Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme grave Samsung M2 in Windows 10

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
shreek

shreek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008
Buna ziua,

Am achizionat de la Emag un Samsung M2 980 de 250 GB si am o problema majora . Am copiat windows-ul de pe un Samsung SSD 850 pe M2 980 cu programul Samsung Data Migration , totul a fost ok , foarte bun programul nota 10 , numai ca in Samsung Magician nu obtin viteze la test mai mari de 800 mb/s citire si 720 mb/s , scriere pentru Samsung M2 980 , in schimb cu SSD-ul Samsung 850 ,obtin viteze de 3500 mb/s citire si 3000 mb/s , scriere , nu inteleg de ce sunt inversate aceste valori , adica la SSD mai mult ca sigur ca sunt valoriile de la M2 , m-am uitat si in Bios si nu este nimic in neregula nu am vre-o optiune de setare diferita , mentionez ca utilizez Windows 10 PRO , si detin un PC rezonabil din punct de vedere hardware. As dori daca se gaseste cineva amabil sa ma ajute cu acesat problema , atasez si niste poze cu Samsung Magician . Va multumesc anticipat.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
1. Problema mare nu e pt. ca 800 MB/s e o viteza mare, mai mare decat poate SATA3 care se plafoneaza la 600 MBs si uzual ajunge la 250 - 550 MBs.
2. b mic inseamna bit si e de 8X mai mic decat un Byte.
Nu cred insa ca se masoara viteza SSDurilor in Mb, ci in MB. Se masoara in biti viteza de retea, internet, cablu sau wifi.
3. 850 a aparut in 2014 si PRO si ne-pro si evo, inclusiv pe slot M2, si era si M2 SATA 3 nu NVMe, dar posibil sa fi fost si variante NVMe.
4. SSDurile uzuale pot fi pe slot SATA3, pe M2 cu interfata SATA3, pe M2 NVMe pe interfata PCIe 3 si 4 mai uzual acum, pe U2, pe PCIe 3-4 1x, 4x, 8x, SCSI, pe SGI quad  infiniband, thunderbolt, in curand si USB4...
5. 980 e tzeapa si la varianta PRO M2 NVMe PCIe 4 pt ca e primul PRO cu asa zisul 3 bit MLC care e de fapt TLC cu mai putin de 1000 de cicluri de scriere. Iar variantele ne-pro care sunt inca doua, sunt si mai proaste.
6. Daca 850ul este SATA3 sau M2 pe interfata SATA3 ( a nu se confunda cu M2 NVMe pe interfata PCIe 3 si 4 !), nu are cum sa fie inversat pt. ca SATA nu poate 800 MB/s. Daca sunt 800 Mb/s cu b mic, atunci da e cam putin.

Edited by loock, 04 May 2022 - 18:31.


#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Pune poze cu testele de viteză din CrystalDiskMark și poze din CrystalDiskInfo cu specificațiile SSD-urilor. Spune și ce placă de bază ai.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 shreek, on 04 mai 2022 - 17:01, said:

in schimb cu SSD-ul Samsung 850 ,obtin viteze de 3500 mb/s citire si 3000 mb/s , scriere , nu inteleg de ce sunt inversate aceste valori
Vezi ca la asta ai activat modul rapid si la celalalt nu (tot din Magician se poate). Insa e pacaleala, cand e activat de fapt el scrie in RAM si de asta merge super dar de aici pana in memoria SSD va merge mai incet, in fundal.

Edited by neagu_laurentiu, 05 May 2022 - 13:26.


#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
CrystalDiskMark detectează dacă am activat RAM Cache la Crucial MX300 și nu face testele de viteză sau spune că rezultatele nu sunt relevante. Tot așa, de la 450 MB/s ajungea la xxxx MB/s

#6
shreek

shreek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008
SSD-ul Samsung 850 EVO il am pe sata 3 , iar M2-ul pe placa de baza As Rock Killer Z97, de ce am totusi valoriile inversate , nu inteleg , am sa adaug si poze astazi le am acasa pe PC acum sunt la birou.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Nu intelegi ca la ala pe SATA testezi de fapt viteza scrierii in memoria RAM a sistemului si nu pe SSD-ul in sine ?

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Nu intelege, ca altfel pricepea din manual...

Placa de baza suporta SSD SATA (M.2 sau 2.5") cu viteza maxima teoretica de 6 Gb/s adica 600 MB/s
Slotul M.2 suporta si SSD NVMe PCIe Gen 2 x2 cu viteza maxima teoretica de 10 Gb/s adica 1000 MB/s

Oricat de rapid ar fi, SSDul din slotul M.2 nu va putea depasi viteza de 1000 MB/s din cauza limitarilor placii de baza. Oricum Samsung mentioneaza maxim 1300 MB/s viteza de scriere pt SSD-ul tau 980

Daca conectezi ceva in porturile SATA 4, SATA 5 sau in portul SATA Express, portul M.2 se dezactiveaza sau, in cel mai fericit caz, toate componentele din accesti conectori vor functiona cu viteza mai mica. Din manualul placii de baza:

1 x M.2_SSD (NGFF) Socket 3, supports M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen2 x2 (10 Gb/s)
*The SATAE_4, SATAE_5 are shared with the SATA Express connector. Please connect either SATA or PCIe storage devices to this connector.
*The SATA Express connector is shared with the SATAE_4, SATAE_5 and the M.2_SSD (NGFF) Socket 3. The SATA Express interface is a combination of SATAE, SATAE_4, and SATAE_5


Samsung EVO 850 nu poate depasi viteza teoretica de 600 MB/s si fizica de 540 MB/s. Pentru el ai activat pentru el functia Samsung Rapid Mode din Samsung Magician care se foloseste de RAM pentru a emula viteze mai mari ale SSD-ului. Pentru (majoritatea) SSD-urilor NVMe nu porti activa RAM Cache/Rapid Mode, pentru ca nu mai are rost, avand deja viteze mai mari.

Edited by nei-k, 06 May 2022 - 16:57.


#9
shreek

shreek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008

 nei-k, on 06 mai 2022 - 16:57, said:

Nu intelege, ca altfel pricepea din manual...

Placa de baza suporta SSD SATA (M.2 sau 2.5") cu viteza maxima teoretica de 6 Gb/s adica 600 MB/s
Slotul M.2 suporta si SSD NVMe PCIe Gen 2 x2 cu viteza maxima teoretica de 10 Gb/s adica 1000 MB/s

Oricat de rapid ar fi, SSDul din slotul M.2 nu va putea depasi viteza de 1000 MB/s din cauza limitarilor placii de baza. Oricum Samsung mentioneaza maxim 1300 MB/s viteza de scriere pt SSD-ul tau 980

Daca conectezi ceva in porturile SATA 4, SATA 5 sau in portul SATA Express, portul M.2 se dezactiveaza sau, in cel mai fericit caz, toate componentele din accesti conectori vor functiona cu viteza mai mica. Din manualul placii de baza:

1 x M.2_SSD (NGFF) Socket 3, supports M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen2 x2 (10 Gb/s)
*The SATAE_4, SATAE_5 are shared with the SATA Express connector. Please connect either SATA or PCIe storage devices to this connector.
*The SATA Express connector is shared with the SATAE_4, SATAE_5 and the M.2_SSD (NGFF) Socket 3. The SATA Express interface is a combination of SATAE, SATAE_4, and SATAE_5


Samsung EVO 850 nu poate depasi viteza teoretica de 600 MB/s si fizica de 540 MB/s. Pentru el ai activat pentru el functia Samsung Rapid Mode din Samsung Magician care se foloseste de RAM pentru a emula viteze mai mari ale SSD-ului. Pentru (majoritatea) SSD-urilor NVMe nu porti activa RAM Cache/Rapid Mode, pentru ca nu mai are rost, avand deja viteze mai mari.


Iti multumesc din suflet pentru timpul acordat si pentru raspunsuri , m-ai lamurit acum , m-am linistit ,inca odata iti multumesc frumos.

Multumesc si Forumului Softpedia pentru amabilitate si imi cer scuze moderatoriilor pentru ca am facut inca un dublu post cu acest topic si m-au iertat si au fost intelegatori si nu am primit vre-un warn sau ban . Am sa fiu foarte atent sa nu mai fac asta .

Acest Topic se poate inchide . Numai bine !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate