Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare rotopercutor cu acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Trebuie sa ma decid la un rotopercutor cu acumulator și nu știu de unde sa încep.
Sa aibă min 3J. Daca se va trage pe el aproximativ 200-300 gauri pe luna sa tina minim un an.
Bosch / Makita / Milwaukee - Ce sa fie?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Doar MAKITA e aproape oarecum de cerintele tale - 2.8 J
E si o "mica" virgula - costa vreo 3500 lei
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
emag e, de regula, scump Incearca https://www.sculepri...tare/HR003GM201 (3035 lei) sau dupa ce te stabilesti la ce model vrei cauta cu google.

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Deloc inspirata alegerea…deci, o scula care va fi forjata , pe acumulator…mda. Sa nu vii peste cateva saptamani sa injuri pe aci ca te lasa cand ti e lumea mai draga si stai cu el mai mult pe tuse cu adumulatorii la incarcat

Ca un sfat…daca chiar ai de muncit serios cu el….i al pe curent si cumparta ti un tambur de cablu de 30-40 de metrii. Vei iesi mult mai castigat, crede ma.

Si totusi…ca sa fiu la subiect…evita cat poti de mult Bosh care in ultima vreme fac produse din ce in ce mai proaste si mai putin fiabile. Makita care a fost recomandat mai sus , eu zic ca e ok, dar teribil de scump. 35 de milioane un ciocan rotopercutor…teribil de mult. Asta se trage de la minunata baterie, parerea mea personala..nu merita. Tamburul de cavlu e sfant cand ai de muncit cu scula

P.s……scuze, acum am citit mai atent ce vrei de la el…deci sa te tina un an la 300 de gauri pe luna…nu mi o lua in nume de rau…dar 3500 de ron pe asa ceva pentru un an? Ori ai extrem de multi bani si nu stii ce sa faci cu ei, ori chiar nu stii ce vrei.
In fine..tu stii mai bine

Edited by cuculea, 03 May 2022 - 19:03.


#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
  • La ce vrei sa il folosesti efectiv?

  • De ce "pe baterie"?

  • Lucrezi preponderent in zone fara utilitati (curent)?

  • Scoti bani cu el sau doar vrei sa ai o scula buna (cunosc sentimentulPosted Image)?

Edited by xymzar, 03 May 2022 - 19:47.


#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Pai nu am zis ca loc buget chiar atât de mare. Decat dacă chiar nu am încotro.
Dacă se duc acumulatorii, nu e bai, se mai schimba. Scula sa tina.
Si da nu știu sigur ce vreau.Am făcut topicul pentru recomandări. Pana acum s-au fost folosit 2 scule low cost. Una a murit în 2 săptămâni si una e pe moarte.

Edited by mihai!, 03 May 2022 - 19:53.


#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 mihai!, on 03 mai 2022 - 19:49, said:

Pai nu am zis ca loc buget chiar atât de mare. Decat dacă chiar nu am încotro.
Dacă se duc acumulatorii, nu e bai, se mai schimba. Scula sa tina.
Si da nu știu sigur ce vreau.Am făcut topicul pentru recomandări. Pana acum s-au fost folosit 2 scule low cost. Una a murit în 2 săptămâni si una e pe moarte.
Colegu de sus a pus niste intrebari pertinenta la care trebuie sa ITI raspunzi…

Parerea mea ramane aceeasi, in cazul in care ai acces la tensiune 220V….unul sanatos de la  Matabo sau chiar unul rusesc…si un tambur de cablu-prize cat mai lung. Fereste te de bosh .

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Oricat de low cost or fi fost sculele respective, la 10 gauri pe zi ceva nu-i in regula.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 modoran, on 03 mai 2022 - 20:01, said:

Oricat de low cost or fi fost sculele respective, la 10 gauri pe zi ceva nu-i in regula.
Ca o paranteza, scuze de off topic

Am luat o bormasina cu percutie Bosh din Uk de pe Amazon Uk. Nu exagerez, am dat 2 gauri mai sanatoase intr un zid de beton “mai sanatos”. Mandrina s a descentrat si era atat de excentrica, incat de atunci , Orice vroiam sa gauresc cu ea, iesea perfect oval. Burghie noi
Deci…se poate…la o masina de gurit de un astfel de brand….NU avea voie sa se intample asta de la 2 gauri, oricat ar fi fost fortata.

Din pacate, reprezentanta Bosh din Romania (reprezentata printr o firma renumita ce vinde scule bosh) nu a vrut sa serviseze scula. Sa o fi trimis indarat la Amazon, era prea complicat. Am lasat o moarta, o mai am si acum uitata prin magazie. E prea scump si complicat sa o repar.

Edited by cuculea, 03 May 2022 - 20:08.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Ce diametru de gaura ai nevoie si la ce adancime ?
Intreb pentru ca 3J e mult pentru gauri comune de tablouri, prin tv pe perete si orice pana la fi 10mm.
HLC recomand pentru scule , mergi pe un bosch albastru 18-xx care iti comvine ca putere si echipare .
Acumulatorii de la bosch sunt mai fiabili fata de cei de la makita mai ales generatia coopack

Edited by ldpe, 03 May 2022 - 20:18.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
https://www.emag.ro/...9YaAsP-EALw_wcB
Asta nu-i bun?
Il are careva? Ma bate si pe mine gandul.
Mai e si varianta cu o singura baterie.
https://www.emag.ro/.../pd/DYG86RBBM/?

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Ce buget ?

Se gasesc de la sub 1J pana la zeci de juli.
Inclusiv Bosch heavy duty care dau mai multe zeci de mii de gauri inainte sa aiba nevoie de service si se pot repara si utiliza zeci de ani.

Minim 3J inseamna ca la 10mm deja ies gaurile mai largi decat burghiul, si cu atat mai mult sub 10mm.
De fapt si cu 2,7J ies prea largi gaurile, chiar si cu 2,5J ies prea largi de 10mm si mai mici, insa se face compromis pt. viteza - cu 1,8J si 2J dai repede de 6,5 insa la 10 mai lent chiar daca sunt specificate 20mm si peste.

La Bosch e GBH 18V-26 de 2,6J recomandat specificat pana la 26mm si care da repede de 10mm, chiar si 12.
GBH 18V-28 e de 3,4J
Sa nu pui acumulatori pro core de 4Ah compact ci fie clasici de 5Ah fie mai bine pro core de 8Ah. Exista si de 12Ah. Cei de 4 pot debita pana la 40-44A, cei de 5 - 40-46A, cei de 8 - 80-88A, cei de 12 120-132A.

La Makita sunt mai multe si cu 2 x 18V cu doi acumulatori, si mai noi cu packuri de 40V max de 4Ah  ( nu de 2,5Ah ca aia sunt ca cei de 18@ 5Ah)
La oferta e DHR 264Z de 2,6J cu 1095 lei fara acumulatori, fara incarcator, fara valiza, la shopexpert. Trebuie si 4 acumulatori de 5Ah si incarcator dublu, plus valiza, deci creste semnificativ pretul.
DHR 280 e de 2,8J tot cu 2x18, e la oferta la scule prime cu 1299 doar scula si adaugi 4 acumulatori de 5Ah, incarcator dublu si valiza.

Cele de 40V GXT sunt mai multe modele si de 3J si de 2,9 si peste, dar chiar si la oferta sunt cam scumpe. E una la oferta la sculeprime pe la 2799 in kit complet cu 2 acumulatori de 40V max de 4Ah si incarcator.

Daca preferi Hilti exista diverse modele pe 22V si old si nuron aparute anul asta care au patina diferita si acumulatori diferiti.
Recomand tot cu 8Ah nu cu 4. Au si de 12Ah...
Cele noi nuron sunt mai performante decat cele anterioare.
TE 6-A22 e de 2,5J si TE 6-22 nuron tot de 2,5J
TE 6 si A22 si 22 nuron chiar au nevoie de pack de 8Ah, altfel e mai rapid TE4 A22 si 4-22 nuron de 2J  cu packul de 4Ah. TE 6 trage curent mai mare decat poate da packul de 4Ah compact, si probabil e la limita si cu cei vechi de 5,2A care oricum nu se potrivesc la nuron.

Edited by loock, 03 May 2022 - 20:45.


#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

 cuculea, on 03 mai 2022 - 18:57, said:

Deloc inspirata alegerea…deci, o scula care va fi forjata , pe acumulator…mda. Sa nu vii peste cateva saptamani sa injuri pe aci ca te lasa cand ti e lumea mai draga si stai cu el mai mult pe tuse cu adumulatorii la incarcat

Stai linistit ca nu sunt fabricatie de tine sa fie chiar in halul ala de proaste. Adica omul a insirat 3 case din top 10 de pe planeta in domeniu.

E drept ca romanache e bun la criticat absolut orice, dar totusi...

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Dar Einhell ce au?

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 abac, on 03 mai 2022 - 20:55, said:


Stai linistit ca nu sunt fabricatie de tine sa fie chiar in halul ala de proaste. Adica omul a insirat 3 case din top 10 de pe planeta in domeniu.

E drept ca romanache e bun la criticat absolut orice, dar totusi...
Am si eu voie sa imi exprim parerea? Ma scuzati daca nu v-am cerut voie...va cer acum daca nu e prea tarziu...pot sa  spun si eu ce cred aici pe acest minunat forum PUBLIC?

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Daca posteaza numai meseriasi, vin si eu cu parerea mea.

Am cateva scule de la Bosch, Makita si Metabo. Din experienta am ajuns la concluzia ca nu conteaza doar firma, ci si unde e produsa scula. Primele care pica sunt cele fabricate in China.

De cele fabricate la noi nici nu mai vorbesc. Ciocanul rotopercutor Makita a stat doua saptamani in service si i s-au schimbat 20% din piese. Luat de nou, doua luni vechime.

Deci Romania si China... Nu.

Aaa, si inca ceva. La banii aia, neaparat cu garantie.

#17
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu merita 3500 de lei in nici un caz.
Gasesti makita de generatie mai veche sh cu 500 de lei pe olx. Este practic acelasi rotopercutor fara blutoof si alte vrajeli.
Nu exista avans tehnologic la rotopercutoare. Toate functioneaza pe acelasi principiu.
Defapt alea vechi sunt chiar mai fiabile. Am vazut in interior un BHR 261 si e mult mai solid realizat decat varianta mai noua DHR.
Si cele cu motor non-brushless nu depind de electronica.
Si la acumulatori la fel. E aceeasi tehnologie deja de 15-20 de ani.
La dewalt ar fi ceva avans la bateriile care au celule tip punga in loc de prismatice. Alea tip punga rezista mai mult timp si decarca curent mai mare. Dar nu cred ca se gasesc in ro inca.

#18
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Din perspectiva unui utilizator hobby si a unuia care se ocupa de mecanizare la o firma de instalatori iti recomand Bosch cu acumulator de 8Ah. E cea mai ieftina varianta profesionala si daca il iei pe persoana fizica ai 3 ani garantie. De Hilti m-am lecuit, scumpe si cu multe probleme in ultimii ani. Avantajul la ei este ca orice reparatie costa maxim 340 lei (acumulatorii si incarcatoarele nu se repara). Totusi la pretul de achizitie Hilti iei 2 bucati Bosch. Si da, 3J inseamna mult. Daca cele 300 gauri sunt majoritar de 6mm merge cel mai mic rotopercutor. Daca 50 dintre gauri sunt de 14-16 nu mai merge cel mai mic.
Spor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate