Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recuperare bani de la City Insurance?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 Fane, on 04 mai 2022 - 17:54, said:

sau unul cu casco. il despagubeste caco-ul lui, dar dupa aia se ocupa departamentul juridic al asiguratorului de tine si aia nu iarta, nu au mila.
Departamentul juridic primeste copia asigurarii valide de la avocatul tau si se spala cu aia, conditiile si raspunderiel sunt clare acolo.

 ConstantinDriga, on 04 mai 2022 - 18:09, said:

Eu as avea polita valabila pana in septembrie, nici nu mai stiu pe cat. Am facut-o din august, pe Emag, cand inca se puteau emite.
Brokerul meu deja nu mai emitea City de prin iulie 2021, am crezut ca nu mai aveau drept de emitere, daca aveau my bad... inseamna ca el refuza operatorul preventiv, nu mai aparea City in oferta lor. Eu am avut ultima mea polita City pana in 11.2021, trecut la Omniasig si acum la Asirom pe 6 luni ca vreau sa mut pe toamna asigurarea pe un an ca am informatii ca mai misca piata pana atunci si am prea multe taxe primavara nu vreau sa mai am si RCA in aceeasi perioada. Asirom e singurul care mai face polite decente pe 6 luni, adica sa nu treaca de 60% din tariful pe 1 an. Ceilalti deja sunt la 70-75% iar magarii (gen Tiriac) la 90%.

Edited by andreic, 04 May 2022 - 18:21.


#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

 Mihai_3, on 04 mai 2022 - 17:27, said:

Bogotta: am sa te anunț cand primes banii dupa denunțare...
nu circulati fara RCA ca o beliti rau daca aveti accident.

mai dati de unul ca mine sau ca altul care au timp si bani pentru avocați Posted Image
orice polița City moare dupa 11 Mai
https://www.digi24.r...litatea-1925155
Nu ai nevoie de avocați. Cat timp vinovatul e identificat te despagubeste fondul de protecție al victimelor strazii. După aia se rafuiesc avocații fondului cu vinovatul.

#21
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 andreic, on 04 mai 2022 - 18:14, said:

Departamentul juridic primeste copia asigurarii valide de la avocatul tau si se spala cu aia, conditiile si raspunderiel sunt clare acolo.


Brokerul meu deja nu mai emitea City de prin iulie 2021, am crezut ca nu mai aveau drept de emitere, daca aveau my bad... inseamna ca el refuza operatorul preventiv, nu mai aparea City in oferta lor. Eu am avut ultima mea polita City pana in 11.2021, trecut la Omniasig si acum la Asirom pe 6 luni ca vreau sa mut pe toamna asigurarea pe un an ca am informatii ca mai misca piata pana atunci si am prea multe taxe primavara nu vreau sa mai am si RCA in aceeasi perioada. Asirom e singurul care mai face polite decente pe 6 luni, adica sa nu treaca de 60% din tariful pe 1 an. Ceilalti deja sunt la 70-75% iar magarii (gen Tiriac) la 90%.
Poti sa faci asigurarea pe un an, iar in toamna sa faci alta asigurare pe un an la alt broker si sa o denunti pe prima. Dar daca vrei sa pastrezi asiguratorul, adica tot Asirom, nu mai poti face manevra asta.

#22
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 ConstantinDriga, on 04 mai 2022 - 18:09, said:

Eu as avea polita valabila pana in septembrie, nici nu mai stiu pe cat. Am facut-o din august, pe Emag, cand inca se puteau emite. Am permis de 45 de ani, nici un accident din vina mea, mi se pare normal sa cumpar cea mai mica taxa de protectie.
In opinia mea, RCA nu trebuie sa-si inceteze valabilitatea. Dar, ca sa evit polemici inutile cu militienii si cu cautatorii de nod in papura, mi-am facut alta, valabila de pe 11 mai, la Euroins. Cea mai ieftina, bineinteles.
Le am pe ambele in masina. Desi as avea timp sa umblu dupa cai verzi pe pereti, aleg sa nu o fac. Dar urmaresc topicul de curiozitate, sa vad daca reuseste cineva sa recupereze craitarii.
LA mine cea mai ieftina acum am gasit la Allianz.'

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 ConstantinDriga, on 04 mai 2022 - 18:25, said:

Poti sa faci asigurarea pe un an, iar in toamna sa faci alta asigurare pe un an la alt broker si sa o denunti pe prima. Dar daca vrei sa pastrezi asiguratorul, adica tot Asirom, nu mai poti face manevra asta.
E si asta o varianta, nu m-am gandit la ea dar e oki cum a iesit pana la urma.

#24
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Eu am tot la City pana-n august. Am aproximativ 3 luni pe care le pierd dar nici nu stau sa ma tiganesc cu ei. In vara era cea mai ieftina asigurare: 780 de lei pe un an clasa B0 (pana acum am avut masinile pe tata, insa acum m-am gasit sa o bag pe cea noua pe mine Posted Image ). Am facut ieri alta la groupama (dupa ce am luat aspenterul cand am vazut preturile), cu decontare directa, ca nu stii niciodata cand dai de altul de la city si stai cu masina lovita Posted Image .

Faceti-va asigurarile si nu asteptati dupa bani, nu cred ca se vor recupera asa ca nu merita sa va faceti sperante si cel mai important: nu circulati fara asigurare. Cred ca si controalele se inmultesc dupa 10 mai pe tema asta, ceea ce este foarte bine, n-as vrea sa ma loveasca unul fara asigurare.

Edited by kNN, 04 May 2022 - 20:28.


#25
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,882
  • Înscris: 05.07.2007
acum pe bune, daca cineva face un accident si are rca la city, ce i se poate imputa si de ce? el a fost de buna credinta, a platit, pe hartie scrie clar  valabilitatea  ..... ma gandesc ca apare in fata unui judecator, in ce baza il condamna ala???

#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018

 Sephh, on 04 mai 2022 - 14:00, said:

A trimis cineva cererea sa recupereze banii pe perioada platita in plus?


Cati bani ai avea de recuperat daca sa zicem ca ti i-ar da inapoi?

#27
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

 Argv, on 04 mai 2022 - 16:26, said:

Eu am denuntat polita si am facut cererea de rambursare in 9 februarie, mi-au indicat cat trebuie sa imi restituie, am trimis cererea catre FGA Romania.
In 5 aprilie am primit nr de inregistrare si de atunci astept.

Concret unde si ce ai trimis?
Daca poti sa scrii pasii.

 abac, on 04 mai 2022 - 21:00, said:

Cati bani ai avea de recuperat daca sa zicem ca ti i-ar da inapoi?

Vreo 90 de lei.

#28
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 kato1, on 04 mai 2022 - 21:00, said:

acum pe bune, daca cineva face un accident si are rca la city, ce i se poate imputa si de ce? el a fost de buna credinta, a platit, pe hartie scrie clar  valabilitatea  ..... ma gandesc ca apare in fata unui judecator, in ce baza il condamna ala???
In baza legii care spune ca polita se anuleaza la 90 de zile de la declansarea procedurii de faliment. Si mie mi se pare o lege tampita, dar e in vigoare si produce efecte. Iar noi avem, cu totii, obligatia sa respectam legea. Nu neaparat sa o cunoastem, ci sa nu o incalcam. Avem dreptul, totusi, sa o injuram.

#29
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007

 kNN, on 04 mai 2022 - 20:27, said:

Am facut ieri alta la groupama (dupa ce am luat aspenterul cand am vazut preturile), cu decontare directa, ca nu stii niciodata cand dai de altul de la city si stai cu masina lovita Posted Image .

Si eu am facut din februarie tot la Groupama cu decontare directa. Dar sa stii ca decontarea directa nu functioneaza decat daca cel care te-a lovit are RCA valabil:

Asiguratul poate solicita GROUPAMA ASIGURARI SA despăgubiri prin mecanismul de decontare directă doar în condiţiile îndeplinirii cumulative a următoarelor condiţii:
a. accidentele auto se produc pe teritoriul României;
b. vehiculele implicate în accidentele auto sunt înmatriculate/înregistrate în România;
c. prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d. ambele vehicule implicate în accidentul auto au asigurare RCA valabilă la data producerii evenimentului. Valabilitatea poliţelor RCA se face prin consultarea bazei publice de date CEDAM;


Deci daca dupa 11 mai te loveste unul cu City, nu poti folosi decontarea directa.
Oricum am auzit la radio ca 30% din masinile care circula pe drumurile publice nu au RCA.

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 Mihai_3, on 04 mai 2022 - 17:27, said:

Bogotta: am sa te anunț cand primes banii dupa denunțare...



Looking forward to it.

 Mihai_3, on 04 mai 2022 - 17:27, said:

nu circulati fara RCA ca o beliti rau daca aveti accident.

Toata lumea o sa isi faca RCA imediat :)   hahhahaha, ma faci sa rad. Intro tara in care ITP-ul se ia pe spaga, carnetele de conducere la fel.   Toata lumea va fi foarte doritoare sa incheie RCA la preturi duble.....

Traim intr-un stat incapabil sa ia masuri de orice fel ar fi ele, iar voi vorbiti de corectitudine ? Din partea cui ma rog ?

 Argv, on 05 mai 2022 - 05:49, said:


Oricum am auzit la radio ca 30% din masinile care circula pe drumurile publice nu au RCA.


Cred ca minim 30%.  Eu as estima un 40%, mai ales in mediul rural.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 ConstantinDriga, on 04 mai 2022 - 18:25, said:

Poti sa faci asigurarea pe un an, iar in toamna sa faci alta asigurare pe un an la alt broker si sa o denunti pe prima. Dar daca vrei sa pastrezi asiguratorul, adica tot Asirom, nu mai poti face manevra asta.
Desi daca ma gandesc mai bine nu functioneaza. Nu poti face 2 asigurari in acelasi timp si nu poti rezllia una fara motiv serios (vanzare/casare etc...)

#32
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 andreic, on 05 mai 2022 - 08:54, said:

Desi daca ma gandesc mai bine nu functioneaza. Nu poti face 2 asigurari in acelasi timp si nu poti rezllia una fara motiv serios (vanzare/casare etc...)

Extras din legea RCA 132/2017 (https://asfromania.r...65278623817.pdf):

Art. 8. - Desfiinţarea şi denunţarea contractului RCA
(1) Contractul RCA se desfiinţează de drept dacă:
a) riscul asigurat s-a produs sau producerea lui a devenit imposibilă înainte de a se naşte obligaţia
asigurătorului RCA;
b) producerea riscului asigurat a devenit imposibilă după naşterea obligaţiei asigurătorului RCA.
(2) În cazurile prevăzute la alin. (1) şi la art. 7 lit. a) şi b), atunci când asiguratul a plătit integral sau în
rate prima de asigurare, acesta este îndreptăţit să o recupereze proporţional cu perioada neexpirată a
contractului RCA, dacă nu s-au plătit sau nu se datorează despăgubiri pentru evenimente produse în
perioada de valabilitate a asigurării. În cazul în care asigurătorul RCA este ulterior obligat la plata unor
despăgubiri pentru evenimente acoperite prin contractul RCA, asigurătorul RCA este îndreptăţit să
recupereze de la asigurat prima de asigurare restituită acestuia, la cerere.
(3) Asiguratul are obligaţia de a informa asigurătorul RCA despre încheierea altor contracte RCA cu alţi
asigurători RCA şi poate opta pentru menţinerea în vigoare a unui singur contract RCA. Dreptul de
opţiune se exercită o singură dată pe perioada unui an calendaristic şi poate opta pentru rezilierea
contractelor cu data de intrare în vigoare ulterioară primului contract RCA încheiat.


Art. 9. - Asigurarea RCA multiplă
(1) În cazul în care, pentru acelaşi vehicul, la data producerii accidentului, existau mai multe contracte
RCA valabile, despăgubirea se suportă în părţi egale de către toţi asigurătorii RCA.
(2) Despăgubirea se plăteşte integral de către asigurătorul RCA la care s-a adresat persoana
prejudiciată, urmând ca ulterior asigurătorul RCA în cauză să se îndrepte împotriva celorlalţi asigurători
RCA pentru recuperarea părţii de despăgubire, plătită în numele acestora.
(3) Asiguratul are obligaţia de a informa asigurătorul RCA despre încheierea altor contracte RCA cu alţi
asigurători RCA şi poate opta pentru menţinerea în vigoare a unei singure poliţe.


Nu stiu daca exista modificari, nu am urmarit.

#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 andreic, on 05 mai 2022 - 08:54, said:

Nu poti face 2 asigurari in acelasi timp si nu poti rezllia una fara motiv serios (vanzare/casare etc...)


Cine si de ce te-ar putea opri ? Daca eu vreau sa am o masina cu 3 RCA-uri ar insemna ca sunt in culpa ?  In nici un caz.

#34
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
Toate Rca la City isi inceteaza valabilitatea in 11 Mai. Asadar nu poate fi vorba de Rca multiplu sau mai multe polite in acelasi timp.

Banii pe care ii aveti de recuperat pe fractia de perioada ramasa vor fi platiti dar probabil dupa 3,5,7 luni de la data depunerii cererilor.Din ce stiu Banii se platesc de catre FGA.

 Bogotta, on 05 mai 2022 - 06:21, said:


Cred ca minim 30%.  Eu as estima un 40%, mai ales in mediul rural.

Nu e chiar asa, acel procent se realizeaza luand ca referinta totalul numarului de masini inmatriculate in Romania si numarul de polite. Doar ca in Romania inca avem o gramada de masini inmatriculate dar care nu sunt folosite, abandonate sau chiar ele nu mai exista doar ca nu s au si radiat din circulatie.

In mod real, dintre cei care chiar ies in trafic m as mira sa fie mai mare de 5,7% procentul celor fara rca valabil.

#35
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
5,7%  ???  Glumesti.

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 Bogotta, on 05 mai 2022 - 10:08, said:

Cine si de ce te-ar putea opri ? Daca eu vreau sa am o masina cu 3 RCA-uri ar insemna ca sunt in culpa ?  In nici un caz.
Nu-ti face sistemul, cand bagi data si dai oki apare cu rosu exista polita valabila pentru xxxxxx si nu poate emite. Legea e ca sa acopere toate situatiile posibile de ex cand leasingul vrea polita dedicata chiar daca mai ai una care inca nu a expirat.

Edited by andreic, 05 May 2022 - 10:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate