Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Sudura II

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#37
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Oameni buni, nu va mai suparati.
Eu nu am urmarit sa fac suduri frumoase, sa le expun. Am vrut sa verific comparativ cu Kemppi. Daca sudeaza fara sa gafaie, daca amorseaza, daca este instabil, daca duce un electrod de 4 mm fara sa pocneasca etc
Va repet! Am facut probe pt mine. Eram convins ca nu va functiona, ca l-am luat doar fiindca a fost un chilipir si ca se va dovedi o teapa. Din acest motiv am cumparat doar 3 electrozi bazici.
Apropos! Nici macar nu stiu daca a fost ars/reparat sau alte chestii.
Nu trebuie sa urmati sfatul meu.


#38
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Am cumpărat fier beton de 10mm să fac o arcadă pt trandafiri. o sudez jos și apoi o montez și o curbez sau întâi curbez fierul și apoi sudez treptele pt flori?

#39
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 16.10.2019

View PostMegadrujbist, on 08 mai 2022 - 15:28, said:

Am cumpărat fier beton de 10mm să fac o arcadă pt trandafiri. o sudez jos și apoi o montez și o curbez sau întâi curbez fierul și apoi sudez treptele pt flori?
Eu am facut arcadele, am sudat treptele, am facut 2 "scari" si apoi am ansablat arcada.

#40
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Sacos, probabil dacă menționai că ai luat din altă parte lascentrum, nu s-ar fi umflat spiritele.
După culoare pare că e sh, și din câte știu eu Raul rareori are ceva sh.

View PostMegadrujbist, on 08 mai 2022 - 15:28, said:

Am cumpărat fier beton de 10mm să fac o arcadă pt trandafiri. o sudez jos și apoi o montez și o curbez sau întâi curbez fierul și apoi sudez treptele pt flori?
Cum îți e mai ușor să o faci. Din punct de vedere al sudurii e de preferat să le îndoi înainte, dar să și poți face asta.

Edited by BloodRa, 08 May 2022 - 17:48.


#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View PostIon_Bumbu, on 08 mai 2022 - 11:38, said:

Pentru cineva care n-a mai pus pina pe electrod e OK, pacat ca nu mai am foto cu sudur facute de profesionisti, sau asa se chemau la unele confectii metalice de rezistenta.
@parintele, pune si dumneata citeva cordoane asa mai lungi, sa le vad si eu ca de facut "muci" pe cineva sinteti as, ma rog ca si altii de pe aici, toti is profesionisti da n-am vazut lucrari de la ei, ma rog, la dumneavoastra felxul este de baza, macar ati folosit ceva convertor de rugina.
Sint asa ondulate ce nu s-a luat un reper, o zgirietura, sanfren si pozitia e nesprijinit.
P.S. nu-mi mai aduceti aminte de baterii ca tot de pa Panzer se trag si alea! :D
Sciu mai spre seara, acu is pe plecat.

Faptul ca eu sunt sau nu as pe forum face mazgalelile alea relevante? Am zis eu ca sunt as?
Nu fac muci ca nu-s răcit. Spun ce vad pt ca am obosit sa vad sau aud aici unele "enormități" și apoi doar mângâieri pe creștet și admirație în loc de o critica sanatoasa...
OK, nu a avut repere și a zgâriat strâmb cu electrod ul, dar viteza, cred ca și lungimea arcului, uniformitatea depunerii... Aia tot de la lipsa de repere e?
Hai domne ce dracu, am ajuns sa ne orbim in fata, aia e sudura? Pe bune?
Asa la poziție lejera, făcând asa ceva, îți dai seama ca aparatul a e bun și b e prost?
Bine ca măcar nu spuneți ca și coltul mesei e ok.
Nu e, drept dovada ca am aflat și detalii, nici nu avea cum...
Ma bucur ca sacos nu s-a supărat, în rest mi-e egal, mă așteptam oarecum la tipul de reacție al unora, atâta se poate, asta e..
Babu, atâta rugăminte as avea, știu ca e greu dar.. Atenție putin la vorbe, capu mic sau pălăria nu au treaba cu sudura și cunoști sper vorba aia atribuita (eronat se pare) de unii lui Socrate, de alții lui Eleonor Roosevelt..
Dacă nu se poate, asta e...





#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,564
  • Înscris: 31.01.2010
@parintele,
Cind testezi un aparat de sudura da, faci niste "mizgileli" din alea, vrei sa stii ce face cind:
-ai arcul lung
-ai arcul scurt,
-vine baia spre electrod,
-depaseste zgura arcul de sudura
-rupi arcul pe bazic si pe rutilic
Fiecare aparat este diferit si se manifesta diferit de aia faci manevrele astea, credeti ca daca iau un aparat in teste ma uit la el la culoare ?
Astea trebe sa le faci cind testezi un aparat, ma rog, pentru unii asta e doar teorie, pentru aia ce ai pun mina pe mai multe aparate asta e ceva normal.



Acuma daca tot aduceti vorba de baterii hai s-o spunem pina la capat!
Era prin anii de gratie 2014-2015 si a aparut ceva echipament de instalat.
Tocmai schimbasem masina si in aia noua n-aveam decit strictul necesar, comp, cable, interfete, cafea trusa mica de chei si biti.
Ma intilnesc cu echipa la locatie, vreo 200Km de Timisoara si se incepe montajul insa suporti erau tipul mare si trebuiau taiati simetric si apoi resudati.
Trebuiau vreo 8 suduri, profil UNP de vreo 100-120mm si vreo 5mm grosime.
Echipa era pregatita, cind au vazut ce a primit din magazie au mers la Dede si au luat in invertor rosu Posted Image de 160 sau 180A masca si electrozi sa faca lucrarea la fata locului.
Bineinteles la inceput  s-au taiat suportii, toti, si s-a inceput sudarea, la primul suport din invertor a iesit un nor de fum inecacios, sudase vreo 2 electrozi in total, era nou nout!
Cum dura prea mult sa umblam dupa alt invertor am facut manevra cu bateriile, 3 bucati ca aveam de unde si erau de 150Ah.
Pe la jumatatea lucrarii am pus alte 3 baterii si a iesit totul OK, bineinteles rezistenta din sirma era racita cu apa ca altfel se topea, era sirma cam subtire.
Ca sa ghiciti ce aparat era va dau un hint, Dedeman nu vinde Lincoln ...
Posted Image

@sacos, este ceva tipic pentru aparatele dedicate sudurii cu bazici, au arc force aproape de 0, cele care sudeaza rutilici sau rutil celulozici au arc force mult mai pronuntat
Lascentrum are reglabil hot start si arc force.
Cele 2 ESAB-uri a la fel, arcul foarte moale chiar fata de Speedtec 200C cu reglaj la 0 al arc force.


Posted Image

View Postmagtacpactig, on 08 mai 2022 - 17:07, said:

Eu am facut arcadele, am sudat treptele, am facut 2 "scari" si apoi am ansablat arcada.

Asta este cea mai simpla si eficienta metoda pentru arcade.
Cu 2 scari, daca sint in panta nu trebuie sa fie egale, trageti partea de sus la orizontala din lungimea unei scari, ma  rog, aici inaltiea e mai corect.
Am baut alte 4 bucati de ceva fierotanii in pamint si picioatele arcadei le-am sudat de ele in pozitia definitiva.

Edited by savantu, 08 May 2022 - 20:51.
off topic


#43
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Sa clarificam: aparatul NU a fost luat de la distribuitor.
Arc scurt, lung, sudura stramba, dreapta etc. NU m-a interesat.
Eram convins ca nu va functiona.
Parintele, da, eu consider ca aparatul este bun. La cat am dat pe el, ma asteptam sa pocneasca. Sa faca doua pliciuri si sa iasa fum. Serios! Am zis ca pun un bazic de 4 si ori se gatuie, ori tuseste. Am setat Lascentrum la aceiasi parametri cu care sudam acum cativa ani cu EPS-ul. 125, respectiv 160A. Nu am urmarit altceva decat sa topeasca niste electrozi
De ce e bun? Fiindca functioneaza in reteaua aia care sta sa pice. Intentionat am pus prelungitor. Puteam sa il conectez direct la priza.
Domnule Bumbu, nu stiu daca la modelul acesta se pot seta Hotstart si Arcforce. Tin minte ca am apasat pe potentiometru....
In rest ramane cum am stabit: cea mai buna sudura e aia pe care o face fiecare si cel mai bun meserias este el insusi. Iar eu voi suda in continuare mig mag. Poate mai bag niste electrozi sa vad daca se arde jucaria.🤣🤣🤣

#44
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Același model îl am și eu de vreo 8 ani. Doar că al meu nu e așa de curat.
Încă funcționează, de altfel e calul de povară la diversele reparații.
E o generație mai veche, nu se mai găsesc de mult.

Eu întotdeauna am recomandat sudorilor mai întâi să dea câteva cordoane pe o tablă înainte de a se apuca de treabă. Așa se obișnuiesc cu aparatul, electrozii sau sârma, și, mai ales, își setează parametrii cu care se simt cel mai confortabil. Mult mai bine să faci asta pe un rest de tabla care se reciclează, decât pe produsul de sudat.

#45
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 16.10.2019
Nu se incepe sudarea decat dupa ceva probe.

#46
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
@Bumbu

De ce presupui dumneata ca eu nu am habar cam ce implica un test?
Eu asta am spus? Crezi oare ca de 10-15 ani de când a trebuit sa îmi sudez și eu și a trebuit sa învăț cât s-a putut, cum și de unde s-a putut, ca să pot sa îmi fac lucruri, nu am omorât inclusiv netul și youtubul? Crezi ca nu am văzut invlusiv teste, exemple de toate felurile? Crezi ca nu am "testat" și eu când a fost ocazia de curiozitate?

Hia domne sa fim serioși.

Dacă dumneata spui ca asa arata un test eu accept, nu sunt însă de acord.
Nici ca asa arata un test, nici ca asa o chestie îți dă verdicte.
Avem păreri diferite și aia e.

@sacos domne, poate sa fie nu bun, foarte bun, cu atât mai bine.. .poate pt dumneata e suficient ce ai aflat făcând joaca aia... .
Tot ce spun eu este ca mie nu îmi arata ca un test serios, e o joaca sa nu ii zic "prosteala" ca cine știe cine înțelege ca jignesc, nu înțeleg cum un om cu oarece experienta și cultura tehnica nu se străduiește măcar, dacă tot pierde timpul ala, sa facă dumnezeului niște mazgaleli mai de doamne ajuta  și rămân la părerea ca indiferent de teste, dacă nu ești un meseriaș bun cu o vasta experienta, ca să tragi concluzii indicat este întâi sa îl vezi în situații reale mai delicate pt ca acolo și tu, om normal, hobbyst, îți dai seama limpede dacă 3 ce trebuie sa nu.

Mai fac o mențiune, pt ca tot nu te-ai supărat și consider ca nu e pierdere de vreme precizarea.

Săptămâna trecută mai ziceam unii și alții, inclusiv eu, ceva de mig și cât 3 sau nu e de oportun acasă samd... Apoi alte discuții au apărut despre diverse, unele "avioane".... Cagule, huse, filtre, tot soiul de echipamente, în buna măsură "avioane"...
Păreri și discuții aprinse dar din anumita perspectiva ideile mari, de la extrema ca acasă nu îți trebuie avioane, eu am zis și ca mai util 3 sa investești în skilul și cunoștințele tale, pana la ideea opusa, ca e dezirabil sa ai scule evansate și de foarte bună calitate pt ca te ajuta mult, chiar dacă investiția e irationala/ridicola..

Fix din unghiul unor asemenea discuții am și comentat pt ca altfel chiar nu sunt genul care sa dea like uri, sa aplaude sau sa ia la mișto toate aiurelile....

Pai când oarecum aceiași oameni sunt și cu a doua "extrema" a discuțiilor de acest gen, iar apoi apar cu... Chestia aia de ii spuneți voi test....
Si cand dacă zici ca un panzer poate fi, dacă faci un minim efort, un instrument decent pt un habarn isi încep mistourile...
E cam aiurea..

Iar ideea unora ca mine ca în multe cazuri incurajarea "migului" e o greșeală, neinițiați pot sa se însele crezând ca asta le va rezolva lipsa totala de cunoștințe, se dovedește a nu fi chiar o prostie...

Asta e tot, repet, eu nu înțeleg cum cineva pledează pt "avioane" și poate sa facă acea chestie.... Si nu asta e problema, chestia ca chestia, dar modul în care apoi, in loc sa admită ca e o.. Aia... Vin cu explicatii, scuze, "argumente"...
Hai ma nene.... Tu măcar ai admis ca te-ai prostit pe acolo și asta e.. Apreciez acest lucru, pe bune 👍

Edited by parintele, 08 May 2022 - 20:38.


#47
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Ma stradui sa inteleg valoarea adaugata a acestui topic in contextul actual.

#48
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Parintele, eu nu stiu daca Panzer merge pe reteaua aia.
Cert este ca MignarcMig-ul de la Kemppi se cam opreste uneori, daca ii pun cablul.
Eu pledez pt lucrurile pe care si le permite sau doreste fiecare.
Sa facem distinctie intre echipamwntul de sudare si echipamentul de protectie,de care vorbeam zilele trecute. Am ceva protectii, dar la nivelul minimal.
Tocmai, ca aveam ocazia sa iau un Panzer (de care oricum nu aveam nevoie) am luat Lascentrum SH.
Ca o fi prosteala, ca n-o fi, chiar nu ma intereseaza. Eu sunt multumit ca am luat un invertor, care conform caracteristicilor lui, este peste majoritatea chinezariilor, si ca acesta, minune!, a functionat. Bine, daca este sa privesc retrospectiv, intreaga actiune este o prosteala. Am aruncat cateva sute de lei pe ceva ce nu-mi este necesar si nici macar nu cred ca-l voi folosi. Il privesc ca pestele de sticla de pe televizorul anilor '80 🤣🤣🤣

Eu imi iau sculele pe care mi le permit. Da, imi plac sculele lui Alltrack, dar nu mi le voi putea achizitiona.
Am si spus ca renunt la ideea de a-mi achizitiona scule pneumatice.


Savantu, valoarea este data de discutiile contradictorii.
Eu spun ca un echipament de firma SH este peste un echipament noname nou. Acum,fiecare decide in consecinta.
Daca nu am polemiza, zau ca ar fi monoton. In definitiv fiecare sudeaza cum crede de cuviinta,nu ne-am mai aprinde pe aici.🤣🤣🤣
Apropos! Am hotarat sambata sa revizuiesc butucii rotilor pompei de stropit. Adica sa le pun si capacele de inox in filetele rase. Vreau sa le haftuiesc de butuc. Am intrebat de electrozi E312, dar nu aveau. E308 este bun pt imbinare fonta inox?

#49
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 16.10.2019
E f bun acolo.

#50
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E ok. Inoxul are destul nichel in compoziție și puțin carbon.

#51
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,564
  • Înscris: 31.01.2010

View Postsacos, on 08 mai 2022 - 19:22, said:

Domnule Bumbu, nu stiu daca la modelul acesta se pot seta Hotstart si Arcforce. Tin minte ca am apasat pe potentiometru....

Da, se pare ca asa este, varianta dumneavoastra este mai veche decit cea pe care o stiu, in dreapta ar fi trebuit sa fie inca 3 pictograme luminate in momentl setarii care nu exista la cel rosu.
La alea albastre exista.
Cred ca E308 ar fi mai de folos decit E312 care are rezistenta la alungire mai mare decit 308, minimum 450N/mm2 fata de minimum 350N/mm2.
La cei dedicati pentru fonta valoarea este pe la 262 pina la 414N/mm2.

Edited by Ion_Bumbu, 08 May 2022 - 21:44.


#52
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostIon_Bumbu, on 08 mai 2022 - 18:53, said:



...

@sacos, este ceva tipic pentru aparatele dedicate sudurii cu bazici, au arc force aproape de 0, cele care sudeaza rutilici sau rutil celulozici au arc force mult mai pronuntat
Lascentrum are reglabil hot start si arc force.

...

Multam fain, am invat si eu la ce-s bune reglajele la aparatul meu, mi-e numa sa nu uit de ele cand oi avea nevoie, noroc ca stiu pe cine sa intreb. :)

#53
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Eu vreau sa dau cate 4 hafturi intre capacele de inox si butucii din fonta. Cat sa nu sara din mers.
Nu-i bai ca nu se regleaza Hotstart si Arcforce. Oricum nu-mi bat capul cu chestii de finete. Consider ca programele sinergice sunt mai bune decat reglajele facute de mine.


#54
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,564
  • Înscris: 31.01.2010

View Postparintele, on 08 mai 2022 - 20:36, said:

Si cand dacă zici ca un panzer poate fi, dacă faci un minim efort, un instrument decent pt un habarn isi încep mistourile...
E cam aiurea..

Puteti sa dati ceva exemple de cine a facut mistourile despre acel aparat?
Eu am scris care este problema lor, mai reiterez o data, lupta pentru pret mic, asta sacrifica calitatea si fiabilitatea aparatului aluia si nu numaii!
Aici am mai scris despre asta: https://forum.softpe...8#entry28657753

"Daca va uitati retrospectiv la postarile mele veti avea surpriza sa descoperiti ca promovam in mod serios aparatele chinezesti, pe vremea aia nu asa ieftine, acum prefer sa nu o mai fac din citeva motive ce le voi si explica.
In anii 2000-2010 pretul aparatelor de sudura de marca era in $ sau E cam aproape tot cit este acuma, poate chiar mai mare, chinezestile de calitate se gaseau pe la 200E, asa a fost si galbenul meu, aparat care avea pretul de vinzare pe la 350E insa cumparat la licitatie a fost 200E plus vreo 15E transport, luat in Germania.
La ora asta chinezestile sint in domeniul de pret de 100E la noi, deosebirea este insa la calitate, curent jumatate din ce este dat, pe bazici mai greu cu ele, fiabilitate indoielnica, luate defecte direct...
Deosebirea dintre galben si astea este ca ala e de 200A si pe masurat merge cu 190A, merge bine cu bazici dar deloc cu celulozici, ma rog, in fapt asta este doar de palmares, la fel tine arcul cu sirma goala, foto cu arc tras asa la noi pe forum.
Mai este insa o diferenta, ce insemna 200E in 2010 si ce inseamna acum, la ora asta cu 200E cumperi mai putin decit cumparai in 2010 iar salariile sint bine mai mari acum decit atunci deci un invertor in zona 400-500E este la fel de usor de luat cit era unu de 200 in 2010 sau pe acolo.
La suma aia deja gasesti aparate bunute si spre deosebire de atunci aparatele chinezesti au scazut pretul dar si calitatea, ma rog daca ne uitam la si Telwin...una era  scula din anii 2005-2010, alta este cea actuala si nu in bine este comparatia, deci nu numai ei.
Care-i problema cu Panzerele, e simpla, nu acelasi aparat l-ai luat acum 5 ani ca cel de acum un an, chiar in perioada unui an difera mult, Panzer este o marca Dedeman si asa-l comanda chinezului, sa scrie Panzer ca a prins la populatie.
Cind eram la job niste colegi contractori  m-au intrebat daca nu le vind "galbenul", au pus mina pe el si le-a placut mult aparatul, fiind baieti OK le-am recomandat sa ia un Panzer, ceva de 160-180A au luat doar cu potentiometru pe el, rosu, la fel, foarte multumiti de el.
La citva timp am sudat de proba cu el cu bazici si mergea mai mult decit acceptabil, oricum ei sudau mai mult rutilic de calitate, Omnia de la Hornbach, cu aia avion era.
Dupa citeva luni bune a luat si echipa a 2 a lor tot Panzer tot rosu, tot pe acolo amperajul  insa arata diferit putin, ala mergea jalnic fata de primul care era avion, stiu ca l-au returnat  si cumva au luat un Cemont, atunci aparuse la Dede deasta erau multumiti.
Asta este in esenta motivul pentru care ocolesc invertoarele de acest tip mai ales ca acuma efortul financiar este mai mic decit acum 10-15 ani, sper sa incetati a crede ca este o jignire sau altceva faptul ca nu recomand Panzer sau alte marci, n-am "fript" recomandind unele pe care nu le-am probat, luindu-ma dupa review-uri, garantie si altele, chiar au fost 2 colegi care au spus ca acele Javac nu-s chiar cum trebuie..."


Si daca tot e sa vorbim, sa stiti ca acel Panzer a facut misto de noi de am ajuns sa sudam cu bateriile!
Am mai spus inca ceva, daca ii dai unui incepator un aparat cu probleme, electrozi la fel, saracul nu mai stie de unde sa apuce treaba, de aia e bine sa ai aparat bun si electrozi buni la inceput, dupa ce te inveti sudezi cu orice janghina de aparat, curent sa scoata!

Edited by Ion_Bumbu, 08 May 2022 - 21:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate