Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Filet dublu

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MarianIntreaba

MarianIntreaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2017
Va salut, am si eu o problemuta, nu gasesc pe tot internetul un filet pt ansamblul de joaca al pisicilor, ma poate ajuta cineva ?
Piesa din poza are aprox 8-9 cm asta doar asa ca referinta sa stici ca e micuta :))

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
filetele nu se vand la bucata

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Care poza ?

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Nu ai atasat poza dar presupun ca iti trebuie o bucata mica de bara filetata.
Diametru?

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ce intelegi prin filet dublu:

Filet incrucisat si pe stanga si pe dreapta, sau doua tipuri de filet care nu se suprapun ci urmeaza unul dupa altul pe aceeasi bara, eventual si cu reductie de diametru sau nu.

Edited by loock, 05 May 2022 - 18:26.


#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Ce ii trebuie initiatoarei este o tija filetata de 6 sau 8 mm(nu stiu exact) lungime de circa 80mm, cu filetul intrerupt la jumatate. Un fel de prezon...
Se infileteaza prezonul in unul din elementele ansamblului , apoi se infileteaza elementul urmator in capatul de prezon ramas, pana ce elementele fac contact+strangere.

Se poate folosi bara filetata(dedeman, leroy..etc) taiata in bucati de lungimea necesara si deformat filetul la mijloc(cu un ciocan, ceva).
Deasemenea se poate folosi bara filetata de lungime mai mare decat "piesa din imagine", daca gaseste lungimi mai mici de 1m (15cm, de exemplu) fara a fi necesara taierea, ci doar deformarea filetului in zona centrala. Tuburile alea de la ansamblul de joaca sunt goale la interior, este spatiu....[ https://shop-cdn-m.mediazs.com/bilder/penelope/ansamblu/de/joac/4/800/474013_kb_penelope_dunkelgrau_fk_01_4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinel, 05 May 2022 - 18:44.


#7
MarianIntreaba

MarianIntreaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2017
Am uitat sa pun poza :)) eh aia este, nu conteaza, am sa fac cum spune florinel si o sa fie easy peasy
Multumesc

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ce rost are deformarea?, oricum nu-l insurubrzi mai mult decat trebuie ca se opresc tuburile in baza si suportii in tuburi.
Opritoare se fac cu doua piulite stranse intre ele dar probabil nu are nevoie.
Daca vrei sa prelungesti bara filetata cu alta se pune o piulita lunga blocata cu una normala, si se blocheaza cu inca o piulita normala si o saiba la baza - daca are rost.
Oricum nu e filet dublu.

Doua filete au unele cu holsurub de diblu intr-o parte si filet metric/prezon in partea opusa. Se folosesc la prins polite in pereti plini, nu pe gipscarton ca mollyile nu suporta asa ceva.



#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.dedeman....5/m50/p/1007181

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
@ arg, acela din poza are in cap locas pt. bit torx.
Cele care nu au locas, torx, INBUS, PZ , PH, etc., se strang cu ajutorul a doua piulite stranse intre ele si apoi cu cheia, si se pot strange inclusiv cu tubulara cu bormasina.

#11
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View PostMarianIntreaba, on 05 mai 2022 - 18:55, said:

Am uitat sa pun poza Posted Image) eh aia este, nu conteaza, am sa fac cum spune florinel si o sa fie easy peasy
Multumesc
Nu stiu sa pun poza e mai corect.Da esti iertat ca esti cu animalele in fapt.

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postloock, on 05 mai 2022 - 18:25, said:

Ce intelegi prin filet dublu:
de obicei prin filet dublu se înțelege filet cu două începuturi, adică două elicoide deplasate pe generatoare. Eficiență de strângere mare combinată cu viteză mare de înfiletare.
Nu-mi dau seama însă ce treabă au pisicile cu asta.

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postloock, on 05 mai 2022 - 19:00, said:

Ce rost are deformarea?, oricum nu-l insurubrzi mai mult decat trebuie ca se opresc tuburile in baza si suportii in tuburi.
Opritoare se fac cu doua piulite stranse intre ele dar probabil nu are nevoie.
Daca vrei sa prelungesti bara filetata cu alta se pune o piulita lunga blocata cu una normala, si se blocheaza cu inca o piulita normala si o saiba la baza - daca are rost.
Oricum nu e filet dublu.

Doua filete au unele cu holsurub de diblu intr-o parte si filet metric/prezon in partea opusa. Se folosesc la prins polite in pereti plini, nu pe gipscarton ca mollyile nu suporta asa ceva.

Pentru ca tuburile sunt goale in interior, daca folosesti pur si simplu tija filetata, fara deformare la 1/2, risti ca tija sa intre complet in unul din tuburi, iar in celalalt sa prinda doar 2-3 filete, din cauza unui simplu fir de praf.

Deformarea filetului la jumate are rolul de-a opri tija filetata la locul potrivit.

Nu poti face opritor cu 2 piulite, gaura de trecere pentru elementele intermediare(politele alea prinse intre tuburi) este prea mica, permite doar prezonul/tija.

@loock - uneori am senzatia ca intervii doar ca sa zapacesti oamenii. Daca nu ai avut de-a face cu ansambluri de pisici, nu stii sistemul de montaj - nu inteleg de ce incepi sa expui in topic fel si fel de teorii, care de care mai complicate; cand s-a oferit solutia corecta, simpla, de la cineva care chiar a montat vreo 5 astfel de ansambluri. Stiu ca iti place teoria, dar totusi....

Ceva de tipul asta ii trebuie:
[ https://www.forseda.ro/1_cdn/Dublu-Scop-Tij%C4%83-Filetat%C4%83-Metric%C4%83-M3-4-5-6-8-M16-15713_pictures.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinel, 06 May 2022 - 06:10.


#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Nu stiu ce piesa este fara poza dar avand in vedere ca e pentru o jucarie de pisici sigur nu e ceva inginerie sa sustina tone , forte de smulgere, de forfecare , e ceva banal care cu putina imaginatie se poate gasi. Sigur merge si sarma + patent Posted Image

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
La 8-9 cm folosești un șurub total filetat și îl tai la lungimea dorita. Daca era lungime mai mare folosești o tija total filetata. Sau chiar o bara și îi faci filet cate 2 cm la ambele capete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate