, dar Lensa nu e vreun nume in domeniu.

Edited by althea, 12 May 2022 - 04:54.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostCipricutx, on 06 mai 2022 - 13:32, said:


Multumesc de informatii, pana sa am problema cu ochii imi luam ochelari de soare de prin carrefour la 30 lei perechea, fiecare informatie ma ajuta mult.
Sunt dependent de ochelari de soare, am in masina, la munca acasa.. in borseta.. dar am zis incerc sa-mi iau de calitate ca poate ma ajuta mai mult..

Din pacate ochii ți-au fost afectați de-a lungul timpului  tocmai pentru ca ai folosit ochelari de soare de calitate  foarte proasta, care practic nu ți-au protejat mai deloc ochii. De aceea ai și rămas cu acea sensibilitate după incidentul cu lampa cu UV, ți-a pus capac cum s-ar spune
https://www.poliana....re-de-calitate/
Vezi ca în perioada asta sunt reduceri de 20-25% la ochelarii de soare din opticris, optiblu, mergi și probează ochelarii de soare, cere și sfatul consultanților din magazin. Mai bine sa ai o singura pereche de ochelari de soare de calitate (ceva mai scumpi), decât 5 perechi de ochelari prosti/ieftini, care nu-ți protejează ochii de radiațiile solare. Sănătatea ochilor, o dată pierduta, se recuperează greu sau deloc.

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

View Postcorinadaniela, on 06 mai 2022 - 19:05, said:

care practic nu ți-au protejat mai deloc ochii
Nu e problema doar de protectie, ci si de mici imperfectiuni in lentila.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postadip1962, on 06 mai 2022 - 18:45, said:

Am scris eu ceva de metoda de aplicare a stratului polarizat?
Ai scris exact asta:
Pentru a face asta in mod eficient, lentilele ochelarilor polarizati sunt mai mari si merg cumva cu o curbura pe langa fata omului. Curbura are ca rol sa nu permita nicio reflexie din spate, dar nici accesul razelor soarelui din lateral, spre ochi.
Orice pereche de ochelari, care nu este cum am spus mai sus este un fake.


Amesteci două lucruri independente - polarizarea e o caracteristică a lentilei care afectează strict felul în care lumina trece prin lentilă. Forma lentilei sau ramei contribuie la eliminarea razelor luminoase venite din alte direcții decît cea de privire (deci din afara zonei acoperită de lentilă) dar nu e o caracteristică implicită și nici obligatorie a ochelarilor cu lentile polarizate.
Așa că scriind lentilele ochelarilor polarizați sînt mai mari și curbate, ai greșit. Și ai greșit din nou cînd ai afirmat că orice ochelari care nu au lentile curbate sînt automat nepolarizați.

Edited by althea, 12 May 2022 - 04:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate