Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Caut motor electric bun monofazat 230V / 2 kW

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Il puteti modifica daca sint scoase legaturile bobinei defazoare la cutia cu borne si la marea majoritate sint scoase.

#20
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
nu merge la monofazat. infasurarile nu sunt egale

Ce ma intereseaza e daca toate motoarele vandute au acelasi sens de rotatie. vreau sa comand unul

#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
https://forum.softpe...otor-monofazic/
Puteti sa-l intoarceti pe stinga, pe dreapta sensul,  cum vreti.
N-au treaba infasurarile ca nu-s egale, rolul lor este acelasi, aia de forta ramine de forta, cea de defazaj ramine de defazaj.

La motoarele de la Sacele gasiti schema inversarii sensului in capacul cutiei cu borne.
Attached File  schema din capacul cutiei de borne.jpg   123.49K   27 downloads

Edited by Ion_Bumbu, 22 November 2022 - 20:44.


#22
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
ala e trifazat

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Mda, gresala mea... :( ca am intervenit.

#24
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Nu stiu ce nu intelegi. Ala e motor trifazat legat la monofazat. Se vad in schema trei infasurari.
Majoritatea motoarelor chinezesti sunt asa. Insa obtii putin peste jumate din puterea pe care o are in trifazat.

Motoarele monofazate au doar doua infasurari una mare si una auxiliara. Daca si Electroprecizia, vinde motoare trifazate ca monofazate, nu stiu. Insa ar trebui sa vanda motoru de 3.5kW ca fiind de 2.2kw

#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
In fapt acolo se vad doar 2 infasurari, W2 cu V1 de forta  si V2 cu U1 cea de defazaj  precum si condensatorul de defazaj, se vad bine de tot!
Notatiile sint astfel folosite deoarece au folosit bornele standard si cutia standard insa au pus o SCHEMA DETALIATA A LEGATURILOR INCLUSIV  A SCHIMBARII SENSULUI DE ROTATIE.
Foto pusa anterior este luata de pe net.
Asta este de pe motorul meu, monofazat de 1,5kW de Sacele,  bineinteles ca n-am demontat-o fix pentru sedinta foto, are un alt capac cutia de borne cu disjunctor in el, capacul a ramas la scule de rezerva iar cind am schimbat sensul de rotatie am desenat si bobinele cum sint legate.
Attached File  2022-11-23_13-21-50.jpg   270.85K   20 downloads
Am spus ca am gresit deoarece am o regula pe care n-o prea incalc, am incalcat-o si pierd timpul aiurea.

Edited by Ion_Bumbu, 23 November 2022 - 12:56.


#26
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Daca sunt doar doua infasurari, atunci schimbarea sensului de rotatie duce la pierdere de putere. Infasurarea auxiliara e deobicei mai mica decat aia principala. Are sens doar daca vrei sa ai reverse , de exemplu la o masina de tocat carne vrei sa dai inapoi cand se blocheaza.

Oricum, electroprecizia par a fi singurele motoare de pe piata care dau datele reale. La chinezi scrie randament 80% ceea ce nu e realist la un motor monofazat. La EP e dat 65%

#27
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006

View Postgogutu77, on 23 noiembrie 2022 - 06:56, said:

Nu stiu ce nu intelegi. Ala e motor trifazat legat la monofazat. Se vad in schema trei infasurari.
Majoritatea motoarelor chinezesti sunt asa. Insa obtii putin peste jumate din puterea pe care o are in trifazat.



Nu se "vad" deloc trei. Se vad niste borne.  Atat si decat.

Mai exact 2/3 din nominal, cuplul este putin peste jumate.


View Postgogutu77, on 24 noiembrie 2022 - 11:52, said:

Daca sunt doar doua infasurari, atunci schimbarea sensului de rotatie duce la pierdere de putere.

Multumim, pt info eronate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate