Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Echipa pentru carat saci ciment

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

 xxl_cm, on 05 mai 2022 - 12:29, said:

mai bine sparg intai sapa existenta si apoi toarna alta dreapta, altfel daca toarna o sapa de 10-12 cm peste sapa veche o sa se inalte prea mult
Cred ca nu inaltimea e problema, ci greutatea si pretul.

#20
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Daca gasesti pe cineva care sa iti ia sub 10 lei/sac la transport sa te consideri norocos. Asta in conditiile in care ii vrei carati treptat.
Daca ii vrei pe toti in aceeasi zi intr-un interval orar bine definit poti sa iti iei gandul sa gasesti ceva mai ieftin de 20 lei/sac.

Dar ce naiba faci cu 100 de saci de ciment, adica peste 2 tone numai praful de ciment, la care mai adaugi niste tone de agregat si apa. Cred ca mai putin cantaresc peretii de la apartamentul ala.

#21
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
Dan...tocmai a mentionat ca a scos biscuitii(nu stiu ce.s aia, dar in mintea mea rezulta o diferenta de nivel ce trebuie umpluta) si vb din experienta, vecinul de deasupra si.a turnat sapa de a trebuit sa taie din usi, iar cei mutati in locul meu au bagat 2 paleti de ciment + agregat ca sa egalizeze tot apartamentul. Deci se poate.
Oricum, eu doar in fuga mai intru in blocuri. La cate am vazut si am auzit, daunele din '77 o sa fie pistol cu apa daca se repeta magnitudinea.

#22
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
doamneeeeeee..... cum naiba se ajunge frate la diferentele alea de nivel...sunt ca turnul din Pisa? Fac 3 vecini din bloc asa...ajunge la 20 de metri sub pamant blocul ala la un cutremur. Nu sunt alte solutii tehnice decat agregate 100% ? Nu merge niste extrudat + ciment..sau bile de polistiren cu ciment? Mai imbraci un balcon in 500 kile de plastic si sticla..aia e...se modifica axa pamantului.

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 Namidee, on 05 mai 2022 - 12:40, said:

Dan...tocmai a mentionat ca a scos biscuitii(nu stiu ce.s aia, dar in mintea mea rezulta o diferenta de nivel ce trebuie umpluta)
La blocurile construite in anii '60 se folosea tehnica asta. Peste biscuitii aia (cum ii spune colega) era parchet.

Daca as sta dedesubt, as vinde imediat................

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
La tara e 10 lei /ora...Hai sa zicem ca e Bucuresti, dai 15 lei/ora, hai, chiar 20 lei/ora.

#25
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007

 __Dan__, on 05 mai 2022 - 12:35, said:

Cred ca nu inaltimea e problema, ci greutatea si pretul.
e si inaltimea: s-ar putea sa nu ma poti deschide usile

#26
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 realnick, on 05 mai 2022 - 12:48, said:

....... Nu merge niste extrudat + ciment..sau bile de polistiren cu ciment? .....
Ba da, sapa se poate amesteca cu granule polistiren si fibre de armare.

@lili2007 - cauta pe net firme care toarna sapa elicopterizata, iesi mai ieftin si scapi intr-o zi, vin cu toate utilajele necesare, iti urca niste furtune in casa si tot amestecul se face jos. Trebuie sa le asiguri doar posibilitatea sa se racordeze la apa, sacii de ciment si nisipul. La mine au turnat la et.6 , iti dai seama ce insemna sa urc 5 mc de nisip ?

#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011

 jimi91, on 05 mai 2022 - 12:58, said:

La tara e 10 lei /ora...Hai sa zicem ca e Bucuresti, dai 15 lei/ora, hai, chiar 20 lei/ora.

Pai da, insa pe forumuri ti se spun preturi de 1000 lei pe ora daca s-ar putea.  Asta-i un ciubuc ce-l fac 3 - 4 baieti intr-o seara.

#28
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Nu se face asa. Se negociaza lucrarea cu tot cu manipulare materiale.
Dar, asa cum s-a spus, mi se pare prea mare sarcina pe plafonul ala....poate merge un extrudat si o sapa mai subtire.

#29
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 crocko.dilul, on 05 mai 2022 - 13:17, said:

Nu se face asa. Se negociaza lucrarea cu tot cu manipulare materiale.
Dar, asa cum s-a spus, mi se pare prea mare sarcina pe plafonul ala....poate merge un extrudat si o sapa mai subtire.

Exact, extrudat si sapa subtire. Dar la 3 camere, plus baie si bucatarie, asa au spus cei care fac lucrarea ca au nevoie de 50 saci de 20 kg pentru sapa. Probabil, restul pana la 100 sunt pentru tencuiala. Tencuiala a fost data jos, deci se va inlocui cea veche , nu se pune un strat mai gros fata de ce-a fost inainte.

#30
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

 jimi91, on 05 mai 2022 - 12:58, said:

La tara e 10 lei /ora...Hai sa zicem ca e Bucuresti, dai 15 lei/ora, hai, chiar 20 lei/ora.
Vrei sa zici ca, cara 2 ore saci de ciment ca sa isi ia un pachet de tigari?

#31
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Urca tu un sac de 20-25 de kg la etajul 2 sa vezi cum este. 5 barbati timp de o oră cate 20 de saci plătiți cu 200 de lei de căciulă nu e mult, asta dacă găsești. Multi prefera să ducă pizza pe bicicleta 4 ore și fac aceeași bani.

#32
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Am carat 7 pachete de gresie de 35 kilograme fiecare, si pentru altcineva nu as fi facuto, dar 100 saci de ciment, haha, ar fi bine sa scoti banu

#33
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Nu toti stau toata ziua la birou in fata calculatorului pe bani multi si care daca le pui 40 kg de ciment in brate cad jos cu tot cu sac, unii sunt obisnuiti cu munca fizica.

#34
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Bani aruncati. Sapa pui numai la parchet. La gresie ti-l face meseriasul din material.

#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 nico99900, on 05 mai 2022 - 14:04, said:

Vrei sa zici ca, cara 2 ore saci de ciment ca sa isi ia un pachet de tigari?

Acum, pentru carat saci de ciment, nu pot sa-ti spun exact.

Pot sa-ti spun ca ziua de lucru, la tara, e 10 lei/ora +o masa/doua.

Ce presupune acea zi de lucru ? Lemne (spart si carat), curatenie, sapat in gradina, toaletat copacii etc.

Pentru taiat iarba e mai scump...pentru 1000 de mp, eu am dat 200 de lei, fara mancare. Si doar taiat iarba, fara sa o stranga.

 persona695, on 05 mai 2022 - 14:16, said:

Urca tu un sac de 20-25 de kg la etajul 2 sa vezi cum este. 5 barbati timp de o oră cate 20 de saci plătiți cu 200 de lei de căciulă nu e mult, asta dacă găsești. Multi prefera să ducă pizza pe bicicleta 4 ore și fac aceeași bani.

200 de lei de caciula ? 200 de lei pentru carat 20 de saci ? Posted Image)

Eu am dat 400 de lei pentru carat mobila dintr-un apartament...si mobila grea, voluminoasa, greu de manevrat....Dar in banii astia platesti si transportul (masina...am facut doua drumuri).

Edited by jimi91, 05 May 2022 - 15:16.


#36
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 sergiuop, on 05 mai 2022 - 13:11, said:

Ba da, sapa se poate amesteca cu granule polistiren si fibre de armare.

@lili2007 - cauta pe net firme care toarna sapa elicopterizata, iesi mai ieftin si scapi intr-o zi, vin cu toate utilajele necesare, iti urca niste furtune in casa si tot amestecul se face jos. Trebuie sa le asiguri doar posibilitatea sa se racordeze la apa, sacii de ciment si nisipul. La mine au turnat la et.6 , iti dai seama ce insemna sa urc 5 mc de nisip ?

ma interesez, multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate