Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Alegere centrala termica + UPS/stabilizator

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
Buna seara,

Ce imi recomandati sa aleg intre Ariston Clas One 24 si Ariston Genus One 24 ?  Am tot cautat un UPS cu stabilizare de tensiune care sa aiba sinusoida pura ca sa nu ma trezesc ca se arde placa de baza a centralei si serviceul sa dea vina pe fluctuatiile de tensiune si sa nu inlocuiasca placa. UPSuri APC sau AEG care scot sinus pur costa de la 5000 de lei in sus si pe unele siteuri de la noi gama de UPS ieftine sunt prezentate cu "sinus pur " desi ele au sinus simulat. Am gasit si UPSuri Well, Ted electric, Kemot dar tinand cont ca acestea costa vreo 600 de lei pentru modelele cu 300W nu prea ii cred sa scoata sinusoida pura. Pot sa pun un UPS normal de 300W si un stabilizator de tensiune cu servomotor ?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Sinusoida pura e necesara la alimentarea motoarelor. Deci UPS-ul fara nu va arde placa de baza, dar sunt (teoretic) posibile probleme cu pompa. Asteptati si opiniile unora care au instalate asa ceva.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 eprat, on 05 mai 2022 - 18:29, said:

Buna seara,

Ce imi recomandati sa aleg intre Ariston Clas One 24 si Ariston Genus One 24 ?  Am tot cautat un UPS cu stabilizare de tensiune care sa aiba sinusoida pura ca sa nu ma trezesc ca se arde placa de baza a centralei si serviceul sa dea vina pe fluctuatiile de tensiune si sa nu inlocuiasca placa. UPSuri APC sau AEG care scot sinus pur costa de la 5000 de lei in sus si pe unele siteuri de la noi gama de UPS ieftine sunt prezentate cu "sinus pur " desi ele au sinus simulat. Am gasit si UPSuri Well, Ted electric, Kemot dar tinand cont ca acestea costa vreo 600 de lei pentru modelele cu 300W nu prea ii cred sa scoata sinusoida pura. Pot sa pun un UPS normal de 300W si un stabilizator de tensiune cu servomotor ?
Eu îți recomand ce am eu, următorul după mine îți va recomanda ce are el, șamd.

Am avut 14 ani o centrală Ferroli F24 DomiCompact, fără UPS, că nu aveam date de salvat din centrală.
Acum am un Bosch de aceeași putere, dar în condensare, de parcă mi-ar păsa.
Ce nu înțeleg e de ce-ți complici viața în halul ăsta? N-ai asigurare?

#4
asada11

asada11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.11.2007
Eu cred ca daca nu se opreste curentul cu orele cea mai buna solutie este un stabilizator de tensiune.
https://www.emag.ro/...l/pd/D5MMZWBBM/

#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru ups sunt o grămadă pentru centrale termice și costă, cu tot cu acumulator până în 1000 lei. Îți recomand njoy, că e brand local (evident făcute în China), dar au de la cele mai simple modele, până la trifazice de puteri mari.

https://www.njoy.glo...roduct/aira-600

#6
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
Pana la urma am comandat un UPS Cyber Power CP900EPFCLCD care scoate sinus pur cand merge pe baterie. Acum mai ramane sa algeg intre Ariston Clas One 24 si Ariston Genus One 24

#7
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
kemot are sigur sinusoida pura.

#8
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Centrala trebuie pusa in priza singura sau daca priza e dubla, se mai poate pune si un mic consumator gen termostatul de ambient al centralei ?
O alta intrebare, centrala necesita circuit separat de legarura electrica in tabloul electric ?

#9
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Salut, am citit topicul și cam în aceeași situație sunt și eu, cu decizia de alegere a CT. Am 2 mărci recomandate: Ariston Clas One 24 sau Buderus Logamax  GB 072. Ambele ptr un apartament cu 3 camere.
@MMike: până la urmă ce ai ales ??

#10
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Conform contractului cu firma care mi-a montat centrala si s-a ocupat de toate actele, am fost nevoit sa aleg de la ei doar centrale marca Ariston. Am vrut sa aleg Genus One 24kw pentru raportu de modulare de 1:10, insa am ales Alteas One 24kw pentru acelasi raport de modulare, dar garantia e pe 7 ani (5 ani standard si 2 ani contra cost 170 lei) fata de Genus One cu 5 ani garantie (3 ani standard si 2 ani contra cost). Clas One are doar 1:7 raportu de modulare (si 5 ani garantie maxima ca si Genus One).  Pana acum e ok, dar a functionat doar pe ACM. Restu, la iarna.

#11
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012

 MMike, on 17 august 2022 - 21:59, said:

Pana acum e ok, dar a functionat doar pe ACM. Restu, la iarna.
Ai fluctuații de temperatura sau debit la apa caldă ?? Se comporta k ??

#12
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Am zis ca pana acum e ok. Nu are fluctuatii sau cel putin nu mi-am dat seama pana acum, pentru ca apa rece vine destul de calduta, fiind foarte cald afara. Am setat ACM pe 38 grade si mi se pare fierbinte. In toamna, cand s-o mai raci afara si cu teava prin care vine apa rece sa mai verific.

Debitu e constant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate