Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Platformă suspendată lemn.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,407
  • Înscris: 15.10.2020
Ziua bună să vă fie, mă gândesc să fac o mică platformă suspendată în șură. Nu mă întrebați de ce, mi se pare mișto. În plus, mă va ajuta să mai repar diverse lucruri acolo. Platforma va fi la o înălțime de vreo 4 m, n-am măsurat, dar n-aș vrea să cad de acolo. Ceea ce vreau să știu e cum să o fac ca să reziste. Nu știu câți oameni vor urca acolo în același timp, probabil puțini. Eu am cumpărat niște chestii și plănuiesc să încep astfel:

Attached File  cucurigu.png   22.4K   96 downloads

Bănuiesc că e clar ce reprezintă imaginea. Am cumpărat panouri de 2 / 0,5 m și rigle de 6/6 cm, pe care le voi prinde din 50 în 50 cm de bârnele șurii cu vincluri. Am dubii cu privire la rezistența riglelor de 6/6 cm. Bănuiesc că unde sunt scurte nu vor fi probleme, că vor avea cam 1 m în realitate, dar cele din capătul lung vor tinde spre 1,7 m, cred. Cum îmi dau seama ce greutate ar putea susține platforma în diverse locuri?

Aș putea să cumpăr bârne mai serioase, dar nu vreau să exagerez, de asta încep cu pași timizi, fac primii 2 m și văd cum se prezintă, dacă îmi inspiră încredere.

Edited by horny_hornet, 04 May 2022 - 08:34.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dacă tu crezi că  poți călca pe 6/6 cm la 1,7 m ieșit în exterior îți urez succes dar   pregătește salvarea

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001

View Posthorny_hornet, on 04 mai 2022 - 08:31, said:

Bănuiesc că e clar ce reprezintă imaginea..
Deloc.
Detaliază ce reprezintă. Platforma e in consola?

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,910
  • Înscris: 03.12.2005
Cu 6x6 la 50cm eu as zice ca nu poti iesi in consola mai mult de 40cm inainte sa inceapa sa se inmoaie sub picior. La fel, sa-ti pui sperantele sau sanatatea in suruburile (probabil ieftine) care sa tina chestia asta in aer e un pariu prost.
In lumea constructiilor de lemn o astfel de iesire in consola nu poate fi obtinuta dintr-un tabel de deschideri, trebuie calculata de un inginer. Si cu siguranta ar presupune elemente de dimensiuni mult mai mari decat iti propui tu.

#5
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,407
  • Înscris: 15.10.2020
Liniile groase reprezintă bârnele groase ale șurii. Liniile subțiri reprezintă riglele de 6/6 cm.

#6
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Așa mi.a făcut un meseriaș acoperișul garajului, s.a lăsat instantaneu și am pus niste proptele sa nu se prăbușească pe mine. Apoi am schimbat lații de 6 cu unii mult mai groși și e mai ok, dar nu sta nimeni pe garaj să pună greutate. Lemnul e flexibil și fragil, trebuie sa fie gros și cu proptele sa stea fix, dacă nu ai structură de fier.

#7
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,407
  • Înscris: 15.10.2020

View PostMegadrujbist, on 04 mai 2022 - 14:08, said:

Bănuiesc că dimensiunile sunt mai mari pentru un garaj. Eu m-am suit pe o riglă 6/6 cm, de 2m , pe mijlocul ei, rezistă fără probleme.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Posthorny_hornet, on 04 mai 2022 - 14:52, said:

rezistă fără probleme.
atunci dăi bice  cu scobitorile și fă terasa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate