Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Laboratorul de cercetare navala al armatei americane transmite energie electrica fără fir, cu ajutorul microundelor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Oamenii de știință de la NRL (Laboratorul de Cercetare Navală), un centru de cercetare al Corpului de Marină al Statelor Unite și al Marinei Statelor Unite, au transmis fără fir 1,6 kilowați de energie electrică pe o distanță de un kilometru.
Pentru a face acest lucru, ei au convertit electricitatea în microunde, care au fost apoi trimise către un receptor într-un fascicul dirijat.
Pentru a focaliza cu precizie fasciculul de microunde, cercetătorii au folosit o farfurie ca antenă de transmisie.

Fasciculul de microunde este recepționat cu ajutorul unei antene de rectificare (rectenna), care constă dintr-un număr mare de antene mici de microunde. Acestea funcționează în banda X, intervalul de frecvență cuprins între 7 și 11,2 GHz. O diodă transformă apoi undele electromagnetice primite înapoi în energie electrică de curent continuu. În sistemul demonstrativ, NRL a folosit banda de 10 GHZ, deoarece tehnologia este considerată matură și disponibilă la un cost redus.
Potrivit NRL, aceasta este "cea mai importantă demonstrație de teleportare de energie din ultimii aproape 50 de ani".
https://m.mediafax.r...ndelor-20780945

Cândva, prin aceasta metoda se va putea asigura necesarul de energie electrica în orice colt al planetei.

Edited by max_01, 04 May 2022 - 03:51.


#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Nimic mai simplu. Karax lucreaza de 2-3 ani la o chestie similara dar mult mai eficienta. Cred ca a pus si un desen acum ceva vreme. Si v-am spus ca omu e genial dar voi l-ati luat la misto... Invidia.

Edited by lucianburjuiul, 04 May 2022 - 04:09.


#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Tesla ar fi mândru :D
Bineînțeles, cu îmbunătățiri ulterioare și creștere semnificativă a puterii transmise Marina SUA va avea parte și de o nouă armă.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Avem tot tacamu'. In articolu' romanesc se foloseste o "farfurie" pentru transmisie. In articolu' din science-news is faine comentariile: "Tesla, fratele meu, deci Tesla a facut si era secret si acuma secretu' de la Tesla se va dezvalui si criza la energie doar ca sunt interese si corporatiile fac conspiratii si....". Unu' singur intreaba chestia cruciala: "da' randamentu', cat ii randamentu'?". Filmuletu' de pe youtube ii legat de un link mai bine documentat si acolo vedem si randamentu': 1.8%  Mda. Se ingramadesc guvernele si corporatiile sa musamalizeze aceasta revolutionara metoda de transmitere a energiei electrice. care nu-i asa? a fost inventata de Tesla si s-a pierdut in timp!

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Da' curentul din ce sursa era?
Cred ca mai fezabil este sa perfectioneze sculele fotovoltaice sau eoliene.

#6
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.12.2007
Trotinetele electrice pe ce baza sint? tot pe incarcare wireles?

#7
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007
Si la noi s-a experimentat asta cu succes cred ca in jur de 1995, cand s-a transmis energie la o cabana aflata pe un munte, de catre un emitator aflat la poale, evident. A fost si lucrare de diploma la Facultatea de Energetica - sectia transportul energiei, asa am si aflat de experiment, mi-a spus autorul ei. Am inteles atunci ca e pentru cazuri de forta majora, cand trebuie energie intr-un loc si cand alte solutii nu pot fi aplicate, cabluri, generatoare. Bineinteles ca randamentul era cel care era dar probabil nu conta.

Altfel, inca de prin anii 70 sau 80 circula vorba ca erau interzise becurile cu neon in apropierea statiei de comunicatii prin satelit de la Cheia, deoarece ar suge energie de la antena respectiva. Cica luminau neoanele slab si nealimentate de la reteaua de 220 V, ma gandesc ca legate totusi la ceva fire, daca era adevarat.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Ideea nu e nouă însă depinde de condițiile meteo, apa din aer absoarbe microundele, apoi orice obstacol le deviază sau absoarbe. În vid ar merge mult mai bine.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmax_01, on 04 mai 2022 - 03:48, said:

au transmis fără fir 1,6 kilowaţi de energie electrică pe o distanţă de un kilometru.

o simpla intrebare de antenist spalat pe creier, cita energie s-a folosit pentru transmiterea acelor kilowati?
altfel spus, mai pe intelesul alora care stiu o leaca de fizica, care-i "miu" ... μ ;)

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Nu ne spune cu ce pierderi.
Si pana acum s-au tot transmis energii la distanta. Semnalul ProFM e o energie transmisa la distanta.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postlucianburjuiul, on 04 mai 2022 - 04:08, said:

Nimic mai simplu. Karax lucreaza de 2-3 ani la o chestie similara dar mult mai eficienta. Cred ca a pus si un desen acum ceva vreme. Si v-am spus ca omu e genial dar voi l-ati luat la misto... Invidia.
lasa ironiile. de ce s-a utiliza wireless cand wireless is pierderi, nu e bine sa bagam nucleare pe toata planeta?

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Numai carcotasi pe topicul asta. Cat a fost randamentul, pierderile, Tesla acum 100 de ani! Posted Image

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarax, on 04 mai 2022 - 08:10, said:

nu e bine sa bagam nucleare pe toata planeta?

Și-așa e terminată planeta asta, ce mai contează niște rădiății ?

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkarax, on 04 mai 2022 - 08:10, said:

lasa ironiile. de ce s-a utiliza wireless cand wireless is pierderi, nu e bine sa bagam nucleare pe toata planeta?
Se vede cine a facut experimentul: marina americana. Aia muncesc numai pentru viitoarele aplicatii militare. Nu arunca banii in stanga si in dreapta, de dragul de-a face experimente si de a fi mentionati prin ziare.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e sa nu stea nimeni in calea microundelor alea...

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Cica:

„Mi-am dedicat mult timp in anul ce-a trecut perfectionarii unei noi aparaturi mici si compacte prin care energia poate fi acum emisa in cantitati impresionante in spatiul interstelar la orice distanta fara a se dispersa deloc” – anunta Tesla, de ziua lui in 1937, in New York Times.

Si cica:

In 1899, in Colorado Springs, Tesla a aprins 200 de lampi aflate la 40 de km distanta, a creat fulgere de lumina mai mari de 40 de metri si mingi de foc – un fenomen atmosferic rar, pe care de atunci cercetatorii nu l-au mai putut reproduce in laborator.

Posted Image

Edited by Phobos, 04 May 2022 - 09:14.


#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View PostPhobos, on 04 mai 2022 - 09:13, said:

Cica:

a citit in manualul de folosire a focului, furat odata cu focul de catre prometeu, de la barbarii din nord .. ;) si din invataturile lui zalmoxe, iar bratarile dacice, alea tot furate si redescoperite, erau de fapt mici bobine tesla cu care dacii trazneau trupele romane si pe ale lui lisimah ... :D :D :D :D

sa nu se inteleaga gresit, nu spun ca tesla fabula, ci ca astia fabuleaza pe marginea experimentelor si descoperirilor lui ;)

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBursul, on 04 mai 2022 - 08:52, said:

Se vede cine a facut experimentul: marina americana. Aia muncesc numai pentru viitoarele aplicatii militare. Nu arunca banii in stanga si in dreapta, de dragul de-a face experimente si de a fi mentionati prin ziare.
alta inventie inutila, dar probabil ca o gramada de cercetatori au mincat o piine alba ani buni pentru a o inventa!

View PostPhobos, on 04 mai 2022 - 09:13, said:

Cica:

„Mi-am dedicat mult timp in anul ce-a trecut perfectionarii unei noi aparaturi mici si compacte prin care energia poate fi acum emisa in cantitati impresionante in spatiul interstelar la orice distanta fara a se dispersa deloc” – anunta Tesla, de ziua lui in 1937, in New York Times.

nu spune si cu ce rezultate

Si cica:

In 1899, in Colorado Springs, Tesla a aprins 200 de lampi aflate la 40 de km distanta, a creat fulgere de lumina mai mari de 40 de metri si mingi de foc – un fenomen atmosferic rar, pe care de atunci cercetatorii nu l-au mai putut reproduce in laborator.

la ce ar putea folosi niste banale descarcari electrice de inalta tensiune? in afara de pericolul pentru cei din jur???

Posted Image


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate