Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Problema sunete notificari

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Salut, de cativa ani am observat ca sunetele built-in din aplicatiile care au asa ceva sunt resetate la sunetul de notificari default al telefonului. In felul acesta nu ai cum sa deosebesti notificarile, sa le recunosti mai usor in functie de sunet, si nici nu avem optiunea de a pune inapoi sunetele cu care vine aplicatia. Exista pe net unele metode gen dezinstalare si instalare din nou a aplicatiei, insa nu functioneaza pentru toate aplicatiile... Ma tot gandesc ca are legatura cu restaurarea automata a setarilor unei aplicatii cand este reinstalata... Eu detin un samsung s10+ . nu stiu daca si la celelalte marci de telefoane este aceasta problema. Aveti o altfel de rezolvare a problemei? Dar aceasta restaurare automata, cum o putem opri? In android 12 nu am mai gasit aceasta optiune...

#2
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007
Nu inteleg la ce aplicatii nu poti pune tu notificari, eu am notificari custom la toate aplicatiile care au asa ceva si nu mi le reseteaza nimeni...

#3
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Am specificat: "sunetele built-in din aplicatiile care au asa ceva" - adice sunetele cu care vin unele aplicatii, distincte.

#4
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Da-ne niste exemple ca nu pricepem !
Daca aplicatia are sunete distincte atunci alea suna, nu ti le reseteaza androidul dupa ce instalezi aplicatia la sunetele sistemului.
In general insa majoritatea aplicatiilor au default sunetele sistemului, daca vrei sa customizezi o poti face la orice aplicatie.
La Blackberry avea customizare per contact in aplicatii chiar, la Android nu am cautat.

Da-ne exemplu de aplicatie care instalata notifica prin sunete proprii, si aplicatie care facea asta si nu mai face, asta daca am priceput corect problema.

Edited by icssizero, 04 May 2022 - 21:27.


#5
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Te contrazic, problema asta e cunoscuta. Resetezi telefonul sau pur si simplu instalezi din nou o aplicatie, iar sunetul ei este default notification sound in loc de app provided sound. Si nici nu gasesti optiunea in lista de sunete, ca sa o activezi. Acum nu stiu exact daca doar pe Samsung e asa, sau si pe restul marcilor... Exemplu, facebook, whatsapp, twitter, yahoo mail si naiba le mai stie, daca de cativa ani nu au mai mers... Fb am observat ca forteaza cumva si in ultimul timp merge. La unele am reusit sa deschid apk-ul si sa scot de acolo sunetele si sa le setez manual apoi... Iarasi, yahoo am vazut ca e cam singurul care adauga in telefon mai multe sunetele pe care le poti seta tu apoi. Si pur si simplu mi-e greu sa iau fiecare aplicatie, sa ma interesez daca are sau nu sunetele ei proprii, apoi sa le caut pe net sau sa desfac apk-ul, etc... Pana la urma am platit pt telefon, nu l-am primit cadou, si as vrea sa mearga totul cum trebuie,...

De fapt gresesc, daca dezinstalezi si instalezi iar, ar trebui sa revina la normal, in teorie, in practica doar la o aplicatie mi-a mers... Problema apare dupa un restore al setarilor, aplicatiilor, de vreo cateva versiuni de android incoace.

#6
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Nu am incercat recent sa dezinstalez si sa instalez vreo aplicatie si resetare nu fac mai devreme de 2 ani.
Posibil sa fie de la noile versiuni de android, au bagat niste treburi prin ele.
Presupun ca nu mai ai os-ul original pe el !

#7
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
De cativa ani si vreo 3 telefoane schimbate, sa nu fi avut os-ul original pe niciunul? Si telefon tocmai venit din service, unde iti scrie obligatoriu ultima versiune de soft, desi era actualizat la zi, sa nu fie cu os-ul original? :)

#8
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Ma refeream la os-ul cu care a fost lansat, adica Android 10.
Posibil sa fie de la noile versiuni de Android problema.

#9
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Imi amintesc ca am patit si eu asa cu vreo 2 ani in urma cu un Samsung, imi tot schimba sunetul de notificare la Messenger. Atunci stiu ca era foarte usor de setat sunetul default al aplicatiei, dar am schimbat telefonul si nu am mai avut problema.

#10
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 18.03.2006

View Postrealwalle, on 05 mai 2022 - 07:21, said:

Imi amintesc ca am patit si eu asa cu vreo 2 ani in urma cu un Samsung, imi tot schimba sunetul de notificare la Messenger. Atunci stiu ca era foarte usor de setat sunetul default al aplicatiei, dar am schimbat telefonul si nu am mai avut problema.

Aceasi chestie am patit si eu cu un A40, indiferent ce sunet puneam la messanger, tot cum vroia el bipuia la notificari.

#11
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Tot A40 aveam si eu :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate