Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mai exista masini noi pe stoc ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Conteaza mult perioada cand vii ca si client misterios. :) Ca in ianuarie sunt cotele pe dealeri proaspat alocate, dar ia sa mergi prin august sa intrebi ce masina iei direct de pe stoc. ;) Inca o chestie, ce scrie pe site nu e chiar lege, e cam ca la imobiliare, e un apartament pe site dar altul la vizionare. :)

#20
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Eu nu am avut mari surprize. Doar una mica...

#21
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011

View Post__Dan__, on 04 mai 2022 - 12:13, said:

Ne spui si noua cum mergi ca si "client misterios"? "Uiti" in portofel o "legitimatie" ANPC, ANAF, SRI? Eu m-as baga in pielea unui milionar ucrainean falit, care vorbeste stricat romana.

Client misterios e un job separat de jobul meu de zi cu zi. Colaborez cu o firma de cercetare de piata si primesc tot felul de contracte. Nu te gandi ca e platit foarte bine ca nu e.... nu poti sa traiesti din asa ceva... asta e sa iti mai faci un ban de buzunar....

Primesti pe mail un scenariu pe care trebuie sa il respecti,

Scenariu 1:
Mergi la o reprezentanta auto X, spui ca vrei sa cumperi o masina de xx.xxx Euro, cu xx% avans, prin leasing. Daca ti se ofera sa faci testdive cu masina trebuie sa il faci, si trebuie sa inregistezi toata conversatia cu agentul de vanzari

Scenariu 2:
Mergi intr-un restaurant/fastfood si comanzi un anumit produs. Esti atent daca toti angajatii poarta ecuson, daca locatia e curata plus alte detalii la care trebuie sa fi atent.

Am primit intr-o perioada spre exemplu benzinariile petrom. Trebuia sa mergi sa alimentezi de 50 RON sa verifici daca angajatii au ecuson, daca exista galeata cu apa si cu racleta aia de speli geamurile, sa intri la baie sa verifici daca sunt curate, etc.... pentru fiecare vizita primeai 50 RON.

Nu se castiga cine stie ce, v-am zis, dar se mai poate face un ban de buzunar in timpul liber. Problema e ca nu primesti foarte multe contracte, ca daca ai primi ai putea face bani seriosi. In cea mai buna luna inainte de pandemie am facut cam un salariu minim pe economie, in 2-3 zile cat am primit contractele. Apoi timp de vreo 2 ani nu am primit nimic... acum au inceput sa imi trimita cam o vizita pe saptamana, deci vreo 200-300 ron/luna.

Pentru o astfel de vizita primesti intre 30 si 100 RON, in functie de complexitate.

Nu esti obligat sa faci o anumita vizita, o poti refuza sau accepta.... spre exemplu daca locatia ce trebuie sa o vizitez de departe de casa/job o refuz ca as cheltui mai mult pe benzina decat as primi pe vizita.

Edited by Qwerty69, 04 May 2022 - 12:58.


#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Posttabek, on 04 mai 2022 - 12:01, said:

Au explodat preturile la masini...
Poate ne spui si ce inseamna o fabie bine dotata in banii aia. Pe https://oferteskoda.ro/skoda-fabia/ Fabia cheala si cu motor de 1.0MPI este 13.675 euro. O "fabie bine dotata" incepe de pe la 18.000 euro...

Eu am dat 20.660 pe un Korando , echiparea Style+ si bord digital, cu dotari de serie care la Fabia sunt la optionale.
Si e SUV, motor de 1.5 l, nu masina mica

#23
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View Postabac, on 04 mai 2022 - 11:51, said:

Sa ne confirme vineva daca a sunat pe undeva si i s-a spus sa poate primi masina, nu imediat, ci in orice interval de pana la 30 de zile.
O cunoștință a luat o Arona nouă-nouă (nu de test), ce apărea pe site cu ”livrare imediată”, dar ajunsă în showroom în 4-5 săptămâni de la comandă. Asta fix acum o lună, comandă la început de martie, ridicare la început de aprilie.

Nu mai fiți așa gică-contra, mașini sunt. Dar nu mereu, nu peste tot, și nu în toate configurațiile posibile. Dacă pur și simplu vrei ”o mașină” oarecare, că ai nevoie, sigur găsești. Nu s-o iei în aceeași zi, dar în maxim 1-2 luni. Dar repet: fără pretenții de model, marcă, culoare, dotări. Dacă se nimerește ce-ți dorești, ferice de tine. Dacă nu, ori faci un compromis, ori aștepți 1 an o comandă specială.

Edited by alexcrist, 04 May 2022 - 15:54.


#24
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

View PostXavier_em, on 04 mai 2022 - 09:32, said:

As dori sa achizitionez o masina noua, de tip suv, si ma intrebam daca pot cumva sa nu astept 6 luni sau mai mult la comanda.
Deci, stiti vreo reprezentanta, orice marca, unde pot gasi un suv doar sa ma duc sa-l ridic ?

Multumesc
Ai fost la Peugeot și Opel?

#25
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt 2 Vitara strong hybrid pe stoc la Suzuki - https://stoc-online.suzuki.ro/ Ambele in timisoara. Dar oamenii sunt seriosi cu siteul, cand am comandat eu ceva a doua zi nu mai era pe site..

Problema e ca Vitara nu e tocmai SUV, e un sub-compact-cross-chestie, intrasem la ei sa ma uit de Across (PHEV) ca aveau 2 pana nu de mult. Partea buna e ca-i modelul nou cu hibrid serios nu mild. Chiar au consum bun in oras.

Iar la Toyota si Honda au ceva masini 'pe drum' cu termene de livrare relativ mici, adica undeva la 1-2 luni, depinde cum le prinzi, daca mai sunt, etc. A luat o prietena un CR-V cu comanda in ianuarie si livrare in februarie, la Toyota ziceau ca vin Rav4 in mai, etc.
Mai sunt si ceva forduri la tiriacauto, gama larga dar toate mici. Mai insista ca sigur gasesti. Posted Image

Edited by TehCube, 04 May 2022 - 23:59.


#26
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
La mine a durat 21 de zile. Trimis un e-mail pe 5 ianuarie la PBN sa intreb de un Kodiaq cu 7 locuri. Ridicat masina pe 26. Sunt 21 de Kodiaq-uri in stoc momentan. JSON-ul te ajuta sa vezi si dotarile mai rapid.

#27
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

View PostYo-carman, on 04 mai 2022 - 11:14, said:

Tot aia caramizie?

Eu cand am fost era una verde.

#28
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Majoritatea masinilor pe stoc sunt variante cu echipare de baza si cu motoare slabe. Daca vrei ceva extra trebuie sa astepti. Acum tu decizi daca te multumesti cu asa ceva sau vrei sa iei cu clima bizonica, trapa panorama sau deschidere portbagaj cu piciorul.

#29
CosminB9

CosminB9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.05.2022

View Postviceroy56, on 04 mai 2022 - 12:04, said:

Io am luat Suzuki S-Cross Mild Hybrid in decembrie 2021.
Achitat avans in 11 decembrie, ridicat masina pe 23.
Exact configuratia pe care am vrut-o si pentru care am avut bani. Inclusiv culoare!
Reprezentatnta Suzuki de pe Turnu Magurele, langa Carrefour Berceni, Grand Arena.
MJD Prestige EXIM.

Poti sa ne spui, te rog, daca ai platit pentru masina pretul initial din decembrie sau cel la care se vinde acum(dupa scumpire)?

#30
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am platit pret de lista, fara nicio reducere. 21.200 euro pentru dotarea PASSION, 1,4 L, 130 CP, 6 viteze, manuala.

#31
CosminB9

CosminB9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.05.2022

View Postviceroy56, on 14 mai 2022 - 22:56, said:

Am platit pret de lista, fara nicio reducere. 21.200 euro pentru dotarea PASSION, 1,4 L, 130 CP, 6 viteze, manuala.
Si a venit masina pe 23 decembrie? Intreb pentru ca mie imi cere dealer ul acum un pret mai mare fata de ce am semnat in februarie, aceeasi configurare ca a ta. Multumesc.

#32
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Ceva imi zice ca daca a platit avansul pe 11 si a ridicat-o pe 23, era deja in stoc la dealer. Altfel doar sa ai noroc sa fie deja in drum spre Romania cand o comanzi, dar in Decembrie Suzuki avea stocuri cam la orice model deci probabil nu a fost nevoie. :)

#33
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Citește contractul și vezi daca e undeva stipulat că au voie sa creasca prețul unilateral. Daca nu scrie nicăieri, nu accepți și le ceri sa o aducă la prețul negociat/agreat.

Anul trecut când mergeam pe la dealerii, toți ziceau comanda acuma, că de comanzi peste o lună o iei la prețul mai mare, așa asta e garantat.

Dpmdv asta suna a o metoda de a fraieri pe careva sa de-a mai mulți bani. Eventual pune o discuție cu șeful lui și cere lămuriri. Mie nu mi se pare admisibil sau corect așa ceva.

#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
In contractul meu scria ca pot creste pretul cu maxim 10% daca apar circumstante care nu tin de ei (ma rog, era formulat mai frumos, dar clar 10%). Chestia e ca nu te pot obliga, adica poti renunta la contract si sa recuperezi avansul daca ei cresc pretul. Dar sunt destul de sigur ca nu incercau sa faca asta daca nu aveau stipulat in contract ca pot.

#35
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Nu, masina nu era in stoc, era pe banda de montaj, in Ungaria. Stiu asta pentru ca a scapat in mesajele catre mine si o conversatie cu fabrica din Ungaria.
Initial, masina a fost comandata de dealer ca masina de drive test, fiind model 2022.
S-a gandit ca daca mi-o vinde mie, ca si "cadou de Craciun" se alege si el cu ceva "sorici", dar pentru ca nu mi-a facut reducere nici macar la vopsea, eu spunand ca platesc INTEGRAL, PE LOC masina, a rams sa roada zgarciurile de pe coada purcelului!

#36
CosminB9

CosminB9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.05.2022

View Postt-balt, on 18 mai 2022 - 05:54, said:

Citește contractul și vezi daca e undeva stipulat că au voie sa creasca prețul unilateral. Daca nu scrie nicăieri, nu accepți și le ceri sa o aducă la prețul negociat/agreat.

Anul trecut când mergeam pe la dealerii, toți ziceau comanda acuma, că de comanzi peste o lună o iei la prețul mai mare, așa asta e garantat.

Dpmdv asta suna a o metoda de a fraieri pe careva sa de-a mai mulți bani. Eventual pune o discuție cu șeful lui și cere lămuriri. Mie nu mi se pare admisibil sau corect așa ceva.
Am primit de la ei doar factura proforma si solicitarea de achizitie a unui autoturism marca Suzuki pe care scrie ca este incheiata intre dealer si mine si specifica toate detaliile masinii, termen de livrare, pret, modalitate de plata etc. Acolo specifica doar ca nu si asuma raspunderea in caz ca intarzie masina dar nu zice nimic de pret. Am sa iau legatura cu altcineva de la ei, poate un superior, sa mi explice care e treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate