Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Portare numar Vodafone prepay activ catre un numar Orange prepay activ.

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Am doua numere de telefon active, reincarcarile se fac ori lunar ori bilunar in functie de necesitati.

As dori sa stiu, daca ma hotarasc sa portez numarul de Vodafone in reteaua Orange, daca as putea folosi numarul de Orange activ in retea pentru portarea numarului Vodafone?

Sau este necesara portarea si activarea pe un numar nou initial inactiv?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Nu poti sa il folosesti.
Portare inseamna ca activezi un numar nou, nu ca inlocuiesti un numar deja existent in retea.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Portare nu înseamnă că te muți cu numărul ?

Ce ziceți voi acolo ?

 zyppster, on 04 mai 2022 - 13:31, said:

daca as putea folosi numarul de Orange activ in retea pentru portarea numarului Vodafone?

Asta e ca împărțirea la zero.
Cum adică ?

Edited by waterman, 04 May 2022 - 14:11.


#4
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021

 AlexEn, on 04 mai 2022 - 13:42, said:

Nu poti sa il folosesti.
Portare inseamna ca activezi un numar nou, nu ca inlocuiesti un numar deja existent in retea.
La digi poți porta peste un număr deja existent. Deci ce înseamnă portare Draga moderator? Oferi informații incorecte

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Măi oameni, portarea înseamnă că te muți de la un operator, cu numărul actual, la alt operator, păstrând numărul.

Uite ce zice la Digi

Quote

Modalități de realizare a portării
Indiferent că un abonat deține un abonament sau o cartelă preplătită într-o altă rețea, acesta își poate porta numărul de telefon în rețeaua Digi. Vezi mai jos, posibilitățile de portare:
se poate porta un număr de pe o cartelă preplătită la operatorul donor pe o cartelă preplătită în rețeaua Digi;
se poate porta un număr de pe un abonament la operatorul donor pe un abonament în rețeaua Digi;
se poate porta un număr de pe cartelă preplătită la operatorul donor pe un abonament în rețeaua Digi;
se poate porta un număr de pe un abonament la operatorul donor pe o cartelă preplătită în rețeaua Digi;


Quote

Portabilitatea numerelor – un serviciu pentru toți abonații
Orice abonat al oricărei rețele fixe sau mobile poate alege serviciile Digi păstrându-și numărul de telefon pe care îl avea în rețeaua respectivă. Trecerea de la un operator de telefonie fixă la altul este posibilă doar dacă cei doi operatori au alocate resurse de numerotație în același județ.
Portarea unui număr de telefon mobil se poate realiza în maxim 3 zile lucrătoare de la data depunerii cererii de portare.
Utilizatorii au posibilitatea de a porta numărul de telefon în rețeaua noastră atât pe o cartelă preplătită, cât și pe abonament.

Cum vine aia, să te portezi peste un număr ?

Edited by waterman, 04 May 2022 - 14:16.


#6
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Eu aveam un abonament mai vechi la digi și anul trecut am portat un nr de Vodafone peste nr de digi deja existent fără sa activez un nr nou. Adică nr de digi a devenit cel de Vdf

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De fapt ai portat numărul de Vodafone la Digi și ai închis pe cel vechi de Digi.

#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 01.02.2007
Posted Image

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

 SuperTux89, on 04 mai 2022 - 14:21, said:

Eu aveam un abonament mai vechi la digi și anul trecut am portat un nr de Vodafone peste nr de digi deja existent fără sa activez un nr nou. Adică nr de digi a devenit cel de Vdf

Adica numarul de Vodafone a preluat tot ce era pe numarul initial Digi?

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce ar fi putut prelua ?
A mutat numărul de la Vdf la Digi. Ce e atât de complicat ?

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 SuperTux89, on 04 mai 2022 - 14:21, said:

Eu aveam un abonament mai vechi la digi și anul trecut am portat un nr de Vodafone peste nr de digi deja existent fără sa activez un nr nou. Adică nr de digi a devenit cel de Vdf

Abonamentul mai vechi era expirat, Vodafone-ul inchis sau acum platesti doua pentru unul? Cu ce cifre incepe acest extraordinar numar?

Edited by __Dan__, 04 May 2022 - 14:39.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
la caretelă nu cred că poți face portare.portarea înseamnă că păstrezi numărul de telefon și schimbi compania de telefonie

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Merge și la cartelă - am pus citat mai sus.

 waterman, on 04 mai 2022 - 14:15, said:

Modalități de realizare a portării
Indiferent că un abonat deține un abonament sau o cartelă preplătită într-o altă rețea, acesta își poate porta numărul de telefon în rețeaua Digi. Vezi mai jos, posibilitățile de portare:
se poate porta un număr de pe o cartelă preplătită la operatorul donor pe o cartelă preplătită în rețeaua Digi;
se poate porta un număr de pe un abonament la operatorul donor pe un abonament în rețeaua Digi;
se poate porta un număr de pe cartelă preplătită la operatorul donor pe un abonament în rețeaua Digi;
se poate porta un număr de pe un abonament la operatorul donor pe o cartelă preplătită în rețeaua Digi;




Adica indiferent ce numar ai la operator acum, te muti cu el la alt operator, rămâne numărul vechi.

N-ai cum să muți peste alt număr, că aia înseamnă portarea - muți numărul de la un furnizor la altul, e logic că rămâne numărul vechi, cum adică muți peste altul ?

Exemplu:

Gigel se mută de la Vodafone de exemplu, are acum numărul 0700 000 000 ( ca idee), la Digi, unde va rămâne cu același număr 0700 000 000
Dacă Gigel vrea un număr de la Digi, face un abonament la ei sau ia o cartelă și are alt număr, gen 0711 111 111, dar acest număr n-are nici o treabă cu ăla cu zero, portat de la Vodafone.

Edited by waterman, 04 May 2022 - 14:45.


#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 SuperTux89, on 04 mai 2022 - 14:21, said:

Eu aveam un abonament mai vechi la digi și anul trecut am portat un nr de Vodafone peste nr de digi deja existent fără sa activez un nr nou. Adică nr de digi a devenit cel de Vdf
adică te-ai mutat de la digi la vodafone

#15
marse212

marse212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 14.02.2007
se poate face portare prin inlocuire a numarului existent cu numarul de la operatorul donor

http://portabilitate...bări-frecvente

Edited by marse212, 04 May 2022 - 14:44.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 marse212, on 04 mai 2022 - 14:43, said:

se poate face portare prin inlocuire a numarului existent cu numarul de la operatorul donor

http://portabilitate...

Ai putea pune un citat te rog ?
Nu scrie nicăieri de așa ceva.

Și nici n-are logică, obiectul portării de mutarea numărului.
Dacă vrei alt număr, închizi pe cel actual și contractezi un abonament la alt furnizor.

Ca să nu mai zic că numărul existent este exact numărul de la operatorul donor.
?????

Edited by waterman, 04 May 2022 - 14:49.


#17
marse212

marse212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 14.02.2007

 waterman, on 04 mai 2022 - 14:48, said:



Ai putea pune un citat te rog ?
Nu scrie nicăieri de așa ceva.


Și nici n-are logică, obiectul portării de mutarea numărului.
Dacă vrei alt număr, închizi pe cel actual și contractezi un abonament la alt furnizor.

Ca să nu mai zic că numărul existent este exact numărul de la operatorul donor.
?????


in cazul asta numarul existent orange este inlocuit cu cel care vine de la operatorul donor vodafone

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 marse212, on 04 mai 2022 - 14:51, said:

in cazul asta numarul existent orange este inlocuit cu cel care vine de la operatorul donor vodafone

Gizăs

Adică portezi numărul de la Vodafone - la Orange. Simplu.
Numărul Orange n-are treabă, se păstrează eventual condițiile contractuale, dar e fix ce am zis eu.


Ideea portării e că te muți CU NUMĂRUL, nu îl schimbi ... ce tot emiteți idei crețe?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate