Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare rotopercutor cu acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcuculea, on 04 mai 2022 - 05:52, said:

Am si eu voie sa imi exprim parerea? Ma scuzati daca nu v-am cerut voie...va cer acum daca nu e prea tarziu...pot sa  spun si eu ce cred aici pe acest minunat forum PUBLIC?

Pai aparent doar tu ai voie sa iti exprimi parerea.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostPuferiu_, on 04 mai 2022 - 06:08, said:

Daca posteaza numai meseriasi, vin si eu cu parerea mea.

Am cateva scule de la Bosch, Makita si Metabo. Din experienta am ajuns la concluzia ca nu conteaza doar firma, ci si unde e produsa scula. Primele care pica sunt cele fabricate in China.

De cele fabricate la noi nici nu mai vorbesc. Ciocanul rotopercutor Makita a stat doua saptamani in service si i s-au schimbat 20% din piese. Luat de nou, doua luni vechime.

Deci Romania si China... Nu.

Aaa, si inca ceva. La banii aia, neaparat cu garantie.

Scrie ce model s-a stricat.

Eu am la firma mai multe rotopercutoare Makita facute in China, care dau zilnic 20-60 gauri de 10 x 60+ si 8 x 50+ din 2004 incoace, adica de 18 ani, si nu au vazut niciodata servisare, NU le-am pus nici vaselina nici de burghiu si nici de angrenaj - sunt diferite si nu trebuie confundate, si culmea culmilor nu le-am schimbat nici carbunii, cred ca mai tin 2 ani cei originali. HR 2440 si HR 2450, pe cablu, sunt facute in China si nici macar nu scrie pe ele unde sunt facute ca legea care obliga a aparut prin 2008 si in 2008 inca se vindeau fara sa scrie - am si eu un HR 2450 al meu luat in 2008 si facut in 2007 in China si nu scrie made in pe el.
Mai am la firma si 3 bucati HR 2470 luate prin 2012-2014, made in Romania, si ele dau 20-60 de gauri zilnic de 10x60+ si 8x50+ si pana acum nu au avut nicio servisare, nici vaselina si nici carbuni, nici cablu.
Si avem si HR 2630 mai nou care e cel recomandat acum, dar inca a stat mai mult de backupul backupului in cutie, nu a fost folosit prea mult, cand se strica GBHurile se foloseste  HR 2470.

Mai am si Bosch GBH 2-24 si GBH 2-26 facute in Germania in 2008, ambele au avut nevoie de reparatii capitale de 3 X pana acum, fara a pune la socoteala si cablurile reparate de 3X. Apropo, si 2-24 vechi din 2008 cand avea putere mai mica decat acum - da destul de repede gauri de 10x60+.
Inca se fabrica in Germania - am vazut noi made in Germany.
Pe acumulatori avem GBH 18V-26 cu 8Ah. Nu prea e folosit decat extrem de rar, dar e rapid si din ce ne-am interesat e si fiabil. Nu am luat Makita pt. ca cele de peste 2J sunt  mari, scumpe, cu doi acumulatori, si la unele mai noi se invarte mandrina SDS si trebuie sa bibilesti mandrina cand schimbi pozitia switchului de rotatie/rotatie cu percutie/daltuire.
Eu am si un DHR 241 cu 5Ah dar are doar 1,9-2J si 4000 batai pe minut si e putin mai lent cu 10 si 12mm chiar daca e specificat pana la 20mm. E si mai lung decat Boschul. Cred ca e mai fiabil, are o parte din piese ca la HR 2450, si e cu carbuni nu brushless. E destul de rapid daca nu folosesti burghie foarte mari si nu compari la secunda cu modele noi Bosch de putere mai mare sau/si cu mai multe batai pe minut.
Am avut la firma si doua Hilti, modele mai vechi, una pe cablu si una cu acumulator cu niste generatii in urma cand erau de 18V, gaureau bine, ceva mai lent decat Makita, dar dupa cativa ani s-au stricat si nu a meritat reparatia ( nu era doar 340 lei...)

Edited by loock, 04 May 2022 - 11:26.


#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de brushless vs nonbrushless eu prefer cu carbuni daca nu e folosita sub apa sau in mediu cu gaze combustibile...

Am in colectie si multe scule brushless, dar le prefer pe cele cu perii.
Cele brushless sunt majoritatea mult mai galagioase ( la bormasini la toate), nu conteaza la un rotopercutor decat daca dai fara percutie, dar la alte scule conteaza enorm, si electronica e mai scumpa decat la cele de putere similara cu perii, uneori chiar porcos de scumpa incat unele nu merita reparatia, costa doar driverul electronic sproape cat toata scula luata la oferta, si de obicei si celelalte piese sunt mai scumpe, si motorul, si angrenajul, unele - la Makita - au tragaci separat care costa cat un driver fara sa aiba driver si nici nu sunt fiabile, se strica usor, apoi la unele f bune randamentul in plus e de numai 3% care e nesemnificativ - repet - comparat cu modele cu perii foarte bune, nu oricare cu perii, sunt si modele cu perii cu randament absurd de prost chiar si la Hilti, dar sunt si modele Bosch si Makita cu randament cu 3% sub brushless, si in plus motoarele si driverele de brushless nu sunt satisfacator de fiabile, se strica mai repede decat unele bune cu perii.
Trebuie precizat ca si cele cu perii au electronica, si la unele e accesibila si la altele e tot porcos de scumpa incat nu merita reparate, Bosch are si asa si asa si la cele cu perii si la cele brushless, unele modele nu vor sa le repari si pun preturi absurde, iar la altele e OK sa le repari si la cele cu perii - de electronica si motor zic, si la cele brushless care totusi sunt mai scumpe decat cele accesdibile cu perii. La unele cu perii Bosch pune preturi la motor si electronica mai scump decat pune la unele brushles, si invers, sunt si modele heavy duty cu piese accesibile si la cele cu perii si la brushless, si altele light duty si medium duty cu preturi absurd de mari la piese...depinde de model, iar la Makita cele brushless au multe preturi prea mari la piese.  Sper sa se mai remedieze problema, am vazut si modele mai noi cu preturi so-so mai rezonabile...

GBH 18V-26 e brushless, dar totusi e prima recomandare ( cu 8 Ah).

Edited by loock, 04 May 2022 - 12:05.


#22
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
@loock Multumesc pentru răspunsurile atât de relevante și detaliate.Multumesc și celorlalti.
Am dat comanda Makita DHR280 cu 2 acumulatori 18V 5AH.Din punct de vedere al gabaritului este un pic cam mult pentru ce am nevoie. Mare și grea.

Pentru manevrabilitate mai buna, făceam un compromis la 2J și luam DHR243 însă am avut ocazia sa o vad la Hornbach. Mandrina rapida cu care vine este dubioasa și m-a făcut sa renunț.
Atasez filmarea cu DHR243.

Mi-au plăcut și cele de la Dewalt. Am fost aproape sa cumpăr pentru ca oferă 3 ani garanție chiar și pentru persoane juridice. Totuși timpul de servisare depinde de piesele din UK.
Makita are depozit de piese în România si am ales plătesc extra garanție care include reparatie in 5 zile. lucrătoare.

Attached Files


Edited by mihai!, 04 May 2022 - 20:40.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Si la Bosch ai 3 ani garantie daca o inregistrezi pe siteul Bosch direct sau printr-o aplicatie de smartphone. Si la Makita ai 3 ani doar daca te inregistrezi pe site cu ea.
Si Bosch are depozite de piese. In general se gasesc piese la toate si vin repede, dar daca ai ghinion si nu sunt pe stoc poti sa astepti mai mult si la unele si la altele.

E cam grea DHR 280 la 5,1Kg.
Nu ne-ai spus ce faci cu ea.
GBH 18V-26 are in jur de 3,6 Kg cu 5Ah si ~ 4 kg cu 8Ah, tot grea, chiar daca mai putin.

La DHR 280 daca dai multe gauri ai nevoie de 4 acumulatori si incarcatorul dublu care e de 6A.

Sa nu dai gauri in armatura cu niciun rotopercutor, nici cu burghie Nemesis scumpe cu 4 taisuri, dureaza foarte mult si uzezi foarte mult si burghiul si scula. Daca nimeresti armatura dai oblic sau faci alta gaura.

Edited by loock, 04 May 2022 - 23:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate