Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Echipa pentru carat saci ciment

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 jimi91, on 05 mai 2022 - 15:02, said:

Pot sa-ti spun ca ziua de lucru, la tara, e 10 lei +o masa/doua.

Nu cred. Ar veni 300 pe luna. Poate nebunul/ prostul satului. Nici un cioban nu sta pe banii aia. In Romania, 2022 ?!

#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 __Dan__, on 05 mai 2022 - 15:13, said:

Nu cred. Ar veni 300 pe luna. Poate nebunul/ prostul satului. Nici un cioban nu sta pe banii aia. In Romania, 2022 ?!

10 lei/ora Posted Image

Am uitat eu...

Asa ca idee... Eu ii intreb cat cer (nu vreau sa le dau mai putin decat cer, ca nu mai vin Posted Image)...si asta e pretul.

Nu bagi prostul satului....iti face mai mult rau decat bine....mi-a taiat unul zmeura :))...bine ca am vazut din timp.

Edited by jimi91, 05 May 2022 - 15:18.


#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Probabil că jumătate din sacii ăia dispar imediat ce părăsești locația.

#40
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Niste baieti tineri si vigurosi.

Attached Files


Edited by Anca12, 05 May 2022 - 16:26.


#41
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Nu cred ca gaseste pe cineva sub 500 sa care sacii aia.

Eu am avut alta problema.Fostul propietar a carat zeci de saci si  a pus o sapa de 10-12 centimetri.Etajul 4 , fara lift.Am carat 152 de saci plini cu moloz , gresie si caramizi (in loc de mobila de bucatarie pe care pui blatul avea o mica constructie din ele).Eu am pus parchet peste tot , nu inteleg de ce a facut buncarul ala acolo , nu era nevoie de asa ceva.

#42
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 15.04.2007
10.5 lei/ora a fost platita fiica mea de 16 ani la C&A zilier sa impatureasca haine.Cat ai dat pe ciment,tot atat sa-l care.Parerea mea.

#43
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 Chifteluta, on 05 mai 2022 - 14:40, said:

Bani aruncati. Sapa pui numai la parchet. La gresie ti-l face meseriasul din material.
Shmekerie mare, ai vazut cat costa sacul de CM?

#44
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 Chifteluta, on 05 mai 2022 - 14:40, said:

Bani aruncati. Sapa pui numai la parchet. La gresie ti-l face meseriasul din material.

Materialul ăla e mai scump ca șapa, să vedem ce meseriaș scoate 5-10 cm diferență de nivel din material.

#45
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Chiar daca scoate drept ( ipotetic ), nu intra si asa mai mult de 100 saci de adeziv ? Ca are 25 kg sacul de adeziv + cimentul 40, ba se mai adauga si nisip in cazul sapei.  La pret 30 lei sacul de ciment, tot 30 si sacul de adeziv.

#46
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Nu e mai ușor de folosit un scripete?

#47
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Schela cu scripete,alti bani...

#48
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Fără schela,doar un scripete.

#49
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005

 Megadrujbist, on 06 mai 2022 - 07:38, said:

Fără schela,doar un scripete.

Cumpara-ti un electropalan. Cu 300-400 lei rezolvi. Dar la aberatiile citite trebuie sa ai si curent electric.

#50
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Ca idee, nu iau eu decizia finala. Acum au aparut alte discutii. Am prieteni ingineri care spun ca sub sapa e musai de pus folie de plastic, iar pe langa pereti, acolo unde sapa vine in contact cu peretele trebuie pus polistiren subtire, pentru a evita contactul direct a celor doua suprafete, fapt care duce la macinarea acelei zone in caz de miscari ale pamantului.
Urmarind filmulete pe youtube, am vazut putine cazuri in care echipele specializate folosesc aceste protectii de perete.
Drept sa spun, asta mi se pare partea cea mai grea in renovarea unui apartment.

#51
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
------Am prieteni ingineri care spun ca sub sapa e musai de pus folie de plastic----
hai sa fim seriosi ,sper ca au glumit cu tine
ingineri  de facebook  , instagram, tik-tok Posted Image Posted Image Posted Image

#52
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Sunt opinii si opinii.
Unii vor sa faci prea mult, altii nimic.
Echipele alea specializate pe care le vezi tu pe youtube nu sunt chiar specializate... lucreaza sa fie simplu si rapid pentru ei ca sa fie profitul mai mare... nu prea o sa vezi lucratori care sa isi faca munca mai grea, mai ales daca clientul nu impune ceva concret.
Am cunoscut oameni nespecializati si care si-au facut in regie proprie diverse lucrari... au iesit excelent ca au lucrat bine, ca era pentru ei, mai bine decat niste echipe care cereau greutatea materialului in aur ca manopera, dar lucrau ca si cum ar fi prima data cand fac o lucrare.

In concluzie: daca ai buget si nu te deranjeaza costuri extra poti face precum ti-au spus prietenii. Daca vrei varianta cea mai ieftina si simpla, toarna direct cu orice analfabet gasesti disponibil, oricum majoritatea firmelor din domeniu asa fac recrutarea... cauta cei mai analfabeti oameni prin sate pe care sa ii munceasca pe bani de seminte in timp ce ei cer niste tarife cat greutatea materialului in aur ca manopera.

#53
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
... iar pe langa pereti, acolo unde sapa vine in contact cu peretele trebuie pus polistiren subtire, pentru a evita contactul direct a celor doua suprafete, fapt care duce la macinarea acelei zone in caz de miscari ale pamantului.

Asta e pentru incalzire in pardoseala; ai asa ceva?

Eu am facut sapa de grosime minima 6-8 cm, apoi extrudat roz 2 cm,osb 10mm si apoi parchet. La et 4.

Edited by aliency, 10 May 2022 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate