Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Optimizare venit din terenuri (arenda vs asociatie)

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Pai daca ai facut o alegere poti incepe cu cele 2 hectare. Ia-ti o motosapa gen loncin lc1200, atomizor, accesoriile necesare in functie de ce vrei sa plantezi , si da-i bataie. In septembrie cand scoti recolta vii si vezi daca merita.
Ar fi interesant de stiut cat profit vei scoate si cata munca a fost pentru el.

#20
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Optimizare,judecand dupa ce am eu ar fi sa mi-l lucrez singur.Nu imi permit acum ca timp,bani,sanatate,chef,etc.O parte l-am dat in arenda unei asociatii,contractul minim de arenda mai nou e 7 ani.

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017
Un amic are 95 ha in Ialomita. Majoritatea sunt lipite sau foarte aproaqpe unele de altele. Sunt arendate de cam 15 ani. Obtine peste 20 k Euro/an profit. Daca esti destept faci bani frumosi.

#22
CasaD

CasaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.06.2008
Prin recomandare, ma referem la o asociatie/firma care are conditii de arenda mai bune si de care voi sau prietenii au fost multumiti. Incerc sa fie atent si selectiv tinand cont de faptul ca, asa cum a mentionat Melteanu, arendarea se face pe 7 ani. Acum sunt in afara arendeiPosted Image .

#23
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Arendasul e mai mult sau mai putin generos,in functie de cit de productiv e solul  in zona si cit de repede vrea sa isi faca casa cu piscina,palate averi,etc.De obicei unde e saracia mai mare acolo sunt arendasii mai lacomi.

#24
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 Bogotta, on 05 mai 2022 - 14:20, said:

Un amic are 95 ha in Ialomita. Majoritatea sunt lipite sau foarte aproaqpe unele de altele. Sunt arendate de cam 15 ani. Obtine peste 20 k Euro/an profit. Daca esti destept faci bani frumosi.
adica un salariu de 1660 euro pe luna.
- fara contributie la pensie
- fara contributie la sanatate
etc.

#25
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Toate bune si frumoase cata vreme pretul e mare. In 2012 era porumbul 1 leu/kg. Si in 2014 era 0,40 lei/kg.
Avand in vedere ca orice investitie se face pe un orizont de timp, calculeaza cu o medie de 0,7-0,8 lei/kg grau/porumb. Ca daca planul tau presupune ca o sa ai constant graul la 1,45 s-ar putea sa ai surprize mari peste 1 an sau 2.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 savantu, on 06 mai 2022 - 18:16, said:

Toate bune si frumoase cata vreme pretul e mare. In 2012 era porumbul 1 leu/kg. Si in 2014 era 0,40 lei/kg.
In plus depinde de multi factori. Atata timp cat nu ai silozuri, pretul de vanzare ramane o mare necunoscuta.

#27
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 pasilla, on 06 mai 2022 - 18:37, said:

In plus depinde de multi factori. Atata timp cat nu ai silozuri, pretul de vanzare ramane o mare necunoscuta.

Pretul de vanzare nu e o necunoscuta. Daca la recoltare ai 1 leu,poti sa castigi 10-20 de bani depozitand. Daca e 50 de bani, castigul se reduce proportional. Daca crezi ca la recoltare e 50 de bani si tu il dai in martie cu 1 leu, am un siloz sa-ti vand.
Castigul real apare cand ai depozitare + capabilitatea de a livra direct spre port ( adica sa faci garnituri de tren de 1000 de t ) si sa elimini intermediarii locali/regionali. Atunci te apropii de pret bursa.

Edited by savantu, 08 May 2022 - 07:02.


#28
CasaD

CasaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.06.2008
Sunt de acord ca pretul de achizitie variaza, ca sunt ani buni si ani prosti, ca exista cheltuieli aditionale (asigurari, forta de munca, operatiuni, etc.) de aceea ce aveam in vedere era o participare la profit. Practic vin cu terenul care reprezinta o suma de bani si ceva finit si cu subventia EU si vreau sa particip intr-o cota stabilita la profit. Profit total mare am si eu o cota mare, profit mic si cota mea este mica.
Evident trebuie avut control pentru a nu fi furat de cei care se ocupa de toata treaba.
Nu pot sa cred ca se lucreaza in pierdere per global si ca profit este doar subventia EU. Daca ar fi asa, s-ar da terenul pentru lucrari pe gratis, fara subventie si ai ramane in fiecare an cu subventia fara sa te intereseaza ce face cel care il lucreaza.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 savantu, on 08 mai 2022 - 07:00, said:

Pretul de vanzare nu e o necunoscuta.
Ce faci cu productia, daca are umiditate crescuta si nu ai cum sa vinzi rapid la pretul pietei ( ala la care speri tu ca este)?

Edited by pasilla, 09 May 2022 - 20:17.


#30
CasaD

CasaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.06.2008

 cosmin_235423, on 06 mai 2022 - 17:32, said:

adica un salariu de 1660 euro pe luna.
- fara contributie la pensie
- fara contributie la sanatate
etc.

Da, insa care este investitia pentru a avea 95ha. Daca a avut norocul sau inspiratia sa il cumpere cand era ieftin este OK. Oricum putem estima ca a dat intre 95.000 EURO si 500.000 EURO. Daca a dat mai putin de 0.1EURO/mp atunci bravo lui.
Si calculul il faci functie de investitie. Obtine aproximativ maxim 21% sau minim 4% pe an. 20000 EURO la 95ha inseamna ca isi ia anual subventia EU.

Edited by CasaD, 09 May 2022 - 20:25.


#31
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 pasilla, on 09 mai 2022 - 20:15, said:

Ce faci cu productia, daca are umiditate crescuta si nu ai cum sa vinzi rapid la pretul pietei ( ala la care speri tu ca este)?
Il dai la pretul zilei. Cam ce a facut toata tara toamna trecuta cu porumbul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate