Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Star Trek: Strange New Worlds

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
E bun raportat la numarul de episoade bune per episoade deocamdata scoase. Ramane de vazut cum se comporta daca ajunge ca DS9 la 7 sezoane :)

#38
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,558
  • Înscris: 05.11.2009
episodul 7 o fost asa si asa.. mi se adevereste ca episoadele care il au pe spock in centru, nu is chiar asa de stralucite. Si nu stiam de ce imi este ciudata interpretarea Dr.Aspen.. mi se parea prea over the top.. apoi am cautat la mijlocul episodului si s-a dovedit ca e o.. fiinta binara , non-binara bla bla bla.. Si asa m-am lamurit de ce mi se parea interpretarea actorului personajului Dr. Aspen, prea .. drama queen..  Nu o fost rau episodul, dar nici nu o stralucit, interpretarea dr.aspen fiind punctul slab al episodului. Mi-o placut cum o dat-o in piratisme pike la sfarsit Posted Image

Edited by vanitty, 20 June 2022 - 07:09.


#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Ce nu-mi place la Spock e ca se indeparteaza tot mai mult de atitudinea vulcaniana, cu siguranta are sentimente pentru asistenta Chapel. Ca mine, de altfel.

[ https://media3.giphy.com/media/QQmJ7zvNMqwqnMPtYg/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 20 June 2022 - 10:51.


#40
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Spock este de departe cel mai maltratat personaj din universul Star Trek. Abrams i-a distrus planeta l-a transformat intr-un adolescent care se linge cu Uhura si urla ca un disperat, std l-a potcovit cu captain marvel o sora mega/super/extra, iar snw il arunca intr-un triunghi amoros pt ca emo e la putere.
Cat de mult a evoluat comparativ cu personajul sobru si cerebral din seria/filmele originale... E de inteles, cineva care isi pastreaza cumpatul si nu se dezintegreaza in situatii limita nu cadreaza cu ''viziunea'' pseudo-creatorilor de azi. Logica = anatema pt ei.

#41
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Speram să nu mai văd scenarii în care o mână de neica-nimeni preia în 10 minute tot echipajul Enterprise de 200+ de oameni și mai știu și s-o piloteze. Ba chiar să-i decripteze parolele instant.

Pffff! Fumată rău faza în seriile vechi...

Edited by shiva, 25 June 2022 - 23:16.


#42
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
Ce gunoi de episod… gizas, in 3 zile l-am văzut
Nota 1 cu dărnicie
Revin, acum l-am terminat,a intrat in top  10 ca cel mai prost  episod ever, și aici iau in considerare și mizeria aia de STD si Earth:) final conflict…

Edited by Mondeo, 27 June 2022 - 20:19.


#43
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Mai tine cineva minte Stargate-ul făcut de niste unii în "curtea școlii".
Aia erau amatori aici vorbim de CBS.😝

#44
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,558
  • Înscris: 05.11.2009
mie ultimul episod mi-a adus aminte de episodul ala din tng, unde erau in holodeck, intr-o poveste cu robin hood. E drept ca nu e prea stralucita povestea, insa finalul mi-o placut, chit ca nu trata cine stie ce tema sociala adanca. Insa "sacrificiul" doctorului sincer mi-a ajuns la suflet

#45
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Episodul 8 o sa fie greu de depasit la calitatea slaba a povestii, are cea mai mica nota pe imdb.

Dar nici 9 All Those Who Wander nu se ridica la standarde. Gorn sunt luati jenant din Alien: cum arata, cat de repede cresc, agresivitatea canibala, saliva acidica, , inteligenta ridicata, ce mi-a mai scapat? Dar in plus i-au facut imposibil de detectat de toti senzorii si reusesc sa blocheze telepatic. Cum? Nu e suficient de important ca sa primim o explicatie, trebuie sa acceptam ca au evoluat cumva intentionat ca sa nu fie detectabili de senzorii Federatiei, in timp ce nu au reusit sa se inmulteasca fara sa depinda de o gazda pe care o ucid la nastere. Mie imi pare cam ineficienta metoda asta de inmultire pentru o rasa atat de inteligenta si avansata in ale biogeneticii.

Degradarea lui Spock continua cand isi lasa sentimentele sa iasa la suprafata doar de chestie, fara sa ajute la ceva lucrul asta.

Apoi avem Uniformele Rosii, personaje pe care acum le vezi prima oara in serial si e evident ca sunt acolo doar sa moara cumva.

Apoi il omoara pe Hemmer intr-un mod complet inutil. WTF...

Ce dezamagire devine serialul asta.

#46
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Plot Armor Uhura trebuia să fie validată și astfel. Complet imbecil în clipa asta.

#47
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Până la urmă nu a fost chiar o mizerie totală, doar așa o porcărioară.
Nu înțeleg o chestie și nu doar cu referire la acest serial.
Mai nene, faci 10 episoade, ok, dar cum dracu reușești să faci 3 bune și 7 muci? Cum?
De ce nu faci invers, 7 bune și 3 muci?
Este peste puterea mea de înțelegere.

LE Interesant mesaj da episodul 10.
Vorba buna aka civilizația nu merge împotriva agresorului.
Agresorul trebuie distrus când ai ocazia, nu stai sa explici ce și cum.
Bum și gata cu el.
Seamănă foarte bine cu războiul actual fie el și economic împotriva Rusiei.

Edited by xymzar, 09 July 2022 - 15:34.


#48
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
am vazut si eu acum episodul 9...
Bai nene, navighezi tu prin galaxii, gauri negre, prin cele mai sensibile emotii umane si nu numai, prin timp, deci ceva nemaiauzit, nemaintalnit, ce mai, scrii istorie si te opresti la Dristor?
Bagi o saorma cu de toate, da de toate nene...
Cred ca ca sa te angajezi ca scenarist sf in ziua de azi trebuie sa fie inca proaspata cicatricea de la lobotomie... alfel nu inteleg.
A fost si haios, ar trebui sa faca disney o jucarica cu aliensul ala inghetat, fost mortal:)
episodul 10 probabil iol vad in vreo 4 sau 5 serii ca numai rezist atat.

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Adica are doar 10 episoade ? Ma asteptam la 22...

#50
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
a cam trecut epoca acelui gen de seriale. din cauza lui hbo, netflix& co (remember GoT?) sint promovate mai mult astea scurte. poate si din cauza generatiei actuale de devoratori de tv, care nu prea mai au rabdare sa vada un serial intins pe o perioada asa de lunga...

am gasit si un link interesant care dezbate asta...

#51
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
comentariul de mai sus era pentru orville:) whoops
vazut episodul 10, deci se poate mai bine.
Chestie care chiar ar fi trebuit sa fiemisto dar nu e prea misto, de ce? din 10 episoade, 3 sunt bune, inceputul, ceva pe la mijloc, si sfarsitul si ma repet, de ce? ca sa te tina atarnat sa continui sa halesti propaganda lor indiferent de ce natura este, asa modelezi constructia omului de maine, nu?
o sa ziceti ca sunt carcotasi dar a devenit reteta pentru toate serialele...

#52
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,558
  • Înscris: 05.11.2009
mie unuia nu mi-a placut episodul 10, tocmai pentru ca incearca prea mult legacy, adica sa faca un episod doar pentru a prezenta legaturi cu alte serii.. Sincer , imi plac mai mult episoadele episodice, cu teme politice/sociale/umane etc. Aici cred ca au facut episodul doar pentru ca vroiau sa il prezinte pe Kirk.. si rezultatul nu e foarte reusit. Mai ales ca noul kirk, nu are nici o carisma, nu are nimic care sa il faca sa iti aduca aminte ca ar fi un kirk mai tanar..

#53
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
kirk a fost asa un "give away"
si ca sa umpli pantofii lui Shatner, well, asta e alta poveste:)

#54
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View Postoctav727, on 20 iunie 2022 - 13:49, said:

Spock este de departe cel mai maltratat personaj din universul Star Trek[...]Cat de mult a evoluat comparativ cu personajul sobru si cerebral din seria/filmele originale... E de inteles, cineva care isi pastreaza cumpatul si nu se dezintegreaza in situatii limita nu cadreaza cu ''viziunea'' pseudo-creatorilor de azi. Logica = anatema pt ei.

Același lucru l-aș zice despre Picard. Trebuia mânjit cu nșhpe traume din copilărie  în seria cu același nume ca să "explice" un lider de excepție. Bicoz emo. Mi-a lăsat un gust tare amar și bine era dacă Patrick Steward refuza din start scenariu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate